Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wejście antenowe starego typu

vanissh 05 Jan 2012 17:14 4763 6
 • #1
  vanissh
  Level 22  
  Witam,

  Mógłby mi ktoś doradzić jaką wtyczką podpiąć się pod takie wejście antenowe FM (załaczone zdjęcie) i o jakiej oporności (75Ω czy 300Ω). Jest to amplituner Rank Arena R-5000 z 1972 roku, produkcji duńskiej.

  Wejście antenowe starego typu
 • #2
  daduszeryf
  Level 28  
  Cześć.Powinieneś zastosować symetryzator 75Ω/300Ω jeśli podpinasz przewodem koncentrycznym.Jeśli masz podpiąć jakaś antenę pokojową to przewodem "płaskim" 300Ω
 • #3
  kizek
  Level 35  
  Jest to gniazdo symetryczne 300Ω. Wtyk zapewne trudny do zdobycia, jeżeli już kolega go zdobędzie należy zastosować symetryzator 75Ω na 300Ω chcąc podłaczyć przewód koncentryczny.
 • #4
  vanissh
  Level 22  
  Dziękuję za odpowiedzi. Kabel kojarzę, symetryzator to nie problem, tylko pozostaje pytanie, czy mogę końce kabla po prostu wsunąć w gniazdo jeśli nie zdobędę wtyczki (i w które otwory, bo są trzy, a kabel jak pamiętam ma dwie żyły bez ekranowania)?
 • #5
  kizek
  Level 35  
  Gniazdo UKW skrajne piny, środek to był pilot który miał za zadanie wyeliminować błędne podłączenia wtyków do gniazd.
 • #6
  irekr
  Moderator
  Stare dobre odbiorniki.....

  Sposób dołączenia może by różny. Najprościej użyć symetryzatora zamontowanego odwrotnie, czyli wejście na kablu współosiowym, wyjście symetryczne. Kiedyś były takie "symetryzatory odbiornikowe". Można do tego użyć starego kabla od zbiorówki.
  Inny sposób wymaga sprawdzenia czy uzwojenie antenowe UKW posiada wewnętrzny odczep połączony z masa. Sprawdza się to omomierzem dokonując pomiaru pomiędzy jednym wejść gniazda UKW a prawym stykiem gniazda MW - tego z prawej strony na zdjęciu. To jednocześnie końcówka uziemienia.
  Jeżeli ma przejście to gorąca żyłę koncentryka łączymy z jednym z zacisków gniada UKW a masę z prawym zaciskiem gniazda MW.
  Najprościej założyć tzw. gniazdo panelowe (na nakrętkę) np. typu F, i wewnątrz odbiornika podłączyć tak by oplot był dołączony do masy przez metalowa ścianę a gorąca żył była dołączona do jednego z zacisków gniazda UKW, oczywiście od środka. Wystarczy wkrętarka, odpowiednie wiertło i odpowiednie gniazdo.
 • #7
  vanissh
  Level 22  
  Ok, dzięki. temat do zamknięcia.