Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Klimatyzacja hyundai - potrzeba porady, schematu

shafek 05 Jan 2012 12:08 5944 20
 • #1
  shafek
  Level 9  
  Witam. Mam problem z klimatyzatorem, mianowicie nie grzeje, jedynie chłodzi, załącza ogrzewanie ale na krótko, po czym przy zmianie prędkości nadmuchu przekaźniki coś pstrykają i później leci już zimne, z otoczenia.

  ..technicy rozkładają ręce, bo firma Sting Polska, będąca dystrybutorem jedynym chyba na Polskę już nie istnieje, ..a części do tego nikt nie posiada. Mam elektronika, który podejmie się naprawy układu scalonego, który najprawdopodobniej jest uszkodzony, ale bez dokumentacji technicznej, schematu czy tp. nie będzie w stanie się tym bawić. Czy ktoś może mi pomóc ? podesłać schemat ? ..udzielić rady ?  hyundai, MODEL HACGS24HRCR

  mail mrszafranski(malpa)gmail.com, tel 600005851, gdyby ktoś mógł mnie wesprzeć, będę wdzięczny - klimatyzator nie ogrzewa, a zima w połowie, brrrrr

  Dodano po 2 [minuty]:

  ..dodatkowa informacja - sprawdzono chłodzenie i ilość czynnika chłodzącego, ..poza tym Klimatyzator się załącza gdy potrzeba chłodzić ( myślę o wymienniku ciepła na zewnątrz ), załącza się również wymiennik ciepła i tłoczy ciepły czynnik do urządzenia, ale przestaje przy przełączaniu się automatycznym klimy na mocniejszą wentylację
 • #2
  shafek
  Level 9  
  ..chciałbym także dodać, że nie jestem elektronikiem, a jedynie użytkownikiem. Mam kogoś, kto obiecał że zajmie się naprawą, łączenie z naprawą elektroniki - warunek schemat urządzenia bądź dane serwisowe. Może ktoś ma ? ..może jest w stanie pomóc ?

  nie wierzę tego nie da się naprawić i liczę, że jakaś dobra dusza w ramach pomocy lub odpłatnie pomoże mi w problemie. Klima zamontowana jest w Legnicy, do 100 km mogę po kogoś podjechać i zawieść do z powrotem w razie potrzeby.

  ..z góry dziękuję i pozdrawiam
 • #3
  Chris_W

  Level 38  
  Po kolei.
  Jaki to typ klimatyzatora lub jaki model?
  Rozumiem że urządzenie chłodzi dobrze i nie przełącza się na grzanie?
  Pierwsza sprawa to sprawdzenie ciśnień w układzie - czy cisnienie jest wystarczające aby przesunąc tłoczek w zaworze trybu pracy, czy ciśnienie zmienia się w po zmianie trybu pracy (grzanie/chłodzenie) - to pozwoli stwierdzić że zawór jest ok.
  Skąd pewnośc że to wina elektroniki?
  Piszesz dośc dziwnym językiem - napisz po prostu zwięźle i logicznie (jak chłop chłopu na miedzy) o co chodzi.
 • #4
  p.obelix
  Refrigeration equipment specialist
  Każdy klimatyzator ma schemat ogólny gdzieś przyklejony pod obudową. Musisz do nich się dostać zrobić zdjęcie wstawić na elektrodę. Schematy będą dwa jeden od jednostki zewnętrznej drugi od wewnętrznej.
  Czy masz jakąś wiedzę o elektryce ? bo będą potrzebne cęgi do pomiaru prądu.
 • #5
  shafek
  Level 9  
  Witam, znalazłem "dobrego" człowieka, elektronika, który wymontował płytki i zabrał do sprawdzenia. Schematów niestety nie ma ( oglądał wzdłuż i w szerz, ale może zechce podzielić się wiedzą, to zrobię opis po zakończeniu sprawy, miejmy nadzieję pozytywnym zakończeniu.

  ..pozdrawiam wszystkich.


  Mariusz Szafrański
 • #6
  Klaz-System
  Level 10  
  Klaz-system

  Witam,dość nietypowy opis tej usterki. Uruchamiasz grzanie,chwilę grzeje po czym mieli powietrze? Klimatyzatory w trybie grzanie nie powinny włączać wentylatora jeśli nie osiągną na parowniku powiedzmy ok. 30 st.C. .Więc stawiam na czuję, jednak należy
  sprawdzić ciśnienia i zawór 3D można termometrem, ale trzeba troszkę się znać i rozebrać
  obudowę agregatu.
  Jeśli możesz to sprawdź czy po załączeniu klimatyzatora wentylator agregatu załącza się?
  Ważne pytanie czy klimatyzator jest typu ON/OFF czy Inverter ?


  www.klaz-system.net
  Przemysław Klazura
 • #7
  shafek
  Level 9  
  ..sprawdzał jakiś gość od Klimatyzacji następujące elementy:czy załącza się agregat przy uruchomieniu klimy, otóż załącza się ale dopiero po chwili i nie zawsze, gdy ma grzać. Gdy palcem zwiększyliśmy temperaturę na czujniku, a ustawiona została temp 21, to agregat się załączył i chłodził. Inaczej gdy w pomieszczeniu było 18 a chcieliśmy 21, to niestety załączał grzanie ( ..jak mu się chciało ) i potem odłączał, później już niestety tylko mielił powietrze nie załączając już grzania.

  ..czekam jeszcze na diagnozę co do usterki w płytkach, jak okaże się że one są w porządku, wtedy pewnie będę szukać dalej.
 • #8
  Klaz-System
  Level 10  
  Najczęstsze awarie elektroniki powoduje wentylator. Dobrze by było go sprawdzić,
  porównaj rezystancję czujek z klimatyzatora ok 3 szt zależy od modelu.
  Dodam że po uruchomieniu na naprawionej płycie znów pojawi się awaria.

  www.klaz-system.net
  Przemysław Klazura
 • #9
  shafek
  Level 9  
  ...witam, dzięki za wskazówki, przekażę je człowiekowi, który analizuje te płytki, może on skorzysta z tych rad i pójdzie po wmontowaniu płytek tym tropem. Powiadomię o postępie w sprawie, na razie czekam aż podjedzie z płytkami i zamontuje je. Powiadomię o postępie w sprawie.
 • #10
  Chris_W

  Level 38  
  shafek wrote:
  gdy w pomieszczeniu było 18 a chcieliśmy 21, to niestety załączał grzanie ( ..jak mu się chciało ) i potem odłączał, później już niestety tylko mielił powietrze nie załączając już grzania.

  Przy 18* wewnątrz i 21 nastawie - może nie załączyć się grzanie. Zakładając warstwowość rozkładu temperatury, to przy suficie może być 20-21 stopni, a jeśli doliczyć jakąś strefę nieczułości czy histerezę termostatu lub automatyki klimatyzatora oraz błąd wskazań wewnętrznego czujnika klimatyzatora i termometru za pomoca którego mierzyliście to może się okazać że nie ma żadnego wymaganego uchybu który miałby wysterować grzanie. Dlatego jeśli chcesz sprawdzić na grzaniu to trzeba ustawić nastawę wyżej (najwyżej) i czekać (czasem 10min) na reakcję. Zasadnicze pytanie: czy fachowiec od klimatyzacji sprawdzał grzanie przy nastawie 21*C? Z chłodzeniem sobie poradziliście ogrzewają czujnik (zamiast obniżyć nastawę) ale grzania w ten sposób się nie da sprawdzić (tzn. da się, ale trzeba ochłodzić czujnik, co jest trudniejsze) - i dlatego mam wątpliwości co do metod użytych przy sprawdzeniu urządzenia. Jednocześnie mam też wątpliwości co do uszkodzenia elektroniki. A nawet czai się gdzieś myśl, że być może ten klimatyzator jest sprawny.
 • #11
  shafek
  Level 9  
  Witam. Fachowiec, podobnie jak ja ( patrz laik ) nastawialiśmy temp np. 36, gdzie w pomieszczeniu temp była 14 na dole, a około 18 wyżej. Grzanie załączało się, ale na chwilę i później już niestety nie, pompując jednie powietrze z wewnątrz. Próbowaliśmy różnych nastawów, a niepokojące było to, że urządzenie włączało się na np. 30 sek, może minutę, wachlowało zimnym powietrzem, następnie wyłączało się, nagrzewał się parownik, włączało się z grzaniem, a przy przełączeniu na szybszą wymianę ( dmuchanie ) znów wyłączało się, nie włączając się niestety na powrót.

  Reasumując przyczepiono się do układów scalonych, które są przeglądane przez elektronika, a jeśli to nie pomoże, to nie mam pojęcia jak można naprawić to ustrojstwo, jeśli nie trafię w okolicy na kogoś, kto zna się na klimatyzacjach, a nie tylko jest elektronikiem - ktoś kto teraz mi pomaga zajmuje się zupełnie innym sprzętem, gdzie obecnie mimo niechęci pomaga diagnozować samą elektronikę, a może coś jeszcze po jej założeniu, jeśli zdoła.

  ..jak dowiem się więcej, będzie już po instalacji na powrót płytek, będę informować.
 • #12
  Klaz-System
  Level 10  
  Dalej obstawiam wentylator parownika.

  www.klaz-system.net
  Przemysław Klazura
 • #13
  mebedar1
  Level 9  
  witam.
  Z tego co piszesz kolego wynika, że prędkoć wentylatora masz utawioną na auto,
  spróbuj ustawić na predkości ręczne (pierwszy,drugi trzeci bieg) bo z tego co piszesz to prawdopodobnie uszkodzony któryś z przekażników prędkości obrotowej wentylatora jednostki wewnętrznej.
 • #14
  DolantSdb
  Level 9  
  Podaj rok produkcji samochodu, model ilość koników i silnik - pojemność,typ.
  To prześlę Ci porady i schematy.
  Może być problem z cewką lub z czujnikiem temperatury. Ja bym na parownik nie obstawiał.
  A żeby dostać się do płytki ze schematem trzeba wymontować kompresor.
 • #15
  Chris_W

  Level 38  
  To urządzenie jest naścienne.
 • #16
  DolantSdb
  Level 9  
  A chyba że tak;) jak znam się tylko na samochodach;)
 • #18
  shafek
  Level 9  
  ..chciałbym zgodnie z obietnicą napisać, co dalej z moją klimatyzacją. Otóż po wyjęciu płytki, sprawdzeniu jej przez Elektronika, okazało się że jest sprawna ( płytka gdzie znajdują się przekaźniczki ), po jej ponownym zamontowaniu, klimatyzator zaczął działać poprawnie.

  ..wnioskuję, że powodem mogło być zaśniedzenie styków na płytce lub elektrycznych, które powodowały coś, co objawiało się jak pisałem wcześniej. Oczywiście jest jeszcze szansa, że to kompletnie nie miało wpływu, zwyczajny przypadek do następnej awarii ( wtedy oczywiście napiszę, ..teraz działa )

  ..wszystkim wypowiadającym się dziękuję, ..być może ten post spowoduje u innych, że wyciągną sobie płytkę, może nawet dwie, przeczyszczą styki i montując na powrót uzyskają spodziewany efekt, ..może warto ?

  pozdrawiam, Mariusz
 • #19
  Zbig30
  Level 14  
  Cześć,

  A który to był rok produkcji i w jakich warukach w pomieszczeniu pracował?

  Z
 • #20
  shafek
  Level 9  
  zakupiony był jakieś 4 lata temu, pracował w spożywczym, ..w zimie ogrzewał, w lecie chłodził. Firma, która zajmowała się serwisem w związku z dystrybucją tego sprzętu zawinęła żagle i słuch po niej zaginął, zatem nie ma żadnego serwisu do tego urządzenia, części i tp..

  ..oczywiście są zapewne prawdziwe serwisy, próbujące znaleźć przyczynę uszkodzenia i ją wyeliminować, łącznie z ingerencją w układy scalone, ale nie w regionie jak widać, w którym jest sklep. Udało mi się znaleźć uczciwego człowieka, który raczej zajmuje się sprzętem muzycznym a nie klimatyzacjami, który mimo tego zajął się tym i pomógł, ..tyle ile potrafił, za co mu jestem bardzo wdzięczny.

  Pozdrawiam

  Mariusz
 • #21
  wrobel902
  Level 10  
  Może być problem z cewką lub z czujnikiem temperatury. Ja bym na parownik nie obstawiał.