Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie było wyposażenie dyskotek w przeszłości

05 Sty 2012 22:48 11120 37
 • Poziom 11  
  Witam serdecznie!

  Chciałbym się dowiedzieć, jak kiedyś wyglądało wyposażenie dyskotek/imprez na różnego rodzaju salach szczególnie w okresie PRL. Kwestię nagłośnienia w przeszłości myślę, że można sobie odpuścić, gdyż była już poruszana na forum. Chodzi bardziej o technikę oświetleniową, tzn jakie jeszcze, oprócz popularnych kolorofonów, luxomatów stosowano urządzenia. Jestem ciekawy, czy w okresie PRL nasz rodzimy przemysł produkował takie wynalazki jak stroboskopy, reflektory, kule dyskotekowe i inne urządzenia na wyposażenie dyskotek. Mam nadzieję, że znajdą się osoby, które pamiętają jak to wyglądało i podzielą się tym na forum:-). Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Z opowieści mojego taty, w tamtych czasach brak kasy i kompletna prowizorka. Grało się z magnetofonów, słuchawki robiło się samemu z głośników wyciągniętych obojętnie z czego itp. Tyle wiem i tyle Tobie mogę powiedzieć :)
 • Poziom 43  
  Kule i malowane kolorowymi farbami żarówki, były wszechobecne odkąd pamiętam, czyli od początku lat siedemdziesiątych. Gdzieś tak w połowie tej dekady, nasz elektroakustyk skonstruował nam pierwszy migający, ale niestety nie w rytm muzyki kolorofon. Pierwszy kolorofon, sterowany sygnałem pobieranym z gniazda kolumnowego wzmacniacza, dorwałem w sklepie około 1978r.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 8  
  Chciałbym odświeżyć temat ponieważ sam jestem ciekawy ;).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 22  
  Odgrzebałem taki fonobłysk w mojej byłej szkole. Niestety tylko sterownik. Z tego co mówił mi mój wychowawca (a on uczył tu prawie od początku istnienia tej szkoły, ok 50 lat) stosowali to i jeszcze pomarańczowego koguta oraz lampki choinkowe :D
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 32  
  A może ktoś ma poprostu dostęp do kronik fotograficznych "tamtych" czasów?


  A jak to wyglądało początkiem lat 90tych to już sam mogę opowiedzieć - altusy w ilości kilku sztuk (nieistniejący już dziś lokal w mojej miejscowości) na dość niskim suficie i tyle. Światło było dostanie: kule (dziś: dual-fire ball) dwie sztuki, na środku sufitu lustrzana półkula podświetlana par36, kolorofony sterowane wszystkie razem, kilka projektorków promieni (dziś: moon flower) i najlepsze co mogło być: podświetlane pasy w podłodze sterowane z tego samego co kolorofony. Lokal ten nie był duży, był w piwnicach więc było nisko, ciemno i klimatycznie.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  Z opowieści mojego taty wynika że grało sie dyskoteki na tym co było. Jeden miał Altusy 140 drugi Altony 110 , ładowali to pod jakąś Diorkę albo końcówkę DIY i dyskoteka grała. Pamiętam czasy jak w moim domu pozostałości po "grubych imprezach" stanowiły Altusy 110 i Altusy 140 oraz kolorofony. Chciałbym żyć w tamtych czasach.. dziś to już nie to :)
 • Poziom 18  
  Mój tata elektryk,(a mam 38Lat),przekazał mi taki pomysł aby wykonać kolorofon z następujących częśći(żarówka 220V i zapłonnik do świetlówek połączonych szeregowo.Ten układ naprawdę dawał jasne i przebłyskowe światło.Ale jak się skończyła muzyka to trzeba było być w pogotowiu i zasymulować jego odłączenie.Kiedyś używałem tego do migających światełek na choinkę!.LATA 80-90
 • Poziom 15  
  Pamiętam jak dziś - lata 70-te. Duża sala mieszcząca ok 300 osób - czasami weszło więcej. Muza grana z płyt i magnetu. Oświetlenie, to reflektory lotniskowe z kolorowymi przesłonami obsługiwane za pomocą wyłączników /na pulpicie/ przez jednego gościa, oraz migające różnokolorowe żarówki na bazie startera od świetlówki z różnymi kondensatorami / które powodowały różne częstotliwości migotania/. Wzmacniacz lampowy i duże głośniki. Miało być głośno, kolorowo i nawet sprzedawano browary. Zaduch niesamowity, a najlepsze miejsca były zarezerwowane tylko dla długowłosych wybrańców /naprzeciw prezentera teraz DJ'a/ - zaznaczam, że należałem do tych wybrańców. Obowiązujący strój, to bardzo wytarte dżinsy i trampki, na bluzie naszywki, a na szyi obowiązkowo jakaś kieta.
  Tam właśnie poznałem moją laskę Renatkę /obecnie żona/. Piękne czasy :):):)
 • Poziom 2  
  SZUKAM DISCO PIONEERÓW - MAM STRONĘ NR. 1 O ŚWAITOWEJ HISTORII DYSKOTEK www.djsportal.com

  Dodano po 3 [minuty]:

  dj-MatyAS napisał:
  Tak się składa, że od roku 1978 do 1989 pracowałem w Pracowni Dyskotekowej Zakładu Ośrodków Gier i Klubów Rozrywki w Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych i mam jeszcze (jeszcze - z uwagi na zaawansowaną sklerozę ;) )jakieś wspomnienia w tej kwestii...
  Bazą do tworzenia oświetlenia były nazywane dziś Kolorofonami, sterowniki świateł LUXOMAT.
  (na marginesie po części inspiracja i natchnienie dla moich późniejszych konstrukcji)
  Sterownik ten miał dość dużo możliwości, a przede wszystkim możliwość sterowania światłami (4 kanały po 600W w każdym) zarówno z sygnału muzycznego (wejście sygnałowe DIN z konsolety), jak i z wbudowanych generatorów. Całkowicie tranzystorowo -TYRYSTOROWA konstrukcja, bez żadnych układów scalonych, czy (tym bardziej) procesorów, a mająca możliwości do dziś niekiedy niedoścignione... Trzeba było je tylko UMIEĆ wykorzystać. Stąd też we wszystkich "naszych" dyskotekach było przewidziane stanowisko elektro-akustyka-oświetleniowca, traktowanego równie poważnie jak stanowisko Prezentera (dawna nazwa DJ'a). W lokalach dyskotekowych był co najmniej jeden taki sterownik. Do tego Na-Dy - czyli rodzaj nastawni/rozdzielni z zasilaniem 3x220V~ i możliwością sterowania On/Off zasilaniem kilku (6-8) gniazd, pod które z kolei podłączane były inne źródła światła, więc tenże Akustyk-oświetleniowiec miał co robić; zwłaszcza jeśli zależało mu na "bokach" (% z dedykacji udzielanych przecz DJ'a - on doskonale wiedział bowiem, że dobrze zrobione światło jest gwarancją dobrej imprezy - ergo większej ilości dedykacji... :) )
  Ponieważ (jak już w innym temacie wspominałem) w czasach głębokiego PRL'u w kraju nie można było kupić (w takim znaczeniu tego słowa w jakim dziś występuje) czegokolwiek z dziedziny sprzętu stricte Dyskotekowego - w znacznej większości urządzenia świetlno-efektowe powstawały właśnie we wspomnianej wyżej Pracowni Dyskotekowej.
  A były to:
  Kule lustrzane, Pół kule lustrzane, Stroboskopy (nie chwaląc się mój patent), Sterowniki Węży Świetlnych, same Węże Świetlne, Bańkoloty (maszyny wytwarzające bańki mydlane w hurtowych ilościach), Ultrafiolety i wiele wiele innych; mniej lub bardziej skomplikowanych, urządzeń powstających do KONKRETNYCH dyskotek. Wśród tych urządzeń nie mogę zapomnieć o wspomnianych na początku NaDY'ach.
  Ze źródeł światła należy nadmienić, że wówczas każdy LUXOMAT wyposażony był w cztery rampy na żarówki DISCOLUX - malowane farbą odporną w znacznym stopniu na temperaturę w czterech kolorach (czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym) - oczywiście lustrzane (reflektorowe) o mocy 150 W każda. Już więc same te rampy dawały ogromne ilości światła - stąd też traktowane były jako "baza" do tworzenie całej instalacji oświetleniowej.
  Jako "efektowe światła" pracowały z powodzeniem rzutniki slajdów DIAPREX B11 - wraz z przystawkami typu ROTOCOLOR (ówczesna wersja GOBO) i przystawkami do automatycznej zmiany slajdów zamocowanych w tarczach po 14 sztuk w tarczy. Każda taka przystawka miała możliwość ustawienia; ROTOCOLOR prędkości kręcenia się wkładki GOBO, a zmiennik slajdów czasem wyświetlania pojedynczego obrazka. Celowo napisałem "obrazka", gdyż zamawiane były specjalnie dla naszych potrzeb slajdy z grafiką (bardziej lub mniej ciekawą) właśnie w seriach po 14 sztuk. Co do krążków GOBO - w Pracowni powstały również i nasze (moje konkretnie... ;) ) wzory o innych niż "jeden jedynie słuszny" produkowany i dostarczany wraz z przystawką ROTOCOLOR.
  Rzutniki B11 były jak na owe czasy bardzo dobrym pomysłem i rzetelnym przykładem Polskiej myśli technicznej - chłodzone turbinką wnętrze, kompaktowa obudowa, gniazdo do zasilania przystawek, same przystawki (w sumie trzy różne - prócz już wyżej wymienionych były jeszcze zmieniarki do slajdów w filmie (niepociętych) o długości odcinka do 3 metrów (około 100 slajdów), ale z racji na pewne niedogodności nie były one wykorzystywane sporadycznie), żarówka Halogenowa 24V/150W, dobra optyka wewnętrzna, możliwość wymiany obiektywu na inne - o dłuższej ogniskowej... W sumie kupa światła i to bardzo silnego w małej zwartej obudowie. B11 były tak dobre, że nasz przyjaciel zażądał zaprzestania ich produkcji argumentując to założeniami RWPG (jak ktoś zainteresowany co zacz - może sobie poszukać i poczytać...).

  Zdarzały się tez i sprzęty/urządzenia zachodnie - te były skrzętnie przydzielane do najbardziej prestiżowych lokali... Ale jednocześnie służyły jako wzór do naśladowania, czy inspiracji - do wspomnianych urządzeń produkowanych w Pracowni Dyskotekowej. Pod koniec mojej pracy w ZPR'ach o sprzęt było już trochę łatwiej (większy przydział dewiz) i wtedy zagościły w Kraju sprzęty produkowane przez "prawdziwe" firmy...

  Nie mniej jednak - w każdym wypadku - przy realizacji każdej z dyskotek sprzęt był wybierany bardzo skrupulatnie, z uwagą na jego możliwości specyficzny rodzaj lokalu, czy właśnie (najważniejsze!) całokształtu efektów jakie można było za jego pomocą stworzyć. Sam Akustyk-oświetleniowiec przejmował sprzęt i miał za zadanie (poza obsługą) o niego dbać, konserwować, a w momencie gdy nie posiadał specjalistycznych narzędzi, czy chociażby odpowiedniej wiedzy - zgłaszać uszkodzenie/usterkę do nas - Pracowni Dyskotekowej, gdzie uszkodzenia były likwidowane, a sprzęt wracał do lokalu. Oprócz sprzętu oświetleniowego mieliśmy oczywiście również i pieczę nad akustyką - Konsoletami, wzmacniaczami, czy kolumnami; który to sprzęt w znacznej większości był sprzętem "jaki był" - czyli "domowym" - ale nieco "usprawnionym" (także przez nas) do celów w jakich mu przyszło pracować.

  Może i samych możliwości czysto sprzętowych było znacznie mniej, niż obecnie (wystarczy spojrzeć w ofertę dowolnego sklepu z takowym sprzętem), ale właśnie przemyślenie każdej opcji i później - oświetleniowiec, dawały znacznie więcej i ciekawszych efektów, niż te, które widuje się dziś w większości dyskotek; gdzie sprzętu "pod korek", ale serca (akustyka-oświetleniowca z prawdziwego zdarzenia) brak...
  ...ech... - kończę bo znów mi ciśnienie skacze... ;)
  Pozdrawiam


  SZUKAM DISCO PIONEERÓW - MAM STRONĘ NR. 1 O ŚWAITOWEJ HISTORII DYSKOTEK www.djsportal.com
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 2  
  SZUKAM DISCO PIONEERÓW - MAM STRONĘ NR. 1 O ŚWAITOWEJ HISTORII DYSKOTEK www.djsportal.com


  Na Forum nie krzyczymy.
  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  Poza tym w dalszej części Regulaminu czytamy:
  3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
  3.1.12. Zabronione jest publikowanie tych samych, lub bardzo podobnych informacji w wielu działach forum.
  (dj-MatyAS)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 2  
  dj-MatyAS napisał:
  Przeglądałem tę stronę i muszę obiektywnie stwierdzić, że jest napisana tendencyjnie. W zupełnie wykoślawiony sposób przedstawia tamte czasy jako rzeczywistość realnego socjalizmu. Nigdy nie miałem żadnych "ciągotek" w stronę "jedynie słusznej partii"; ale taki stan rzeczy wymusza na mnie tylko jedno:
  NIE CHCĘ MIEĆ DO CZYNIENIA Z TAK WYKOŚLAWIONYM OBRAZEM TAMTYCH REALIÓW.
  Jednocześnie oświadczam, że nie życzę sobie aby jakiekolwiek wypowiedzi mojego autorstwa znalazły się na wspomnianej stronie.
  Z poważaniem;

  dj-MAtyAS.


  twoje wypowiedzi nie są aż tak ważne aby się tam znalazły - chociaż i tak prawo autorskie pozwala na cytowanie czegoś co zostało upublicznione :-) a zatem zacytuję i skomentuję i nic ci do tego !!!

  po czym sądzisz że coś jest wykoślawione skoro niczego nie czytałeś - póki co widzisz jedynie zajawki artykułów www.djsportal.com i aby je przeczytać trzeba zapłacić 1euro - inaczej to się nie otworzy ?! :-)

  Czytasz maleńkiego boga: http://1952yahudeejay1970.blogspot.com/

  czy przeogropmna stronę (ponad 300 obszernych artykułów i wywiadów) www.djsportal.com ? bo to 2 różne rzeczy ??
  Blog ujawnia moje dośwaidczenia z komuną i jej wypaczeniami oraz sługusami czynnymi lub biernymi. Nie zmienisz historii - co było to było i nie zamieciesz tego pod dywan. Wolność pozwala to wreszcie ujawnić. Kiedyś jak coś ujawniałem w zagranicznej prasie disco to SB mnie przesladowało - dziś jest na szczęście inaczej.

  Może nie podoba ci się to co ja piszę bo byłeś po tej drugiej komuszej stronie - placili ci i było ci z nimi dobrze w przeciwieństwie do takich jak ja niepokornych i prześladowanych !!?

  Nie chcesz to nie "zeznawaj" - zostaniesz ze swymi racjami i "prawdami" w cieniu niewiedzy i zapomnienia - a moje jest wszechobecne w internecvie i tak pozostanie na bardzo długo. Ja tylko daję szansę takim jak ty a także byłym komuchom, agentom i prześladowcom na upublicznienie swoiej prawdy o tamtych czasach. Wy nie dawaliście mi tego w czasach kiedy byliście tu gonzami nie do pokonania !! To co ja robię to pełna prawda i demokracja - POPRAW "WYKOSLAWIONY" obraz komuny w polskich dyskotekach - POTRAFISZ ?! Pokaż twoje - niech śwait poczyta :-)

  A jak nie chcesz aby śwait czytał twoje teksty to olewaj najwiekszy portal histopryczny na świecie o dyskotekach - zdrówka zyczę :-)

  yahu
  redaktor naczelny -

  Dodano po 4 [minuty]:

  POZA TYM PODAJ CO TY TAM NA TYM BLOGU ZNALAZŁEŚ WYPACZONEGO - KONKRETY !! - CO CI ODSTAJE OD PRAWDY ?

  A ZNASZ TY JĄ CHOCIAŻ SZEROKO CZY TYLKO Z POZYCJI DAWNEJ WYGODNEJ POSADKI U KOMUCHÓW ? :-)

  Dodano po 6 [minuty]:

  yahudeejay napisał:
  SZUKAM DISCO PIONEERÓW - MAM STRONĘ NR. 1 O ŚWAITOWEJ HISTORII DYSKOTEK www.djsportal.com


  Na Forum nie krzyczymy.
  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  Poza tym w dalszej części Regulaminu czytamy:
  3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
  3.1.12. Zabronione jest publikowanie tych samych, lub bardzo podobnych informacji w wielu działach forum.
  (dj-MatyAS)


  TO NIE KRZYK TYLKO DOBITNIE I WYRAŹNIE NAPISANA INFORMACJA.

  SCHOWAJ SWOJE HARCERSKIE PORADY DLA PRZEDSZKOLAKÓW !!

  NIC W TYM WPISIE NIE NARUSZYŁO ZASAD PISOWNIEJ. POLSKIEGO ! ZNASZ TY GO ABY ??

  CO SIĘ TAK WŚCIEKASZ. ZABOLAŁO CIĘ, ŻE KTOŚ UJAWNIA REALIA Z CZASÓW KOMUNY W POLSKICH DYSKOTEKACH KIEDY TY SIEDZIAŁEŚ SOBIE WYGODNIE NA CIEPŁEJ KOMUSZEJ POSADCE ?!!

  Dodano po 1 [minuty]:

  CO CI TO PRZESZKADZA, ŻE KTOŚ SZUKA DISCO PIONIERÓW - CIERPISZ NA COŚ CZY CO ?! :-)

  Dodano po 7 [minuty]:

  dj-MatyAS napisał:
  Tak się składa, że od roku 1978 do 1989 pracowałem w Pracowni Dyskotekowej Zakładu Ośrodków Gier i Klubów Rozrywki w Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych i mam jeszcze (jeszcze - z uwagi na zaawansowaną sklerozę ;) )jakieś wspomnienia w tej kwestii...
  Bazą do tworzenia oświetlenia były nazywane dziś Kolorofonami, sterowniki świateł LUXOMAT.
  (na marginesie po części inspiracja i natchnienie dla moich późniejszych konstrukcji)
  Sterownik ten miał dość dużo możliwości, a przede wszystkim możliwość sterowania światłami (4 kanały po 600W w każdym) zarówno z sygnału muzycznego (wejście sygnałowe DIN z konsolety), jak i z wbudowanych generatorów. Całkowicie tranzystorowo -TYRYSTOROWA konstrukcja, bez żadnych układów scalonych, czy (tym bardziej) procesorów, a mająca możliwości do dziś niekiedy niedoścignione... Trzeba było je tylko UMIEĆ wykorzystać. Stąd też we wszystkich "naszych" dyskotekach było przewidziane stanowisko elektro-akustyka-oświetleniowca, traktowanego równie poważnie jak stanowisko Prezentera (dawna nazwa DJ'a). W lokalach dyskotekowych był co najmniej jeden taki sterownik. Do tego Na-Dy - czyli rodzaj nastawni/rozdzielni z zasilaniem 3x220V~ i możliwością sterowania On/Off zasilaniem kilku (6-8) gniazd, pod które z kolei podłączane były inne źródła światła, więc tenże Akustyk-oświetleniowiec miał co robić; zwłaszcza jeśli zależało mu na "bokach" (% z dedykacji udzielanych przecz DJ'a - on doskonale wiedział bowiem, że dobrze zrobione światło jest gwarancją dobrej imprezy - ergo większej ilości dedykacji... :) )
  Ponieważ (jak już w innym temacie wspominałem) w czasach głębokiego PRL'u w kraju nie można było kupić (w takim znaczeniu tego słowa w jakim dziś występuje) czegokolwiek z dziedziny sprzętu stricte Dyskotekowego - w znacznej większości urządzenia świetlno-efektowe powstawały właśnie we wspomnianej wyżej Pracowni Dyskotekowej.
  A były to:
  Kule lustrzane, Pół kule lustrzane, Stroboskopy (nie chwaląc się mój patent), Sterowniki Węży Świetlnych, same Węże Świetlne, Bańkoloty (maszyny wytwarzające bańki mydlane w hurtowych ilościach), Ultrafiolety i wiele wiele innych; mniej lub bardziej skomplikowanych, urządzeń powstających do KONKRETNYCH dyskotek. Wśród tych urządzeń nie mogę zapomnieć o wspomnianych na początku NaDY'ach.
  Ze źródeł światła należy nadmienić, że wówczas każdy LUXOMAT wyposażony był w cztery rampy na żarówki DISCOLUX - malowane farbą odporną w znacznym stopniu na temperaturę w czterech kolorach (czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym) - oczywiście lustrzane (reflektorowe) o mocy 150 W każda. Już więc same te rampy dawały ogromne ilości światła - stąd też traktowane były jako "baza" do tworzenie całej instalacji oświetleniowej.
  Jako "efektowe światła" pracowały z powodzeniem rzutniki slajdów DIAPREX B11 - wraz z przystawkami typu ROTOCOLOR (ówczesna wersja GOBO) i przystawkami do automatycznej zmiany slajdów zamocowanych w tarczach po 14 sztuk w tarczy. Każda taka przystawka miała możliwość ustawienia; ROTOCOLOR prędkości kręcenia się wkładki GOBO, a zmiennik slajdów czasem wyświetlania pojedynczego obrazka. Celowo napisałem "obrazka", gdyż zamawiane były specjalnie dla naszych potrzeb slajdy z grafiką (bardziej lub mniej ciekawą) właśnie w seriach po 14 sztuk. Co do krążków GOBO - w Pracowni powstały również i nasze (moje konkretnie... ;) ) wzory o innych niż "jeden jedynie słuszny" produkowany i dostarczany wraz z przystawką ROTOCOLOR.
  Rzutniki B11 były jak na owe czasy bardzo dobrym pomysłem i rzetelnym przykładem Polskiej myśli technicznej - chłodzone turbinką wnętrze, kompaktowa obudowa, gniazdo do zasilania przystawek, same przystawki (w sumie trzy różne - prócz już wyżej wymienionych były jeszcze zmieniarki do slajdów w filmie (niepociętych) o długości odcinka do 3 metrów (około 100 slajdów), ale z racji na pewne niedogodności nie były one wykorzystywane sporadycznie), żarówka Halogenowa 24V/150W, dobra optyka wewnętrzna, możliwość wymiany obiektywu na inne - o dłuższej ogniskowej... W sumie kupa światła i to bardzo silnego w małej zwartej obudowie. B11 były tak dobre, że nasz przyjaciel zażądał zaprzestania ich produkcji argumentując to założeniami RWPG (jak ktoś zainteresowany co zacz - może sobie poszukać i poczytać...).

  Zdarzały się tez i sprzęty/urządzenia zachodnie - te były skrzętnie przydzielane do najbardziej prestiżowych lokali... Ale jednocześnie służyły jako wzór do naśladowania, czy inspiracji - do wspomnianych urządzeń produkowanych w Pracowni Dyskotekowej. Pod koniec mojej pracy w ZPR'ach o sprzęt było już trochę łatwiej (większy przydział dewiz) i wtedy zagościły w Kraju sprzęty produkowane przez "prawdziwe" firmy...

  Nie mniej jednak - w każdym wypadku - przy realizacji każdej z dyskotek sprzęt był wybierany bardzo skrupulatnie, z uwagą na jego możliwości specyficzny rodzaj lokalu, czy właśnie (najważniejsze!) całokształtu efektów jakie można było za jego pomocą stworzyć. Sam Akustyk-oświetleniowiec przejmował sprzęt i miał za zadanie (poza obsługą) o niego dbać, konserwować, a w momencie gdy nie posiadał specjalistycznych narzędzi, czy chociażby odpowiedniej wiedzy - zgłaszać uszkodzenie/usterkę do nas - Pracowni Dyskotekowej, gdzie uszkodzenia były likwidowane, a sprzęt wracał do lokalu. Oprócz sprzętu oświetleniowego mieliśmy oczywiście również i pieczę nad akustyką - Konsoletami, wzmacniaczami, czy kolumnami; który to sprzęt w znacznej większości był sprzętem "jaki był" - czyli "domowym" - ale nieco "usprawnionym" (także przez nas) do celów w jakich mu przyszło pracować.

  Może i samych możliwości czysto sprzętowych było znacznie mniej, niż obecnie (wystarczy spojrzeć w ofertę dowolnego sklepu z takowym sprzętem), ale właśnie przemyślenie każdej opcji i później - oświetleniowiec, dawały znacznie więcej i ciekawszych efektów, niż te, które widuje się dziś w większości dyskotek; gdzie sprzętu "pod korek", ale serca (akustyka-oświetleniowca z prawdziwego zdarzenia) brak...
  ...ech... - kończę bo znów mi ciśnienie skacze... ;)
  Pozdrawiam


  ZPRy miały sporo dyskotek, to znany fakt, ale że do tego całego gównianego sprzętu jakim dysponowali potrzebny był jakiś "ośrodek / pracownia dyskotekowa" to jakiś total bzdet kosmicznych rozmiarów.

  Tworzono takie firmeki chyba tylko po to aby tam przechowywać na oficjalnych etatach jakichś komuna agentów czy co, a dla niepoznaki zatrudniali też paru elektryków majstrujących przy tym zdezelowanym złomie, który autor śmie zwać sprzetem.

  Znam ZPRy i te ich syf TipTop dyskoteki dla lumpów, prostytutek, pijanych cyganów i arabusów, cinkciarzy i agentów SB. To był największy syf w całej owczesnej Polsce. Szpiegowano tam wszystkich i wszystko. Wiem to jako deejay, który to widywał każdego niemal dnia na własne oczy. Rzygć mi się chce jak o tym pomyslę !! SAMO ZWYRODNIALSTWO I BAGNO NA MAXA !!!!!!!!

  Moderowany przez adambyw:

  Za kilkukrotne złamanie regulaminu i obrażanie innych użytkowników daję koledze blokadę pisania do wyjaśnienia sytuacji z moderatorem DjMatys.
  3.3. Użytkownik zobowiązany jest niezwłocznie wykonać polecenia moderatora.
  3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.
  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

 • Poziom 43  
  yahudeejay napisał:
  dyskoteki dla lumpów, prostytutek, pijanych cyganów i arabusów, cinkciarzy i agentów SB.

  Zgadza się, tyle że dzisiaj nie jest wcale inaczej, z tym że jednych agentów zastąpili inni agenci a cinkciarzy, zastąpili dilerzy.
  yahudeejay napisał:
  Wiem to jako deejay, który to widywał każdego niemal dnia na własne oczy

  Bez koneksji, raczej trudno było w tamtych czasach o taką posadę i nie dj-a a prezentera.

  DjMapet napisał:
  nasz elektroakustyk skonstruował nam pierwszy migający, ale niestety nie w rytm muzyki kolorofon.

  Teraz sobie przypomniałem iż miganie zapewniały startery a dokładniej pięć starterów obsługujących pięć żarówek.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 22  
  Witam.
  Wracając do wątku tematu pamiętam, że szczytem moich marzeń było zdobycie schematu kolorofonu z czasopisma Młody Technik, gdzie był rozrysowany schemat układu sterującego żarówkami na 220V w rytm muzyki. Pamiętam do dziś, że trzeba było zdobyć transformatory głośnikowe do odseparowania z siecią ( pasowały z radia lampowego Tatra :) ) , triaki, odpowiednie szkła kolorowe (chyba z sygnalizatorów świetlnych :), tudzież farbę żaroodporną do żarówek. Tak wykonany układ to było naprawdę coś wyjątkowego.

  W mojej miejscowości był też ktoś taki który wykonał na tamte czasy swego rodzaj matrycę z żaróweczek latarkowych. Matryca ta miała spore wymiary coś ok 1,5 m x 1,5m , cała usiana w żaróweczka jak dzisiejsze matryce diodowe! Ale najlepsze było tego sterowanie, które pozwalało na niesamowite efekty w tak różnych sekwencji: płynięcia/migania/kręcenia itp., że do dziś jest to dla mnie "mistrzostwo świata". Nigdzie czegoś takiego nie widziałem nigdzie więcej w tamtych czasach.
  Potwierdza się tu tylko zasada zdobywania i wykonywania samemu potrzebnych atrybutów do dyskoteki. Pozdrawiam.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 22  
  Przykre, że kolega yahudeejay "zabija pogardą i nienawiścią"..
  A swoją drogą, skoro tam gdzie się udzielał, to tak się brzydził otoczeniem?
  Cytuję:
  "Znam ZPRy i te ich syf TipTop dyskoteki dla lumpów, prostytutek, pijanych cyganów i arabusów, cinkciarzy i agentów SB. To był największy syf w całej owczesnej Polsce. Szpiegowano tam wszystkich i wszystko. Wiem to jako deejay, który to widywał każdego niemal dnia na własne oczy. Rzygć mi się chce jak o tym pomyslę !! SAMO ZWYRODNIALSTWO I BAGNO NA MAXA !!!!!!!! "

  A ten Pan nieskazitelny, oddany walce z komunizmem, co tam robił, że tak zapytam, skoro swoich "odbiorców" jacy by nie byli traktował jak śmieci?!!
  Coż to za przewrotność i mniemanie o sobie, że jest się lepszym i uczciwszym...

  Przepraszam, że nie w temacie ale nie mogłem się powstrzymać...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Wiatm.
  Z tego co mój ojciec mi mówił to w latach około 75-85 wypożyczał swojemu znajomemu wzmacniacz około 2x160W 4R (dwa monobloki w jednej obudowie na 2n3055, jeszcze gdzieś powinien być od niego schemat, sam wzmacniacza już nie zobaczyłem ale widziałem pozostałości tj. przedwzmacniacz, końcówki w radiatorch) i 4 kolumny na 2x gds? (co do tego to nie jestem pewien), mikser Elektronika PM8, który do tej pory leży w szafie i jest sprawny, organy elektryczne własnego projektu, które także do dziś się zachowały ale czy działają to nie wiadomo, jakieś lampy z pomalowanymi żarówkami. Była jeszcze ale nie jestem pewien czy dobrze mówię "perkusja elektryczna"? samorobne urządzenie, które wytwarzało tak jakieś dźwięki podłączone do miksera (także to urządzenie leży gdzieś. No i wiadomo jakieś mikrofony a czasami nawet pojawiały się do tego gitary elektryczne. Nie pamiętam co tam mi jeszcze mówił :P Pozdrawiam
 • Poziom 43  
  He,he, rozbawiłeś mnie, zwłaszcza tymi gitarami. Jak myślisz, na czym graliśmy w latach 70-tych? Gitary dłubaliśmy sobie z klocka lipowego? :-)
  Bez przesady. Mimo iż dostępność sprzętu nie była taka jak dzisiaj, praktycznie wszystko można było kupić, z tym że było z tym więcej zachodu. Np. gitarę Diamant wystałem w kilkudziesięcioosobowej kolejce a perkusję Ever Play, za odpowiednią "prowizję, itp., itd. Sporo sprzętu przywoziło się też z zagranicy, ew kupowało od kapel, które go stamtąd przywoziły.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 15  
  Akurat większość tego właśnie było robione, a nie kupione...
 • Poziom 43  
  bizon1993 napisał:
  Akurat większość tego właśnie było robione, a nie kupione

  Bzdura. Na pewno nie większość. Oczywiście jak kogoś było na to stać , to mógł sobie pozwolić na gitarę od lutnika, czy wzmacniacz, światła,od elektronika/ elektryka, jednak tzw sprzęt hand made to był znikomy procent ogółu.
  Nie demonizujmy znowu tak bardzo "tamtych czasów", bo za parę lat podobni Tobie będą nam wmawiać iż mieszkaliśmy we własnoręcznie usypanych ziemiankach i jeździliśmy na osłach :-)

  Pozdrawiam.
 • Poziom 15  
  A pomyślał kolega że może to było robione nie dla tego że kogoś stać lub nie stać na kupno nowego, tylko dla chęci stworzenia czegoś własnego? A jak już było i działało to tego się używało.... Przynajmniej tu tak było. Nie mówię też że sprzęt "kupiony" się nie pojawiał bo też był. To tak jak ludzie na tym forum, czemu robią projekty DIY a nie kupią czegoś nowego? Bo chcą mieć coś stworzonego przez siebie ;)
  Pozdrawiam
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  Witam ponownie, upłynęło trochę czasu od założenia tematu. Ze względu, że nie chcę zakładać osobnego tematu zapytam: Jaką rolę odgrywały w estradzie odgrywały ŁZR FONICA. Pytam gdyż zauważyłem, że Fonica oprócz składania gramofonów przymierzała się trochę w wyposażenie dyskotek. Konsoleta ZM 40f Fonodysk, Luxomat SW 02, wzmacniacze Fonica ws 701, 702, 703 to dzieła Łódzkiej Fonici. Jestem ciekaw co oprócz tego produkowała Fonica i czy jest ktoś kto podzieliłby się wrażeniami odnośnie pracy na urządzeniach Fonici. Mam nadzieję, że ktoś coś doda ciekawego, bo o Fonice niewiele jest wiadomości.