Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupno SSd i konfiguracja by dzialal najdluzej i najlepiej

04 Sty 2012 17:12 1726 13
  • Poziom 22  
    Niektóre SSD potaniały do ludzkich cen. Te z interfejsem na PCI-Ex są wciąż poza zasięgiem. Potrzebuję dysk na Sata2, chociaż kto wie czy na Sata3 nie zadziała. Kiedyś ktoś z was przekonywał mnie, że należy wziąść tylko dyski Intela(względnie droższe). Cenowo najlepiiej wychodzi OCZ. Nie wiem jednak czy zapis i odczyt to jedyne cechy na jakie mam zwrócić uwagę. Dysk oczywiście chciałbym użyć na system(win7 32)
  • Poziom 22  
    Dodam, że mam do wydania $100 i chciałbym się dowiedzieć czy jest sens dokładać? Zakładam, że na taki dysk oprócz systemu wrzucę najczęściej używane programy, przede wszytskim photoshop i firefox... albo i wszystkie i zajmę jedynie 20-30gb max. Skoro nie stać mnie na kupno dysku SSD który pojmie wszystkei moje dane a będzie tego między 2-4TB(zależy ile uznam za nieważne) to jaki jest sens brania czegoś większego niż 40gb? Ani 120 ani nawet 250gb w żaden sposób mi nie pomaga. Więc?
    To może chociaż ktoś doradzi mi firmę? OCZ, Intel, Sandisk, Patriot?
    Nie wiem czemu Intele mają bardzo niski zapis...

Ostatecznie wybieram te 2 dyski ze względu na TRIM, duży MTBF, dobre komentarze i cenę między $100-150.
    Link1
    Link2

Kupiłem Mushkin Enhanced Callisto Deluxe MKNSSDCL120GB-DX 2.5" 120GB SATA II MLC
  • Poziom 22  
  • Poziom 22  
    Tak, właśnie go kupiłem.

Dodano po 20 [minuty]:

Zainstalowałem SSDTweaker. Zgodnie z tym co zalecił mistrz Migol, wyłączyłem wszystko. Na drugiej stronie zostawiłem 2 opcje. Mam nadzieje, że tak ma to wyglądać.
    Następnie zaglądnąłem do SSDLife, ale, że dysk jest tylko podłączony(bez systemu) to pokazuje długi czas życia. Ciekawi mnie czy ten czas skróci się do połowy po zainstalowaniu win7 64..?
    No i na koniec próbuję obczaić fancycache ale niestety po prostu nie rozumiem tego keszowania. Może mi ktoś wyjaśnić kiedy sie tego programu używa? zawsze, przy instalacji? Raz na miesiąc czy raz na włączenie kompa?
  • Specjalista HDD Recovery
    Cache jest wtedy uruchomiony kiedy jest włączony nie program a cache. To w ustawieniach programu jest.
    Jest to buforowanie odczytu zapisu na dysku po przez RAM.
    Czyli wszystko dzieje się po przez RAM systemowy zanim zostanie odczytane lub zapisane na dysku. Najlepiej sprawdza się na dyskach zwykłych. Można też użyć dysku SSD do buforowania zapisu odczytu dysków mechanicznych jako, że SSD jest szybsze od zwykłego dysku.
    wiki
  • Poziom 22  
    Ma kolejne pytania:
    1)Po instalacji win7 kupiłem nowszą kartę grafiki. Czy po prostu ją wymienić i zainstalować czy przeinstalować system?
    2)Jeśli reinstaluję system, to czy mam formatować dysk?
    3)Czy ramdrive jest potrzebny przy ssd?
    Czy dobrym pomysłem byłoby dokupić do 2x2gb kolejne 2x2gb lub wymienic wszystko na 2x4gb ? Wtedy 4gb używałbym normalnie i 4gb miałbym na ramdrive.
    4)Czytałem, że przy grach jednak wymagany jest swap, więc może jednak go gdzieś umieszczę na dysku twardym?
    1)wymienić zainstalować nie trzeba wszystkiego od nowa stawiać
    2) patrz pkt 1
    3) 500Mb/s do 5000 Mb/s jest odpowiednią motywacją ?
    System Win 32 Bit obsłuży jedynie niecałe 4 GB RAM im więcej ram tym lepiej jeśli jest go na tyle dużo aby RAMDRIVE działał sprawniej będzie lepiej ale RAMDRIVE wykorzystuje tyle ile może a ilość jest zależna od tego ile ładujesz odczytujesz czy zapisujesz. To pytanie jest na nową encyklopedię a nie na krótką odpowiedź.
    4) Ale swap jest zawsze nie zawsze duży i zależy to od ilości RAM czy jest potrzebny. (Zależy ile ładuje do RAM kończy się RAM ładuje na dysk)
  • Poziom 22  
    Ja instaluję win7 64. Przyznam, że nie zrozumiałem z tym swapem ale bardziej skłaniam się do tego,że to nie ma sensu, czy tak?
  • Poziom 22  
    Kiedy jest więc niepotrzebny?
    To pytanie czysto teoretyczne wtedy kiedy w wyniku swojego działania nie będziesz go potrzebował. Inaczej skąd wiesz czy będziesz musiał tankować samochód nie znając czasu jazdy, odległości oraz ilości w baku i samochodu którym pojedziesz.

Mamy jedynie RAM nie mamy tego czym (jakimi aplikacjami) w jaki sposób (ekonomicznie lub nie) Jak będziesz wykorzystywał aplikacje jak one będą wykorzystywać RAM SWAP. Drogi - czyli czasu w jakim będziesz używał równocześnie aplikacji i jakich oraz jak często od włączenia do wyłączenia komputera itd. itd.
    Najprościej jest sprawdzić jak obecnie wykorzystujesz RAM i w jakiej ilości wykorzystujesz SWAP.
    Po wyłączeniu oczywiście Cache dla SSD u mnie zwykle nie przekracza to 1,7 GB RAM-u po włączeniu cała wolna reszta jest wykorzystywana dla Cacha.
    Najwięcej zajmuje Firefox który potrafi i 1 GB RAM-u użyć.

SWAP-a się nie wyłącza jedynie zmniejsza jego wielkość i ustala na stałe np. do 256 MB. Można też pozostawić to w gestii systemu i przenieść np. na partycje nie SSD.

Ale.... mnogość aplikacji i sposobów rozwiązań utrudnia tutaj jednoznaczną odpowiedź. Jeśli SWAP- nie jest wykorzystywany to na pewno nie będziesz mieć komunikatu że go brakuje jeśli będzie i będzie go za mało otrzymasz komunikat.