Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wężownica miedziana w obwodzie.

05 Sty 2012 16:39 2613 18
  • Poziom 9  
    Witam . Potrzebuje podgrzać blat w maszynie do 80 stopni. Zastanawiam się nad kilkoma rozwiązaniami . Pierwsze z nich to wężownica z rurek miedzianych mających odstęp między sobą po 20 mm ( średnica rurek to 20 mm) oraz środek zalany olejem. Zastanawiam się jaki odstęp zachować ? Czy 20 mm to nie za dużo?. Mógłbym także zastosować stalową wężownice lub zaspawać w środku kanaliki do przepływu oleju. Dzięki za pomoc

Dodano po 1 [godziny] 51 [minuty]:

Jeśli nikt nie wie może wiecie gdzie można poczytać na ten temat?. Jaką wielkość rury najlepiej zastosować czy ma to być 20 mm może więcej . Dzięki za podpowiedzi
  • Poziom 22  
    Grzałki 230V okrągłe około 100W i termostat. Ile grzałek i jakiej dokładnie mocy! To zależy od odbioru ciepła przez blat stołu.
  • Poziom 9  
    Maszyny na jakich się wzoruje mają blat podgrzewany olejem w obiegu więc nie chce stosować grzałek . Powierzchnia to 1,5 X 2 m . Myślę że ma to wpływ na stapianie się panela .
  • Poziom 38  
    Czy dolna strona tego blatu ma jakies nierownosci (wystajace elementy) ?
  • Poziom 9  
    Nie nic takiego nie planuje . Chce zastosować rurki miedziane oraz dolny blat wypełnić olejem . Nie wiem jakie rurki zastosować aby mieć najlepszą wydajność oraz jaki rozstaw między rurkami w blacie tak aby cały blat był podgrzany.
  • Poziom 39  
    Morfeusz, na to pytanie nikt Ci nie odpowie. Nie znane są parametry stołu i warunki pracy.
  • Poziom 9  
    Wymiary stołu to 1,5 X 2 metry. Będą razem dwa blaty. Jeden dolny w nim będą znajdować się rurki z obiegiem oleju . Czyli płyta rurki płyta ( rurki zaspawane w środku). Na nim leżeć będzie podgrzewany panel . Myślę o zalaniu środka olejem tak żeby zmniejszyć ilość rur miedzianych jakie potrzebuje do nagrzania blatu .

Dodano po 51 [sekundy]:

Warunki to temp pokojowa . Blat nagrzewa się do 80 stopni na 15 minut potem czekam aż temperatura spadnie .
  • Poziom 39  
    Morfeusz, nic nie piszesz o grubości blatu i materiale z jakiego jest wykonany. Czy to ma być płyta stalowa?
  • Poziom 9  
    To ma być płyta stalowa o grubości 3 mm. W środku dla usztywnienia będą zaspawane bolce ( tak doradził mi znajomy ). Ma to usztywnić blat ze względu na dużą powierzchnię . Taka sama płyta z dołu. Stal jak najgorszej jakości aby ułatwić przekazywanie temperatury.
  • Poziom 19  
    Z uwagi na wiele niewiadomych proponuję napędzać pompę olejową silnikiem o regulowanych obrotach lub wstawić regulowany zawór co pozwoli ustawić właściwe parametry grzania.
  • Poziom 19  
    Pod ten blat proponuję zamontować blachę z aluminium (powiedzmy 3, 4 mm), a do niej przykręcić kilka spodów od żelazka z regulatorami. Ta płyta z aluminium "rozłoży" równomiernie temperaturę, a regulatory załatwią problem z panowaniem nad temperaturą blatu. Cała inwestycja nie wyjdzie drogo, gdyż często można nabyć same spody.
  • Poziom 9  
    Nie mogę zastosować grzania innego niż olejowe ze względu na materiał jaki będę zgrzewać . Do zgrzewania paneli użyje specjalnej folii. Tak przy okazji to aluminium nie wchodzi w reakcję ze stalą ?. Obieg to nie problem będzie regulowany termoregulatorem . On będzie załączać pompę oraz grzałki. Teraz koncentruję się na wężownicy. Chce użyć miedzi i zalać środek olejem ale nie wiem jak szeroko mogę rozstawić rurki miedzianie od siebie jeśli oba blaty będą przylegać do wężownicy . Nie wiem też jaką grubość rurek najlepiej zastosować oraz średnicę . Myślę o 20 mm grubość ścianki to jeden milimetr .
  • Poziom 39  
    Morfeusz, przestrzeni pomiędzy blatami nie wypełniaj olejem. Olej to izolator, do tego akumuluje ciepło i takie wypełnienie sprawi, że bezwładność cieplna tego ustrojstwa będzie ogromna. Aluminiowa wkładka byłaby wskazana, tylko technologicznie może się to okazać trudne. Rura z olejem musi być prowadzona jednym cięgiem a jeśli podzielona na sekcje to każda sekcja powinna mieć własną pompę! Zamiast rury rozważ zastosowanie aluminiowych profili prostokątnych (lub nawet stalowych), przylegających dużą powierzchnią do blatu, położonych na pastę termoprzewodzącą. Od dołu stół powinien być dobrze i grubo zaizolowany np. matą z wełny mineralnej. Zamiast dwóch blatów, które i tak będą wiotkie i podatne na skręcanie, rozważ zastosowanie jednego (ew. z aluminiową nakładką) za to z solidnym usztywnieniem wysokimi profilami w kratkę albo plaster pszczeli - Słyszałem, że chcesz tam na tym stole próżnię podłączać - a 1m2 próżni to 10 ton nacisku.
  • Poziom 9  
    Doceniam radę ale wszystkie maszyny na których się wzoruję mają obieg olejowy i nie chcę stosować innych rozwiązań ze względu na krzemy które będę stapiać . Odnoście ciśnienia znajomy który budował już wcześniej różne maszyny w których występowało ciśnienie mówił że zastosowanie odpowiedniej ilości zaspawanych nitów zabezpieczy blat nawet przy takim przeciążeniu . Zastanawiam się jak rozłożyć rurki w blacie . Może korzystając z podpowiedzi i stosując pastę termoprzewodzącą zaoszczędziłbym na ilości rurek miedzianych. Będą ułożone na zasadzie ciągów . Olej wcześniej rozgrzany w kadzi . Nie wiem czy rurki 20 mm będą miały optymalną wydajność .
  • Poziom 38  
    A nie lepiej podkleic pod blat zwykly plaski grzejnik CO i przez niego puscic goracy olej?
  • Poziom 39  
    Morfeusz213, nie piszę abyś zrezygnował z oleju jako medium grzewczego. Z Twojego poprzedniego postu zrozumiałem, że chcesz wypełnić przestrzeń pomiędzy przewodami grzewczymi olejem i to właśnie ten pomysł odradzam. A zamiast rurek lepiej zamknięte profile prostokątne (np. 20x10 lub 30x10) - miedź nic tu nie daje a okrągły kształt utrudnia przekazywanie ciepła do blatu.
  • Poziom 9  
    Na to wcześniej nie wpadłem. Muszę przyznać że to powinno załatwić sprawę a także usztywnić cały blat. Dzięki za pomoc zastosuje profile i wełnę mineralną pod blat . Myślicie ,że dobrze byłoby pomalować górę blatu hammeritem czy czymś w tym stylu?. Dzięki za pomoc!
  • Poziom 9  
    Powiedzmy że użyję profili 20X30 . W jakich odstępach mogę je ustawić jeden obok drugiego aby uzyskać taką samą temperaturę na całym blacie ?. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Czy ze względu na to że profile są zgrzewane gorący olej i ciśnienie nie " rozsadzi " ich od środka ?. Pozdrawiam