Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Partycja RAW, brak MFT, brak możliwości odczytu plików z partycji NTFS

mkulik 04 Sty 2012 23:41 6948 10
 • #1 04 Sty 2012 23:41
  mkulik
  Poziom 9  

  Witam.
  Proszę o pomoc przy następującym problemie:
  Podczas próby ponownej instalacji sterownika Bluetooth komputer przestał odpowiadać, a po ponownym uruchomieniu Windows w ogóle nie wystartował. Po podłączeniu dysku do drugiego komputera okazało się, że partycja, na której jest system (i bardzo ważne dane) zmieniła się z NTFS na RAW. Przeczytałem m.in. na elektrodzie, że jest to problem związany z uszkodzeniem MFT i próbowałem go odzyskać za pomocą programu Testdisk (bez skutku) oraz DMDE (program po wybraniu uszkodzonej partycji pokazuje różne błędy, m.in. nieprawidłowy rozmiar sektora, skanuje coś w poszukiwaniu partycji i nic nie odnajduje). Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie, mi niestety nic się nie udało wskórać.
  Z góry dziękuje i pozdrawiam
  Michał Kulik
  mkulik91

  0 10
 • #2 05 Sty 2012 00:59
  janpas6
  Poziom 18  

  witam
  jeżeli masz ważne dane to na oryginale nie robi się nic
  najpierw kopia 1:1 i dopiero walcz
  taka zasada
  nie testuj bo zakatujesz wsio
  pokaż smart dysku


  elektrodę przeglądałeś więcLink
  podaj 0-100 sektor i zrzut ekranu partycji z dmde
  i poczekaj aż migol 21 napisze na pewno ci pomoże

  0
 • #3 05 Sty 2012 08:36
  mkulik
  Poziom 9  

  Dziękuję za odpowiedź.
  Poniżej przesyłam analizę SMART oraz sektory 0-100 (i 0-2048, w poradniku na elektrodzie przeczytałem, że w przypadku Windows 7 tak należy zrobić).
  Uszkodzona partycja ma pojemność ~280 GB (na tym dysku jest jeszcze kilka innych partycji, służących, jak mniemam do przywracania stanu pierwotnego komputera, jest to dysk z laptopa HP i wszystkie są sprawne, jedynie partycja z systemem i danymi (dysk D) nie działa).
  pozdrawiam
  Michał Kulik

  Partycja RAW, brak MFT, brak możliwości odczytu plików z partycji NTFS Partycja RAW, brak MFT, brak możliwości odczytu plików z partycji NTFS Partycja RAW, brak MFT, brak możliwości odczytu plików z partycji NTFS

  0
 • #5 05 Sty 2012 19:57
  mkulik
  Poziom 9  

  Poniżej załączam skan NTFS, niestety nic on nie wykazał, podejrzewam, że nie wróży to nic dobrego. Proszę o informację, co dalej.
  pozdrawiam
  Michał Kulik

  Partycja RAW, brak MFT, brak możliwości odczytu plików z partycji NTFS Partycja RAW, brak MFT, brak możliwości odczytu plików z partycji NTFS

  0
 • #6 05 Sty 2012 22:29
  janpas6
  Poziom 18  

  Cytat:
  problem związany z uszkodzeniem MFT i próbowałem go odzyskać za pomocą programu Testdisk (bez skutku) oraz DMDE

  wiesz co
  nie chcę nic sugerować ale nie piszesz całej prawdy co z tym robiłeś tak naprawdę
  na pulpicie są ikonki do poważniejszej walki widoczne
  więc powinieneś opisać dokładnie co działałeś z dyskiem

  0
 • #7 06 Sty 2012 00:25
  mkulik
  Poziom 9  

  Przepraszam, faktycznie nie napisałem wcześniej, że próbowałem przeskanować dysk programami Get Data Back for NTFS (polecany na wiki TestDiska w przypadku braku możliwości naprawy tymże programem) oraz Ontrack EasyRecovery, jednak w żadnym stopniu nie pomogły one rozwiązać problemu.

  Czy w przypadku, gdy DMDE nie odnajduje nic przy skanowaniu NTFS istnieje cień szansy na odzyskanie danych z dysku?

  pozdrawiam
  Michał Kulik

  0
 • #8 06 Sty 2012 00:35
  janpas6
  Poziom 18  

  pewnie że jest
  tylko pytanie co spowodowało że zginęły w ogóle NTFS

  Cytat:
  Trzeba wykonać SCAN NTFS i szukać jej czy w ogóle jest.


  migol21 od razu to przewidział
  napisz dokładnie po kolei co robiłeś
  dmde pewnie już z tym sobie nie poradzi choć oby się mylił
  poczekaj niech potwierdzą inni

  0
 • #9 06 Sty 2012 01:07
  mkulik
  Poziom 9  

  Ok, w takim razie od początku:

  Problem zaczął się od tego, że na laptopie, w którym był zamontowany dysk, przestał działać pakiet Office 2010 - nie można było uruchomić żadnego z programów pakietu, przy próbie uruchomienia pojawiało się okno instalatora Windows z komunikatem "proszę czekać" i na tym właściwie program kończył swoją pracę. Pakietu nie można było też w żaden sposób odinstalować, ani za pomocą funkcji Programy i funkcje ani za pomocą żadnego sposobu wymienionego w bazie wiedzy Microsoft, łącznie z usuwaniem ręcznym pakietu.
  W trakcie prób usunięcia Office'a zauważyłem przypadkowo w menedżerze urządzeń nieznane urządzenie. Po sprawdzeniu identyfikatora sprzętu dowiedziałem się, że jest to jedna ze składowych Bluetooth'a więc postanowiłem ponownie zainstalować sterownik Bluetooth. Niestety jego również nie udało się odinstalować z poziomu Programów i funkcji, więc ściągnąłem najnowszą wersję sterownika ze strony HP i rozpocząłem instalację. Po ok. 10 minutach od rozpoczęcia instalacji proces się zatrzymał, a komputer przestał odpowiadać (w trakcie instalacji z pulpitu zaczęła znikać część ikon i folderów, co już wtedy wydało mi się dziwne, ale uznałem, że być może komputer działa powoli i jest w trakcie odświeżania zawartości pulpitu).
  Po 30 minutach postanowiłem zrestartować komputer, ale okazało się, że po ponownym uruchomieniu system się nie uruchamia a zamiast niego pojawia się narzędzie do naprawy systemu Windows, które poinformowało mnie, że próbowało naprawić problem z systemem, ale zakończył działanie niepowodzeniem i zaproponował wykorzystanie programu HP Recovery (przywracanie systemu do stanu pierwotnego łącznie z kasowaniem wszystkich plików użytkownika).
  Wtedy wyłączyłem laptopa, wymontowałem z niego dysk i podłączyłem do komputera stacjonarnego, gdzie dowiedziałem się, że partycja z Windowsem i danymi zmieniła się z NTFS na RAW. W związku z tym po pobieżnych poszukiwaniach rozwiązania w Internecie próbowałem odzyskać MFT za pomocą TestDiska, a po nieudanej próbie odzyskać dane za pomocą wcześniej wymienionych dwóch programów.
  To chyba cała historia dysku, mam nadzieję, że na coś się przyda.

  0