Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar energii-30% różnice pomiaru.

MM2X 06 Sty 2012 22:05 7747 40
  • #31 06 Sty 2012 22:05
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #32 06 Sty 2012 22:09
    zbich70
    Specjalista elektryk

MM2X napisał:
    Ale czy nie jest tak, że mamy np. 60 liczników lokatorów= 60 cewek obciążających licznik główny budynku.

Napisano już wcześniej, że jeśli lokatorzy mają indywidualne umowy z dostawcą to nie ma żadnego licznika głównego i nikt nie mierzy strat własnych liczników.
    Poza tym te straty to kropla w morzu, ułamek promila albo jeszcze mniej strat jakie ponoszą operatorzy na sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych. Ale jest to wliczone w cenę energii (a ściślej usług przesyłowych) i te koszty ponosimy my - konsumenci energii.

• #33 06 Sty 2012 22:18
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

MM2X napisał:
    Ale czy nie jest tak, że mamy np. 60 liczników lokatorów= 60 cewek obciążających licznik główny budynku. Jeżeli na każdym z nich będzie zużycie 10kWh, to licznik główny na budynku nie wskaże 600 kWh tylko 600 + moc pobrana przez cewki wszystkich liczników?. O taką analogie mi chodzi chyba, że coś zwaliłem?

Dodano po 1 [minuty]:

A liczniki elektroniczne też obciążają, tu chyba nie ma cewek?

Jedno wyjaśnienie - w blokach nie ma głównego licznika energii elektrycznej, za to cyrki są z głównym licznikiem wody.
    pzdr

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #34 07 Sty 2012 08:24
    MM2X
    Poziom 26  

Stan16 napisał:
    Jeżeli cos φ liczników wynosi 1 i jest to licznik trójfazowy to moc pobierana przy 25 mA na fazę będzie 20W na godzinę

Czyli ten bierze 3 razy więcej od pozostałych.
    Stan16 napisał:
    Jeśli te 25mA to suma prądów poszczególnych faz

To jest prąd na każdym liczniku z osobna oraz każdej z cewek licznika siłowego.
    Stan16 napisał:
    to nie ma żadnego licznika głównego

Zatem zostałem wprowadzony przez administratora mojego mieszkania w błąd !
    kasprzyk napisał:
    w blokach nie ma głównego licznika energii elektrycznej

Teraz jestem mądrzejszy o te informację

Dodano po 5 [minuty]:

Panowie co radzicie w takiej sytuacji. Są to garaże emerytów, więc osób które cenią każdą złotówkę. Najpraktyczniej byłoby montować wyłączniki przed licznikami, skoro nawet te elektroniczne obciążać mogą mocą do 4 W. Albo też tak przebudować instalację wewnętrzną garażu, aby bezpieczniki były przed podlicznikami? i służyły za wyłączniki. Wtedy co prawda ktoś nieuczciwy mógłby pobrać prąd sprzed podlicznika. Zapewne innych rozwiązań tutaj nie ma chyba, że się mylę?, oby tak było.

• #35 07 Sty 2012 10:36
    kj1
    Specjalista elektryk

MM2X napisał:
    Zatem zostałem wprowadzony przez administratora mojego mieszkania w błąd !

Niekoniecznie. Jeżeli to administrator rozlicza się z dostawcą energii, a Ty rozliczasz się z nim, to ma on swój licznik. I ktoś musi zapłacić za zużycie energii przez liczniki.
    Jeżeli natomiast rachunki za energię dostajesz bezpośrednio od dostawcy (albo administrator ma podpisane umowy oddzielnie na każdy lokal), to nie ma żadnego licznika głównego, a nawet gdyby był to nie miałby wpływu na rozliczenia.
    MM2X napisał:
    Albo też tak przebudować instalację wewnętrzną garażu, aby bezpieczniki były przed podlicznikami? i służyły za wyłączniki. Wtedy co prawda ktoś nieuczciwy mógłby pobrać prąd sprzed podlicznika.

Można umieścić bezpiecznik (a jeszcze lepiej rozłącznik) w plombowanej obudowie, takiej w jakiej często umieszcza się zabezpieczenia przedlicznikowe.
    Tylko po co było Wam wydzielać te 8 liczników?

• #36 07 Sty 2012 12:50
    MM2X
    Poziom 26  

kj1 napisał:
    Można umieścić bezpiecznik (a jeszcze lepiej rozłącznik) w plombowanej obudowie

Rozłącznik tj. wyłącznik czy też coś innego, albo masz na myśli bezp. "s"?
    kj1 napisał:
    Tylko po co było Wam wydzielać te 8 liczników?

Po to, aby rozliczać faktyczne zużycie każdego garażu. Ryczałt byłby niesprawiedliwy.

• #37 07 Sty 2012 14:14
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Kolego masz podobną sytuację, jakiej ja doświadczam we własnym bloku jak i 10tki tysięcy ludzi w całej Polsce.
    Na przykładzie licznika do wody - jest główny na bloku, każdy, w tym i ja posiada własny w mieszkaniu, jestem uczciwy i według niego chciałbym być rozliczany - niestety, wspólnota ma podpisaną umowę z dostawcą na jeden główny licznik, i według niego wszystkie braki między indywidualnymi licznikami płaci każdy w równej części, a są to spore ilości.
    W przypadku administracyjnego licznika za prąd (obejmuje piwnice, klatki schodowe itd.) także każdy płaci z własnej kieszeni stosunkowo do metrażu mieszkania, i nie ważne czy używa czy nie.
    Musisz uświadomić właścicieli tych garaży, że istnieją nieopomiarowane koszty stałe, za które każdy powinien zapłacić w równej części. Jeżeli nawet idealnie technicznie przerobicie obecny stan instalacji NIGDY nie wykluczysz czynnika ludzkiego, i nawet ten co teraz najbardziej krzyczy i się buntuje wyzywając od złodziei wszystkich, może okazać się nieuczciwy - a takie są fakty - wtedy dopiero decydenta który chciał poprawiać instalację będą chcieli zlinczować - bo przecież miało być dobrze! :) tacy są ludzie niestety i niektórym trudno nawet najprostsze rzeczy wytłumaczyć.
    Powodzenia życzę.

• #38 11 Sty 2012 10:29
    MM2X
    Poziom 26  

kasprzyk napisał:
    Musisz uświadomić właścicieli tych garaży, że istnieją nieopomiarowane koszty stałe, za które każdy powinien zapłacić w równej części.

Święte słowa, ale jak to zrobić?. Na chwilę obecną jest propozycja, aby przekrosować przewody w garażach w ten sposób, aby bezpieczniki znalazły się nie za licznikiem ale przed nim i wtedy wychodząc z garażu odłączy się obciążające licznik-matkę cewki podliczników. Jak sądzicie, czy można tak zrobić i czy to będzie praktyczne?. W garażu, gdzie jest 380V przed podlicznikiem zamontuje się wyłącznik siłowy, aby nie było potrzeby rozłączać za każdym razem 3 bezpieczników.

• #39 11 Sty 2012 14:36
    vodiczka
    Poziom 43  

MM2X napisał:
    Święte słowa, ale jak to zrobić?.

można przekrosować , można dać wszędzie wyłączniki przedlicznikowe.

kj1 napisał:
    Można umieścić bezpiecznik (a jeszcze lepiej rozłącznik) w plombowanej obudowie, takiej w jakiej często umieszcza się zabezpieczenia przedlicznikowe

Jeżeli jednak ktoś zapomni wyłączyć to i tak powstaną koszty które trzeba będzie rozliczyć wspólnie bo nie stwierdzi się kto zapomniał i na jak długo.

• #40 11 Sty 2012 18:00
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

MM2X napisał:
    kasprzyk napisał:
    Musisz uświadomić właścicieli tych garaży, że istnieją nieopomiarowane koszty stałe, za które każdy powinien zapłacić w równej części.

Święte słowa, ale jak to zrobić?. Na chwilę obecną jest propozycja, aby przekrosować przewody w garażach w ten sposób, aby bezpieczniki znalazły się nie za licznikiem ale przed nim i wtedy wychodząc z garażu odłączy się obciążające licznik-matkę cewki podliczników. Jak sądzicie, czy można tak zrobić i czy to będzie praktyczne?. W garażu, gdzie jest 380V przed podlicznikiem zamontuje się wyłącznik siłowy, aby nie było potrzeby rozłączać za każdym razem 3 bezpieczników.

Tak jak już napisałem - nie rozwiążesz tego technicznie, trafi się Tobie jeden nieuczciwy użytkownik i będziesz pogrzebany, że innych na koszty naraziłeś, i dalej jest źle.

Wytłumacz, że liczniki pobierają energię "własną", że mogą wystąpić inne pobory związane z upływnością, jeżeli nie będą godzić się na kilu złotową opłatę dodatkową - jak najbardziej przyznaj im rację i jedyne 100% rozwiązanie - każdy podpisuje umowę z energetyką, opłaca koszty związane z wymianą licznika itd. oraz co miesiąc ponosi koszty "stałe" z ZE - nie będzie to kilka złotych.
    Pozdrawiam

• #41 12 Sty 2012 15:08
    MM2X
    Poziom 26  

Ok. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Szukaj w 5mln produktów