Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regeneracja głośnika Tonsil GDN 20/40

06 Sty 2012 23:13 5727 20
  • Poziom 17  
    Witam.
    Dzisiaj zabrałem się za regenerację głośnika Tonsil GDn 20/40, i zetknąłem się z kilkoma problemami, mianowicie:
    1. Oryginalna membrana nie posiada żadnych przewodów, linki wychodzą prosto od cewki, zaś w nowo zakupionej membranie zostały wklejone linki. Co mam w takiej sytuacji zrobić? Uciąć je czy może spróbować czegoś innego? Poniżej zdjęcia.

Regeneracja głośnika Tonsil GDN 20/40 Regeneracja głośnika Tonsil GDN 20/40

2.Udało mi się dobrze usunąć resztki starej membrany i kleju z karkasu cewki. Membrana wchodzi ciasno na niego, ale właśnie nie wiem czy to tak dobrze. Czy takie ciasne połączenie może przeszkodzić w dobrym wycentrowaniu cewki? Czy może lepiej będzie troszeczkę obciąć membranę na dole aby nabrać troszkę luzu? Kleił będę klejem Distal.

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Witam
    Logiczne, że te niepotrzebny przewody z membrany należy usunąć - uciąć jak najbliżej, a resztę zabezpieczyć klejem, aby nie "brzęczało".
    Jeżeli membrana wchodzi na cewkę pasownie, to bardzo dobrze, o ile nie powoduje to zacięć lub deformacji membrany, bo wtedy należy malutko przyciąć.
    Piszesz: <Czy takie ciasne połączenie może przeszkodzić w dobrym wycentrowaniu cewki?> - przecież cewkę z karkasem (po uszczelnieniu w magnesie) - masz wycentrowaną, a potem całość centrujesz (względem cewki) przyklejając do kosza. Nie sugerujesz się tym, że odstęp między brzegiem kosza, a brzegiem membrany ( amortyzatora) może być nie równy.
  • Poziom 30  
    Linki możesz uciąć bądź wykorzystać, przewlekasz te oryginalne między karkasem, a membraną i łączysz je z nowymi linkami, albo odlutuj te stare i do tych pasków miedzi przylutuj nowe linki jeśli są wystarczająco długie. Szczelina miedzy karkasem, a membraną powinna być taka żeby dostał się tam klej, ale nie za duża bo klej będzie tamtędy wypływał.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Czy membrana na której kolega regeneruje jest oryginalna? Stare linki proponuję pozostawić, a te przy membranie obciąć jak najbliżej niej i zabezpieczyć kroplą kleju.
  • Poziom 17  
    Teoretycznie są oryginalne bo były kupowane w sklepie tonsila, i dodatkowo zapewniono mnie o tym, lecz te linki jakoś mnie do tej teori nie przekonują...

KMal napisał:
    Jeżeli membrana wchodzi na cewkę pasownie, to bardzo dobrze, o ile nie powoduje to zacięć lub deformacji membrany, bo wtedy należy malutko przyciąć.

Chodzi mi o to, czy przez takie 'ciasne' osadzenie membrany mogę spowodować jej naprężenia, w skutek czego przesunie mi cewkę po wyjęci karteczki.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Szczelina między karkasem, a membraną powinna być jak najmniejsza, ale wyczuwalna.
    Wiadomo, że do kosza kleimy butaprenem. Zdarzało mi się - szczelina była pewna, ale po przyklejeniu do kosza membrana (czego nie można już korygować), znalazła się jednym bokiem na karkasie na tyle mocno, że były obawy, że może ją (cewkę) przestawić - wtedy dla pewności robiłem w tym miejscu nacięcie (membrany) skalpelem w celu zluzowania tego naprężenia. Przed ostatecznym klejeniem membrany z karkasem, musimy być pewni, że nie ma tam żadnych bocznych naprężeń.

PS. Kupiona przez Ciebie membrana na pewno nie jest oryginalna, bo w oryginalnym głośniku nigdy końce cewki nie były wyprowadzane na brzeg membrany.

Regeneracja głośnika Tonsil GDN 20/40

To jest zdjęcie oryginalnego głośnika TONSIL GDN 20/40 - http://www.tonsilsklep.pl/show.php?p=tonsil-glosnik-niskotono_245
    http://www.e-tonsil.pl/index.php?d=szukaj&szukaj=GDN+25%2F40&x=6&y=8&szukaj_opis=1
    http://www.e-tonsil.pl/index.php?p44,gdn-20-40
  • Poziom 20  
    Niech kolega zamieści zdjęcie przodu membrany, tonsil ma charakterystyczne wytłoczenie na jej brzegu.
  • Poziom 17  
    Kupowałem w sklepie www.skleptonsil.pl - zapewniali mnie tam, że jest oryginalna, ale sam jakoś w to nie wierzę, jakoś tak nie podchodzi mi ta membrana. Kosztowała 16zł, więc myślałem, ze nie będzie taka tandetna jak te po 3,9zł. Ale jak by się uprzeć, to można stwierdzić, że towar jest niezgodny z umową, bo zdjęcia przedstawiają inną membranę, taką z wcięciami na śrubki, co może wskazywać, że ta na zdjęciu pochodzi od oryginału, mi zaś przysłali bez tych wcięć. Tutaj link: http://www.skleptonsil.pl/294029/membrana-kompl-gdn-20-40 Ale te co są po 3,9zł pewnie wiele się nie różnią od tych. Link: http://audioserwis.pl/product_info.php?cPath=1_3&products_id=59 Zdjęcia zaraz dodam.
  • Poziom 20  
    Kolega zrobi zdjęcie przodu tej membrany a powiemy czy oryginalna, jak na razie wnioskuję że został kolega oszukany.
  • Poziom 20  
    Wygląda na oryginalną, jest charakterystyczne wyoblenie, obetnij te linki, zabezpiecz klejem, sklej głośnik i daj troszkę większą kopułkę która to przykryje, oryginalnych linek co idą do cewki nie ruszaj.
  • Poziom 17  
    Ok, tak zrobię. Chyba będę jednak musiał obciąć troszkę membranę aby luźniej wchodziła. Jak zrobię dam znać co mi z tego wyszło.
  • Poziom 20  
    Dobrze, że ciasno wchodzi- nie będzie obaw o przesunięcie się.

Dodano po 44 [sekundy]:

A można zapytać ile kolega dał za tą membranę? Też mam zamiar zabrać się za moje GDN'y ;)
  • Poziom 20  
    Dziękuję, tania nie jest. I ciekawe skąd wzięli pomysł z tymi linkami.
  • Moderator Akustyka
    Na zdjęciu w sklepie to membrana od GDN 20/80.
    To jest faktycznie membrana od GDNa 20/40. To jest membrana od obecnego głośnika, w którym lica jest lutowana na membranie. Widać to idealnie na tym zdjęciu Regeneracja głośnika Tonsil GDN 20/40
    Niestety, ale ta membrana ma o około 1 mm, mniejszy otwór. Ja bym radził zaopatrzyć się w umifonie.
  • Poziom 20  
    Faktycznie, więc kolega musi te linki obciąć jeśli chce zregenerować na tej membranie, oryginalnych linek głośnika radzę nie modyfikować, a w umifonie membrany są droższe.
  • Moderator Akustyka
    AC230V napisał:
    a w umifonie membrany są droższe.
    Ale bliższe oryginałowi, a chyba o to nam chodzi.
    Ja bym nie ryzykował, tę membranę oddał do sklepu i kupił nową w umifonie.
  • Poziom 20  
    Jeśli kolega zakupił ją przez internet, to chyba niezbyt się opłaca ją odsyłać?
  • Poziom 17  
    no nie bardzo przesyłka kosztowała mnie 12zł, dołożył bym drugie 12 na odesłanie i pewnie trzecie 12zł na przesyłkę z umifona, w sumie, 36zł by poszło się .....
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zostań przy tej membranie, zrób według powyższych zaleceń. Chyba to wszystko.