Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kosiarki sadowniczej (kosiarko - rozdrabniacza)

tjamroz 06 Sty 2012 17:26 22699 9
  • #1 06 Sty 2012 17:26
    tjamroz
    Poziom 9  

Witam.

Mam pytanko do osób mających kontakt z kosiarkami rolniczymi, a dokładnie chciałbym się dowiedzieć jaka jest różnica pomiędzy kosiarkami sadowniczymi jedno wirnikowymi (tzn. jedne komplet noży) a dwu lub trzy wirnikowymi (3 noże założone na trzech osobnych osiach).

Co do koszenia to będzie koszona łąką na której nie ma kamieni (może małe nieliczne się znajdą jak wszędzie) oraz mogą się pojawić cienkie gałązki które spadną z drzew.

Jestem na etapie projektowania i przemyśleń własnej kosiarki mocno bazującej na kosiarkach sadowniczych. Moja konstrukcja będzie się opierać na napędzie z silnika poczciwego maluszka 126p napęd z wałka sprzęgłowego poprzez przekładnie pasową na most z samochodu bmw (zespawane satelity) następnie znowu poprzez przekładnie pasową na piasty z maluszka do których przykręcone zostaną noże bijakowe.

Nóż roboczy wyglądać będzie tak jak poniżej na rysunku
    Budowa kosiarki sadowniczej (kosiarko - rozdrabniacza)

Napęd z silnika z maluch to ok. 23 kM (17kW) który będzie tylko na napęd noży (kosiarka zostanie podczepiona pod podnośnik z traktorka sam - który nie ma wałka wom), dodatkowo tak będą wykonane przełożenia, że gdy na silniku będą obroty 3000 obr/min, noże będą się obracać o połowę wolniej (1500 obr/min), myślę że większych obrotów noży nie będzie potrzeba.

Teraz tylko zastanawiam się czy wykonać kosiarkę z jednym nożem roboczym (szerokość zespołu tnącego - noża ok. 180 cm) tak jak na wyżej wstawionym rysunku czy zastosować zdublowane rozwiązanie na dwa noże (wtedy można zastosować szerokość pojedynczego noża ok 90-100cm).

Myślę, że dość jasno opisałem mój problem.
    Mam nadzieję, że z Waszą pomocą dojdę do najlepszego rozwiązania.

1 9
  • #2 07 Sty 2012 19:57
    jet20
    Poziom 10  

Witam
    Co do kosiarki 1 wirnikowa jest dobra lecz traktor ma ją ciężej rozpędzić niż dwu wirnikową o tych samych wymiarach również używam 1.80m. Co do obrotów sadownicze z którymi się spotkałem mają 1000obr/min.Ten silnik od maluszka nie wiem czy będzie dawał rade nieraz poczciwy C-360 ma problem jak ziemi złapie

Czy ten traktorek ma wyjścia hydrauliczne?
    Jeśli tak to może coś takiego http://mcms.pl/index.php?option=com_content&v...uliczna&catid=32%3Akosiarki&Itemid=47&lang=pl

Solidne sprzęty wychodzą z MCMS u mnie w okolicy 80% sadowników korzysta ze sprzętów ich produkcji i nikt nie narzeka.

A co do kosiarki z foto tam są po 2 noże z obu stron śmigła i po 1 przymocowanym do korpusu ponieważ ta kosiarka może rozdrabniać również drobne gałęzie do 3cm średnicy

2
  • #3 07 Sty 2012 21:56
    toku74
    Poziom 31  

Napędzane z WOM są dostępne od ręki w cenie ok 3500zł. Szerokość ok. 120cm. Na takie coś założyć Twój silnik od Malucha i będzie "samowystarczalna". One też mają trzy noże. Jeden o średnicy 180cm będzie problematyczny: duża bezwładność, konieczność wyważenia i trudny do "rozbujania". Jak robić to lepiej na trzech.

1
  • #4 08 Sty 2012 12:30
    tjamroz
    Poziom 9  

Chłopaki jeśli chodzi o układ tnący to mam na myśli nóż jako ramie przykręcane do osi napędzającej a do ramienia tak jak na zdjęciu po 2 noże i jeden nóż stały na przykręcony do ramy (myślę że takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne, nóż taki jak w normalne kosiarce spalinowej ogrodowej nie da rady jest za słaby)

Co do hydrauliki do w traktorku jest pompa hydrauliczna PZ40 o wydajności 40l/min. Jednak dalej chodzi mi po głowie żeby zrobić to na podstawie silnika z malucha co do mocy to sam silnik 23kM musi dać rady napędzić 2 noże bo ursus C-330 ma 30kM z których moc jest także przekazywana na most napędzający ciągnik żeby mógł się w ogóle poruszać, u mnie te 23km idą bezpośrednio i tylko na napęd noży.

Analizując wasze wypowiedzi dochodzą do wniosku że lepiej zrobić kosiarkę dwuwirnikową, tylko podpowiedzcie czy układ tnący taki jak na zdjęciu będzie odpowiedni (2 wirniki tnące o średnicy 90cm, każdy składać się będzie z 4 noży obrotowych przykręconych do "śmigła" oraz 1 noża stałego przykręconego do ramy)
    a co z obrotami samych noży 1000 czy 1500 obr/min??[/img]

4
  • #5 08 Sty 2012 12:47
    jet20
    Poziom 10  

układ ze zdjęcia jest powszechnie stosowany więc będzie ok. A myślałeś o zrobieniu kosiarko rozdrabniacza bijakowego?
    Jak już wyżej pisałem kosiarki mają 1000 obr./min. ale 1500 nie zaszkodzi a pomoże.

2
  • #6 08 Sty 2012 13:16
    tjamroz
    Poziom 9  

jeśli chodzi o kosiarkę bijakową to też rozmyślałem nad tym rozwiązaniem tylko widzę jeden duży problem a mianowicie jak wykonać wał do którego przymocowane są młotki, wał musi być wyważony bo 1000 obr/min to nie przelewki, a zwykła rura do której należy najpierw przyspawać mocowania do bijaków może się powyginać od temperatury spawu (chyba że masz pomysł na jakieś mądre rozwiązanie tego problemu tzn. późniejszego wyważenia wału)

przeniesienie napędu na kosiarkę bijakową to bajecznie proste bo silnik i wał pracują w tej samej osi wystarczy najzwyklejsza przekładnia pasowa

0
  • #7 08 Sty 2012 20:23
    jet20
    Poziom 10  

Również myślałem o użyciu rury do tego celu ale nie przewidziałem wpływu spawania na nią.

Dodano po 6 [minuty]:

A gdyby zamiast rury użyć pręt odpowiedniej średnicy?
    Ale będzie sporo ważył i cena zakupu będzie stosunkowo wysoka u mnie ostatni 1kg
    stali kosztował coś ponad 3zł

0
  • #8 08 Sty 2012 20:32
    maly traktor
    Poziom 9  

lepiej w plaskowniku wywiercic otwory i skrecic na sruby nic nie spawamy

1
  • #9 08 Sty 2012 20:37
    tjamroz
    Poziom 9  

pręt odpada ze względu na wagę oraz na średnicę wału.

widziałem osobiście już taką kosiarkę i co pamiętam to średnica wału to ok. 120-150mm.

Jedyne rozwiązanie to grubościenna rura do której należy w idealnych odstępach dospawać uchwyty do bijaków (każda odchyłka będzie powodować wibracje przez co będzie wybijać łożyska)

Wg. mnie najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie jednak kosiarki sadowniczej na dwa wirniki o średnicy 90 cm każdy. Napęd z przekładni kątowej poprzez koło pasowe na dwa paski 17mm które napędzą oba koła pasowe na dwóch piastach napędzających "śmigła" tnące.
    Tylko jeśli miałeś styczność z przenoszeniem napędu ok. 17kW jakie powinny być minimalne średnice kół pasowych aby paski się nie ślizgały na kole (myślę że średnica koła ok. 100mm powinna wystarczyć)

0
  • #10 08 Sty 2012 20:50
    jet20
    Poziom 10  

W starej kosiarce dwu wirnikowej właśnie na paski miałem koła pasowe 200mm na 4 paski ale na 2 też dawała rade

2