Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary okresowe instalacji a pomiary elektryczne słupów oświetlenia ulicznego ?

06 Sty 2012 13:24 7547 5
  • Poziom 10  
    Witajcie

Pomóżcie rozwiązać następujący problem :

Rzecz dotyczy wykonania okresowych pomiarów instalacji elektrycznej zasobów spółdzielni mieszkaniowej. W grę wchodzi 19 budynków z lokalami mieszkalnymi, kilkadziesiąt lokali komercyjnych i garaży - jedno średniej wielkości osiedle w mieście. Rzeczona spółdzielnia ogłosiła przetarg na wyżej wymienione pomiary - wziąłem w nim udział i zakwalifikowałem się jako jedna firma z dwóch na rozmowy finalne z zarządem.
    I podczas tejże rozmowy z prezesem gościu zaskoczył mnie stwierdzeniem cytuję :
    " na terenie naszego osiedla znajduje się 12 słupów oświetlenia ulicznego ( dokładnie jest ich 17 ) , trzeba by w cenie ofertowej również wykonać pomiary elektryczne tychże słupów - pański konkurent w podanej w ofercie cenie zgodził się dodatkowo wykonać te pomiary czy i pan zgadza się to uczynić? "
    Kurcze - szczena mi opadła bo w zapytaniu ofertowym jak i w mojej kalkulacji mowy o tym nie było - sytuacja jest więc klasycznym szantażem wydębienia dodatkowych prac w tej samej kwocie ...

Moje pytanie brzmi - na jakiej podstawie w ramach pomiarów okresowych instalacji budynków żądają wykonania również pomiarów elektrycznych lamp ulicznych ? Ile lat już robię pomiary jeszcze mi się nie zdarzyło żeby jakakolwiek wspólnota żądała wykonania pomiarów lamp ?
    Przecie lampy są pod zarządem miejscowego ZE - prawda ? Co do tego ma spółdzielnia ?
    Czy sam fakt umiejscowienia lamp na terenie osiedla automatycznie czyni spółdzielnię ich zarządcą i nakłada obowiązek wykonywania przeglądów i pomiarów ?

Jak się do tego odnieść ? - za kilka dni mam dostarczyć zaktualizowaną ofertę na pomiary ??

Z góry dziękuję za pomoc :D
  • Moderator sekcji Technicznej
    automechinstal napisał:

Czy sam fakt umiejscowienia lamp na terenie osiedla automatycznie czyni spółdzielnię ich zarządcą i nakłada obowiązek wykonywania przeglądów i pomiarów ?

Tak. Lampy należą do zarządcy drogi, a nie ZE.
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    Cytat:
    Przecie lampy są pod zarządem miejscowego ZE - prawda ? Co do tego ma spółdzielnia ?
    Czy aby na pewno ?
    Wystarczy zadać pytanie, w czyich zasobach, kto eksploatuje oraz czyją własnością są lampy oświetlenia ulicznego.
  • Poziom 10  
    retrofood napisał:
    automechinstal napisał:

Tak. Lampy należą do zarządcy drogi, a nie ZE.

Czyli SM jest zarządcą tych lamp - lampy znajdują się na terenie osiedla - więc albo zrobię im te pomiary w ramach ceny, albo pa ...
    Czasokres wykonywania pomiarów okresowych lamp jest tożsamy z pomiarami budynków ? - czyli 5 lat ? - kiedyś robiłem pomiary dla zarządcy drogi - pomiary słupów oświetlenia ulicznego - wzdłuż dosyć ruchliwej arterii - też z przetargu - i tam okres pomiędzy kolejnymi pomiarami był 1 rok ...

Dodano po 3 [minuty]:

ele_pp napisał:
    Czy aby na pewno ?
    Wystarczy zadać pytanie, w czyich zasobach, kto eksploatuje oraz czyją własnością są lampy oświetlenia ulicznego.

Zadałem to pytanie prezesowi - ale nie umiał mi odpowiedzieć - ma to sprawdzić i w poniedziałek dać mi odpowiedź ...
  • Poziom 22  
    Właścicielem lamp drogowych czy osiedlowych należą przeważnie do gmin lub SM ,zarządów dróg itd. ZE tylko eksploatuje i to już coraz mniej bo przejmują to inne firmy bo jest to mało opłacalne i kulą u nogi ZE .Co do SM to mają również lampy w swojej obsłudze.
  • Poziom 10  
    Temat zamykam. Pomiary wykonane. Dziękuję za opinie.