Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przepięciowe SIGNAL TV-SAT

05 Sty 2012 15:02 8723 28
 • #1 05 Sty 2012 15:02
  1079413
  Użytkownik usunął konto  
 • Sklep HeluKabel
 • #2 05 Sty 2012 16:15
  telbod
  Poziom 31  

  W środku jest warystor miedzy środkową żyłą a ekranem , zdaje mi się że na 400V. Ten co rozbierałem był chyba firmy ONYX. On nie wymaga uziemienia.

  0
 • #3 05 Sty 2012 16:29
  _cheetah_
  Poziom 37  

  Z tym uziemieniem to bardziej byłaby ochrona przed napięciem indukowanym po ekranie kabla, bo czasami będzie więcej na ekranie niż w żyle środkowej. O ochronie odgromowej możesz więcej poczytać np. tu.

  0
 • #4 05 Sty 2012 20:22
  1079413
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 05 Sty 2012 21:57
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  lordpakernik napisał:
  ... skoro tam jest warystor między żyłą środkową a ekranem to na jakiej zasadzie to działa? Jest przepięcie idzie sobie prąd żyłą środkową dochodzi do zabezpieczenia, rezystancja warystora spada do kilku omów i prąd jeszcze szybciej przechodzi?

  Temat zabezpieczenia anteny przed przepięciami czy "wyładowaniami" DC czy w.cz. jest (delikatnie pisząc) dość "śliski" w pojęciu samego w.cz. .

  Tutaj należy się (dość poważnie) zastanowić na ideą takiego zabezpieczenia.

  Musimy rozważyć samo pojęcie "wyładowania" czy "indukowania" się pola w.cz. czy napięć DC indukowanych w naszych systemach antenowych. :?:

  Osobiście uważam, że NIE istnieje "dobre" (powtórzę Dobre) zabezpieczenie przed indukcją wyładowań atmosferycznych w tego typu rozwiązaniach (warystor).
  Jedynym słusznym algorytmem prowadzenia instalacji "antenowej" jest "zwarty" system przed DC.

  Czy ktoś sprawdził i pomierzył - jak sam "warystor" zachowuje się w funkcji samego pola/napięcia w.cz. . :?:
  Warystory przecież mają własną pojemność i z funkcji częstotliwości są dość niestabilne a szczególnie w pasmach TV (przy f od 400MHz do 862MHz).


  Pozdrawiam.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #6 05 Sty 2012 22:37
  1079413
  Użytkownik usunął konto  
 • #7 05 Sty 2012 23:31
  genek75
  Poziom 20  

  Inni producenci w zabezpieczeniach odgromowych robią specjalny zacisk do którego należy podłączyć uziemienie.
  http://www.abovio.vector.com.pl/dga-190-zabezpieczenie-przeciwprzepieciowe/
  Dodatkowo istnieje możliwość wymiany spalonego warystoa i zabezpieczenie jest wielorazowego użytku.
  Przecież większość multiswitchy i programowalnych wzmacniaczy selektywnych mają zacisk do podłączenia uziemienia.

  Moim zdaniem w przypadku kiedy jest podłączone uziemienie to zabezpieczenie ma sens.

  1
 • #8 05 Sty 2012 23:54
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  Problem samego (czytaj : bezpośredniego) wyładowania/uderzenia tzw. "pioruna" jest NIE do zabezpieczenia.
  Wyładowanie tego "pioruna" jest liczone w MV (miliona Voltów) a i nawet podłączenie całej instalacji antenowej do systemu "uziomu" czy napowietrznej instalacji odgromowej - nie jest w stanie "odseparować" czy zniwelować samych napięć indukcji w takim systemie antenowym.
  Prowadzenie Uziomu nawet (zgodnie z prawidłami uziemienia) prętem/przewodem nie mniejszym niż fi 6mm2 - nie jest w stanie zabezpieczyć takiej Instalacji.

  Fakt, że :

  Cytat:
  Ja wiem że przy bliskim lub bezpośrednim uderzeniu to najlepsze jest wyjęcie wtyczki z gniazda antenowego i odłączenia zasilania przedwzmacniacza.

  To na dzień dzisiejszy - w pojęciu Energetycznym - jedynie słuszna koncepcja takiego zachowania.

  Lecz czasami bywa tak, że nie mamy możliwości wyjęcia tej "wtyczki" czy zasilania a i tak ten "piorun" ( w bezpośrednim "uderzeniu" ) potrafi zrobić DUŻE szkody. To są napięcia nie w Voltach tylko w Mega Voltach i żaden warystor nie jest w stanie tego "upilnować".


  Pozdrawiam.

  0
 • #9 06 Sty 2012 00:10
  genek75
  Poziom 20  

  U mnie kiedyś uderzył piorun w antenę naziemną i szkody były nie małe.
  Spalił się przedwzmacniacz w antenie zasilacz, trzy telewizory i komputer.
  A najbardziej ucierpiał ten telewizor który był spięty z kartą graficzną komputera a ten uziemiony poprzez kabel zasilający.
  Dla tego iż zawsze taki potencjał ciągnie do ziemi a to była droga z najniższą rezystancją.

  Od tego czasu mam na każdym kablu antenowym zabezpieczenie uziemione przewodem 10 mm2 schodzącym kominem do pręta wbitego w garażu.
  I mam nadzieję iż to zadziała ale prawdopodobieństwo uderzenia pioruna drugi raz w to samo miejsce jest bardzo małe.
  Ale gdyby kiedyś nastąpiło podzielę się wrażeniami.

  0
 • #10 06 Sty 2012 10:34
  kotuniunia
  Poziom 29  

  genek75 napisał:
  Od tego czasu mam na każdym kablu antenowym zabezpieczenie uziemione przewodem 10 mm2 schodzącym kominem do pręta wbitego w garażu.

  Nie wiem czy to nalepsze rozwiązanie, ale dowiemy się , jak to napisałeś
  genek75 napisał:
  ale prawdopodobieństwo uderzenia pioruna drugi raz w to samo miejsce jest bardzo małe.
  Ale gdyby kiedyś nastąpiło podzielę się wrażeniami.

  0
 • #11 06 Sty 2012 16:56
  1079413
  Użytkownik usunął konto  
 • #13 06 Sty 2012 18:01
  1079413
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  #14 06 Sty 2012 23:03
  _cheetah_
  Poziom 37  

  lordpakernik napisał:
  Jeśli ten warystor jest między ekranem a żyłą to jak to działa?
  Mamy przepięcie np. 3kA mamy na antenie i ten prąd idzie po ekranie kabla koncentrycznego. Dochodzi do warystora ten zaczyna gwałtownie przewodzić i się "spala" i co to nam daje? Ten warystor nie powinien być szeregowo z ekranem i żyłą gorącą kabla?
  warystor w tym przypadku łączy żyłę środkową z ekranem. Podczas wyładowania atmosferycznego i zaindukowania się napięcia w kablu antenowym, po przekroczeniu nominalnego napięcia zadziałania warystora pomiędzy żyłą środkową a ekranem, dochodzi do wyładowania w warystorze, powodującego de facto zwarcie żyły środkowej z ekranem, o ile moc ładunku zaindukowanego w kablu nie przekroczy mocy założonych dla warystora.

  Więc sens użycia warystora z punktu urządzenia jest taki, że w określonych okolicznościach może on nie dopuścić (teoretycznie) do powstania różnicy potencjałów na wejściu urządzenia (np. głowicy TV) powyżej niszczącej urządzenie wartości, np. 500V.

  Natomiast powstaje problem, co dalej z ładunkiem w kablu powstałym z wyładowania (indukcji), bo on dalej tam jest. Jeśli izolator (lub ekran kabla) jest uziemiony, to teoretycznie ładunek ma szansę odpłynąć poprzez uziemienie do ziemi. Jeśli nie jest uziemiony, to ładunek będzie próbował się 'ulotnić' poprzez urządzenie, a dalej poprzez sieć energetyczną, albo przez przebicie do innego urządzenia, sprzętu domowego, itd...

  W sumie tak się robi w profesjonalnych instalacjach, że ekran kabla łączony jest do zwodu po zewnętrznej stronie ściany budynku, zaś w budynku do uziemienia. Trzeba tylko pamiętać, że w takim przypadku zwód i uziemienie MUSZĄ mieć rzeczywiście prawidłowo wykonane uziomy, bo inaczej może być katastrofa większa niż by tego wszystkiego w ogóle nie było.

  Malo tego, jak się uziemi kabel antenowy, to w praktyce przy wewnętrznej zerowanej sieci elektrycznej zwykle powstanie większa lub mniejsza różnica potencjałów pomiędzy instalacją antenową a wejściem odbiornika (podobnie do sytuacji w kablówkach), więc zasadniczo wypadałoby dodać jeszcze izolator galwaniczny...

  To tak po krótce, albowiem problem jest, jak widać, dość skomplikowany.

  0
 • #15 08 Sty 2012 00:50
  1079413
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  #16 08 Sty 2012 11:34
  _cheetah_
  Poziom 37  

  lordpakernik napisał:
  o co dokładnie chodzi koledze? Chodzi o sieć (linie nn) czy instalacje w domu?
  tak

  lordpakernik napisał:
  Zwód dla kolegi to jest jeden z prętów wbitych w ziemię i wyjcie ma wyprowadzone na ścianie budynku?
  tak. Musi być wykonany z odpowiedniego materiału, mieć określoną średnicę i długość, tak, aby zapewnić odpowiednio małą rezystancję przejścia do gleby.

  lordpakernik napisał:
  Czy takie zabezpieczenie pomoże?
  może, ale nie musi. Wszystko zleży od wyładowania, konstrukcji i lokalizacji samego uziemienia. Poza tym, jak pisałem wcześniej, pierwsze, podstawowe zabezpieczenie powinno być na zewnątrz ściany budynku, tak aby w maksymalnym stopniu ograniczyć przedostanie się wyładowania do wnętrza budynku. Jak już się dostanie, to nie wiadomo co będzie dalej, bo tu już słabo działa teoria, a wszystko zależeć będzie, jak napisałem, od tego jak wygląda usytuowanie instalacji i sprzętów (oraz innych elementów wyposażenia) w domu....

  Dlatego, moim zdaniem, lepiej samemu nie brać się za takie rzeczy, a zlecić je profesjonalistom.

  0
 • #17 08 Sty 2012 12:42
  1079413
  Użytkownik usunął konto  
 • #18 08 Sty 2012 12:58
  kotuniunia
  Poziom 29  

  lordpakernik napisał:
  Zapytam się czy jeśli wyłączę antenę od zasilania i od telewizora piorun może w nią uderzyć?

  A czemu by nie. Tego nie przewidzisz. W ten sposób przerwiesz mu tylko drogę przepływu,tj. na wtyczce się obwód skończy ,a dalsze wyładowanie nastąpi w kierunku minimalnego przejścia do ziemi. Gdzie nastąpi ten przeskok trudno powiedzieć, na pewno w obrąbie pokoju,budynku. Może dalej uciekać do instalacji(jakiejkolwiek) i narobić w pomieszczeniu bałaganu(znam taki przypadek). Dobrze jak skończy się na stratach materialnych,a nie na porażeniu kogoś.Dlatego wymyślono coś takiego jak piorunochrony uziemienia otokowe, poł. wyrównawcze itd...Wszystko po to by nie sprowadzać bezpośrednio ładunków atmosferycznych do wnętrz pomieszczeń. Ale jak i te zabezpieczenia mamy, to i tak wtyczkę, wtyczki z odbiorników i zasilania wyjmujemy na czas intensywnych wyładowań , dobrze tak zrobić nawet podczas pojedyńczych.

  0
 • #19 04 Wrz 2012 22:08
  1079413
  Użytkownik usunął konto  
 • #20 04 Wrz 2012 22:26
  _cheetah_
  Poziom 37  

   @ lordpakernik: powiedziałbym tak: piorun to kwestia wiary... ale przeciwko ładunkom elektrostatycznym w antenie, to czemu nie...

  Uziemić można (właściwie, to podłączyć się pod przewód ochronny), nie zaszkodzi, bo przecież po zwarciu na zabezpieczeniu pozostały zgromadzony ładunek w kablu musi gdzieś odpłynąć... a ma do wyboru antenę albo odbiornik.... Ale, wtedy trzeba by było dać jeszcze separator galwaniczny dwubiegunowy przed odbiornikiem.

  Ale takie rzeczy to lepiej z elektrykiem uzgadniać, bo instalacje elektryczne w domach bywają w bardzo różnych kondycjach i można sobie narobić kuku, majstrując przy nich. A przewód ochronny to integralny fragment instalacji elektrycznej.

  0
 • #21 04 Wrz 2012 22:34
  1079413
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  #22 04 Wrz 2012 22:41
  _cheetah_
  Poziom 37  

    @ lordpakernik: nie stosuje. Jeśli już, to porządna instalacja odgromowa plus przepusty ścienne. Ale, tego się w praktyce nie robi w instalacjach indywidualnych z uwagi na koszty (i konieczność konserwacji) w porównaniu do ewentualnych korzyści.

  Indywidualnie najlepszym i jedynym w miarę pewnym zabezpieczeniem jest odłączenie odbiornika od anteny i sieci energetycznej.

  Z ciekawostek, ostatnio na moich oczach stary telewizor dokonał żywota po dalekim (na oko - kilka km) wyładowaniu. Poszło jakieś przepięcie po sieci energetycznej (antena na poddaszu ) i tyle... Wiem, nie powinno się oglądać TV w czasie burzy, nawet odległej (na podwórku świeciło słońce...), ale jak wiadomo "najciemniej jest pod latarnią"... :D

  0
 • #23 04 Wrz 2012 22:46
  1079413
  Użytkownik usunął konto  
 • #24 04 Wrz 2012 22:48
  _cheetah_
  Poziom 37  

  lordpakernik napisał:
  Cytat:
  przepusty ścienne
  ?
  to profesjonalne odpowiedniki tego Signala. Ale mają sens tylko w przypadku pełnej instalacji odgromowej - stanowią III stopień ochrony.

  0
 • #25 04 Wrz 2012 22:51
  1079413
  Użytkownik usunął konto  
 • #26 04 Wrz 2012 22:57
  _cheetah_
  Poziom 37  

  lordpakernik napisał:
  Ale na czym to polega?
  co na czym polega?

  I stopień - ochrona anteny - sztyca lub siatka;
  II stopień - zabezpieczenie kabli antenowych - ekrany do zwodów;
  III stopień - przejście ścienne + ponownie ekrany do zwodów;
  To tak w dużym uproszczeniu.

  Robi się wszystko, aby jak najmniej energii z wyładowania lub indukcji w kablach przedostało się do wnętrz budynku. Bo jak się już przedostanie to lepiej nie myśleć...

  0
 • #27 04 Wrz 2012 23:17
  1079413
  Użytkownik usunął konto  
 • #28 06 Wrz 2012 14:36
  _cheetah_
  Poziom 37  

   
  Generalnie na zewnątrz do instalacji odgromowej (MUSI BYĆ SPRAWNA!!!), aby, tak jak napisałem wcześnie, w maksymalnym stopniu uniemożliwić przedostaniu się energii wyładowania do wewnątrz budynku.

  Wewnątrz, można, z uwagami, jak pisałem wyżej. Elektryk jest niezbędny.

  0
 • #29 06 Wrz 2012 16:07
  1079413
  Użytkownik usunął konto