Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmierzyć pobór prądu i moc silnika elektrycznego?

07 Sty 2012 19:23 11821 9
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie,

zakupiłem okazyjnie zaburtowy silnik elektryczny(starszego typu) do łodzi.
    (bez żadnych oznaczeń)

Zasilany 12V i tylko tyle z informacji jakie posiadam.

Chciałbym wiedzieć o nim więcej i tu pojawiają się pytania:)

Ponieważ jestem zielony w temacie jeśli któreś z pytań wyda się głupie, proszę się nie pastwić, nad moja niewiedzą :)

- Chciałbym zmierzyć jego max. pobór prądu ile A?
    - Czy można obliczyć dopuszczalną masę jaką silnik "udźwignie" tym samym jego moc.
    - Czy możliwe jest i w jaki sposób można "zestopniować" moc silnika jakimiś "przełączniczkami" tzn żyby np. uzyskac 2 biegi. (jakies gotowe elementy możliwe do zakupu?)

- Ponieważ w silniku jest tylko włącznik i wyłącznik czy możliwe jest / jeśli tak to jak stworzenie biegu wstecznego.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    - Pomiar prądu miernikiem - opisane w każdym podręczniku elektrotechniki i instrukcji obsługi miernika.
    - obliczyć moc? Podstawowe wzory, których powinni nauczyć cię już w podstawówce.
    - Regulacja obrotów. elektryczne hulajnogi, rowery i inne takie... Pogooglaj się z hasłem "REGULATOR OBROTÓW" lub "PWM".
    Na wszystko odpowiesz sobie sam, ale musisz wykazać zaangażowanie.
  • Poziom 2  
    Dziękuję, wzorów uczyli ale nie nauczyli niestety.
    Niektóre elementarne rzeczy z danych dziedzin są dla wielu tajemnicą...dla mnie akurat ta.

Specjalizuję się w zupełnie innej dziedzinie, dlatego poprosiłem o poradę...i ja bardzo szybko otrzymałem za co dziękuję.

Resztę doczytam i poszukam, przynajmniej wiem czego szukać.

Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Jeśli to silnik prądu stałego, a prawdopodobnie tak jest, to żeby otrzymać wsteczny bieg wystarczy zmienić polaryzację napięcia na zaciskach silnika.
    Można to zrobić np. na przekaźniku.
  • Poziom 39  
    http://www.multi-com.pilicka.pl/maximizer.html prawdopodobnie ma regulację tył/przód. (zamienia się po prostu bieguny)
    Przy mierzeniu prądu, trzeba być przygotowanym na kilkadziesiąt A w momencie włączenia, Więc trzeba mieć miernik cęgowy DC, lub jakiś mocny amperomierz.
    Zakładam, że Twój silnik nie ma wymiarów golarki elektrycznej.
    Nie wyliczysz żadnego udżwigu łodzi, a co najwyżej jej prędkość, ale to przekracza Twoje możliwości, bo musiałbyś znać współczynnik oporów i wiele skomplikowanych wzorów.
    Prawda jest taka, że zawsze popłynie, a jaką prędkość osiągnie, najlepiej sprawdzić- wodolotu nie zrobisz.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    sebek3 napisał:
    Jeśli to silnik prądu stałego, a prawdopodobnie tak jest, to żeby otrzymać wsteczny bieg wystarczy zmienić polaryzację napięcia na zaciskach silnika.

Ale wziąść też trzeba pod uwagę że ze względu na konstrukcję mechaniczną można spotkać się z niemiłą niespodzianką, na przykład gdy śruba jest nakręcona na gwintowaną końcówkę wału...
  • Poziom 27  
    jdubowski napisał:
    sebek3 napisał:

Ale wziąść też trzeba pod uwagę że ze względu na konstrukcję mechaniczną można spotkać się z niemiłą niespodzianką, na przykład gdy śruba jest nakręcona na gwintowaną końcówkę wału...

Owszem, tego już po uwagę nie brałem.
    Odniosłem się tylko i wyłącznie do silnika, nie zależnie od celu w jakim jest wykorzystywany :D
  • Poziom 2  
    Zgadza się, wymiarów golarki to nie ma. Jeśli zostało to zaprojektowane jako niewielki silnik do lodzi, to zakładam, że ma tak jak inne nowe silniki ok 30-35A

Szukam właśnie schematów regulatorów obrotów. Co do miernika dzięki, poszukam porządniejszego.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Uruchomić silnik, zmierzyć prąd, rozsądnie go przyhamować, zmierzyć do ilu wzrośnie pobór.
    Regulatorów PWM jest do wyboru, do koloru. Odwrotne obroty na mostku H na przekaźnikach, czy nawet na przełączniku. Dołożyć ewentualnie zabezpieczenie termiczne dla świętego spokoju.