Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki internet do rejestratora? Jak usatwić menu OSD kamery?

Dinop 04 Sty 2012 20:37 4218 10
 • #1 04 Sty 2012 20:37
  Dinop
  Poziom 14  

  Witam

  Mam dwa problemy z monitoringiem.

  Pierwszy (zapewne prosty dla obeznanych w temacie). Kupiłem kamery Konig KG-24SHR. Mają one menu OSD z możliwością ustawiana przez "pilota" na kablu od kamery. Jednak w menu znalazłem opcje: Camera ID(1), Protocol(PELCO-D), Baudrate(9600). W nawiasach ustawione wartości. Ustawiłem takie same parametry w rejestratorze, ale sterowanie tym menu ekranowym nie działa. Co wydaje mi się dość oczywiste bo jak ma działać skoro nie ma połączenia RS485, ale w takim razie po co takie ustawienia w manu kamery? Może trzeba to jakoś inaczej podłączyć(kamera nie ma wejścia RS485)?

  Drugi problem to brak internetu w miejscu gdzie znajduje się rejestrator. Jest to okolica przemysłowa, nie ma utwardzonej drogi, ani latarni. Sąsiedzi 200m bliżej głównej ulicy mają internet z TP, a ode mnie Telekomunikacja zażądała 500tys. zł za wykonanie przyłącza. Wiec szukam innych możliwości. Jest w okolicy internet radiowy, ale na granicy zasięgu(informacje od dostawcy, który był na pomiar) a do tego dość drogo sobie cenią swoje usługi. Potrzebny mi głownie Upload, ale nie wiem ile dokładnie dlatego określiłem, że co najmniej 1mbit/s(chcą od 150 zł miesięcznie)(Rejestrator BCS 1604HF-A i 16 kamer). Poza tym internetem radiowym słyszałem coś o "LCE internecie radiowym z plusa", ale nie mam pojęcia co to jest(w Google nie ma czegoś takiego). Poza tym wszelkiego rodzaju internet mobilny, ale ze względu na zastosowanie raczej odpada. Co mi radzicie zrobić w tej sytuacji?

  0 10
 • Napad.pl
 • Pomocny post
  #2 04 Sty 2012 21:38
  treborsz
  specjalista-kamery przemysłowe

  Pierwszy problem - to, że kamera ma opcje w menu nie oznacza, ze można z niej skorzystać. "Ekonomiczne" serie kamer mają z reguły wspólny firmware, a oszczędności są realizowane poprzez "eliminację" sprzętowa pewnych układów, np. RS-485.

  Problem drugi - spróbuj wyszukać wprowadzając hasło "LTE"...
  Internet mobilny także nie jest rozwiązaniem idealnym i przysparza wiele problemów: na moc sygnału wpływa kilka czynników: odległość od stacji (wraz ze wzrostem odległości od stacji, zgodnie z zasadami propagacji fal radiowych, poziom sygnału maleje), przeszkody mogące tłumić i odbijać sygnał oraz mogące powodować zakłócenia (budynki, tereny leśne, przedmioty metalowe). Efektywny zasięg komórki LTE to ok. 5km. Do tego ważna jest ilość użytkowników w komórce i generowany przez nich ruch.

  0
 • #3 04 Sty 2012 21:48
  Dinop
  Poziom 14  

  Dzięki za odpowiedź.

  Mógłbyś jeszcze napisać jaka przepustowość potrzebuje żeby dało się jakoś oglądać chociaż jedna kamerę na raz?

  0
 • Pomocny post
  #4 05 Sty 2012 09:07
  treborsz
  specjalista-kamery przemysłowe

  W tej kwestii powinna się wypowiedzieć osoba znająca ten rejestrator (ja do nich nie należę).

  Na marginesie: na rynku są różne rozwiązania (rejestratory). Możliwość pracy w sieci dla wielu z nich jest tylko dodatkiem (jak sama nazwa wskazuje: rejestrator - ma za zadanie rejestrować). Dlatego implementacja dodatkowych możliwości, niestety, kosztuje.
  Bardziej zaawansowane rejestratory/programy mają możliwość regulacji pasma bezpośrednio z interfejsu użytkownika (czyli w programie klienckim jest np. suwak i użytkownik sam sobie reguluje parametry w zależności od aktualnej potrzeby).
  W innych znów jest możliwość wyboru strumienia (w przypadku np. transmisji dwu-strumieniowej) oraz wielkości strumienia (plików) - także bez potrzeby wchodzenia do menu.
  W innych rozwiązaniach - na wstępie należy zdefiniować parametry strumienia w menu rejestratora.
  Spotkałem się z takimi rozwiązaniami, że np. wielkość strumienia jest stała i niezależna od trybu wyświetlania (czy 1 kamera, czy 16 kamer).
  W jeszcze innych rozwiązaniach strumień sieciowy jest ściśle powiązany z parametrami zapisu (prędkość, rozdzielczość przechwytywania oraz jakość).

  Generalnie na podstawie moich doświadczeń - wielkość strumienia zależy od zastosowanej technologii w urządzeniu generującym strumień (np. rejestratorze).

  0
 • Napad.pl
 • #5 05 Sty 2012 13:17
  Dinop
  Poziom 14  

  Masz całkowitą rację. Rejestrator służy do rejestrowania i tym też będzie się głównie zajmował. Jednak chciałbym czasem mieć możliwość zerknąć przez internet co rejestruje. Nie będę cały dzień oglądał obrazu z kamer przez internet.

  A co do strumienia danych i jego regulacji to oczywiście rejestrator mam dość duże możliwości konfiguracji w tym zakresie. Jest możliwość wybrania zarówno jakości i ilości klatek jak i ustawienia wielkości strumienia ręcznie i to dla dwóch osobnych strumieni dla każdego kanału(strumień główny i dodatkowy).

  0
 • Pomocny post
  #6 07 Sty 2012 19:37
  Engineer75
  Poziom 10  

  Szkoda że tak szybko porwałeś się na tego BCS-A. Tutaj masz rejestrator eXQuality, do którego podłączysz sobie bezpośrednio modem USB Huawei i już masz łącze internetowe. Taki modem na allegro kupisz za ok 100zł albo dostaniesz od usługodawcy Internetu. Wszystkie parametry połączenia ustawiasz w rejestratorze.]Link[/url]

  0
 • #7 08 Sty 2012 21:07
  Dinop
  Poziom 14  

  Czy gdybym kupił router GSM np Taki i do tego na przykład internet mobilny w Plusie HSDPA(HSDPA Z prędkością do 21,6 Mb/s / HSUPA Z prędkością do 5,76 Mb/s)(LTE nie ma zasięgu) to dałoby się to skonfigurować tak, żeby to działało? Jest to chyba jedyne rozwiązanie w mojej sytuacji. Nie wiem tylko czy da się ustawić przekierowanie portów do rejestratora w przypadku internetu mobilnego. Prędkość 5.76Mb/s spokojnie by wystarczyła a cena też jest dość przystępna.

  0
 • Pomocny post
  #8 08 Sty 2012 22:13
  jimasek
  Moderator - Sieci, Internet

  Oczywiście że dało by się skonfigurować. Dodatkowo musisz zapytać (dokupić) publiczny adres IP u operatora, bo zwykły dostęp do internetu u operatorów GSM ma blokowany dostęp z zewnątrz.

  0
 • #9 08 Sty 2012 22:32
  Dinop
  Poziom 14  

  Dziękuje za odpowiedź. Wszystko już chyba wiem, jutro zadzwonie do plusa spytać o adres publiczny.

  0
 • #10 08 Sty 2012 23:02
  Marek31415
  Poziom 31  

  Dinop napisał:
  Dziękuje za odpowiedź. Wszystko już chyba wiem, jutro zadzwonie do plusa spytać o adres publiczny.

  Adres publiczny to mało.
  Spytaj się o blokadę portów na publicznym adresie.
  Spotkałem się z ofertą adresów publicznych przy jednoczesnej blokadzie portów z Internetu.

  0
 • #11 09 Sty 2012 16:17
  dijej
  Poziom 16  

  Mój klient kupił router GSM od PLUSA z publicznym IP.
  Porty nie były zablokowane i wszystko działa poprawnie, pomimo że zasięg jest kiepski i ma ograniczoną ilość danych.
  Dla "chwilowego" podglądu obiektu to takie rozwiązanie jest wystarczające.

  0