Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner YAMAHA RX-V795 nie włącza się.

nessuno 05 Sty 2012 23:10 6236 11
  • #1 05 Sty 2012 23:10
    nessuno
    Poziom 10  

Objaw jest następujący. Podczas próby włączenia na krótką chwilę zaświeca się wyświetlacz i słychać tylko "kłapnięcie" przekaźnika. Amplituner nie daje się włączyć. Doświadczonych Kolegów proszę o pomoc w rozwikłaniu problemu, za konstruktywne wypowiedzi z góry dziękuję.

0 11
  • #2 16 Sty 2012 22:50
    zielas
    Poziom 9  

Witam, mam podobny problem z modelem rx-v800rds. Amplituner włącza się na 3-4 sekundy (wyświetlacz zapala się) i następnie całkowite wyłączenie. Towarzyszy temu pstrykanie jakiegoś elementu tuż przy transformatorze. Dodam, że stało się to po rozebraniu obudowy, odpięciu kilku taśm, aby dostać się do płytki z potencjometrem głośności i wyczyszczeniu go. Wszystko było składane ostrożnie i powoli. Sądziłem, że może jakaś taśma jest źle dociśnięta, ale wszystko ponownie sprawdzałem.
    Bardzo proszę o pomoc, wygląda to na jakieś niedopatrzenie. Sprawa niestety pilna :(

0
  • #3 17 Sty 2012 00:06
    nessuno
    Poziom 10  

Wyczytałem gdzieś, że Yamaha miewa parę słabych punktów, między innymi punkty mocowania śrubkami (pewnie płytek, ale nie pamiętam w tej chwili) Może gdzieś nie ma kontaktu z masą, czy coś w tym rodzaju. Jeśli Twój amplituner przed tą czynnością był sprawny, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ponowne przejrzenie elementów, które demontowałeś naprowadzi Cię na taki właśnie słaby punkt.

0
  • #4 17 Sty 2012 23:11
    zielas
    Poziom 9  

Niestety sprawdzałem śruby, które były odkręcane - konkretnie płytka z wyświetlaczem, żeby dostać się do potencjometru - i wygląda na to, że wszystko jest ok - on nie są zwarte do masy. Zapomniałem dodać, że po włączeniu kombinacją abcde + preset tuning + standby/on pojawia się na chwilę monit "DC PRT :000 F". Potem przechodzi trybu DIAG.

0
  • #5 18 Sty 2012 19:53
    zielas
    Poziom 9  

Czy ktoś może polecić dobry serwis w Warszawie, który zajmie się tym i nie skroi za dużo?

0
  • #6 19 Sty 2012 17:58
    walgab
    Poziom 18  

Sprawdziłbym jeszcze napięcia wychodzące z zasilacza. Jednym z objawów wyłączania się może być brak któregoś z nich.

0
  • #7 20 Sty 2012 09:05
    PKLab
    Poziom 15  

Witam,

Amplitunery Yamahy zachowują się w sposób opisany przez kolegów najczęściej w przypadku uszkodzenia któregoś ze stopni końcowych wzmacniacza (napięcie stałe na wyjściu. Po włączeniu następuje procedura sprawdzenia przez procesor główny stanu zabezpieczeń i albo urządzenie się włącza albo przechodzi w "standby".

Inną, też częstą przyczyną jest "kolizja" z komputerem. Uszkodzenie elektronicznych układów przełączajacych wejścia często prowadzi do "wyrzucania" przez nie, na stopnie końcowe, śmieci w postaci skoków napięcia czy nawet napięcia stałego. Wprowadza to zakłócenia na stopnie mocy które są "widziane " przez układy zabezpieczeń i efekt jest taki j/w.

Proponuję - miernik w dłoń i pomierzyć:
    -napięcia zasilające
    -sprawdzić czy tranzystory końcowe i/lub sterujące nie mają zwarć
    -napięcie na wyjściu każdej "końcówki mocy" - przed przekaźnikiem głośnikowym
    -napięcia na wyjściu przełączników elektronicznych (selektora wejść)

W przypadku braku umiejętności/doświadczenia oddać sprzęt do fachowca.

pozdrawiam

0
  • #8 20 Sty 2012 17:22
    walgab
    Poziom 18  

Napięcie stałe w stopniu końcowym wykluczyłbym. Świadczy o tym komunikat w trybie serwisowym: "DC PRT :000 F".

0
  • #9 17 Lut 2012 23:34
    bodzio667
    Poziom 18  

Mam identyczny problem z Yamaha RX V620 Wszystko wskazuje że niby jest ok bo napięcia stałego nie ma. Lecz mimo wyczyszczenia pamięci wyłącza się po 3s. A potem od nowa wyświetla DC PRT 000. Coś musi być innego nie tak. Tylko co ? Naprawiał ktoś już takie amplitunery ?

0
  • #10 22 Wrz 2015 07:53
    tomaszek264
    Poziom 1  

Po każdym odłączeniu jakiegokolwiek przewodu tasmy czy płytki i podłączeniu należy najpierw włączyć tryb serwisowy a później włączyć sprzed jeżeli tryb nie chce się włączyć należy szukać przyczyny w napięciu .Jeżeli jesteśmy pewni ze naciskamy właściwą kabinacje przycisków do włączenia trybu serwis

0
  • #12 10 Paź 2015 04:59
    flinc
    Poziom 16  

Dla poczatkujach. Psujący sprzęt zaczyna się od uszkodzeń C elektrolitów jak uplywność impendacja wybrzuszenia Stosuje do sprawdzenia elek miernik wychyłowy na zakresie Kom, do biegunów C plus minus przywieram kabelki wskazowka wychyli sie nieznacznie i nastepnie wraca do końca skali i jeslli wskazówka wychyli sie ponownie C Elka ma upływność Elka do śmieci Mierze oczywiscie kondesator wylutowany

0