Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastępczy odbiornik podczerwieni do tunera radiowego SONY

polprzewodnikowy 04 Sty 2012 21:24 2806 1
  • Zastępczy odbiornik podczerwieni do tunera radiowego SONY
    "Konstrukcja" ta powstała z nagłej potrzeby - uszkodził się mój wzmacniacz, po tym zostałem odcięty od zdalnego sterowania moim tunerem. Podczas jego naprawy uznałem, że jest kompletnie nieopłacalna. W takim razie myślę, kupić podobny wzmacniacz ze "specjalnym" wyjściem czy też wykombinować coś innego. Przeglądając schemat wzmacniacza natknąłem się na układ zdalnego sterowania:

Jak widać to "specjalne" wyjście to nic innego jak podłączone przez bufor tranzystorowy wyprowadzenie odbiornika podczerwieni. Jako, że chciałem jak najbardziej uprościć układ zastosowałem odbiornik IR TSOP31236 który ma już gotowe wyjście typu otwarty kolektor. Teraz skąd wziąć zasilanie odbiornika? Postanowiłem zmierzyć napięcie na pierwszym pinie wejścia sterowania, jak się okazało jest tam około 5.6V. W efekcie powstał taki schemat:

Wersja po prawej jest dla tych co chcą być zgodni z datasheetem. Ja skorzystałem z wersji po lewej. Gotowe urządzenie prezentuje się tak:

Zastępczy odbiornik podczerwieni do tunera radiowego SONYZastępczy odbiornik podczerwieni do tunera radiowego SONY

Oczywiście układ można wykorzystać również do innych urządzeń firmy SONY które mają taki typ sterowania.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 10 Lis 2018 18:56
    bajtpphu
    Poziom 14  

Proponowany odbiornik podczerwieni TSOP 31236 pracuje na częstotliwości 36 Khz. Na zagranicznym forum czytałem że odbiornik podczerwieni do Sony to 40 Khz. Proszę o opinię. Pytam ponieważ sam chciałbym zamontować odbiornik podczerwieni w swoim tunerze Sony by mieć możliwość używania tunera z pilotem