Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmocnienie sygnału DVB-T

07 Sty 2012 18:56 9909 26
 • Poziom 12  
  Witam.
  Chciałbym się dowiedzieć, jak mogę wzmocnić sygnał albo co mogę zrobić, aby go wzmocnić.
  Sprawa wygląda tak odbieram sygnał z Suchej Góry mux 1 mam 97% i jest wszystko ok ale już mux 2 mam 25%. Co 5 sek. skacze do 97% i maleje.
  Nie wiem, dlaczego tak jest ale może jakoś wzmocnić sygnał i już będzie ok? Mam antenę kierunkową z wzmacniaczem chyba mocnym. Kupiłem za 20 zl.
  Jak to można rozwiązać?
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Po pierwsze --- musisz wiedzieć z jakimi mocami nadawane są sygnały z Suchej Góry.
  Sucha Góra : http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S4C .

  Po drugie --- nic nie napisałeś o lokalizacji i odległości od Suchej Góry oraz o jakiej antenie jest tu mowa.
  Regulamin pkt 3.1.15 .

  Po trzecie --- zobacz, że MUX-1 masz na 97% (kanał 42) a MUX-2 25% (kanał 61). Co może świadczyć o :
  - złym kablu koncentrycznym
  - złej antenie (różne wzmocnienie na różnych kanałach)
  - złej lokalizacji (miejsca) anteny


  Pozdrawiam.
  PS. Tytuł poprawiłem z dvt-t na DVB-T .
 • Poziom 12  
  ok wiem jakie są moce :) ale jak napisałem nie mam 25% cały czas tylko skacze z 25 do 97 lokalizacja: miejscowosc kolo lancuta jakies 48-49 km od nadajnika antene mam kierunkowa taka stara 2 metrowa
 • Poziom 12  
  Witam. Może to wskazywać, że antena lub przedwzmacniacz ma już charakterystykę opadającą dla wysokich częstotliwości. Także jeśli poziom sygnału jest powyżej 90-95dBuV odbiornik może reagować tak samo jakby anteny nie było.
 • Moderator
  Dwa podstawowe pytania:
  - gdzie to jest? Najlepiej podaj pozycję...
  - jak silny jest sygnał TVP2 na kanale 29?
  W Łańcucie kanał 61 jest odbierany z Leżajska i Przemyśla. Sygnał z Przemyśla jest silniejszy niż z Suchej Góry.
  Najlepiej jednak jak MUX2 będziesz odbierał na k.36 ze Świętego Krzyża. Trzeba jednak mieć antenę postawiona na północ.

  W sumie przy dobrej konfiguracji anten masz wszystkie 3 multipleksy...  ?
 • Poziom 12  
  jestem w takiej lokalizacji że odbietam tylko ze świętego krzyża albo z suchej góry nic więcej nie pójdzie, ze świętego krzyża mam 93% ale tem jest tylko mux 2 a ja chciałem z suchej góry bo tam jest mux 1 i 2 dlatego chodzi mi tylko o ten nadajnik, TVP2 analogowo jest idealny

  Dodano po 4 [minuty]:

  bo jak by był za słaby sygnał to było by np 25% a u mnie jest 25% i skacze do 97% i dalej maleje
 • Poziom 12  
  jakieś pomysły??

  Popraw pisownię/ jak rozpoczynamy i kończymy zdania?/ po co tyle "?"?.
  Nie pisz posta pod postem!
  Proszę poprawić wszystkie posty!
  PW
  [_P_]
 • Specjalista Sieci, Internet
  takie wahania jakości sygnału zwykle świadczą o źle dobranym wzmacniaczu antenowym (lub w ogóle o jego niepotrzebności).

  Nie ma siły, musisz popracować nad instalacją antenową. Przy odbiorze na k61 wszystko powinno być "Tip-Top" - antena rzeczywiście pracująca na k61, dobry kabel antenowy, prawidłowo dobrany wzmacniacz antenowy (jeśli w ogóle zachodzi taka potrzeba).
 • Poziom 12  
  a dlaczego na kanale 42 mux 1 jest ok ????
 • Specjalista Sieci, Internet
  woofer1994 napisał:
  a dlaczego na kanale 42 mux 1 jest ok ????


  1.inne parametry nadawania sygnału DVB-T (Sucha Góra):
  - większa moc na k42
  - silniejsza korekcja błędów na k42.

  2. różnica dla instalacji antenowej w odbiorze k42 i k61 jest mniej więcej taka jak wejście po schodach na II piętro, a wejście, powiedzmy, na X piętro.
 • Poziom 12  
  Ok to jak mam sprawdzić ten wzmacniacz albo co mam zrobić żeby było ok?  Post poprawiłem. [SP5ANJ]
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  tak wzmacniacz mam ekranowany,
  a na 2 anteny nie będzie bo próbowałem i jest 10% sygnału. Musze mieć wzmacniacz, ale chodzi mi oto że to tak skacze bo na mux 1 jest ok caly czas 97 %, a na mux 2 tak skacze cały czas?

  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. Kolego - popraw pisownie we wszystkich postach. [forestx]
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 39  
  woofer1994 napisał:
  antene mam kierunkowa taka stara 2 metrowa

  Czy dobrze napisane? Dwa metry rozpiętości?
 • Poziom 12  
  No tak te stare anteny kierunkowe niecałe 2 m pewnie będzie a czego ?
 • Moderator
  Odnośnie tego "skakania" sygnału na k.61.
  Zjawisko takie jest powszechne, gdy w pobliżu jest jakaś siec kablowa która wykorzystuje pasmo kanałów 60 do 67 do komunikacji internetowej. Wystarczy by jeden "inteligentny inaczej" podłączył równolegle kablówkę i antenę naziemna i pół miasta ma przechlapane. Podobnie jest jak siec w mieszkaniu jest wykonana niestarannie i cała instalacja "sieje" (jest nieszczelna).
  Inna możliwość to telefony bezprzewodowe Sferii, również używają zbliżonego zakresu częstotliwości.
  Na jakim sprzęcie odbierasz? Odbiornik z wbudowanym dekoderem czy zewnętrzny dekoder? Jakiego typu?
  Wiele zewnętrznych dekoderów praktycznie nie posiadają takiego parametru jak selektywność, często są to dekodery działające podobnie do odbiorników z przemiana bezpośrednią. Odbierają wszystko i głupieją jak maja na pobliskich częstotliwościach silniejszy sygnał...
 • Poziom 12  
  5 m od mojego domu idzie wysokie napięcie kilka tys voltów może to przez to ? A jak tak to jak to ominąć? Dekoder mam zewnętrzny taki co z tyłu do tv się doczępia
 • Specjalista Sieci, Internet
  woofer1994 napisał:
  5 m od mojego domu idzie wysokie napięcie kilka tys voltów może to przez to ? A jak tak to jak to ominąć?
  nie ominiesz tego. Oczywiście taka linia przesyłowa może wpływać na odbiór, ale to raczej nie w twoim przypadku - gdyby coś 'siało' na tej linii to powinno to być raczej widać na analogach i obu mux-ach. Antena jest skierowana na tę linię?

  Jeśli masz możliwość zrobienia fotek tej swojej instalacji (antena, kable, etc) to byłoby dobrze je wrzucić.

  Jakiej średnicy i jak długi masz kabel antenowy od anteny do odbiornika?

  Ile odbiorników jest podłączonych do anteny?

  Jedna antena na Suchą Górę (mux-1), a druga na Święty Krzyż (mux-2), zsumowane sumatorem plus ewentualnie wzmacniacz. I powinieneś mieć po kłopocie.
 • Moderator
  Ja dodam, ze warto by pomyśleć o odbiorze MUX3 z Baranówki. Na forum sporo userów informowało ze odbierają w Łańcucie ten sygnał.
 • Poziom 12  
  Ok dodaje zdjęcia, antena jest skierowana na tę linię kabel mam taki zwykły jakieś 10m kabla. do anteny mam podłączony tylko mój tv w antenie mam wzmacniacz LNA 177 a zasilacz IN 230V/ 50Hz OUT 12V/100mA. Nie chce się bawić w 2 anteny a zdaje mi się że coś z tym można zrobić jak sądzicie?

  Wzmocnienie sygnału DVB-T Wzmocnienie sygnału DVB-T
 • Specjalista Sieci, Internet
  Ja bym powiedział tak, bez ściągnięcia anteny i jej lekkiego serwisu to się raczej nie obędzie.

  Antena Jest to generalnie dobry typ anteny, o ile jest prawidłowo wykonana.
  Tego typu anteny często wykonywane były do pracy w paśmie k21...k60, i rzeczywiście powyżej k55 to już miewały ostre spadki zysku, natomiast w zakresie k40...k50 posiadały maksimum zysku. Z tym, że tu nic nie da się specjalnie zrobić, poza ewentualnie wymianą anteny.

  Inna rzecz, że anteny te miewają słaba konstrukcję mechaniczną, co zdaje się być widać u ciebie na zdjęciu w postaci powyginanych we wszystkie strony elementów X. Aby ta antena miała swoje bardzo dobre parametry wszystkie te elementy muszą być proste i umieszczone prostopadle do osi anteny, a równolegle do siebie. Antenę należałoby więc obowiązkowo zdjąć i poprostować wszystkie elementy. To może dać sporo 'zgubionego' zysku, a zwłaszcza zgubionego powyżej k60.

  Kabel antenowy Jest to kolejny element instalacji, bardzo ważny przy odbiorach na wysokich kanałach. Generalnie powinien być tzw. "satelitarny" (średnica ~7mm), z dużym współczynnikiem ekranowania (>90dB) oraz wykonany z materiału odpornego na czynniki zewnętrzne, czyli z PE (w takim przypadku kabel ma kolor czarny).
  Jeśli twój kabel ma średnicę ~5mm jest zdecydowanie do wymiany, jeśli jest grubszy, musisz ocenić jego stan czy nie jest popękany, zesztywniały lub nasiąknięty wodą.

  A tak na marginesie - kabel powinien być stabilnie mocowany do anteny / masztu, tak aby uniemożliwić mu swobodny ruch w okolicach złącza symetryzatora / wzmacniacza. Takie mikrodrgania źle wpływają na złącza (zwłaszcza F), bywając w dłuższym okresie przyczyną zmniejszania jakości sygnału DVB-T. Osoby prowadzące kabel antenowy po skosie do masztu powinny być moim zdaniem, na bazie stosownej umowy międzynarodowej, zsyłane na 10 lat do montażu instalacji antenowych na Syberii... :D )

  Wzmacniacz Masz trudne warunki odbioru, więc bez wzmacniacza raczej się nie obędzie (przynajmniej przy tej antenie). To jest dobry wzmacniacz, chociaż, może być tak, że jeśli twoja instalacja (antena) daje za mało sygnału, to może on mieć za małe wzmocnienia na k61.

  Te skoki jakości sygnału na k61 mogą wynikać nie z zakłóceń, a z pracy samego dekodera. Niektóre tak już mają, że przy niskich jakościach odbieranego sygnału, od czasu do czasu mają problem z dekodowaniem i wtedy pokazywać potrafią dowolne rzeczy, jeśli chodzi o jakość sygnału.

  Więc może być tak, że potrzebny byłby u ciebie wzmacniacz o większym wzmocnieniu na k61 (dobrać trzeba by było jakiś dopuszkowy), albo kombinacja wzmacniacza w antenie plus jakiś przelotowy na kablu. Z tym, że wtedy optymalniej powinno być tak, że w antenie mały wzmacniacz - powiedzmy 15dB (np. LNA-101), a na przelocie jakiś o wzmocnieniu powiedzmy 30dB.

  Ale, na początek reanimowałbym antenę i kabel antenowy. Może 177 by już poradził.

  Zasilacz antenowy Te zasilacze potrafią skutecznie psuć jakość odbieranego sygnału, co gorsze, może się to objawiać tylko na wybranych mux-ach. Zawsze warto podmienić na inny TYP, najlepiej nie regulowany. Optymalne są tego typu zasilacze: Link ewentualnie normalne czarne "buły", ale nie takie z ich wtyczką antenową - separatorem napięcia, ale ze złączem jack i takim (p\lub podobnym) inserterem napięcia: Link

  I na koniec - antenę ustawia się zawsze bardzo powoli i precyzyjnie na max jakości odbieranego sygnału.. Ustawienia dla stabilnej pracy bywają bardzo wąskie, rzędu pojedynczych stopni kątowych.

  I odrobina optymizmu. Zdaje się, że jest szansa na w miarę szybką migrację mux-2 z k61 na k32 z dużo większą mocą.
 • Poziom 12  
  tym ostatnim to mnie pocieszyłeś że przejdzie na kanał 32 (a narazie nic nie wiadomo o tej informacji?) co do anteny chyba musze wymienić bo jest stara w zardzewiała (a ten kabel to mi sie od masztu urwał przy wiatrach i tak tylko podciągnąłem na ukos :) . Kabel też musze wymienić bo jest łączony w 3 miejscach i tak łączony po staremu czyli izolacją :( a jeszcze mam 1 pytanie czy może jest jakiś wzmacniacz taki doczepiany do kabla żeby go doczepić i tyle bez zdejmowania tego z anteny?
 • Specjalista Sieci, Internet
  woofer1994 napisał:
  tym ostatnim to mnie pocieszyłeś że przejdzie na kanał 32 (a narazie nic nie wiadomo o tej informacji?)
  Tu śledź sytuację w swoim regionie

  woofer1994 napisał:
  tym ostatnim to mnie pocieszyłeś że przejdzie na kanał 32 (a narazie nic nie wiadomo o tej informacji?) co do anteny chyba musze wymienić bo jest stara w zardzewiała
  zacznij od reanimacji. Sprawdź też puszkę antenową, czy nie przecieka. Przeczyść styki łączenia wzmacniacza. Albo nową.

  woofer1994 napisał:
  Kabel też musze wymienić bo jest łączony w 3 miejscach i tak łączony po staremu czyli izolacją :(
  od tego zacznij. Może się okazać, że po wymianie kabla i "tunningu" anteny stabilny odbiór się pojawi jak najbardziej - kto wie, czy nie na samym symetryzatorze. Jeśli symetryzator - to drukowany na płytce - coś w tym klimacie

  woofer1994 napisał:
  a jeszcze mam 1 pytanie czy może jest jakiś wzmacniacz taki doczepiany do kabla żeby go doczepić i tyle bez zdejmowania tego z anteny
  może być np. coś takiego z zasilaniem przedwzmacniacza w antenie albo podobnego.
  Ale czy pomoże - ??? Wszystko zależy od faktycznej jakości sygnału z twojej, nieszczególnej obecnie, instalacji antenowej... Ja bym mimo wszystko zaczął od kabla. 10metrów Triset-113PE to jakieś ~25zł + przesyłka...