Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowniki silnika krokowego unipolarnego

Uzi103 06 Sty 2012 17:39 2212 6
  • #1 06 Sty 2012 17:39
    Uzi103
    Poziom 11  

Witam chciałem podłączyć silnik krokowy pod Atmega8. W internecie jest tyle schematów że nie wiadomo za co się zabrać więc zrobiłem sobie swój własny i chce wiedzieć czy to będzie dobrze działać czy będzie się grzać itd. Niestety nie znam się na tym za bardzo więc muszę się poradzić. Parametry silnika nie są mi do końca znane. Pobór prądu to ok 1,3 A a napięcie 1,4 V. Podobno powinno podpinać się je pod większe napięcie nie przekraczając 30V więc silnik chce podpiąć pod 12V z zasilacza komputerowego. Atmega też będzie podpięta pod niego tyle że pod 5V
    Oto schemat. Proszę o uwagi i ewentualne zmiany
    Sterowniki silnika krokowego unipolarnego

0 6
  • Pomocny post
    #2 06 Sty 2012 19:01
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Diody (te do +12V) masz w złą stronę. Diody równolegle do rezystora bramkowego nie są potrzebne. Z tym wyższym napięciem to nie takie proste, zwiększenie napięcia pozwala zwiększyć moment obrotowy, przy większych prędkościach, ale w Twoim układzie, przy małych prędkościach, prąd popłynie większy od nominalnego i przegrzejesz silnik. Żeby móc podwyższać napięcie, trzeba mieć impulsową stabilizację prądu tzw chopper. Więcej szczegółów znajdziesz np. w nocie aplikacyjnej AN460 firmy STMicroelectronics.

1
  • #3 06 Sty 2012 19:33
    Uzi103
    Poziom 11  

Przydadzą się te równoległe diody do tego aby usprawnić/przyspieszyć zamykanie. Rezystory użyłem dobre? To jakie maksymalne napięcie powinno być do tego silnika? Gdybym podpiął pod 3V było by ok?

0
  • #4 08 Sty 2012 00:28
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Te diody przyśpieszają otwieranie, czemu chcesz przyśpieszać otwieranie, a opóźniać zamykanie?. Jeśli nie zastosujesz lepszego układu, nie powinieneś przekraczać napięcia nominalnego, jeśli nie znasz napięcia nominalnego to gorzej a może wiesz z jakiego urządzenia pochodzi silnik?.

Jak ustalić napięcie maksymalne, jeśli nie masz specyfikacji silnika?, takie żeby się nie przegrzał przy prądzie stałym (zatrzymaniu). Tu trzeba poeksperymentować, zobaczyć jak mają podobne silniki, podłączyć na chwilę zobaczyć jak się grzeje (w rozsądnych granicach), można skorzystać z tego że miedziane uzwojenie ma dodatni współczynnik temperaturowy z czego można wyliczyć średni przyrost temperatury uzwojenia. Nie jest to najlepsza metoda, bo izolacja uszkadza się tam, gdzie temperatura maksymalna przekroczy jej wytrzymałość, ale średnia temperatura też daje jakąś informację. Na krótko silnik można przeciążać zakładając że nie zdąży się przegrzać (od stopnia przeciążenia będzie zależało jak krótko). Pamiętać trzeba że moc (grzania) rośnie z kwadratem napięcia, czyli dwukrotna zmiana napięcia to aż czterokrotna zmiana mocy.

0
  • #5 20 Sty 2012 17:14
    CyberDuck
    Poziom 11  

A nie lepiej zastosowac ULN2003 ?
    Patrz :
    http://youtu.be/4JQKcl2n9-w
    Tam sa dwa silniczki krokowe. Jeden na 12 V i drugi na 5 V . Takie mialem.
    Oba steruja mi uklady ULN i nie ma zadnego problemu. Nawet sie nie grzeja.
    ULN jest sterowane z ATMEGA ...

0
  • #6 20 Sty 2012 18:03
    jarek_lnx
    Poziom 43  

CyberDuck -> ULN2003 (max 500mA) polecasz do 1,3A!?
    ULN2064 jest do 1,5A, ale straty mocy będą bardzo duże, w porównaniu z zastosowanym FET'em.

0
  • #7 20 Sty 2012 19:37
    CyberDuck
    Poziom 11  

Mozna podlaczac te uklady rownolegle ...
    Dlaczego ludzie nie czytaja datasheet ... ?

0