Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego nie da się "przedzwonić" kabla HDMI

edwin11 06 Sty 2012 19:25 4760 4
 • #1 06 Sty 2012 19:25
  edwin11
  Poziom 10  

  Witam
  Otóż zakupiłem 5m i 3m kabel HDMI-HDMI v.1.3 (VoiceCraft). Oba kable działają tzn przesyłają i dźwięk i obraz z laptopa do TV . Jednakże kabel 5m nie potrafi przesłać sygnału 1080p z częstotliwością 60Hz (przy 30Hz jest ok). To mnie trochę irytowało,więc postanowiłem go "przedzwonić" miernikiem. Okazało się iż:
  w przewodzie 5m nie działają (tzn ich opór jest nieskończenie duży) piny nr 9, 15, 18 (numeracja w/g wikipedii-HDMI) a co jeszcze ciekawsze na przewodzie 3m (który działa) oprócz tych 3 pinów nie mają połaczenia jeszcze 2 inne- czyli w sumie 5 lini nie działa. Czy tak może być? Czy te przewody są sprawne? A może mój tok rozumowania jest błędny i nie wolno w ten sposób testować kabli HDMI?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

  0 4
 • Mitronik
 • #2 06 Sty 2012 20:08
  WojtasJD
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Coś źle pomierzyłeś, coś nie kontaktowało.
  (jeśli nie to wymień szajs)

  Takie kabelki mają (a przynajmniej powinny mieć) połączenia 1:1

  0
 • Mitronik
 • #3 06 Sty 2012 21:47
  edwin11
  Poziom 10  

  WojtasJD napisał:
  Coś źle pomierzyłeś, coś nie kontaktowało.
  (jeśli nie to wymień szajs)

  Takie kabelki mają (a przynajmniej powinny mieć) połączenia 1:1

  Dzięki, na pewno dobrze sprawdzałem (zresztą oprócz mnie zaangażowałem w to niezależnie jeszcze 3 osoby- każda testowała po swojemu innym miernikiem).
  Z wymianą jest natomiast jeden problem, otóż te kable działają, a fakt braku kontaktu na 3 (i 5) pinach nie jest dla sprzedawcy argumentem przemawiającym za wymianą.

  0
 • Pomocny post
  #4 06 Sty 2012 23:52
  WojtasJD
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Specyfikacja v.1.3 jest dostępna w sieci - niżej masz fragment odnośnie przewodu HDMI_A <-> HDMI_A

  Dlaczego nie da się "przedzwonić" kabla HDMI

  Jak widać jest to pełne połączenie 1:1 i takie ma być.
  Co więcej - dane TMDS powinny być przesyłane oddzielnymi skrętkami w ekranie - no ale tego bez rozwalenia kabelka nie sprawdzisz :wink:
  Widzimisię sprzedawcy jest tutaj mało istotne.
  To, że działa nie oznacza jeszcze, że kabel jest sprawny.

  Z numeru pinów co podałeś wychodzi np. że po podłączeniu z jednej strony do wyjścia HDMI w laptopie - z drugiej strony na wsuniętym pinie nie masz +5V ?
  ( http://www.hdmi.org/installers/insidehdmicable.aspx )

  0
 • #5 07 Sty 2012 00:38
  edwin11
  Poziom 10  

  WojtasJD - dzięki, teraz się wyjaśniło. Otóż ja sprawdzałem użycie pinów i numeracje w/g wikikipedi a tam jest schemat gniazda a nie wtyczki (lustrzane odbicie-mój błąd) I dlatego sie nie zgadzało.
  Z linka który podałeś wynika jasno że te które u mnie w kablu nie działają są zaznaczone na żółto, a więc to ekrany poszczególnych lini sygnałowych, co by wyjaśniało dlaczego de facto kabel działa (z 5 ekranów są podłaczone tylko 2). I prawdopodobnie dlatego przy 60Hz sygnał nie przechodzi. Poproszę żeby sprzedawca sprawdził inne przewody, ciekawe czy wszystkie tak mają. A tak a propos to kable wysokiej jakości z filtrami ferrytowymi (tylko bez ekranowania!) :lol:
  edit
  Sprawdziłem inne kable-wszystkie linie działają, i ekranowanie wtyczek (czyli całego kabla) tez działa, a na tych dwóch nieszczęsnych oczywiście są złocone wtyczki, ale brak połączenia!

  0