Czy macie jakieś sprawdzone sposoby na dopasowanie linii zasilającej 50ohm do dipola półfalowego? Zdaje się, że potrzebny jest balun 1:1.5 ale nigdzie nie mogę znaleźć opisu jak coś takiego wykonać. Na pasmo 2m.
Do you prefer the English version of the page elektroda?
No, thank you Send me over thereagent.orange wrote:A coś poza tym potrafisz napisać? Interesują mnie sprawdzone przez innych rozwiązania a nie internetowe mędrkowania
kreslarz wrote:agent.orange wrote:A coś poza tym potrafisz napisać? Interesują mnie sprawdzone przez innych rozwiązania a nie internetowe mędrkowania
Nie uważam, że ten zwrot jest miły i zachęcający do dalszej pomocy!
By jednak nie być gołosłownym, że wujek Google nie gryzie:
http://www.mydarc.de/dk7zb/2m_veryshort/2ele.htm
http://www.qsl.net/dk7zb/dk7zb-match.htm
Resztę szukaj sam. Znalazłem kilkadziesiąt pozycji na ten temat.
sq9sbf wrote:Witam ,z normalnym balunem na rdzeniu ferrytowym bywają kłopoty w zestrojeniu przy tak wysokich częstotliwościach .W pewnym piśmie krótkofalarskim znalazłem opis baluna bez rdzenia ,w postaci kilkunastu zwojów kabla koncentrycznego nawiniętego zwój przy zwoju na rurze pcv o średnicy bodajże 40mm ,w celu wytłumienia fali płaszczowej ,antena Moxon.
A poza tym dlaczego dipol przecież są skuteczniejsze anteny na to pasmo np, gp1\4 lub 5\8 lambda która jest anteną zwartą do masy przez cewkę kompensacyjną.
agent.orange wrote:Ja mam dipol półfalowy o impedancji ok. 75 Ohm (73.2 Ohm albo te okolice)
kreslarz wrote:agent.orange wrote:Ja mam dipol półfalowy o impedancji ok. 75 Ohm (73.2 Ohm albo te okolice)
Kolego, a w jaki sposób pozyskałeś informację, że ten dipol ma taką a nie inną impedancję?
Zostało to w jakiś sposób zmierzone, czy są to tylko obliczenia teoretyczne? Jaką szerokość pasma ma reprezentować ta antena i jaką moc w.cz. ma przenieść?