Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie co i cwu schemat

05 Sty 2012 14:02 10009 10
 • Poziom 2  
  Witam.
  Proszę o sprawdzenie mojego schematu.
  Chcę wstawić wkład kuchenny który już zakupiłem tak, aby można było palić na kuchni i ogrzewać mieszkanie. Bojler będzie znajdował się 1 metr nad piecem a naczynie 1 metr nad bojlerem.
  Chciałbym, aby można było zamknąć ogrzewanie na lato i ogrzewać tylko wodę w bojlerze.
  Rury z pieca do bojlera 1cal a reszta 3/4 cala. Przed każdym grzejnikiem zawór regulujący przepływ i odpowietrznik.
  Proszę o pomoc i ewentualne poprawki na schemacie.
  Ogrzewanie co i cwu schemat
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Proponuję zasilić bojler również z pompy, a na gałęzi prowadzącej do niego dać zawór. Taki sam zawór podłączyć do linii kaloryferów. Ustawiając je odpowiednio można dawkować ciepło między CO i CWU. W lecie zakręcamy zawór CO i pompa tłoczy całe ciepło do zasobnika CWU.
  Po przejściu pod podłogą , przed grzejnikiem trzeba dać na zasilaniu i na powrocie automatyczne odpowietrzniki, bo wytworzy się korek z powietrza i żadna pompa tego nie przepcha. Do kompletu zafunduj sobie automatyczny sterownik pompy CO (ceny od 60 zł). Pozwoli to na zwolnienie ludzkiej pamięci od konieczności włączania pompy za każdym razem i zbędną jej pracę, gdy palenisko już jest zimne.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Zasilenie bojlera pompą umożliwia zastosowanie mniejszych przekrojów rur, ale wymaga energii elektrycznej. Ze względu na małe odległości bojlera od podkowy zwykle wykorzystuje się grawitację kosztem nieco większych średnic rur.
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  markmd napisał:
  Zasilenie bojlera pompą umożliwia zastosowanie mniejszych przekrojów rur, ale wymaga energii elektrycznej. Ze względu na małe odległości bojlera od podkowy zwykle wykorzystuje się grawitację kosztem nieco większych średnic rur.

  Przy obiegu jak na rysunku może zaistnieć sytuacja wytworzenia przez pompę podciśnienia w przewodzie zasilającym bojler (ze względu na większy przekrój i mniejsze opory przepływu) i zasysanie przez wężownicę bojlera wody z powrotu.
  Ze względu na obieg grawitacyjny zawory zwrotne nie bardzo mają tu zastosowanie. Stąd moja sugestia zasilenia wężownicy wymiennika również z obwodu pompy. Latem można znacznie ograniczyć zużycie prądu przestawiając pompę na pierwszy bieg.
  Bypass z zaworem różnicowym przy układzie jak na rysunku nie ma sensu, bo obieg grawitacyjny nie ma tu szans na zadziałanie. Po przesunięciu zasilania bojlera za pompę, jak najbardziej - obieg grawitacyjny będzie realizowany na linii zasilania bojlera. Będzie on wtedy pełnił rolę bezpiecznika termicznego, który w przypadku zaniku zasilania ma szanse pochłonąć nadmiar ciepła z wężownicy.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Zwykle ogrzewania etażowe wraz z bojlerem cwu działają na grawitacji. Jeśli chodzi o odniesienie do projektu autora to oczywiście sugestie kolegi popieram.
 • Poziom 2  
  Ogrzewanie co i cwu schemat

  Dodano po 2 [minuty]:

  Czy teraz będzie dobrze i czy pompka nie będzie ograniczać przepływu wody podczas zaniku prądu
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Naczynie źle podłączone!
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Podłączenie naczynia wzbiorczego powinno wyglądać tak:
  Ogrzewanie co i cwu schemat
 • Poziom 2  
  Czyli naczynie powinno być podłączone przed pompką i filtrem ?
  A rury od pompki do bojlera i powrót zostawić 1cal czy dać tak jak pozostałe 3/4cala?
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Możesz zostawić. Jak będzie za duży przepływ na bojler, to przykręcisz zawór i wyrównasz rozpływ ciepła.
 • Poziom 14  
  Zaproponował bym rozwiązanie które przedstawiłem na filmie.
  Rozrysowany jest tam schemat połaczenia kotłów z zasobnikiem i centralnym ogrzewaniem którego parametr jest regulowany poprzez zawór trójdroży sterowany sterownikiem którego wyjsciem jest sygnał 0-10V. Wielkość napięcia jest proporcjonalna do uchybu temperatury. Sterowanie ma charakterystykę liniową. Sterownik utrzymuje temperature wody CO na budynek wyliczoną z temperatury zewnętrznej w/g krzywej grzania.
  Zawór trójdrożny jest konieczny po to aby zapewnić rezerwę ciepła na bojler.
  To znaczy że na kotle utrzymywana jest wyzsza temperatura np. 65 st. C po to aby była dyspozycja w razie potrzeby grzania CWU, a na budynek podawana jest woda o temperaturze takiej jak trzeba. A w wypadku gdyby była temp CO za duża to zadziała obiżenie z pokojowego które nie dopuszcza do ewentualnego przegrzania gdyby nie poradziły sobie regulatory grzejnikowe.
  Układ dodatkowo jest połaczony z kotłem gazowym na lato lub też na zimę w zalezności czy własciciel chce wygodę i więcej kasy chce wydac na ogrzewanie, lub wybiera obcje bardziej uciążliwą ale tańszą grzanie węglem.

  :D
  Link