Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie nawigacji MFD

xmarek 29 Gru 2005 13:12 92652 170
    funas
    Poziom 2  
    Witam!

Mam problem z podłączeniem zmieniarki do RNS MFD w VW Touran.
    Kupiłem zmieniarke na 6CD tą którą montuję sie np pod podłokietnikiem.
    Do tego kupiłem kabel, podjezdzam do servisu zeby mi to wszystko podlączyli i nic ciemność. Mówią, ze kabel nie ten. Niestety nie znalazłem zednego innego. Kabel posiada dwie 12 pinowe wtyczki.
    Madrale z servisu mowią ze powinienem miec kabel o takim oznaczeniu:

1T0051592

Czy mieliście kiedys problem z podlączeniem takiej zmieniarki, bo naprawde nie wiem czy nie chca mnie na kabel naciagnac za 160 zl.
    Z góry dziekuje za odpowiedz
  • HelukabelHelukabel
    olo_gsm

Poziom 12  
    Zeszyt serwisowy "Radio, telefon, system nawigacji" dla Golfa po 98 i Bory po 99r. Bardzo dużo przydatnych informacji szczególnie dla posiadaczy VAGa. Opisane są tu możliwości kodowania wszystkich parametrów nawigacji RNS, MFD (m.in. wpisywanie VAGiem obwodu koła po wymianie opon i liczby impulsów ABS). Opisano tu również system Telematik i kierownicę wielofunkcyjną. Miłego ściągania :)
  • HelukabelHelukabel
    tom6969
    Poziom 1  
    Mam Sharana 2000r. Posiadam w nim nawigacje MFD, kupilem do niej mape polski na allegro,mapa nie jest orginalna i nie chodzi.Koleś powiedzial mi że mam stara nawigacje i ta mapa mi nie pujdzie.Czy to mozliwe czy koles mnie nabił w butelke???A i nie posiadam zmieniarki(skradziona).
    mar_ban
    Poziom 11  
    mam alhambre '99 i chyba tam nie było nigdy NAVI, ale kupiłem NAVI 2 DIN i chciałbym ją zamontować. Nie mam nic do niej oprócz kodu - jakie kable musze kupić. Pomóżcie koledzy ;) bo chciałbym zeby hulała jak trza, bez zbędnych zarwanych nocy...podczas montażu...

Dzieki z góry...

Dodano po 2 [godziny] 9 [minuty]:

mar_ban napisał:
    mam alhambre '99 i chyba tam nie było nigdy NAVI, ale kupiłem NAVI 2 DIN i chciałbym ją zamontować. Nie mam nic do niej oprócz kodu - jakie kable musze kupić. Pomóżcie koledzy ;) bo chciałbym zeby hulała jak trza, bez zbędnych zarwanych nocy...podczas montażu...

Dzieki z góry...

i jeszcze jedno pytanie - czy do montażu potrzebna jest jakaś specjalna ramka ?? bo teraz mam fabryczne radio 1DIN i pod nim schowek, wielkości 1DIN - po wyjęciu - mogę przeciąć tą poprzeczną blaszkę i ładować navi w dziure ?? czy trzeba coś zrobić ?? jakąś ramkę kupwać ??

dajcie jakieś info na ten temat . Dzięks
    feturo
    Poziom 2  
    Podłączałem ostatnio zmieniarkę Panasonic DP600 pod nawigację MFD.Kabel miał dwie okrągłe wtyczki, dwa czincze i przewód +. Obciąłem wtyczkę od strony nawigacji wraz z czinczami i + . Podłączyłem do kostki mini iso(niebieska) zgodnie ze schematem ze strony http://elektron.pol.lublin.pl, ale okazało się że nawigacja nie "widzi" zmieniarki.Xmarek pisał,(załącznika nie widziałem bo nie mam punktów),że zwarł 7 i 8 styk.U mnie zaczęło działać po zwarciu 6 i 8 styku.
    Jeżeli komuś to pomoże podaję kolory przewodów odpowiadające numerom styków w zmieniarce.
    1 - czerwony
    2 - ekran czerwonego
    3 - biały
    4 - ekran białego
    5 - różowy (zostaje wolny)
    6 - niebieski
    7 - szary
    8 - zielony
    9 - czarny
    10- żółty
    11- pomarańczowy
    12- fioletowy
    13- brązowy
    Pozdrowienia i tylko właściwych połączeń.
    feturo

Dodano po 5 [minuty]:

styk 12 na fioletowym przewodzie też zostaje wolny
    szosti
    Poziom 11  
    Witam
    ... drogą kupna nabyłem MFD Navi Plus Audi no i zaczeło sie ...
    ... zamierzam ją wstawic do Audi A6/C4, jak narazie prace idą dobrym torem ... jest troche roboty z wykonaniem stelaza, lecz "co sie nie da jak sie da"
    FOTO

... średnio u mnie z elektorniką ... przeczytałem to co do tej pory pisaliście wiem juz dużo (bynajmniej mnie sie tak wydaje) :D
    ... jak troche sie obrobię to zabieram sie do poszukiwania "gali"

Teraz trochę zapytań:
    ... podłączywszy Navi w domowych warunkach oczywiscie z anteną i wczytaniu mapy Polski mozna juz okreslic swoje połozenie na mapie? Moja Navi odpowiada ze znajduję sie poza jej obszarem. Dla mnie to troche dziwne ...
    ... odnosnie kabelka, czy ktos mógłby przesac mi na PW schemat tego otóż wytworu, zamierzam zrobić go sam (chyba ze to przerosnie moje mozliwosci) :) ... dziekuję.
    ... zmieniarka: polecaliście Panasonica, a czy ktos z Was ma podpiętą inna zmieniarkę?

Pozdrawiam SzOsTi 8-)
    voss
    Poziom 12  
    @szosti

Cytat:
    podłączywszy Navi w domowych warunkach oczywiscie z anteną i wczytaniu mapy Polski mozna juz okreslic swoje połozenie na mapie? Moja Navi odpowiada ze znajduję sie poza jej obszarem. Dla mnie to troche dziwne ...

powinna pokazac ci pozycje jesli antena GPS jest podlaczona i odbuierasz min. 3 satelity ( antena na balkonie /za oknem )

Cytat:
    .. jak troche sie obrobię to zabieram sie do poszukiwania "gali"

niemusisz jej szukac, jest seryjnie na pin1 wtaczki AIII ( czarna 8pin. ) jesli niebylo nic grzebane

Cytat:
    odnosnie kabelka, czy ktos mógłby przesac mi na PW schemat tego otóż wytworu, zamierzam zrobić go sam (chyba ze to przerosnie moje mozliwosci) ... dziekuję.

o jaki kabelek ci chodzi ? o podlaczenie wtyczki Siemens 26 pin ?
    tam musisz podlaczyc tylko
    Gala - pin 5 - mostek z AIII pin 1 na Siemens pin 5 ( lub sygnal z ABS )
    RFLS ( sygnal z swiatel cofania ) pin 17 ( bez tego sygnalu mozna sie obejsc ale lepiej naviguje jak to jest )
    i to wsumie wystarcza zeby Navi chodzila no chyba ze chcez CAN lub np. TV podlaczyc
    no i oczywiscie zasilania AIII + glosniki B II

pozdr.
    voss
    szosti
    Poziom 11  
    ... Voss, dzieki za info ... kabelek "gala" znalazł sie nie był podpiety do kosci ISO ... (kogos swedziały łapki) ;-)

... antenka podłączona i działa, lecz czasami mam info jak włącze i wrzucę płytkę to wyskakuje komunikat "the CD is incompatibile" (CD oczywiscie orginał)
    ... moze soczewkę lasera przydałoby sie odkurzyc? czy takie rzecze nie robi sie z navi ... albo płytkę czyszczącą CD zapodac ... ? ...sam niewiem ...

... tak kabelek na 26-pin ... juz zacząłem rezac taki kabelek, znalazłem na zaprzyjaźnionej stronce rozpiskę pinów ...
    ... czyli jak do wtyczki Siemens na pinie 5 podam sygnał - gala i na 17 sygnał ze świateł cofania to bedzie dobrze navigowac ...

... w przyszłosci bede chciał podłączyc tuner TV, lecz musze sie z tym uporać ... :|

... i jeszcze jedno - zmieniarka, szukam tego panasonica, ale ciezko ... czy mozecie polecic jeszcze jakies zmieniarki (kompatybilne i sprawdzone z navi plus)
    ... trafiłem na cos takiego ... KLIK ... lecz pasować raczej nie bedzie :| ... chyba ze kabel porezam ...

Pozdrawiam
    piotrek9999
    Poziom 11  
    może ktos mi pomoże ??

witam mój pierwszy post na tym forum

no wiec tak przeczytałem wszytsko co sie dało na temat navi i nic nie znalałem

wiec pytam

Kupiłem navi razem z przejsciówka z 26 pinowym wejsciem podpietym pod ISO

mam orginalną antene GPS

impuls ustawiony na 8 ponieważ impuls jest brany z gali

no i mam taki problem
    ze jak ustawie szystko wpisze cel to oblicza trase pokazuje odległosc pokazuje umiejscowienie auta tylko ze nie odsc ze jest w trybie OFF ROAD chociaz jestem na drodze, jadąc w strone celu zmniejsza sie odległosc ale nic nie mówi i cąły czas jest OFF ROAD

na mapie pokazuje mi ze nie jestem na drodze tylko obok i ze jade np bokiem lub tyłem

poporstu nie moge ustawić pozycji samochodu czasmi zdarza sie ze nawigacja mówi mi ze mam zawrócić
    chociaż jade w strone celu

kurde o co chodzi moge prosic o pomoc
    bede wdzieczyny

Dodano po 48 [minuty]:

Kurde bo sie dzis tyle bawiłem rózne kombinacje i poporstu mam dość
    prosze o pomoc bo we wtorek jade w polske i chciałbym to przetestowac
    voss
    Poziom 12  
    @szosti

Cytat:
    ... moze soczewkę lasera przydałoby sie odkurzyc? czy takie rzecze nie robi sie z navi ... albo płytkę czyszczącą CD zapodac ... ? ...sam niewiem ...

te navi ogulnie maja problemy z slabym laserem tu czasem czyszczenie pomaga ale jest z tym troche roboty plyt czyszczacych niepolecam
    Cytat:
    czyli jak do wtyczki Siemens na pinie 5 podam sygnał - gala i na 17 sygnał ze świateł cofania to bedzie dobrze navigowac ...

tak to wsumie wystarczy zeby nawigowac
    co do zmieniarki to masz jedynie opcje org. albo panasonic chyba ze chcez cos takiego http://www.solisto.de/index.php?lang=en&charset=utf-8&page=tmp_pl&numpage=1
    mam to u siebie i polecam ale wychodzi zazwyczaj drozej niz zmieniarka

pozdr.
    voss

Dodano po 6 [minuty]:

@piotrek9999

Cytat:
    ze jak ustawie szystko wpisze cel to oblicza trase pokazuje odległosc pokazuje umiejscowienie auta tylko ze nie odsc ze jest w trybie OFF ROAD chociaz jestem na drodze, jadąc w strone celu zmniejsza sie odległosc ale nic nie mówi i cąły czas jest OFF ROAD

a jak umiejscawia cie na mapie na drodze ?
    jaka masz mape ? ( dokladnie `)
    ile satelit odbierasz ?
    jak "przesowa" cie na mapie rownomiernie czy skokami ? jesli skokami to niemasz sygnalu GALA
    jak ustawiles parameter Reifenumfang ( to sie same dostosowuje ale czasem trzeba to ustawic z reki )

masz podlaczony sygnal cofania ?? moze tam cos niegra
    jesli niemasz tego podlaczonego to wez poloz to przynajmniej na mase

pozdr
    voss
    piotrek9999
    Poziom 11  
    AD1. na mapie umieszcza mnie albo poza drogą kawałeczek, albo jade bokiem, albo tyłem :(

AD2 mapa mam polska czechy 2006

AD3 satelit odbieram 8

AD4 przeskakuje :( ale sygnał gala jest chyba. jesli nie ma to jak to sprawdzić

AD5. co to jest parametr Reifenumfang impulsy i obwód koła ??
    jesli to to ustawiłem na 1932 obwód i na 8 impuls

AD6 sygnału cofania nie mam podłaczonego ale ja nie jezdze na wstecznym ;)
    voss
    Poziom 12  
    @piotrek9999

Cytat:
    AD4 przeskakuje ale sygnał gala jest chyba. jesli nie ma to jak to sprawdzić

to ze przeskakuje to wlasnie wskazuje na to ze Gala do navi niedochodzi
    jak masz ten sygnal podlaczony
    - raz do pinu 1 we wtyczce ISO zasilajacej
    - dwa w Siemens-wtyczce pin 5
    :?::?:

sprawdzic mozesz czy gala dziala w czesci audio ( to podlaczenie na ISO pin 1 ) ustaw w ustawieniach Audio Gala na max ( niepamietam jak tam u ciebie sie ta rubryka nazywa ale jest na samym dole ustawien Audio )
    i sie troche przejedz ze wzrastajaca szybkoscia musi byc radio glosniejsze i to mocno glosniejsze jesli to dziala to juz tylko mostek miedzy ISO pin 1 i Siemens pin 5 i to musi przestac przeskakiwac

Cytat:
    AD5. co to jest parametr Reifenumfang impulsy i obwód koła ??
    jesli to to ustawiłem na 1932 obwód i na 8 impuls

tak to obwod kola , ustawiony masz dobrze i jesli Gala bedzie dzialac to on sie sam ustawi dokladnie na obwod twojego kola

a w jakim autci masz to zamontowane i co tam za radio bylo fabrycznie ?

pozdr.
    voss
    piotrek9999
    Poziom 11  
    VW GOLF MK 4 rok 2002
    wczesniej była MCD ta mała navigacja
    ale nie wiem czy działała bo ni emiałem płyty

dzis sprawdze to wszystko gdzie co podłaczone jest
    bo ja juz taka kupiłem tylko miałem wpiąć
    i miało działać a tu porażka :(
    voss
    Poziom 12  
    @piotrek9999

Cytat:
    wczesniej była MCD ta mała navigacja

uwaga te MCD nie mialy GAla one mialy, tylko teraz niewiem od jakiego rocznika, sygnal ABS
    jesli tak jest to musisz ustawic na tej MFD Impulszahl 43 dla Golfa
    ten sygnal byl tez na ISO pin 1

niewiem tylko czy to juz tak bylo w 2002 czy dopiero pozniej
    ale to moze byc przyczyna

pozdr.
    voss
    piotrek9999
    Poziom 11  
    hmm
    no własnie widzisz
    w ten MCD był jeszce jedna kostka z dwona kabelkami i nie wiem do czego ona jest
    ja w sygnale GALI w kostce ISO mam kabelek niebiesko biały

a niektórzy mówia ze powinien byc czarny z białym czy cos takiego :(
    troche mnie to irytuje :( ze to nie działa
    voss
    Poziom 12  
    @piotrek9999

napisz mi jaki tam masz silnik ( pierwsze trzy literki ) to sprawdze w domu
    masz ta czerwona wtyczke do MCD ? napisz jakie piny to sprawdze co tam jest

pozdr.
    voss
    sprawdze w domu jutro ci napisze
    piotrek9999
    Poziom 11  
    voss napisał:
    @piotrek9999

napisz mi jaki tam masz silnik ( pierwsze trzy literki ) to sprawdze w domu
    masz ta czerwona wtyczke do MCD ? napisz jakie piny to sprawdze co tam jest

pozdr.
    voss
    sprawdze w domu jutro ci napisze

silnik ASZ
    piny hmm nie pamietak ale sątylko dwa kabelki jeden pod drugim
    wieczorem moge ci powiedzeć
    bo moze to jest synał ABS
    voss
    Poziom 12  
    @piotrek9999

jesli niemasz can-bus podlaczonego to wazne jest dla ciebie tylko z wtyczki czerwonej

pin 8 - kleme 15 ( 12V+) - laczysz na Siemens pin 4 ( mozna niezawsze trzeba )

pin 10 = sygnal cofania - siemens pin 17

reszte mozesz sobie darowac chyba ze chcez ciagnac Can-bus do tablicy

voss
    piotrek9999
    Poziom 11  
    hmm
    kurde a ciezko sie wpiąc w tą wtyczke 26 pinową ??
    dzis to wyciągne odizoluje wszytsko i zrobie fote

i posprawdzam co gdzie i jak

Dodano po 5 [godziny] 38 [minuty]:

no więc tak dzis posiedziąlem troche nad tym okazało sie ze pin 1 ISO był odłaczony wiec go podłaczyłem dałem na ten pin w 26 pinowej kostce tak jak mówiliście i powiem ze navi nie przeskakuje juz tylko porusza sie płynnie

ale nadal problem jest z umiejscowieniem samochodu :(
    znowu pokazuje ze jade bokiem albo tyłem i nadal jestem poza droga :(
    POMOCY :(

co do czerwonej kostki to są dwa kable tak jak VOSS mowiłes
    piny 8 i 10

czyli jeden jest od wstecznego i +12

u mnie we wtyczce 26 pinowej jjest tak

Gala na włsciwym miejscu i skomt

na 17 pinie mam podłaczoną mase a powinno byc światło wsteczne czy to potrzebne

VOSS czekam na dalszą pomoc :)
    szosti
    Poziom 11  
    voss napisał:
    @szosti

Cytat:

te navi ogólnie maja problemy z slabym laserem tu czasem czyszczenie pomaga ale jest z tym troche roboty plyt czyszczacych niepolecam

... ehhh, nawet nie zabierałem sie do czyszczenia płytką, szczerze mówiąc to niemiałem nigdy takiego sprzetu w łapce ... navi poszła do przeglądu i czyszczenia ... zobaczymy jak bedzie po powrocie ... :idea:

... Piotrek spotkałem sie z takim samym zjawiskiem, ale u mnie nie ma sygnału "gala' teraz jak odbiore navi to bede testowac z podłaczoną "galą" Odnośnie cygnału cofania podłącz przecież lepiej aby navi miała odpowiednie czyt. niezbedne sygnały. Ja podłącze tez ABS a co, jak zakładać to zakładać ... niechaj ma to co potrzebuje ... :D

... Panowie mam jeszcze pytanie czy zmieniarka Panasonic CX-DP880 bedzie odpowiednia do Navi Plus? bedzie działać jak należy ... ?

... Pozdrawiam SzOsTi ...
    voss
    Poziom 12  
    @piotrek9999

Cytat:
    no więc tak dzis posiedziąlem troche nad tym okazało sie ze pin 1 ISO był odłaczony wiec go podłaczyłem dałem na ten pin w 26 pinowej kostce tak jak mówiliście i powiem ze navi nie przeskakuje juz tylko porusza sie płynnie

no wiec przypuszczam ze to u ciebie powodowalo problemy
    w Golfie 2002 jest GAla, a nie jak przypuszczalem ABS sygnal, jest to Bialo niebieski kabelek

Cytat:
    ale nadal problem jest z umiejscowieniem samochodu
    znowu pokazuje ze jade bokiem albo tyłem i nadal jestem poza droga
    POMOCY
    jak dlugo tak jezdziles ? moja potrzebowala tak z 15 km nim sie wykalibrowala i teraz pokazuje ok.

Cytat:
    co do czerwonej kostki to są dwa kable tak jak VOSS mowiłes
    piny 8 i 10

czyli jeden jest od wstecznego i +12

tak ja je podlaczylem oba

z pin 8 na Siemens pin 4
    z pin 10 na pin 17

co do sygnalu cofania to niejest on niezbedny ( jesli go niepodlaczasz to polacz go z masa ) ale jak bedziesz kiedys zmuszony dalej cofac ( wiem ze niejezdzisz do tylu ale ) to navi "zglupieje" i potem znow musi sie kalibrowac

jesli po podlaczeniu wszystkiego i po przejechaniu paru km ( majlepiej kiedy jest duzo skrzyzowan i czesto skrecaz ) dalej bedziesz mial ten problem to tylko juz wewnetrzne uszkodzenie NAvi, prawdopodobnie zyroskopu

pojezdz wyprobuj i napisz

pozdr.
    voss
    piotrek9999
    Poziom 11  
    no więc własnie :( chyba mam cos z NAVI :(
    bo dzis przejechałem z pomiechówka do warszawy i nadal cos jest nie tak niby na drodze ale poza nia navi nadal pokazuje ze najpierw jade do tyłu i potem skok do przodu

potem troche pojezdziłem po skrzyzowaniach jak jade do pracy :(
    i navi nadal nie pokazuje poprawnej pozycji auta

ale odległosc pokazuje idealnie tylko samohcod źle jezdzi :( po mapie a moze mam jakas stara mape jak to sprawdzić ??

a ile moze kosztowac wymiana zyroskopu lub sprawdzenie czy działa poprawnie

ale musi dziąłac bo jak jezdze w koło to auto tez sie kręci
    voss
    Poziom 12  
    @piotrek9999

Cytat:
    pokazuje ze najpierw jade do tyłu i potem skok do przodu

to wskazuje na problem z sygnalem cofania

ta navi naviguje na podstawie sygnalu Gala/lub abs a tylko od czasu do czasu sprawdza pozycie GPS
    dla tego jak niemasz GALA to te skoki

a kierunak na plonoc pokazuje dobrze ?

voss
    piotrek9999
    Poziom 11  
    raczej tak N pokazuje dobrze

i właśnie co jest śmieszne ze lynnie pokazuje do tyłu :) a i nagle skok do przodu korygowany tak jak by przez GPS

moze podłaczyć ten kabel cofania i zobaczymy wtedy ??
    voss
    Poziom 12  
    @piotrek9999

tez mysle ze powinienes wszystkie podlaczenia sprawdzic ten sygnal cofania zalozyc i dopiero potem testowac

ja jakos do tych gotowych adapterow niemam zaufania

voss
    piotrek9999
    Poziom 11  
    widzisz ja wczoraj wyjałem ta kostke
    porozcinałem izolacje i wiesz co tam był przycisk zeby DVD działało a on odcina gale :( wiec głupi bład popełniłem

wyjąłem wtyczke posrawdzałem piny
    i zajete były 4 i 5 i 17
    czyli prawidłowo

ale podłacze jeszcze to cofanie zamiast pod mase to pod kabelek z czerwonej kostki

i zobaczymy
    VOSS masz u mnie duze piwo :) naprawde
    jak sie cos zmieni i zacznie dziłac to sie odezwe

a co z żyroskopem to jest częsc wymienna ??

Dodano po 5 [godziny] 28 [minuty]:

o włąsnie taki mam adapter podłaczony do nvigacji
    http://www.allegro.pl/item94182835_adapter_plug_play_do_navi_vw_audi_seat_ford.html
    piotrek9999
    Poziom 11  
    no i nadal auto jedzie do tyłu :(