Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn czy kupienie zestawu?

06 Sty 2012 21:06 2953 25
  • Poziom 11  
    Witam, posiadam amplituner do kina Onkyo i zamierzałem kupić zestaw kolumn z firmy STX http://www.stx.pl/kd-200-7-1-kolor-calvados.html
    Jednak przeglądając forum zacząłem się zastanawiać nad zrobieniem zestawu samodzielnie. Posiadam duże zdolności manualne i zaplecze do wykonania tego wszystkiego. Na zestaw 5.0 chciałbym wydać ok 2000zł proszę o jakieś propozycje linki do robionych zestawów które polecacie bo w kwestii doboru litrażu i przetworników jestem raczej słaby.
    Dziękuję i pozdrawiam
    Damian.
  • Poziom 21  
    W tej chwili najkorzystniej pod względem stosunku cena/jakość wypada Tonsil GDN 15/40/5 (70zł), na nim możesz złożyć całe kino zdecydowanie lepsze jakościowo niż to co podałeś
  • Poziom 11  
    A czy kolega mógłby podać np jakiś post z wykorzystaniem tego głośnika? drugie pytanie jak cała złożona kolumna wypadnie mocowo i jakie dobrać inne elementy tj średnio tonowe wysoko tonowe zwrotnice litraż skrzyń itp
  • Poziom 21  
    jest teraz do kupienia gotowa zwrotnica do frontów siest (skopiujesz oryginały) a do satelit schemat ktoś rozrysował (poszukaj w necie). Do tego dokupujesz GDWK 10/80/26 i masz bardzo dobre kino
  • Poziom 21  
    A jak chcesz lepszą jakość brzmienia to GDN + Vifa DX albo XT, ale wtedy kosztem niskich tonów, bo dostępny jest projekt zwrotnicy dla jednego GDN`a.
  • Poziom 11  
    Rozumiem. A jak by zastosować do kolumn frontowych 2xGDN 15/40/5 plus GDWK 10/80 /19 czy takie połączenie by przy odsłuchu stereo bez subwoofera dla pomieszczenia 25m2 wystarczyło?

Dodano po 33 [minuty]:

Mam również pytanie co do głośnika niskotonowego czy warto robić konstrukcje opartą na głośniku z boku kolumny tak jak jest to zastosowane w JAMO http://www.kabelek.pl/user_file/pdf/Jamo_S608.pdf
  • Poziom 21  
    1. Do muzyki może i by wystarczyło, zależy kto czego oczekuje. Jednak Ty pisałeś że chcesz kino domowe. Moim zdaniem lepiej byłoby mieć także subwoofer. Możesz przecież zrobić 5.0, a jak nie będzie Ci się podobać to dorobisz subwoofer.

Jedno jest pewne... w swojej cenie 15/40/5 nie ma konkurencji! A mając możliwość zakupu zwrotnic to już w ogóle (żeby czasem nie przyszło Ci do głowy dawać do tej zwrotnicy np wyżej wymienioną Vifę, pamiętaj, że zwrotnica zaprojektowana jest pod konkretne głośniki).

2. Nie warto. Poczytaj o tym.
  • Poziom 11  
    Tak ale chce zarówno używać ich do stereo bez suba jak i do kina z subem mam aktualnie altusy 110 jednak na nie oryginalnych głośnikach i już nie ma możliwości zastosowania oryginałów a szkoda. Chciałbym by bas z samego stereo był miękki i głęboki taki jak powinien być w stereo.
  • Poziom 21  
    Cytat:
    A jak by zastosować do kolumn frontowych 2xGDN 15/40/5 plus GDWK 10/80 /19

zwrotnica jest do 2x GDN 15/40/5 + GDWK 10/80/26 więc nie kombinuj z tą kopułką
  • Poziom 11  
    Przeglądam forum już dość długo i doszedłem do wniosku ze na początek zrobię same kolumny frontowe w kwocie ok 2000zł nie ma sensu robić dużo i nie dokładnie.
    Zależy mi na dobrym brzmieniu o estetykę zadbam juz sam. Wracając do tych GDN to wydaje mi sie ze z głośnika o średnicy 15 cm nie da sie wydobyć jakiegoś fajnego basu, ale mogę sie mylić nie miałem okazji słyszeć tych głośników.
  • Poziom 21  
    za 2000zł absolutnie nie ma co pchać się w STXy. za te pieniądze można zrobić fajny zestaw na usherach lub seasach
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A słyszał kolega zestaw który zaproponowałem? Szczerze, wątpię.
  • Poziom 11  
    Zaproponowałeś kolego zestaw na stx a tak jak kolega powiedział nie warto się pchać w stronę stx za takie pieniądze.
  • Poziom 21  
    W takim razie AKKUS 35A-30 bądź STX FX-300.
    Poczytaj tematy dotyczące tych konstrukcji tutaj, w dziale DIY i na diyaudio.
  • Poziom 21  
    parish napisał:
    A słyszał kolega zestaw który zaproponowałem? Szczerze, wątpię.

A tu cię zdziwię bo do Józefowa mam niedaleko, kilka razy byłem (raz kupować głośniki, 3 razy z reklamacją), miałem GDN AWX, łączyłem je z seasem 22TAF/G a kopułek AWX słuchałem na miejscu. Wg mnie seas jest lata świetlne do przodu pod względem dźwięku. A GDNy sprzedałem szybciej niż leżały w kartonie u mnie czekając na obudowy...
  • Poziom 11  
    Przejrzałem wszystkie posty w dziale DIY i mam mętlik w głowie bo naprawdę nie wiem na co się zdecydować. Jak pisałem na początku nie potrafię obliczyć litrażu do głośników itp wiec chciałbym bazować na jakimś gotowym projekcie.
  • Poziom 21  
    Litraż to nie problem, ustala się na podstawie programu winisd i własnych odsłuchów. Gorzej jest ze zwrotnicą dlatego proponujemy Ci gotowe zestawy. To normalne że na podstawie opinii ciężko jest coś znaleźć bo każdy ma inne preferencje. Najlepiej samemu posłuchać...

Nie napisałeś jakiej słuchasz muzyki.
    Jeżeli rock to jako wysokotonówka świetnie by się spisywał alu seas. Jeżeli nie to zainwestowałbym w Usherki ;) ewentualnie STX.

Przy tej klasie głośników dobrze by było zrobić ładne obudowy! Aż szkoda patrzeć na wysokiej jakości przetworniki w marnych pudłach.
  • Poziom 11  
    słucham głównie popu i dance ale tez elektronicznej muzyki rocku nie słucham ani metalu.
    O obudowy to się nie martwię mam duże zdolności manualne.
  • Poziom 21  
    http://www.loudspeakershop.eu/zestaw-do-montazu-akkus-35a30-p-1605.html
    Możesz wybrać wersję basic która kosztuje 1200 zł. Dostaniesz projekt, wszystkie elementy niezbędne do budowy poza kolcami i terminalami no i oczywiście obudowami. Jeżeli zależy Ci na jakości to powinieneś być zadowolony.

Jeżeli masz możliwość to posłuchaj w jakimś sklepie Usher V-602. Zastosowano w nich te same głośniki niskotonowe, a wysokotonówka jest trochę inna, ale o tym samym charakterze brzmienia.
    Z GDWK całkowicie się zgadzam. Jednak w tym przedziale cenowym nadal jestem zdania, że to rozsądna propozycja.
  • Poziom 11  
    Witam ponownie kolegę parish nie słyszałem tego zestawu na STX co podałeś jednak chyba mój wybór padnie własnie na niego już mam wizje jak zrobię satelitki i resztę zestawu.
    Czy kolega mógłby opisać wrażenia odsłuchowe jeśli bym mógł prosić?
    Plus jest taki, że nie będziesz potrzebował subwoofera. Tak jak pisał kolega benek161, kopułce do seasa trochę brakuje, lecz mimo wszystko powinieneś być zadowolony. Basu jest sporo - są dynamiczne i dość szczegółowe. Wszystkiego jest tyle, ile powinno być. Bardzo fajne wokale, bardzo dobre średnie pasmo. Oczywiście są gusta i guściki lecz według mnie to bardzo dobry wybór. Poczytaj w sieci więcej recenzji na temat tego zestawu.
  • Poziom 21  
    jedyny plus GDN AWX to że "ciągnie" dość wysoko liniowo i można go połączyć z mniej wymagającą kopułką. Średnica ani bas mnie w nim nie zachwycił (zresztą nie tylko mnie) Ale z tym budżetem brałbym ushery z tym że zamiast T-9930-20 kupiłbym T-9950. Ewentualnie można by sie pokusić o 3way na daytonach
  • Poziom 12  
    ktoś kłamie? Oszukuje forumowiczów czy swoich klientów?
    benek161 zdecyduj się czy STX są dobry czy nie dobre?
    Jak sprzedajesz kolumny na tych STX AWX to piszesz że są bardzo dobre!
    Jak na forum to piszesz, ze są bardzo złe i nawet nie doczekały się obudowy.
    W takim razie jak wytłumaczysz te STX w twoich obudowach?

http://zarchiwum.pl/diy_stx_seas_foto-i1445399749.html
  • Poziom 21  
    benek161 napisał:
    A GDNy sprzedałem szybciej niż leżały w kartonie u mnie czekając na obudowy...

awertyio, benkowi chyba chodziło o to, że słuchał muzyki na tych głośnikach krócej niż leżały u niego w kartonie, czekając na obudowy.
    Za cenę, jaką zaoferował benek161 to faktycznie ciężko byłoby kupić coś lepiej brzmiącego (mamy całe kolumny poniżej kosztów zakupu samych głośników). Może jednak Jego zdaniem, kupując nowe przetworniki warto zainteresować się czymś innym/lepszym?

awertyio przejrzałem Twoje posty. W większości promujesz/bronisz STX`a.
    Koledzy z diyaudio zdemaskowali już kilka osób zajmujących się marketingiem tejże firmy.
    Czyżby na elektrodzie było tak samo?
    Żałosna forma reklamy...