Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo stary komputer - modernizacja

espreesso 06 Sty 2012 18:45 14290 186
  • #1 06 Sty 2012 18:45
    espreesso
    Poziom 13  

Witam serdecznie.
    Bardzo proszę o radę - potrzebuję ulepszyć delikatnie stary komputer.
    Jestem laikiem w temacie więc proszę o wyrozumiałość.

Komputer ma jakieś 10 lat - potrzebuję dodatkowego miejsca na dysku (obecnie ma ok.70GB prawie pełny) i ciut lepszej karty graficznej - (aby działały gierki dla małych dzieci).
    Nie mam pojęcia jaki dysk i jaka karta na nim pójdzie?
    I czy w ogóle?
    Poniżej trochę danych:
    komputer stacjonarny

Fujitsu Siemens
    Intel(R)
    Pentium(R) 4 CPU 1.80GHz
    1.80GHz 1,25 GB RAM

Microsoft Windows XP
    Professional
    wersja 2002
    dodatek Serwis Pack 3

karta graficzna : NVIDIA RIVA TNT2/TNT2 Pro

Jeśli trzeba jeszcze jakieś dane proszę pisać.
    Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

• #2 06 Sty 2012 18:46
    1010011010
    Poziom 32  

Zasilacz, model płyty głównej.

• #3 06 Sty 2012 18:56
    espreesso
    Poziom 13  

1010011010 napisał:
    Zasilacz, model płyty głównej.

a gdzie mogę to sprawdzić ?

• #4 06 Sty 2012 18:57
    1010011010
    Poziom 32  

Zdejmij bok obudowy.
    Na zasilaczu napisany jest model, na płycie głównej tak samo.

• #5 06 Sty 2012 18:58
    espreesso
    Poziom 13  

1010011010 napisał:
    Zdejmij bok obudowy.
    Na zasilaczu napisany jest model, na płycie głównej tak samo.

ten komputer taki jest leżący - w poziomie.
    czyli tylko w środku te informacje są ?

• #6 06 Sty 2012 19:00
    janek1815
    Poziom 38  

Tak tylko w środku. Odkręć z tyłu kilka śrub i wysuń obudowę.

• #7 06 Sty 2012 19:39
    espreesso
    Poziom 13  

janek1815 napisał:
    Tak tylko w środku. Odkręć z tyłu kilka śrub i wysuń obudowę.

hm, tylko gdzie tego szukać...
    znalazłam coś takiego :
    ASTEC Model AA21720 - to zasilacz ?
    a płyta główna - jak może być oznaczona ? konkretna nazwa czy ciąg literek i cyferek ?
    Scenic XB - ale to chyba nazwa modelu komputera...

• #8 06 Sty 2012 19:53
    djsako
    Poziom 12  

zainstaluj cpuz, everest, adia lub pcwizard cokolwiek tam wszystko będzie pisać o twoim kompie

• #9 06 Sty 2012 19:56
    espreesso
    Poziom 13  

djsako napisał:
    zainstaluj cpuz, everest, adia lub pcwizard cokolwiek tam wszystko będzie pisać o twoim kompie

właśnie zainstalowalam CTBIOS - ale nadal jaki symbol znacza płytę..
    wszystko tu po niemiecku...

• #10 06 Sty 2012 19:59
    adikbo
    Poziom 25  

Witam,

Modernizacja tego komputera będzie dość dużym wyzwaniem.

Po pierwsze dysk: Pentium4 bez problemu poradzi sobie z większym dyskiem, ale należy się upewnić czy w obudowie będzie wystarczająca ilość miejsca - po otwarciu komputera odszukaj twardy dysk i sprawdź czy gdzieś w okolicy jest podobne wolne miejsce (jako że obudowa jest dość duża, powinno być).
    Komputer tego typu obsłuży tylko starsze dyski w standardzie IDE. Nowe są praktycznie niedostępne. Pozostaje tylko zakup na aukcji internetowej lub w komisie.

Druga sprawa to karta graficzna. Nvidia Riva TNT2 jest bardzo starym wynalazkiem i należałoby ją wymienić. Obejrzyj dokładnie płytę główną i poszukaj złącza do którego wpięta jest obecna karta graficzna. Prawdopodobnie będzie to żółty slot opisany na samej płycie jako AGP. Jeżeli tak to najlepszym wyborem będzie zakup karty AGP z procesorem Nvidia np FX-5200.

A teraz przejdźmy do analizy kosztów:
    - dysk twardy IDE 160GB to koszt około 160PLN
    - karta graficzna Nvidia FX5200 - około 100PLN.

Przy takiej konfiguracji komputer demonem prędkości nadal nie będzie ale da się na nim sensownie pracować.

Mam jeszcze małą wątpliwość: co rozumiesz pod pojęciem gier dla dzieci? Jakieś przeglądarkowe gry logiczne ewentualnie FB czy też produkcje takie jak Harry Potter? Bo zmienia to zasadniczo podejście do tematu.

Pozdrawiam
    adikbo

• #11 06 Sty 2012 20:19
    espreesso
    Poziom 13  

adikbo napisał:
    Witam,

Modernizacja tego komputera będzie dość dużym wyzwaniem.

Po pierwsze dysk: Pentium4 bez problemu poradzi sobie z większym dyskiem, ale należy się upewnić czy w obudowie będzie wystarczająca ilość miejsca - po otwarciu komputera odszukaj twardy dysk i sprawdź czy gdzieś w okolicy jest podobne wolne miejsce (jako że obudowa jest dość duża, powinno być).
    Komputer tego typu obsłuży tylko starsze dyski w standardzie IDE. Nowe są praktycznie niedostępne. Pozostaje tylko zakup na aukcji internetowej lub w komisie.

Druga sprawa to karta graficzna. Nvidia Riva TNT2 jest bardzo starym wynalazkiem i należałoby ją wymienić. Obejrzyj dokładnie płytę główną i poszukaj złącza do którego wpięta jest obecna karta graficzna. Prawdopodobnie będzie to żółty slot opisany na samej płycie jako AGP. Jeżeli tak to najlepszym wyborem będzie zakup karty AGP z procesorem Nvidia np FX-5200.

A teraz przejdźmy do analizy kosztów:
    - dysk twardy IDE 160GB to koszt około 160PLN
    - karta graficzna Nvidia FX5200 - około 100PLN.

Przy takiej konfiguracji komputer demonem prędkości nadal nie będzie ale da się na nim sensownie pracować.

Mam jeszcze małą wątpliwość: co rozumiesz pod pojęciem gier dla dzieci? Jakieś przeglądarkowe gry logiczne ewentualnie FB czy też produkcje takie jak Harry Potter? Bo zmienia to zasadniczo podejście do tematu.

Pozdrawiam
    adikbo

Rechnertyp : AT, typ ?? - może to to? ale więcej nie ma, i jak gogluje to wychodzi mi że w komputerach marki F_S tak to wychodzi.

miejsce na dodatkowy dysk jest, tzn teraz jest w nim dwa - jeden o ile pamiętam 60GB i drugi coś ok.14GB.
    szukałabym na aukcji, zależy mi na możliwie najniższych kosztach.
    wystarczyłby nawet taki 60-100GB.

oryginalnie karta w nim była jakaś inna, ta jest wymieniona jakiś czas temu, ale przestała wystarczać.
    gry online działają, nie chcą działać takie dla dzieci od lat 6-7 ;)
    takie o wymaganiach np:
    karta graficzna 64MB (Geforce 3 lub lepsza), 600 MB HDD,
    karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza), 9.6 GB HDD,
    (Piorun, Kurczak Mały, Toy Story, ew. Auta)

nie bardzo wiem która to karta tyle tego w środku...

cieszę się, że jeszcze da sie na nim sensownie pracować :)

• #12 06 Sty 2012 20:30
    adikbo
    Poziom 25  

Ok, to nam zawęża obszar poszukiwań.

Co do dysku - 14GB to zdecydowanie za mało i znając życie jest powolny. Dobrym rozwiązaniem byłoby zastąpienie go dyskiem o większej pojemności np 100GB. Ten drugi o pojemności 60GB może zostać.

Co do karty graficznej - proponowana przeze mnie karta FX5200 powinna w zupełności wystarczyć - jest zdecydowanie powyżej wymagań podanych przez ciebie.

Zacznijmy od identyfikacji złącza karty graficznej. Po otwarciu komputera poszukaj pionowej karty na płycie głównej do której podłączony jest monitor i opisz złącze na płycie do którego jest wpięta. Wystarczy orientacyjna długość i kolor złącza.

Co do twardego dysku - poszukaj szerokiej szarej tasiemki o szerokości około 8cm (80 żył, płaska jak szeroka wstążka). Po jednej stronie będzie wpięta do płyty głównej, po drugiej do dysku. Podaj ilość tych tasiemek i do czego są wpięte. Możliwe, że masz jeden dysk podzielony na logiczne części. Drugie urządzenie wpięte do tej taśmy to CD-ROM. Poszukaj w ich okolicach miejsca na kolejny dysk (wnęka w obudowie).

Kolejna rzecz to kable zasilające. Poszukaj w obudowie wiązki 4 kabelków (czerwony, żółty i dwa czarne). Na końcu każdej wiązki będzie biała wtyczka. Podaj ich ilość i ilość wolnych (niepodłączonych).

Pozwoli to ustalić dalszą procedurę postępowania.

• #13 06 Sty 2012 20:31
    wariato
    Poziom 43  

W sumie można byłoby zakupić dysk 80GB PATA - 40zł używka ale ważne aby był sprawny i bez bad sectorów. Następnie włożyć kartę graficzną o niskim TDP np GF6600 - obsługuje DX9 oraz SM 3.0

• #14 06 Sty 2012 22:08
    espreesso
    Poziom 13  

adikbo napisał:

Zacznijmy od identyfikacji złącza karty graficznej. Po otwarciu komputera poszukaj pionowej karty na płycie głównej do której podłączony jest monitor i opisz złącze na płycie do którego jest wpięta. Wystarczy orientacyjna długość i kolor złącza.

Co do twardego dysku - poszukaj szerokiej szarej tasiemki o szerokości około 8cm (80 żył, płaska jak szeroka wstążka). Po jednej stronie będzie wpięta do płyty głównej, po drugiej do dysku. Podaj ilość tych tasiemek i do czego są wpięte. Możliwe, że masz jeden dysk podzielony na logiczne części. Drugie urządzenie wpięte do tej taśmy to CD-ROM. Poszukaj w ich okolicach miejsca na kolejny dysk (wnęka w obudowie).

Kolejna rzecz to kable zasilające. Poszukaj w obudowie wiązki 4 kabelków (czerwony, żółty i dwa czarne). Na końcu każdej wiązki będzie biała wtyczka. Podaj ich ilość i ilość wolnych (niepodłączonych).

Pozwoli to ustalić dalszą procedurę postępowania.

dyski są dwa - oryginalnie ten 60GB i było wolne miejsce i tam dopięty jakiś stary głośny 14GB.
    wstążki 8 cm nie ma - jest 5 cm...

z całą resztą ciężko opisać...
    może fotki będą lepsze ?

Bardzo stary komputer - modernizacja Bardzo stary komputer - modernizacja Bardzo stary komputer - modernizacja Bardzo stary komputer - modernizacja Bardzo stary komputer - modernizacja Bardzo stary komputer - modernizacja Bardzo stary komputer - modernizacja

Dodano po 10 [minuty]:

wariato napisał:
    W sumie można byłoby zakupić dysk 80GB PATA - 40zł używka ale ważne aby był sprawny i bez bad sectorów. Następnie włożyć kartę graficzną o niskim TDP np GF6600 - obsługuje DX9 oraz SM 3.0

zależy mi na możliwie najtańszym rozwiązaniu i żeby wystarczyło na parę lat jeszcze... ;) tylko linki konkretne do allegro poproszę..

spróbuję dodatkowo opisać - mam nadzieję że to co trzeba :

złącze na płycie do którego jest wpięta karta - czarne o dł. 8 cm ;

te taśmy o szer. 5 cm są dwie albo i trzy.. - wpięte do płyty, CD-rom, DVD, do dyskietek.
    ten mały dysk można zastąpić innym.

kable zasilające - jest plątanina tych kabelków i nie widzę jednej wiązki z takich kolorach co podałeś.
    widzę dwie wiązki wolne :
    jedna ma 6 kabelków - 3 brązowe i 3 czarne
    druga czerwony, 2 czarne, niebieski.

Bardzo stary komputer - modernizacja Bardzo stary komputer - modernizacja

Dodano po 28 [minuty]:

adikbo napisał:

Co do karty graficznej - proponowana przeze mnie karta FX5200 powinna w zupełności wystarczyć - jest zdecydowanie powyżej wymagań podanych przez ciebie.

a gra Disney Universe - o takich wymaganiach : Pentium IV 3 GHz, 2 GB RAM (3 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 256 MB (GeForce 8600 lub lepsza), 4 GB HDD,
    to juz pewnie nie masz szans na takim złomku.. ?
    może minimalne wymagania ma mniejsze..

boję się tam cokolwiek ruszyć - bo jak coś się odczepi to nie będę wiedziała gdzie podłączyć - już raz przy mierzeniu złącza do karty monitor zrobił sie ciemny i serce miałam w gardle...

Jeszcze coś znalazłam może sie przyda :
    ten mój komputer to FUJITSU-SIEMENS SCENIC XB 1327
    http://pl.eetnordic.com/guides/products.aspx?m=65537500
    wszysto raczej jak w oryginale, dodawany był RAM, mały dysk i zmieniana karta graficzna plus dodawane sieciowe.

na obudowie jest nalejka min. :
    FUJITSU-SIEMENS SCENIC XB-1327 LAN
    OEM SCENIC XB BS017
    DT6-D1327

a na płycie głównej naklejka z kodem kreskowym :
    D1327-A12 GS 1
    10411761
    może D1327 to model płyty ???

• #18 07 Sty 2012 09:25
    espreesso
    Poziom 13  

Wojtek(KeFir) napisał:
    Osz! Nie zauważyłem!

http://allegro.pl/radeon-9550-xt-plyta-ze-sterownikami-i2036069082.html

To taką, albo inną 9600, Tak czy siak jest ze sporym zapasem.

czyli te trzy rzeczy mogę spokojnie kupować i na pewno będą u mnie działać ?
    i te gry co napisałam wyżej ich wymagania - tez pójdą ?

dysk mógłby być trochę mniejszy i tańszy..
    moze któryś z tych mógłby być : ???
    http://allegro.pl/segate-barracuda-60-gb-na-ata-juz-od-15-zl-okazja-i2036302229.html - ponoć cicho pracuje to dla mnie zaleta.
    http://allegro.pl/dysk-80-giga-jak-nowy-tanio-i2037729382.html
    http://allegro.pl/seagate-barracuda-ata-st380021a-100-sprawny-i2031811514.html
    http://allegro.pl/wd-caviar-se-wd800jb-80gb-bcm-i2039836084.html
    nie wiem czy w odpowieni sposób szukam...
    ten sprzedawca od pierwszego linku ma tez kartę i pamięć - nie wiem czy by pasowały ?

czy zmiana RAMu z 1,25 na 1,50GB coś poprawi ??

• #19 07 Sty 2012 13:03
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Przed zakupem używanego dysku, dobrze jest poprosić sprzedawcę aby pokazał wyniki skanowania w poszukiwaniu błędów na dysku oraz parametry SMART.

Na aukcji 2037729382 były dwa dyski WD. Z czego jeden WD800JB jest godny polecenia (nie wiem, który pozostał). Takie same dyski są na kilku innych aukcjach z licytacją. Model WD800BB jest wyraźnie wolniejszy.

• #20 07 Sty 2012 17:16
    espreesso
    Poziom 13  

MARCIN.SLASK napisał:
    Przed zakupem używanego dysku, dobrze jest poprosić sprzedawcę aby pokazał wyniki skanowania w poszukiwaniu błędów na dysku oraz parametry SMART.

Na aukcji 2037729382 były dwa dyski WD. Z czego jeden WD800JB jest godny polecenia (nie wiem, który pozostał). Takie same dyski są na kilku innych aukcjach z licytacją. Model WD800BB jest wyraźnie wolniejszy.

czyli te wyżej wymienione pasują - dobrze szukam ?
    cenne wskazówki - zapytałam który pozostał.

bardzo proszę o odpowiedź na reszte pytań...

Dodano po 3 [godziny] 56 [minuty]:

adikbo napisał:

to te karty :
    http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=Nvidia+FX5200 - ???

• #21 07 Sty 2012 18:22
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

espreesso napisał:

adikbo napisał:

to te karty :

Tak, ale poza jedną, która jest w wersji laptopowej. Grafiki FX5200 różnią się także szerokością szyny danych 64/128 bit oraz wielkością pamięci 128 / 256MB.

espreesso napisał:

czy zmiana RAMu z 1,25 na 1,50GB coś poprawi ??

Nie wielka zmiana będzie. Jak powiększać, to zwiększyć do 2GB.

• #22 07 Sty 2012 18:37
    espreesso
    Poziom 13  

[quote="MARCIN.SLASK"]

espreesso napisał:

adikbo napisał:

to te karty :

Tak, ale poza jedną, która jest w wersji laptopowej. Grafiki FX5200 różnią się także szerokością szyny danych 64/128 bit oraz wielkością pamięci 128 / 256MB.

a jaka mi potrzebna ?

czyli która będzie odpowiedniejsza NVIDIA FX500 czy RADEON 9600 ???

może jakies jeszcze rady co do zakupów na allegro.. ?

• #23 07 Sty 2012 18:39
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Porównując FX5200 i Radeon 9600, to lepiej wypada Radeon.

• #24 07 Sty 2012 18:44
    628467
    Usunięty  
  • #25 07 Sty 2012 18:46
    wariato
    Poziom 43  

Z tym że Radeon i FX5200 nie obsługuje SM 3.0 a niektóre gierki nawet te dla dzieciaków "plują" się przy uruchomieniu że karta nie posiada obsługi Shader Model 3.0
    Ale z dwojga lepiej wziąć 9600.

• #26 07 Sty 2012 18:52
    espreesso
    Poziom 13  

Paniki napisał:
    lepsza będzie 9600
    Dysk tam jaki znajdziesz 80GB i ew wyciągnąć ten 14GB
    Koło 40zł też by kosztowała kostka ramu 1GB

mam chyba 3 sloty na RAM w tym komputerze.
    sa w nich 512 + 512 + 256 - nie wiem czy da radę wiecej niz 512 na jednym - ?

Dodano po 36 [sekundy]:

wariato napisał:
    Z tym że Radeon i FX5200 nie obsługuje SM 3.0 a niektóre gierki nawet te dla dzieciaków "plują" się przy uruchomieniu że karta nie posiada obsługi Shader Model 3.0
    Ale z dwojga lepiej wziąć 9600.

to może jakas inna propozycja ?

• #28 07 Sty 2012 19:13
    wariato
    Poziom 43  

Ram wiele nie pomoże i wg mnie do reszty podzespołów wystarczy te 1.2GB, na upartego można zamienić kość 256MB na 1GB.
    Co do grafiki to dopiero modele GF6xxx obsługują SM 3.0 a u Radeona od X1300.

• #29 07 Sty 2012 19:21
    espreesso
    Poziom 13  

kristof napisał:
    Prawdopodobnie da radę zapakować 3GB RAM
    http://www.dooyoo.co.uk/pc-desktops/fujitsu-siemens-scenic-xb-1327/details/

pozdrawiam K.

faktycznie chyba tak, bo i tu tak piszą :
    http://pl.eetnordic.com/guides/products.aspx?m=65537500

dzieki.

Dodano po 1 [minuty]:

wariato napisał:

Co do grafiki to dopiero modele GF6xxx obsługują SM 3.0 a u Radeona od X1300.

ale one pójdą na tym komputerze.. ?
    którą lepiej ?
    i ze sterownikami w komplecie szukac czy ściągnać można ?
    taka np. będzie działać u mnie ? :
    http://allegro.pl/ati-radeon-x1300-pro-256mb-pci-e-dms-59-fv-gw-i2018762692.html

Dodano po 51 [sekundy]:

Paniki napisał:

Dysk tam jaki znajdziesz 80GB i ew wyciągnąć ten 14GB

czyli dysk obojętnie jaki i będzie działał ?
    bo te ata, pata, ide mi nic nie mówi...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME