Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ocena schematu instalacji

koles2 05 Jan 2012 14:40 16193 23
Wago
    koles2
    Level 9  
    Witam.
    Proszę o pomoc w ocenie poprawności zaprojektowania i wykonania instalacji. Mam na myśli poprawność w sensie właściwego i sprawnego działania, pełne wykorzystanie posiadanych funkcji sterownika, zabezpieczenia układu itp.
    Wyposażenie: kominek CTM z płaszczem wodnym, sterownik Tatarek RT 08G, piec jednofunkcyjny Vaillant VC 186/3-5 z zasobnikiem VIH R, pogodówka calorMatic 430, wymiennik płytowy.

1. Czy obecne rozwiązanie umożliwia wybór pracy (niezależnej) obiegu tylko CO lub tylko CWU ew. obie równolegle ? Sterownik kominka daje tutaj mnóstwo możliwości.
    2. Czy nie powinna być jeszcze jedna pompa?
    3. Czy posiadane dwie pompy nie powinny mieć niezależnego zasilania ? Aktualnie albo chodzą razem albo wcale.
    4. Czy nie powinno być jakieś połączenie sterownika Tatarek z piecem gazowym aby wyłączać go na czas palenia w kominku ?
    5. Przy wyłączonym na piecu ogrzew. CWU (serwisant rozłączył nawet w piecu kabel aby piec „nie widział” zasobnika) i tak grzeje się woda w zasobniku. Muszę zamknąć ręcznie zawór.
    6. Czy właściwa jest ilość i lokalizacja filtrów, odpowietrzników, zaworów itp.
    7. Zawór trójdrożny podłączony jest do zacisków Tatarka „przekaźnik sterowanie”. Przekaźnik ten załącza się i przestawi zawór gdy temp. kominka przekroczy 50 ºC. Wydaje mi się, że w tym rozwiązaniu zmieni się wówczas grzanie obiegu np. z CO na CWU . Nie ma więc możliwości grzania równoległego lub tylko jednego obiegu.
    Instrukcja mówi: „styki te można wykorzystać np. do włączania innego źródła ciepła gdy pracuje kominek”. Mam więc wątpliwości czy to poprawne rozwiązanie.
    http://www.tatarek.com.pl/dokumenty/RT08G_2011_v.2.2.pdf

Proszę osoby z doświadczeniem i wiedzą o uwagi.

• Wago
    kreslarz
    Level 35  
    1. Naczynie wzbiorcze dla CTM musi być podłączone dolnym wylotem bezpośrednio bez udziału żadnych zaworów do króćca gorącej wody kominka. Wtedy będzie ochroną dla komina w przypadku zagotowania wody. Przytaczam fragment podręcznika na ten temat:
    "Naczynia otwarte montowane są w instalacjach zasilanych z kotła na paliwo stałe, co zabezpiecza przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w przypadku przegrzania – zagotowania się wody. Montowane są zawsze w najwyższym punkcie obiegu grzewczego i połączone bezpośrednio z kotłem tzw. rurą wznośną. Para wodna odprowadzana jest wtedy rurą przelewową do kanalizacji.". Ponadto zaznaczyłeś tam jakiś nigdzie nie doprowadzony wylot z zaworem. Do czego ma służyć?
    2. Piszesz, że kocioł gazowy jest 1 funkcyjny - to skąd tam się bierze wylot ciepłej wody i wlot zimnej?
    3. Zawór 3 drogowy jest w związku z punktem nr 2 wpięty delikatnie mówiąc niekonwencjonalnie.
    4. Jest narysowana pompa cyrkulacyjna pompująca powietrze, lub nic?
    User removed account
    Level 1  
    k0s10r
    Level 19  
    deg wrote:
    Przeponowe naczynie wzbiorcze warto przełożyć na zasilanie zasobnika CWU zimną wodą. Dzięki temu przepona będzie pracowała w niższych temperaturach, co korzystnie wpłynie na jej trwałość.

Tak jak kolega pisze, tylko pamiętaj, że za zaworem zwrotnym.
    koles2
    Level 9  
    Witam ponownie,
    Ad. Kreslarz
    Nie jestem fachowcem w dziedzinie instalacji grzewczych. Inaczej nie prosił bym o porady lecz sam je udzielał. Schemat rysowałem "na żywo" tj. obserwując przebieg rur.
    Wiadomo że "znikająca" w ścianie rura od cyrkulacji łączy się gdzieś tuż przed ujęciem z ciepłą wodą.
    Naczynie wzbiorcze połączone jest OK (również bez zaworów). Piec jest z pewnością jednofunkcyjny.
    Proszę nie zrozumieć mnie źle, Nie chodzi mi o szukanie błędow rysunkowych (bo pewnie są - nie jestem fachowcem) lecz rozwianie moich wątpliwości i już pierwszych oznak z złego funkcjonowania np. pkt 5 i 7.
    Do deg i k0s10r
    Jeśli dobrze zrozumiałem naczynie to powinno być "na rurze" między wymiennikiem a np. zaworem bezpieczeństwa a co z zaworem zwrotnym ? Patrząc od wymiennika ma być za zaworem bezpieczeństwa czy przed nim ?
    Nadal mam sporo wątpliwości zwłaszcza pkt. 1,2,3,4 i 7. Będę wdzięczny za wszelką pomoc. Chętnie "usłyszę" także inne powiązane sugestie (jak np. w/w) dot. mojej instalacji.
  • Wago
    kreslarz
    Level 35  
    koles2 wrote:
    Nie jestem fachowcem w dziedzinie instalacji grzewczych. Inaczej nie prosił bym o porady lecz sam je udzielał. Schemat rysowałem "na żywo" tj. obserwując przebieg rur.
    Wiadomo że "znikająca" w ścianie rura od cyrkulacji łączy się gdzieś tuż przed ujęciem z ciepłą wodą.
    Naczynie wzbiorcze połączone jest OK (również bez zaworów). Piec jest z pewnością jednofunkcyjny.

Kolego, my nie możemy zejść do kotłowni i zobaczyć co dalej jest z tą czy inną rurą znikającą w ścianie. Opieramy się tylko i wyłącznie na Twoim zobrazowaniu rzeczywistości. Jeżeli Twój rysunek ma błędy, to Twój problem. My widzimy to co udostępniasz.
    Quote:

A komu, oprócz Ciebie o tym jest wiadomo? Opieramy się wyłącznie na tym, co nam chciałeś narysować, więc skąd mamy czerpać taką wiedzę?
    Na Twoim szkicu naczynie wzbiorcze dolnym wylotem jest podłączone do rury powrotu, a nie zasilania, co jest oczywistym błędem - lecz tu znowu nie wiadomo - konstrukcyjnym, czy rysunkowym.
    Narysowany kocioł gazowy jest jako dwufunkcyjny.
    Zawór 3 drogowy ma mieć kontakt z rurą powrotu CO, a u Ciebie jest podłączony do wylotu ciepłej wody gazowego kotła dwufunkcyjnego.
    Sprawdź dokładnie co jest prawdą, a co błędem rysunkowym, bo będziemy gonić w piętkę.
    koles2
    Level 9  
    Jeśli chodzi o naczynie wzbiorcze kominka (nie przeponowe) to jest tak: rura po wyjściu z wymiennika (H4) po przejściu termometru i pompy rozgałęzia się, jedna część prowadzi do naczynia i wchodzi na pewno od dołu. Drugim odgałęzieniem powraca woda do kominka. Z całą pewnością dobrze narysowałem wymiennik z oznaczeniami i strzałkami. Mam nadzieję że to coś wyjaśnia :D .
    Nie bardzo rozumiem o co chodzi z kotłem. Kocioł jest na 100% jednofunkcyjny. Być może jest nie fachowo podłączony. Nie narysowałem tylko rury doprowadzającej gaz- bo to oczywiste. Pozostałe wchodzące rury do pieca tak są podłączone jak na rys. Opisy tych króćców przy piecu wziąłem z instrukcji pieca.
    Z zworem 3drog. jest dokładnie tak jak na rys. Sprawdziłem. Coś czuję że nie będzie dobrych wiadomości :cry: .
    Pozdrawiam.
    k0s10r
    Level 19  
    najlepiej to zrób zdjęcia tego kotła. Nie wiadomo co rozumiesz pod pojęciem " Jednofunkcyjny "
    kreslarz
    Level 35  
    Wyjaśnij jeszcze co to jest za rura z oznaczeniem "R Wyb."
    Naczynie wzbiorcze według wszelkich kanonów wiedzy i doświadczenia, w układach bezciśnieniowych montuje się tak:
    niezależnie od tego, cz źródłem ciepła jest kocioł CO na paliwo stałe, podkowa w piecu kuchennym, czy kominek.
    Zawór trzydrogowy i jego funkcja, oraz sposób podłączenia:
    przykład zapożyczony ze strony www.letorex.com
    Instalacja nieco podobna do Twojej - 2 źródła ciepła itd. Tu występuje jeszcze podłogówka, ale nie o to chodzi. Zwróć uwagę jak są podłączone zawory 3 drogowe - między jakie rurki i porównaj ze swoją instalacją. Różnice widać na pierwszy rzut oka.
    Podpisuję się pod propozycją kolegi k0s10r. Wykonaj czytelne zdjęcia kotła gazowego i zamieść na forum. Będzie o wiele jaśniej.
    koles2
    Level 9  
    R,Wyb. oznacza rura wybuchowa (tak nazywał ją instalator) pewnie chodzi o rurę inaczej zwaną rurą bezpieczeństwa (?). Rura ta odchodzi w górę jako rozgałęzienie od doprowadzenia do króćca zasilającego w kominku. Przedstawiłem to na rys. Rury te biegnąc od salonu do kotłowni "znikają" w posadzce. Jeśli się nie mylę to przebieg ich jest jak na rys linią przerywaną. Lecz nie dał bym głowy czy się np. nie mijają. Stąd odcinek niewidoczny w posadzce zaznaczyłem "?".
    załączę kilka fotek lecz jest to taka plątaniana rur, że nie wiem czy coś dostrzeżecie. Co do samego kotła to jest to kocioł jednofunkcyjny Vaillant VC 186/3-5 (wersja jednofunkcyjna). Takie mam dokumenty z zakupu.Jedno z zdjęć przedstawia podłączenia rur od dołu kotła.

DonRomano
    Level 34  
    To jest zajebiste :D, jak bym miał coś takiego to bym choinki w domu nie ubierał.
    Niesamowite. :D

Ja bym wybuchowo tego instalatora z kołowni wyprosił.
    kreslarz
    Level 35  
    No nieeeee wymiękam!
    Jedyne co udało się stwierdzić, to fakt, że kocioł jest dwufunkcyjny (ale to też tak na 80%).
    Nie podejmuję się ustalenia co jest z czym do czego i jak połączone. Jasne tu jest tylko jedno - nic nie jest jasne.
    Szalony sen pijanego instalatora...
    DonRomano
    Level 34  
    Oznaczenie kotła VC 186, kocioł jednofunkcyjny.
    Ale instalacja wielofunkcyjna, za suszarkę do skarpet może robić, wielu skarpet. :D :D :D
    User removed account
    User removed account  
    koles2
    Level 9  
    1.co znaczy że kocioł jest dwufunkcyjny skoro jest jednofunkcyjny ???
    2.tak jak pisałem ze zdjęć trudno będzie coś zobaczyć - dlatego postarałem się narysować schemat. Czy na jego pdstawie nic nie można powiedzieć?
    3. jak już się pośmialiście to może teraz coś co wniesie coś do dyskusji. Co z tym należało by zrobić?
    4. czy ktoś potrafił by wykonać to profesjonalnie. okolice Poznania. Może jakieś namiary na pewnego fachowca po którym nie będę musiał zajmować się rzeczami o których nie mam pojęcia.
    kreslarz
    Level 35  
    kreslarz wrote:
    Jedyne co udało się stwierdzić, to fakt, że kocioł jest dwufunkcyjny (ale to też tak na 80%).

Tak napisałem, sądząc po ilości rur wychodzących z kotła. Nie miałem z nim jeszcze do czynienia - do czego się przyznaję. Zmyliła mnie ta ilość zarówno na rysunku jak i na zdjęciach. Okazuje się, że kocioł jest w rzeczywistości jednofunkcyjny, ale służy również do przygotowania CWU obsługując zasobnik, więc spełnia czynności kotła dwufunkcyjnego. Wiem, trochę zakręcone, ale tak to jest.
    Taka najprostsza klasyfikacja kotłów to
    a/ jednofunkcyjne, czyli służące do CO lub CWU
    b/ dwufunkcyjne służące do CO i CWU
    Twój spełnia w zasadzie dwie funkcje, będąc jednofunkcyjnym.
    OK wiem, zawiłe.
    Tu trzeba faktycznie zaprosić baaardzo doświadczonego fachowca, żeby rozwikłał ten galimatias i połapał się co z czym i po co jest połączone, a następnie znalazł sensowne rozwiązanie.
    koles2
    Level 9  
    a więc po trzech dniach ustaliliśmy to czego byłem pewny - piec jest jednofunkcyjny :idea: .Z klasyfikacją oczywiście przed zakupem się zapoznałem. Ale wracając do tematu, mamy schemat - narysowałem skrupulatnie cm po cm przebieg rur. Ponowię pytanie: czy na podstawie rys. możemy ocenić poprawność tego projektu? Cały czas spędzają mi sen z powiek wątpliwości zawarte w pierwszym poście pkt. 1,2,3,4 i 7.
    Aktualna moja prośba o sprawdzonego instalatora który umie połączyć kominek z piecem +co+cwu okol. Poznań.
    PS
    Tą instalację też robiła firma instalacyjna z wieloletnim doświadczeniem :cry:
    User removed account
    User removed account  
    saskia
    Level 39  
    koles2, popros ta firme ktora ci to instalowala, aby dali ci schemat tego co zrobili.
    Bedziesz wtedy mogl dojsc co z czym ma dzialac i jak.

Jesli byloby to zainstalowane w kotlowni jakiejs galerii to wiekszosc ogladajacych wziela by to za dzielo sztuki :-)

Proszę poprawić błędy pisowni.
    mod - mirrzo
    koles2
    Level 9  
    do Walker29
    link który podałeś (czytałem go już wcześniej) zawiera znikomą część informacji której potrzebuję. Nie wiem czy dostrzegasz różnicę? Pewnie nie skoro go podsyłasz a wiedzą jeszcze nie błysnąłeś.
    Jeśli nie masz nic mądrego do powiedzenia a narazie tak jest to bardzo proszę nie zaśmiecaj forum. Wyobraź sobie, że niektórzy przeglądają te fora szukając PRZYDATNYCH INFORMACJI. Szkoda więc ich czasu na filtrowanie postów od internetowych troli.
    Uszanuj moją prośbę i nie odpisuj.

Moderated By mirrzo:

Upomnienie za:
    3.1.9. (4, 10.8, 10.4) Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.

User removed account
    User removed account  
    koles2
    Level 9  
    No nie !
    Nie wiem co nawywijał instalator ale wiem co kupiłem!! Przez trzy dni tłumaczę że mam kocioł jednofunkcyjny i choć podaję typ, symbol muszę to udowadniać zdjęciami. W zamian dostaję prześmiewcze porady o choince, suszarce do skarpet i o naprawie instalacji dynamitem.
    Kiedy kulturalnie proszę o zaprzestanie i ewentualne odpowiedzi tylko merytoryczne dostaję od moderatora upomnienie za...... "rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych" !!!!
    Gratuluję towarzystwu wzajemnej adoracji samopoczucia !
    solar2011
    Level 1  
    Witam
    Odpowiem na kilka pytań
    P.nr 4 -styki sterownika kominka "przekaźnik sterowanie" podłączyć do kotła
    w miejsce zworki (3-4 w tym kotle) pod warunkiem że sterownik ma to wyjście bez napięciowe tzn. temperatura kominka poniżej nastawionej na sterowniku np.50 to styki zwarte ,temperatura kominka >50 styki rozwarte -kocioł zablokowany tryb c.o. a c.w.u. działa.
    Schemat zamieszczony jest bardzo zawiły ale jest to układ z priorytetem c.w.u. grzanej z kominka pod warunkiem wysterowania zaworu 3-drogowego w inny sposób tzn. zawór wyjście AB od strony wymiennika ,wyjście B na zasilanie c.o. a wyjście A na zasilanie wężownicy zasobnika .Zawór bez wysterowania (brak napięcia) otwarty przepływ AB-B czyli ogrzewanie .Podanie napięcia z sterownika kominka na zawór 3 drogowy powoduje otwarcie Przepływu AB-A i ładowanie zasobnika c.w.u. do czasu uzyskania temperatury zadanej zasobnika c.w.u.(w tym czasie cała energia z kominka jest kierowana tylko na zasobnik tzw.priorytet)
    Uwaga.temperatura zadana zasobnika musi być mniejsza od temperatury kominka :
    np: t kominka 60°C - histereza pompy c.w.u. np. 4 °C - straty na rurociągu np.5°C w tym przypadku obieg rur bez izolacji ale krótki to myślę że około 5°C [/b] czyli max 50°C temperatura c.w.u. zadana[/b]

P.nr 1-obecne rozwiązanie umożliwia pracę kominka na układ c.o. lub c.w.u. w celu osiągnięcia pracy równoległej koniecznie na str wtórną wymiennika druga pompa ładująca tylko zasobnik c.w.u.
    P.nr 3 -pompy kominkowa po stronie pierwotnej wymiennika (układ otwarty) i po stronie wtórnej dostają wysterowanie jednocześnie przy zastosowaniu drugiej pompy po stronie wtórnej wymiennika ta druga pracuje tylko wtedy gdy temperatura zasobnika spadnie poniżej zadanej .
    Na foto widziałem nazwę tego kotła przy zastosowaniu drugiej pompy do c.w.u. mogą wystąpić problemy z przepuszczaniem zaworu 3-drożnego w kotle.