Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skoda felicia - skrzynia biegów, "szuranie" na luzie

1985matti 07 Jan 2012 12:25 19866 18
 • #1
  1985matti
  Level 15  
  Witam

  Czytałem kilka tematów na temat skrzyni biegów w felicii ale mój problem chyba jest trochę inny.
  Wczoraj gdy wracałem z dłuższej trasy, pojawił się problem ze skrzynią biegów.
  Objawy zaobserwowałem w następujących przypadkach:
  1) auto jedzie, wciskam sprzęgło, wrzucam na bieg jałowy, wrzucam bieg (nie puszczam sprzęgła) ("szuranie" pojawia się przy wrzucaniu biegu - szybkie "szuranie")
  2) auto stoi na biegu jałowym,sprzęgło nie wciśnięte, silnik włączony, powoli ręcznie przepycham auto ("szuranie" czasami się pojawia a czasami nie - wolne "szuranie")
  3) auto stoi na biegu jałowym, silnik włączony, naciskam z różna prędkością sprzęgło i puszczam - ("szuranie" czasami się pojawia a czasami nie)

  Dźwięk "szurania" trudno mi określić ale brzmi jak wyrobione łożysko z luźnymi kulkami lub lekkie chrobotanie (tak jakby panewka była wyrobiona i wpadała w rezonans).
  Mi to wygląda najbardziej na wyrobione łożysko które wpada w rezonans (słychać przez chwile chrobotanie)- ale to tylko moja sugestia i proszę się nie sugerować.  Szuranie trwa od ułamka sekundy do kilku sekund - losowo.

  Auto ma przejechane około 200kkm. Sprzęgło najprawdopodobniej nigdy nie robione, skrzynia biegów najprawdopodobniej też (dostałem od poprzedniego właściciela zeszyt w którym zapisywał wszystkie naprawy i nie znalazłem nic z takich rzeczy).
  Właściciel dolewał tylko do skrzyni olej - z felicii cieknie na przegubach - auto znaczy swój teren :D
  Olej w skrzyni biegów jest.

  Aha jeszcze jedno, skrzynia piszczy na piątym biegu - ale to przypadłość tego modelu także nie ma to chyba nic z tym wspólnego (pisk jest taki jak startujący odrzutowiec z tym ze dużo cichszy). Auto używam od dwóch lat i pisk był od początku.

  Proszę o sugestie co jest najprawdopodobniej uszkodzone i do wymiany.
  Za wszystkie porady z góry dziękuję.
 • #2
  kamilczubacki
  Level 17  
  Witam wygląda na łożysko oporowe sprzęgła bądz łożysko w skrzyni na wałku zdawczym.
 • #3
  maszan
  Level 25  
  Dzwieki przy 5 biegu najczesciej spowodowane sa poluzowana nakretka 5 biegu na walku.Mozliwe, ze szurania sa od tego bo calosc jest poluzowana.Trza zdjac boczny dekiel skrzyni ,dac nowa nakretke i dobrze skrecic.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  1985matti
  Level 15  
  Proszę o zaznaczenie na fotografii o które łożyska chodzi (łożysko oporowe sprzęgła i łożysko w skrzyni na wałku zdawczym)
  Jaki przybliżony koszt tych łożysk i czy opłacalne jest regenerowanie tej skrzyni biegów. Na popularnym portalu aukcyjnym kompletne skrzynie biegów można kupić od 150zł. Choć nigdy nie wiadomo na jaki egzemplarz trafimy.

  Skoda felicia - skrzynia biegów, "szuranie" na luzie

  Tak jak pisałem w pierwszym poście olej sprawdzałem (wyciągnąłem ten trybik licznika ze skrzyni biegów i kapał z niego olej czyli chyba ok ?) Co prawda fela ostatnimi czasy nie gubi już oleju ze skrzyni biegów ale to chyba spowodowane przez niższa temperaturę.

  W załączniku przesyłam service manual do tej skrzyni biegów.
 • #6
  1985matti
  Level 15  
  Autem jeździłem do dzisiaj .
  Rano włączyłem silnik i coś chrupnęło po puszczeniu sprzęgła (auto nie miało wrzuconego biegu ale ruszyło do przodu jak puściłem sprzęgło).

  Autem nie można ruszyć - gaśnie silnik.

  Dzisiaj będę wjeżdżał nim na kanał i wyciągał skrzynie biegów.

  Proszę o podpowiedzi co się mogło uszkodzić (sprzęgło - skrzynia biegów).
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  1985matti
  Level 15  
  Skrzynię przed chwilą wyjąłem (przy okazji rękę rozciąłem i na szycie teraz jadę).

  Okazało się ze było w niej tylko pół litra oleju - jak sprawdzałem miesiąc temu to był poziom odpowiedni.

  Rozbierać ją czy od razu zamawiać drugą na alledrogo ?
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  1985matti
  Level 15  
  Czemu na wypróbowanie ?

  Skrzynia biegów z innego auta może nie działać w moim samochodzie ?
  Wydaje mi się że jak kupię sprawną skrzynie biegów to po wmontowaniu powinna być ok.

  Proszę o porady jak sprawdzić na miejscu u sprzedawcy czy skrzynia nie jest uszkodzona - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  1985matti
  Level 15  
  Auto naprawiłem sam a raczej z pomocą ojca :)

  Okazało się że w skrzyni biegów była susza i zapiekło się łożysko igiełkowe (to które znajduje się w bocznej pokrywie skrzyni biegów).
  Skrzynie całą rozebrałem, igiełki wymieniłem, dodatkowo wymieniłem wszystkie simeringi bo w lecie się z niej lało (oznaczone niebieskim kolorem).
  Nakrętki piątego biegu były luźne, więc je dokręciłem i zaklepałem.

  Dodatkowo wymieniłem wszystkie gumy na przegubach i przesmarowałem je.
  Wymieniłem tez sprzęgło i łożysko oporowe.

  Uwaga jak ktoś będzie rozbierał skrzynie biegów to koniecznie robić zdjęcia bo potem to ciężko do kupy złożyć :D

  Skoda felicia - skrzynia biegów, "szuranie" na luzie

  Nie wymieniłem uszczelniacza wybieraka biegów bo nie było w sklepie.
  Czy warto włożyć uszczelniacz wybieraka od skody favorit ?
  Czy o czymś nie zapomniałem (o wymianie czegoś)?
  czy nakrętki od przegubów trzeba zaklepywac?
  Dziękuję wszystkim za pomoc.
 • #13
  maszan
  Level 25  
  Nakretki mozesz na kleju do gwintow dokrecic.
 • #14
  1985matti
  Level 15  
  Mam jeszcze jedno pytanie co do skrzyni tego samochodu a zapomniałem je zadać wcześniej.
  Chodzi o koło zębate znajdujące się w bocznej części skrzyni biegów, po zdjęciu bocznej pokrywy są dwa koła zębate. Mi chodzi o to koło zębate które znajduje się bezpośrednio na ośce (drugie jest na łożysku igiełkowym które się zatarło).
  Gdy rozebrałem skrzynie okazało się że nakrętka od tego koła zębatego jest luźna a samo koło ma zużyte zęby wewnętrzne - był luz miedzy kołem zębatym a osią (kolo to miało luz ok 5 stopni).

  Koło zębate nabiłem na folii miedzianej ok 0,5mm grubości - ciasno na oś i porządnie dokręciłem nakrętka i zaklepałem ją tak żeby się nie odkręcała.

  Czy moja naprawa wystarczy czy miałem np zespawać koło z ośką ? (najprawdopodobniej nikt tego nie będzie już rozbierał a jak już to i tak będzie ta ośka i koło zębate do wymiany)
 • #15
  wiedxma
  Level 10  
  Mam skodę felicję pickup 1.3 1999 i muszę wymienić skrzynię biegów jednak nie znalazłam skrzyni do pickupa tylko do osobówki i nie wiem czy będzie pasować.. wiem że sprzęgła są nieco inne trzpień z tyłu tarczy jest w pickupie dłuższy o 4 mm proszę o pomoc..
 • #16
  Iza_w_Feli98
  Level 1  
  Witam, moja Fela98 zaczęłam piszczeć na 5. Z tego, co czytałam może chodzić o dokręcenie poluzowanej nakrętki. Jak wygląda tego typu operacja, co jest potrzebne i czy ma szanse powodzenia bez pomocy mechanika. (i tak zresztą nie ma żadnego mechanika pod ręką więc muszę zrobić to sama).
  Będę wdzięczna za użyteczne wskazówki.
 • #17
  1985matti
  Level 15  
  Na początek proszę sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów - jak z niej nie cieknie to znaczy że albo jest szczelna albo olej się skończył (ja miałem drugi przypadek).

  Żeby sprawdzić czy nakrętka jest do dokręcona trzeba odkręcić boczną pokrywę skrzyni biegów - około 10 śrub na klucz 13 oraz uchwyt skrzyni biegów (mocowanie skrzyni biegów do karoserii - uchwyt jest przymocowany z jednej strony bezpośrednio do tej pokrywy którą trzeba zdjąć).

  Bez kanału operacja trudna do zrobienia lecz możliwa.

  Potrzebne będą takie narzędzia:
  Klucz nasadowy 13 do odkręcenia pokrywy.
  Klucz nasadowy z przedłużką 19 do odkręcenia uchwytu skrzyni biegów.

  Do dokręcenia nakrętki potrzebny duży klucz (nie pamiętam ale chyba coś koło 32 - bez problemu dojdzie się kluczem nastawnym).

  Przed operacją trzeba spuścić olej ze skrzyni biegów.

  Powodzenia
 • #18
  zyrafao2
  Level 12  
  Miałem dokładny problem tyrkotało mi w czasie jazdy myślałem że zawory zawory na 0.20, korby nie mają żadnego luzu a stuki były do dziś własnie przemienilem cała skrzynie biegów bo miałem drugą i problem znikł, od razu cisza się zrobiła pod maską i nie ma żadnego szurania tyrkotania, wina łożysko na wałku w skrzyni jest... I dlatego cała afera ;)
 • #19
  kotlet1986
  Level 2  
  Witam

  Mam problem ze skrzynią biegów, wróciłem wczoraj z trasy gdzie już przeżucanie biegów było bardzo ciężkie, podczas próby parkowania chciałem dać 1 bieg i zaobserwowałem że 1 bieg nie wrzuca się standardowo od luzu czyli w lewo-góra tylko jakoś wchodzi tak jakby robiąc taki ruch "księżyca" jak litera C, następnie chciałem być pewny że zostawie auto na 1 biegu i po próbie wrzucania pare razy 1 drążek wyleciał!!!!! nie moge teraz wrzucić ani 1go biegu a drążkiem moge sobie robić kółka tak jakby w joystiku, co teraz????proszę o opinie