Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona Lampa Bioptron Compact 3

06 Sty 2012 23:55 19621 10
  • Poziom 21  
    Witam. Zmartwiony sąsiad przyniósł mi uszkodzonego Bioptrona, którego pożyczył od teściowej...
    Po otwarciu znalazłem uszkodzony TOP224Y (wypalona dziura i zwarcie na 2 nóżkach), spuchnięty kondensator 33µF/400V i spalony bezpiecznik 3,15A.
    Elektronika lampy sprawna, po podłączeniu pod 12V do zasilacza od PC działa.
    Wymieniłem TOP224Y, uszkodzony kondensator, dla pewności wymieniłem jeszcze dwa elektrolity 220µF/25V.
    Wlutowałem dla bezpieczeństwa żarówkę 230W/40W w miejsce bezpiecznika. Po podłączeniu samego zasilacza lampy żarówka w miejscu bezpiecznika nie świeci, na wyjściu zasilacza jest napięcie 11,59V.
    Podłączyłem elektronikę lampy do zasilacza. Na elektronice lampy zapaliła się dioda. Po włączeniu lampy niestety jest problem - lampa cyklicznie włącza się i wyłącza. Przed wyłączeniem lampy żarówka w miejscu bezpiecznika zapala się na około sekundę.
    Gdzie mam dalej szukać usterki? Jakieś wskazówki?
  • Poziom 26  
    Wiesz nie widziałem takiej lampy już dobre pare lat. Ale pamientam że tam jakieś diody leciały. Załącz zdjęcie to pomoge.

Znalazłem nawet na elektrodzie :)
    Uszkodzona Lampa Bioptron Compact 3 I masz rozwiazanie
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Impulsowe załączanie diody w lampie to prawdopodobnie (99%) za mała wydajność prądowa przetwornicy, możesz oczywiście wymienić jeszcze wszystkie elektrolity i stracić kolejne cenne godziny na szukanie przyczyny, a najprostszym rozwiązaniem jest zamontowanie w miejscu wyjścia kabla sieciowego gniazda DC i podłączenie zewnętrznego zasilacza stabilizowanego 12V i prądzie co najmniej 2,5A (najlepiej impulsowego /ostatnio kupowałem za około cztery dychy/, mniej waży i nie wypadnie z gniazdka pod swoim ciężarem). Powodzenia! :D
  • Poziom 10  
    Przyłączę się do tematu... mam bioptrona bez zasilacza, rozumiem, że zasilany jest 12V ok. 3A ?
  • Poziom 26  
    Bioptron jest na 220 w środku masz zasilacz tak jak mówisz 12v 3a. Podłączony bezpośrednio do lampy.

To zwykły halogen jest :)

W pro masz jeszcze układ czasowy.
  • Poziom 10  
    Dlaczego więc w "opakowaniu" jest miejsce na zasilacz i na naszym kochanym polskim serwisie aukcyjnym oferowane są bioptrony z widocznymi zasilaczami ?
  • Poziom 26  
    compact ???? NIE MA ZASILACZA
    http://allegro.pl/lampa-lecznicza-bioptron-compact-iii-zepter-statyw-i2085257622.html

Przez chwile robili compacty z gniazdem i zasilaczem. Ale gniazda się urywały.
    http://allegro.pl/lampa-lecznicza-bioptron-compact-zepter-statyw-i2069986570.html

Przecież to bez różnicy ??

TAM MASZ TYLKO HALOGEN 12v.
    W nowszych modelach jeszcze termik z buzzerem.

Chodzi tylko o zasilenie halogenu.

Jak już pisałem jedynie pro maja timery

-------------------
    Zmienie sobie żeby nikt mnie nie poprawił :)
    Dokładnie najpierw były biotrony z trafo wewnątrz. Potem zrobili zasilacze na zewnątrz a potem znowu wewątrz ale bez trafo.
    Dostaniesz taki zasilacz bez trafo 2a starczy w każdym elektroniku za 10pln
  • Poziom 10  
    Rozebrałem swojego bioptrona. Nie ma zasilacza w środku, jest jak pisałeś płytka (coś na dwóch układach) z buzerem. Ponad 1000zł za halogen w formie lustrzanki i zasilacz ???
  • Poziom 26  
    no...................
    Za magiczny sposób polaryzacji światła :)
    A no i filtr UV!!!!!!!!!

Nie martw sie podróbka bio v jest w podobnej cenie a psuje się masakrycznie.
    Tak że jak masz taki nie przerobiony to idź do sklepu i kup za 15 pln gotowy zasilacz z gniazdem.
  • Poziom 10  
    Zasilaczy mam 10kg w domu :) dostałem żeby dopasować zasilacz , nie rozumiem jednak gdzie te magiczne lecznicze właściwości... O ZGROZO dużo w życiu widziałem, ale taka cena za to "coś" - brak słów.
    W każdym razie dzęki za pomoc.
  • Poziom 21  
    Zastosowałem się do porady kolegi Leonard64 - kupiłem taki zasilacz:

Zasilacz impulsowy 12V 2,5A

i podłączyłem go bezpośrednio pod płytkę z elektroniką. Lampa działa bez zarzutu już 2 miesiące, a sąsiadowi spadł kamień z serca :D . Problem uważam za rozwiązany.