Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niksik - Zegarek z lampkami NIXIE

Menuet 07 Sty 2012 19:39 11139 13
  • Niksik - Zegarek z lampkami NIXIE

Witam,

Dzisiaj chciałem zaprezentować konstrukcję, którą wykonałem pod koniec kwietnia zeszłego roku. Jest to zegarek z wyświetlaniem czasu i daty na lampkach NIXIE LC-513. Lampki są zamocowane w miedzianych kolankach o średnicy 28mm, które są przymocowane do dwóch złączonych sklejek między którymi znajduję się cała elektronika oraz gong ze starego zegara bliżej nie znanej marki, który wybija co godzinę aktualny czas. Kolanka z lampkami służą jednocześnie jako przyciski zegara, działające na zasadzie dotyku palcem. W kolanku z kropką dodatkowo zamontowany jest czujnik z pilota. Pracą zegarka steruje ATMEGA32, taka duża, bo taka była pod ręką w chwili robienia zegarka, a poza tym posiada odpowiednią ilość pinów aby móc sterować w kodzie BCD drivery 74141. Do każdej lampki wykorzystany jest jeden taki scalaczek, a więc nie ma wyświetlania multipleksowanego. Dodatkowo jeden TIMER procesora przeznaczony jest na generator PWM, który umożliwia regulacje jasności świecenia lampek. Czas jest odmierzany w popularnym układzie PCF8583, który wraz z bateryjka zapewnia nieprzerwane odmierzanie czasu. Jako „napęd” do gongu wykorzystałem ramię z dysku twardego 2,5’, które po odpowiednim przystosowaniu doskonale spełnia swoją rolę. Cewką na ramieniu steruje podwójny mostek H – L293, w tym przypadku wykorzystany jest tylko jeden z mostków. Sterowanie poprzez dotykanie rurek palcem zrealizowane jest w prostym układzie wzmacniacza tranzystorowego, z odpowiednim filtrem na wyjściu, które jest podłączone bezpośrednio do wejściowego pinu procesora. Takie rozwiązanie reaguje na częstotliwość sieci – 50Hz, która przedostaje się na wejście wzmacniacza po dotknięciu palcem. Aby zwiększyć czułość takiego rozwiązania i umożliwić działanie poprzez polakierowana rurkę masa zegarka jest podłączona poprzez dwa kondensatory 470pF do zera i do fazy napięcia sieciowego. Zegarek po zamknięciu w obudowie niestety nie jest już „otwierany”, wynika to z tego iż napis na przodzie jest „wprasowany” w sklejkę a następnie całość została zalakierowana lakierem bezbarwnym. Program w procesorze można zmienić poprzez wgrany Bootloader opierający się na RS232, który jest wypuszczony z tyłu zegarka na złączu DB9. Zasilanie zegarka odbywa się też poprzez to złącze napięciami 200V do lampek NIXIE i 9V do zasilania całej elektroniki.

Schematu do zegarka niestety nie mam, bo cały układ zmontowałem bez żadnego schematu. Gdyby pojawiły się prośby o schemat, to postaram się go narysować.

Na zamieszczonych zdjęciach zegarek jest jeszcze nie pomalowany i nie jest poprawiony trochę napis "Niksik". Po polakierowaniu zegarkowi nie miał kto zrobić zdjęć, chociaż działa do dziś i nic się znim złego nie stało :)

Pozdrawiam, Menuet

Fajne!
  • #2 07 Sty 2012 23:44
    maciekc11
    Poziom 13  

A takie pytanie dlaczego kolega nie zrobił PCB, przecież by to bardzo powiększyło estetyke i ułatwiło prace podczas jakichkolwiek napraw.

• #3 08 Sty 2012 00:52
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam, ładnie wykonany zegarek. Widzę że gong jest dwu tonowy, możesz przybliżyć jak on działa i najlepiej nagrać jego dźwięk? Poza tym + za estetyczne połączenie szkła, miedzi i drewna ;)

• #4 08 Sty 2012 12:30
    paluszasty
    Poziom 23  

Z zewnątrz super:) ale w środku masakra. Jak to kolega polutował? Bo aż się zastanawiam? Z daleka wygląda jak jeden wielki punkt z cyny...Lepiej chyba było dać płytkę uniwersalną, polutować kynarem czy nawojowcem. To łączenie masy poprzez kondensatory tez jest wg mnie kiepskim pomysłem, 470pF to owszem malutki kondensatorek ale niech ulegnie on uszkodzeniu i przebiciu...
    Ale żeby nie było projekt naprawdę mi się podoba.

Dodano po 30 [sekundy]:

Szczególnie podoba mi się ta głowica od dysku:), fajny pomysł.

• #5 08 Sty 2012 14:45
    maliniak80
    Poziom 16  

Fajnie koledze wyszedł ten zegarek i super pomysł z wykorzystaniem elementów dysku twardego, mi sie tylko nie podoba to że zasilacz nie stanowi integralnej czesci zegarka tylko gdzieś sie poniewiera na przewodach. Pozatym brawa za odwage umieszczenia fotki elektroniki, niektórzy na forum są bardzo na to uczuleni a ta fotka to niezła pożywka dla nich.

W czym jest napisany kod do zegarka?

• #6 08 Sty 2012 14:50
    KeinXor
    Poziom 24  

Projekt z zewnątrz bardzo ładnie się prezentuje, natomiast środek to istna masakra :) krzątają się tam jak widać smd 1206, tht a wszystko zalane glutem. Jak by to upakować nawet na płytkę uniwersalną zawsze to było by lepiej.

• #7 08 Sty 2012 16:18
    gbd.reg
    Poziom 20  

Witam, projekt z zewnątrz prezentuje się genialnie. Mam pytanie odnośnie samego sterowania: który "przycisk" spełnia jaką funkcję? Może jakiś schemat działania programu?

• #8 08 Sty 2012 20:13
    1861421
    Usunięty  
  • #9 09 Sty 2012 00:06
    Menuet
    Poziom 16  

Witam,

Dziękuje za wszystkie opinie na temat mojego zegareczka :)

Cytat:
    A takie pytanie dlaczego kolega nie zrobił PCB, przecież by to bardzo powiększyło estetyke i ułatwiło prace podczas jakichkolwiek napraw.

Płytki nie zrobiłem, ponieważ nie było zbytnio takiej potrzeby, jest tam niewiele elementów. Co do estetyki to nie ma to dla mnie większego znaczenia, gdyż do środka i tak się nie da zajrzeć bez zdewastowania obudowy zegarka, a co za tym idzie żadnych napraw nie da się wykonać.

Cytat:
    Widzę że gong jest dwu tonowy, możesz przybliżyć jak on działa i najlepiej nagrać jego dźwięk?

Tak, gong jest dwu tonowy, dźwięk zależy od tego w którą strone odchyli się "młoteczek" na ramieniu z dysku, a więc zależy to od polaryzacji napięcia na cewce. Dodatkowo poprzez regulację czasu pojawiania się napięcia można w pewnym stopniu zmieniać głośność. Niestety po zamknięciu całości gong nie jest zbyt głośny. Dzwięku narazie nie mam jak nagrać, ale jak będę miał okazję to wrzucę tutaj na Forum nagranie.

Cytat:
    To łączenie masy poprzez kondensatory tez jest wg mnie kiepskim pomysłem, 470pF to owszem malutki kondensatorek ale niech ulegnie on uszkodzeniu i przebiciu...

Kondensatorki, które są do tego zastosowane to Y2, są na napięcie 4kV. Takie kondensatory zazwyczaj pracuja w filtrach przeciwzakłóceniowych, więc jakieś normy co do bezpieczeństwa też powinny spełniać. Poza tym w układzie nie ma możliwości bezpośredniego dotknięcia masy.

Zasilacz zegarka jest umieszczony w małej obudowie zasilacza wtyczkowego, także nie stanowi to jakiegoś większego problemu estetycznego a znacząco zmniejsza rozmiary samego zegarka.

Cytat:
    który "przycisk" spełnia jaką funkcję? Może jakiś schemat działania programu?

Ogólnie zegarek na dzień dzisiejszy posiada tylko pokazywanie daty i godziny, oraz możliwość regulacji jasności świecenia. Nie ma żadnego "menu" a funkcje guzików liczącz od lewej są następujące:
    1-Wybicie aktualnej godziny
    2-zmiana jasności +
    3-zmiana jasności -
    4-wejście w zmiane jasności

W programie nie ma możliwości zmiany godziny, godzine można jedynie zmnienić z zewnątrz za pomocą RS232. Tak było mi szybciej na początku to zrobić, a czasu było w tego nie wiele. Najwięcej czasu zajeły prace mechaniczne przy obróbce sklejek.

Pozdrawiam, Menuet

• #12 09 Sty 2012 22:28
    Menuet
    Poziom 16  

Witam,

zipzap napisał:
    Czy te rurki na wyprowdzeniach lamp nixie to styki z gniazd canon, czy też z jakiegoś innego źródła?

Dokładnie, te rurki na wyprowadzeniach to styki z gniazd Canon, mam ich wiele, a doskonale sprawują się przy podłączaniu lampek, gdyż lutowanie przewodów do samej lampki jest bardzo uciążliwe. Aczkolwiek kiedyś udało mi się przylutować kabelki bezpośrednio do wyprowadzeń, ale było to bardzo ryzykowne, bałem się, że podczas nagrzewania nóżek szkło się rozszczelni i lampka pójdzie w śmietnik, a jak wiadomo ceny lampek nie należą do najniższych.

Pozdrawiam, Menuet

• #13 04 Lut 2012 18:40
    mosfet
    Poziom 25  

Czy mógłby kolega powiedzieć coś więcej o mocowaniu lampek do kolanek? To są o-ringi czy jakieś inne sprytne elementy?

• #14 06 Lut 2012 00:13
    Menuet
    Poziom 16  

Witam,
    Lampki w rurkach trzymają się na wcisk, a dokładniej są owinięte taśmą izolacyjna aby wchodziły ciężej, ale nie tak całkiem mocno. Te białe o-ringi to jest izolacja z białego kabla od sluchawek. Idealnie do tego zastosowania pasowało takie rozwiazanie, a dodatkowo mocne wcisniecie tej izolacji zapewnia sztywniejsze mocowanie lampek.

Pozdrawiam, Menuet

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME