Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Partycja RAW, brak MFT, brak możliwości odczytu plików z partycji NTFS

mkulik 04 Sty 2012 23:41 6915 10
  • #1 04 Sty 2012 23:41
    mkulik
    Poziom 9  

Witam.
    Proszę o pomoc przy następującym problemie:
    Podczas próby ponownej instalacji sterownika Bluetooth komputer przestał odpowiadać, a po ponownym uruchomieniu Windows w ogóle nie wystartował. Po podłączeniu dysku do drugiego komputera okazało się, że partycja, na której jest system (i bardzo ważne dane) zmieniła się z NTFS na RAW. Przeczytałem m.in. na elektrodzie, że jest to problem związany z uszkodzeniem MFT i próbowałem go odzyskać za pomocą programu Testdisk (bez skutku) oraz DMDE (program po wybraniu uszkodzonej partycji pokazuje różne błędy, m.in. nieprawidłowy rozmiar sektora, skanuje coś w poszukiwaniu partycji i nic nie odnajduje). Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie, mi niestety nic się nie udało wskórać.
    Z góry dziękuje i pozdrawiam
    Michał Kulik
    mkulik91

0 10
  • #2 05 Sty 2012 00:59
    janpas6
    Poziom 18  

witam
    jeżeli masz ważne dane to na oryginale nie robi się nic
    najpierw kopia 1:1 i dopiero walcz
    taka zasada
    nie testuj bo zakatujesz wsio
    pokaż smart dysku

elektrodę przeglądałeś więcLink
    podaj 0-100 sektor i zrzut ekranu partycji z dmde
    i poczekaj aż migol 21 napisze na pewno ci pomoże

0
  • #3 05 Sty 2012 08:36
    mkulik
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedź.
    Poniżej przesyłam analizę SMART oraz sektory 0-100 (i 0-2048, w poradniku na elektrodzie przeczytałem, że w przypadku Windows 7 tak należy zrobić).
    Uszkodzona partycja ma pojemność ~280 GB (na tym dysku jest jeszcze kilka innych partycji, służących, jak mniemam do przywracania stanu pierwotnego komputera, jest to dysk z laptopa HP i wszystkie są sprawne, jedynie partycja z systemem i danymi (dysk D) nie działa).
    pozdrawiam
    Michał Kulik

Partycja RAW, brak MFT, brak możliwości odczytu plików z partycji NTFS Partycja RAW, brak MFT, brak możliwości odczytu plików z partycji NTFS Partycja RAW, brak MFT, brak możliwości odczytu plików z partycji NTFS

0
  • #5 05 Sty 2012 19:57
    mkulik
    Poziom 9  

Poniżej załączam skan NTFS, niestety nic on nie wykazał, podejrzewam, że nie wróży to nic dobrego. Proszę o informację, co dalej.
    pozdrawiam
    Michał Kulik

Partycja RAW, brak MFT, brak możliwości odczytu plików z partycji NTFS Partycja RAW, brak MFT, brak możliwości odczytu plików z partycji NTFS

0
  • #6 05 Sty 2012 22:29
    janpas6
    Poziom 18  

Cytat:
    problem związany z uszkodzeniem MFT i próbowałem go odzyskać za pomocą programu Testdisk (bez skutku) oraz DMDE

wiesz co
    nie chcę nic sugerować ale nie piszesz całej prawdy co z tym robiłeś tak naprawdę
    na pulpicie są ikonki do poważniejszej walki widoczne
    więc powinieneś opisać dokładnie co działałeś z dyskiem

0
  • #7 06 Sty 2012 00:25
    mkulik
    Poziom 9  

Przepraszam, faktycznie nie napisałem wcześniej, że próbowałem przeskanować dysk programami Get Data Back for NTFS (polecany na wiki TestDiska w przypadku braku możliwości naprawy tymże programem) oraz Ontrack EasyRecovery, jednak w żadnym stopniu nie pomogły one rozwiązać problemu.

Czy w przypadku, gdy DMDE nie odnajduje nic przy skanowaniu NTFS istnieje cień szansy na odzyskanie danych z dysku?

pozdrawiam
    Michał Kulik

0
  • #8 06 Sty 2012 00:35
    janpas6
    Poziom 18  

pewnie że jest
    tylko pytanie co spowodowało że zginęły w ogóle NTFS

Cytat:
    Trzeba wykonać SCAN NTFS i szukać jej czy w ogóle jest.

migol21 od razu to przewidział
    napisz dokładnie po kolei co robiłeś
    dmde pewnie już z tym sobie nie poradzi choć oby się mylił
    poczekaj niech potwierdzą inni

0
  • #9 06 Sty 2012 01:07
    mkulik
    Poziom 9  

Ok, w takim razie od początku:

Problem zaczął się od tego, że na laptopie, w którym był zamontowany dysk, przestał działać pakiet Office 2010 - nie można było uruchomić żadnego z programów pakietu, przy próbie uruchomienia pojawiało się okno instalatora Windows z komunikatem "proszę czekać" i na tym właściwie program kończył swoją pracę. Pakietu nie można było też w żaden sposób odinstalować, ani za pomocą funkcji Programy i funkcje ani za pomocą żadnego sposobu wymienionego w bazie wiedzy Microsoft, łącznie z usuwaniem ręcznym pakietu.
    W trakcie prób usunięcia Office'a zauważyłem przypadkowo w menedżerze urządzeń nieznane urządzenie. Po sprawdzeniu identyfikatora sprzętu dowiedziałem się, że jest to jedna ze składowych Bluetooth'a więc postanowiłem ponownie zainstalować sterownik Bluetooth. Niestety jego również nie udało się odinstalować z poziomu Programów i funkcji, więc ściągnąłem najnowszą wersję sterownika ze strony HP i rozpocząłem instalację. Po ok. 10 minutach od rozpoczęcia instalacji proces się zatrzymał, a komputer przestał odpowiadać (w trakcie instalacji z pulpitu zaczęła znikać część ikon i folderów, co już wtedy wydało mi się dziwne, ale uznałem, że być może komputer działa powoli i jest w trakcie odświeżania zawartości pulpitu).
    Po 30 minutach postanowiłem zrestartować komputer, ale okazało się, że po ponownym uruchomieniu system się nie uruchamia a zamiast niego pojawia się narzędzie do naprawy systemu Windows, które poinformowało mnie, że próbowało naprawić problem z systemem, ale zakończył działanie niepowodzeniem i zaproponował wykorzystanie programu HP Recovery (przywracanie systemu do stanu pierwotnego łącznie z kasowaniem wszystkich plików użytkownika).
    Wtedy wyłączyłem laptopa, wymontowałem z niego dysk i podłączyłem do komputera stacjonarnego, gdzie dowiedziałem się, że partycja z Windowsem i danymi zmieniła się z NTFS na RAW. W związku z tym po pobieżnych poszukiwaniach rozwiązania w Internecie próbowałem odzyskać MFT za pomocą TestDiska, a po nieudanej próbie odzyskać dane za pomocą wcześniej wymienionych dwóch programów.
    To chyba cała historia dysku, mam nadzieję, że na coś się przyda.

0
  Szukaj w 5mln produktów