Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie oświetleniem w technologi eop ?

06 Sty 2012 11:57 1399 6
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie
    Mam pytanie (jestem laikiem w tej dziedzinie): czy realne jest wykonanie sterowania oświetleniem ulicznym z jednego sterownika przesyłającego sygnał sterujący za pośrednictwem sieci energetycznej zasilającej te lampy .Chodzi o zciemnianie w określonych porach dnia i roku (lampy led).
    Czy jest to rozwiązanie bardzo "kosztochłonne" ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    A nie lepiej wyposażyć każdą lampę w włącznik zmierzchowy?
  • Poziom 8  
    Witam
    No nie bardzo.
    Pomysł polega na tym że lampy załączają się się wprawdzie po zapadnięciu zmroku a następnie np. o godz 23 kiedy jest mały ruch zciemniają sie do 40% nominalnej mocy. Problem polega na tym że nie da sie zaprogramować zciemniania np. po 4 godzinach od zapalenia bo latem ciemno robi się ogodz 22 a zimą o 16-ej.
    Programator umieszczony w lampie musiałby korygować czas z zewnętrznego nadajnika. Trzeba by inaczej programować np. wekendy i dni wolne.
  • Poziom 26  
    qwerty410 napisał:
    ...czy realne jest wykonanie sterowania oświetleniem ulicznym z jednego sterownika przesyłającego sygnał sterujący za pośrednictwem sieci energetycznej zasilającej te lampy. Czy jest to rozwiązanie bardzo "kosztochłonne" ?

Wykonanie takiego sterowania jest realne, co więcej takie rozwiązanie jest stosowane. Jeśli chodzi o koszty, to koszt jednostkowy odbiornika przy dużych ilościach nie będzie wysoki natomiast koszt zaprojektowania i wdrożenia do produkcji takiego systemu sterowania z pewnością będzie wysoki.
  • Poziom 8  
    Witam
    Czy może trafiłeś w sieci na takie rozwiązanie?
    Co to realnie oznacza " koszt jednostkowy będzie niewielki".
    dziękuje za pomoc.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Kiedyś szukałem projektów dotyczących transmisji danych po sieci energetycznej pod hasłem PLC (Power Line Communication) i można coś znaleźć na ten temat. Dedykowanych projektów do oświetlenia ulicznego nie widziałem, ale generalnie zasada działania jest taka sama, producenci oświetlenia chwalą się takimi rozwiązaniami więc stosują róże odmiany PLC, a jedną z nich jest EoP. Żeby zorientować się w tego typu rozwiązaniach możesz poszukać i przeanalizować działanie modemu do sieci energetycznej - AVT-5085.
  • Pomocny post
    Admin grupy Projektowanie
    Jeżeli w każdej lampie chcesz umieścić sterownik jej jasności,
    wraz z odbiornikiem sygnałów sterujących,
    warto wykorzystać cechy lamp LED oraz takiej instalacji.

-włączają się praktycznie natychmiast
    -sterownik w części elektronicznej (bez elementów mocy)
    może być bardzo energooszczędny i kondensator podtrzyma pracę mikrokontrolera, nawet kilka sekund
    -krótkie wyłączenie zasilania nie przeszkadza w eksploatacji

Można zaprogramować jasność lamp tak:
    - włączenie zasilania 100% jasności

-pod czas pracy zanik zasilania np. na 0.5s powtórzony
    np. trzy razy w odstępach np. 0.5s -> 20% jasności
    cztery razy -> 30%
    pięć razy -> 40%
    itd.

Gdy sterownik wykryje takie wahania,
    o określonych parametrach (z tolerancją np. 20%) , ustawia odpowiednią jasność lampy.

Sygnały można wysyłać kolejno na każdą z faz,
    co spowoduje że miga tylko część lamp.