Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Charakterystyka U/f dla dwóch silników: 50Hz i 600Hz

06 Sty 2012 16:46 1613 4
  • Poziom 9  
    Sprawa wygląda następująco:
    jest sobie maszyna z dwoma silnikami indukcyjnymi zasilanymi z jednego przemiennika. Pierwszy to 50Hz 400V, drugi 600Hz 400V. Pracuje tylko jeden silnik jednocześnie, a jest to przełączane stycznikami. Dodatkowo silnik 50Hz jest zabezpieczony wyłącznikiem silnikowym, ponieważ jest on mniejszej mocy. Taka jest konstrukcja oryginalna, zaprojektowana przez producenta maszyny.
    Poprzedni przemiennik uległ zniszczeniu, a obecnie jest inny.
    Jeśli ustawię krzywą charakterystyki dla silnika 600Hz - działa on poprawnie, natomiast silnik 50Hz utyka, ponieważ na jego częstotliwości dostaje napięcie ok. 35V, co wynika z charakterystyki.
    Jeśli przesunę punkt przejściowy charakterystyki tak, że przy 50Hz przemiennik podaje już 400V i ciągnie je dalej do 600Hz - silnik 50Hz pracuje prawidłowo, ale ten 600Hz przy rozruchu dochodzi tylko do ok. 100Hz i przemiennik wyłącza się na przeciążenie, co w sumie jest zrozumiałe.
    Rozwiązaniem, którego wolałbym uniknąć jest załączanie silnika 50Hz przez stycznik z sieci (nie będzie jednak wtedy żadnej regulacji).

Czy widzicie jakieś inne rozwiązanie?
  • Poziom 33  
    Niektóre falowniki posiadają możliwość zapisu kilku zestawów parametrów i możliwość wyboru przy pomocy wejść cyfrowych. Co to za falownik?
  • Poziom 9  
    Przedtem był KEB Combivert F4-C, teraz AMD-B z Apatora. Też tak z początku myślałem, ale z tego co się zdążyłem się zorientować, są tam tylko wejścia do pracy wielobiegowej (50, 300 i 600Hz) i kierunku.

Dodano po 5 [minuty]:

Dołączam instrukcje do obu przemienników. Może ktoś zobaczy coś, czego ja nie widzę...
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    W falowniku KEB jest taka opcja, 108 strona, w ustawieniach wejść cyfrowych można ustawić "parameter set selection", więc chyba można ustawić dwa zestawy parametrów dla obu silników i w miarę potrzeby przełączać je, to by rozwiązało Twój problem. W tym drugim falowniku nie widzę takiej opcji.
  • Poziom 9  
    Zgadza się. Teraz to doczytałem. KEB może obsługiwać 8 różnych silników, a AMD - tak, jak piszesz - nie ma takiej funkcji.
    Problem rozwiązany - silnik 50Hz poszedł na styczniku, a 600Hz przez przemiennik, zgodnie ze swoją charakterystyką. Innym wyjściem byłaby wymiana przemiennika na bardziej wypasiony (widziałem, że np. Mitsubishi ma taką funkcję), ale to odpada ze względów finansowych.
    Rafik i Czesiu - dzięki za pomoc.

Temat zamykamy.