Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zainstalować Auroxa 10 i XP

17 Gru 2004 16:03 1152 13
  • Poziom 10  
    Jak zainstalować Auroxa 10 tak aby były dwa systemy XP i Aurox, mam dysk 20 GB na C mam Xp /dysk C jest w systemie Ntfs a wolny dysk D jest w formacie Fat32/ czy mam usunąć D jak tak to tez prosze o pomoc.
  • Poziom 14  
    Najprawdopodobniej nie masz wolnego miejsca nieprzydzielonego do żadnej partycji. W takim razie będziesz musiał albo wywalić jakąś partycję albo obciąć istniejącą fat32 o wolną przestrzeń. Można to zrobić programem dołączanym do większości dystrybucji albo płatnym Patrition Magic (ten drugi dzieli też NTFS-y ale coś nie do końca działa jak powinien). Potem nie twórz żadnych nowych partycji tylko odpal instalatora z płyty. W inst. utwórz partycję swap zgodnie z instrukcją i ext3 albo ext2 na system. Jak zapyta o boot-loadera to odpowiedz, że chcesz i jako miejsce podaj MBR pierwszego dysku. W ogóle poczytaj instrukcję instalacji bo ja mogę nie wiedzieć jak to do końca wszystko w Auroxie wygląda.
  • Poziom 10  
    Uruchomiłem instalke Auroxa 10.1 przez boot disc ale przy partycjonowaniu wyskakuje błąd pisze coś o systemie root co to jest jak to naprawić i w jakim systemie plików powinien być Aurox zainstalowany . Proszę o pomoc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Poziom 14  
    Prawdopodobnie chodzi o to, że musisz ustawić jakąś partycję z mount pointem na "/" ale napisz dokładnie co wyskakuje. Musi to być partycja w systemie plików obsługującym uprawnienia (najlepiej ustaw ext3) i NIE może być to fat ani ntfs (choć istnieją pewne sposoby ale zdaje się że Aurox w instalatorze nie udostępnia takiej możliwości). A masz już wolny obszar na dysku z którego możesz utworzyć te partycje?
  • Poziom 10  
    Już niepamiętam co dokładnie tam pisze . A co do tego dysku zanim dostałem Auroxa cały dysk D oprużniłem i strzeliłem formata ,ale ten dysk jest w formacie Fat32 .
  • Poziom 24  
    Witam ja instalowałem Aurox 10.0
    Najpierw zostawiasz na dysku wolne miejsce, ja to robiłem windowsowym Fdiskiem
    Po odpaleniu instalatora Auroxa partycjonujesz dysk Disk Druidem
    Robisz 3 partycje
    Pierwsza: BOOT - z 1 rozwijalnej listy wybierasz Boot i wielkość 100MB
    Druga: SWAP - z 2 rozwijalnej listy wybierasz swap i wielkosc około 3/4 wielkości twojego ramu , ja mam 512ram wiec swap mam 750mb , jak masz miejsce to zrób dwukrotną wielkość ramu
    Trzecia: ROOT - czyli miejsce na system i dane - jest to najwieksza partycja- z 1 rozwijalnej listy wybierasz znak "/ " a rozmiar dajesz "wypełnij do maksymalnej dozwolonej wielkości"

I to wszystko ,powinno pójść , jesli nie pójdzie spróbuj jeszcze raz uruchomić instalatora.
  • Poziom 10  
    Sorry ale możesz troche jaśniej rozpisać to ja niejestem masterem.

Dodano po 5 [minuty]:

Wracając do tych parycji ja mam mały dysk tylko 20 GB podzielony na dwie partycje jedna jest z zainstalowanym Windowsem niechce jej formatować Jest w systemie NTFS a dróg jest puściutka ale jest w systemie FAT 32 i co teraz mam zrobić . Ja może większy dysk bede miał w połowie stycznia a Linux jest mi potrzebny do szkoły więc muszę go mieć na już.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Czyli po prostu odpalasz instalator Auroxa, wybierasz partycjonowanie Disk Druidem, wywalasz tą partycję fat32 (rozpoznaj ją po typie, nie skasuj sobie NTFS-a!) a w jej miejsce tworzysz 3 partycje tak jak opisał oloolo. Jeśli chcesz dokładniejszy opis to:
    • 1. Partycja boot odpowiada za ładowanie systemu. Włąściwie to nie jest 100% konieczna ale dla bezpieczeństwa się ją wydziela. W systemie montowana jest w /boot. Powinna być w systemie plików 'ext3' lub 'ext2'.
      2. Partycja swap to odpowiednik Windowsowskiego pliku wymiany. Niby zalecają żeby miała 2x tyle co ilość RAM-u ale jeśli masz dużo ramu to może być mniej. Powinna być w systemie plików 'swap'.
      3. Partycja root to po prostu to, gdzie będzie zainstalowany cały system. Przydziel jej całe wolne miejsce które jeszcze pozostanie. U mnie ma 10GB ale to zależy jakie pakiety będziesz chciał instalować. Powinieneś się zmieścić. Partycja powinna być w systemie plików 'ext3' albo 'ext2'

Oprócz wydzielenia partycji będziesz musiał skonfigurować boot-loadera (to taki mały program który zajmuje pierwszy sektor dysku i podczas startu kompa pozwala ci wybrać który system operacyjny chcesz uruchomić). Instalator sam wykryje jakie masz OS-y i przeprowadzi cię przez to. Poza tym mniej więcej opisałem to powyżej.

Pisz jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości. Staram się pisać jasno i nie mieszać ;)
  • Poziom 10  
    Czyli nieda się ominąć twożenia aż 3 partycji . Mam wolne 10 GB i to mam rozdzielić na 3 partycje . Dzięki thmk piszesz jasno niektóre osoby piszą jak znawcy i to zazwyczaj nam początkującym niepomaga jeszcze raz dzięki a jak będę miął jeszcze jakiś kłopot to napewno napiszę .Dzięki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Poziom 14  
    Dzięki, nie ma sprawy :). Tak jak mówiłem partycję boot można sobie odpuścić, swap jest raczej konieczna bo inaczej będzie się wlec.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Mysle ze opisałem to idealnie a ty nie skumałes

dlaczego sadzisz ze 10 GB nie wystarczy
    boot to tylko 100mb
    swap to tylko 1 GB
    zostaje ci 8,9GB

Mój Aurox 10.0 zajmuje po zainstalowaniu 7,5 GB (wszystkie pakiety)

Czy instalujesz Auroxa , Red Hata czy Fedore partycje robi sie tak samo

Boot loader to taki ekran który pokazuje sie zaraz po uruchomienu kompa
    i wtedy wybierasz w nim system ktory chcesz uruchomić.

Podczas instalacji Auroxa bedzie moment konfiguracji Boot loadera
    Beda tam dwa pola DOS i Aurox, zahaczasz pole Dos i przyciskiem EDIT
    obok zmieniasz nazwe Dos na Np. Windows Xp.

Przepisz sobie moje posty na kartke i rób tak jak napisałem a napewno się uda
  • Poziom 10  
    Jak do Auroxa 10.1 zainstalować Neostrade mój modem to Speed touch.
    Jeszcze raz dzięki thmk , wielkie dzięki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tobie oloolo też dzięki ale to co wtedy napisałeś inaczej wytłumaczył mi thmk (jaśniej).
  • Poziom 24  
    Instalowanie sprzetu w Kazdym linuksie to przewalona i trudna sprawa

Sprawdz czy producent twojego modemu nie oferuje sterów do linuksa na swojej stronie www

Ja sie juz 2 tygodnie mecze zeby zainstalować karte radiową wiec w tej kwestii nie pomoge.

Generalnie sposób instalacji jest opisany po angielsku w pliku readme sterowników ale jest to diabelnie skomplikowane i nie zawsze wychodzi.

najlepiej szukaj sterów do tego modemu w postaci plików *.rpm stworzonych dla twojego typu auroxa

Ja istalowałem modem zoltrix sagitta z takiego pliku i działało super

teraz tej karty cos nie moge odpalić
  • Poziom 14  
    Tak się składa że mam ten sam modem ;). Masz na myśli Thomsona Speed Touch pod USB, takiego jak tpsa daje do neostrady? Z tego co próbowałem to są z nim drobne problemy pod jądami z serii 2.6.x. Napisz w konsoli "uname -r" a wyświetli ci jakie jądro masz. Jeśli 2.4.x to odpal instalatora z płytki tepsy - powinno w miarę działać, jeśli wywali błąd daj znać. Poza tym pod http://hattack.republika.pl/ jest instrukcja dla Auroxa 9.3 - może zadziała dla 10.

p.s. Na http://balon.s3.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=43 jest instrukcja dla jąder 2.6.x.