Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak jest ostatecznie z tymi "zuzywajacymi sie laserami&

Zeus0 18 Dec 2004 01:22 1944 16
    Zeus0
    Level 16  
    Witam

Proponuje temat ktorego szukalem i nie znalazlem na elektrodzie. Mam na mysli lasery znajdujace sie w nagrywarkach cd,dvd czy combo.

Otoz kazdy (nawet w sklepach) poleca kupno osobnego cdromu, poniewaz gdy korzysta sie z nagrywarki to "laser sie szybciej zuzywa", ale jak to w koncu jest, w jakim czasie dla zwyczajnego uzytkownika zuzyje sie laser szybciej ??? (dwa miesiace czy pol roku ?) WYdaje mi sie ze szybciej ktos kupi nowszy i lepszy czytnik, czy elektronika siadzie, albo chocby laser sie zdazy zakurzyc. CZy nagrywajac np. jedna plytke dziennie i odczytujac nawet 10 to w jakim czasie zuzyje sie:
    -mechanizm lasera,
    -sam uklad lasera,
    -elektronika nagrywarki,
    Niz gdyby tylko nagrywac ta 1 plytke a odczytywac inne w osobnym czytniku ???

Druga prawa to napedy combo, to samo pytanie co wyzej, czy sie rzeczywiscie szybcie zuzywaja niz osobna nagrywarka,osobne dvd i osobny cd ???

Wyzej napisalem moje spostrzezenia czy to prawda ze lepiej kupic osobne urzadzenia czy bez problemu mozna kupic jedno i wystarczy (tzn nie zniszczy sie przez to ze jest tylko jedno do wszystkich czynnosci)

Prosze pisac jakie macie zdanie, a moze ktos ma linka do jakis testow to by ulatwilo sprawe (chce tez udowodnic kilku znjomym co lepsze i dla pewnosci pisze ten post)
    Zbynia
    Level 31  
    kupic te które ma długa gwarancje...
    0__0
    Level 30  
    co do combo to przy obecnych cenach lepiej dolozyc paredziesiat zlotych i kupic nagrywarke dvd,
    a jesli juz sie upierasz przy combo to faktycznie lepsze sa osobne dvd i nagrywarka bo po pierwsze mozna wtedy przegrywac plyty w locie a po drugie jak combo przestanie np czytac dvd (bardzo czesta przypadlosc) to zostajesz na 2 tygodnie bez zadnego napedu a przy dwoch napedach
    zostanie ci zawsze nagrywarka
    mirekq
    Level 17  
    Jesli masz gwarancje to co cię obchodzi że się laser zużyje to jest problem sprzedawcy a nie twój, kupiłem najtańszą nagrywarkę samsunga mam 2 lata gwarancji więc robię nią wszystko i się nie przejmuję:)
    Zeus0
    Level 16  
    Czyli w sumie oprocz combo, gdzie moze pasc dvd (kwestia czasu przy oddaniu na gwarancji) mozna kupic cd/rw i nie martwic sie o lase, bo zanim padnie to albo juz kupimy cos nowszego, albo na gwarakcji sie odda a dodatkowy cd to tylko jako dodatek zeby kopiowac w locie plytki, albo jak komus potrzebne sa dwa napedy do pracy.
    karqs
    Level 11  
    Witaj,
    Ja mysle ze teraz oplaca sie kupowac nagryware dvd - 'zwykle' nagrywary juz zabardzo sie nie oplacaja - nie mowic o cd-romach. Co do combosow nie wiem bo nigdy nie uzywalem.

Co do lasera - sadze ze to sciema. Moj kolega do tej pory mial nagrywarke LG 8x (tak, baardzo stara). Korzystal z niej dosyc czesto nagrywajac i odczytujac plytki. Doslownie tydzien temu mu padla - nagrywa z bledami i nie zabardzo odtwarza. Ale czy tyle czasu to malo? (nie orientuje sie ile dokladnie, ale nagrywarki 8x byly nowe pare lat temu). Mysle, ze spokojnie starczy Ci pare lat dzialania napedu - pozniej i tak bedzie za wolny, lub wejdzie jakis nowy typ plyt.

Slyszalem teorie, ze odtwarzanie plyt CD Audio jest 'niezdrowe' dla lasera - musi pracowac caly czas co niekorzystnie wplywa na jego zywotnosc. Nigdy tego nie testowalem, ale lepiej kopiowac plytki cda na dysk przed odtwarzaniem :)

Pozdro!
    kostian
    Level 25  
    Niektóre firmy podają czas pracy napędu - ok.100 000 godzin, czy mało czy dużo nie wiem - nie ma pewności że jednak nie padnie wcześniej.
    martinpl
    Level 27  
    mam zle doswiadczenia dotyczace Samsungow, cd-rom u mnie samsunga pracowal 9 miesiecy, u kumpla po roku padl, a w szkolnej pracowni wymienili juz po jednym semestrze na LG
    ps.ja tez mam teraz LG i nie narzekam...
    praw
    Level 17  
    Ja mam nagrywarkę TEAC x16 od okolo 2,5 roku (a kupiłem ją używaną, więc razem pracuje około 3,5 roku). Nie mam innego napędu.

I jak narazie nic się nie dzieje. Podejrzewam, że jeszcze z roczek pochodzi.

pozdrawiam
    carrot
    Moderator of Cars
    Mam starą nagrywarkę Yamahy 6x na SCSI, działa już z 6 lat i nic jej nie dolega (nie chce się cholera zepsuć i dlatego nie kupuję nowej)
    Pzd
    Panda02
    Level 32  
    kostian wrote:
    Niektóre firmy podają czas pracy napędu - ok.100 000 godzin, czy mało czy dużo nie wiem - nie ma pewności że jednak nie padnie wcześniej.

Rok kalendarzowy to 8760 godzin co przy podanych 100000 to ponad 11 lat nieprzerwanej pracy. Sądzę, że dużo prędzej sprzęt zastarzeje się moralnie.
    cyferblat
    Level 23  
    Laser traci emisje , chociaz dioda led dziala na podobnej zasadzie ,a nie traci emisji - ale prawda jest taka : spójne swiatlo lasera o duzej energi powoduje deformacje przez podgrzanie zabrudzonych soczewek - plastikowych i traci spoistosc wiazki i ma problemy z czytaniem .
    Nie jest to wina samego lasera lecz optyki....choc w wyniku emisji laser sie zuzywa .
    Zbynia
    Level 31  
    owszem zuzywa sie
    a przy zabrudzonych poliweglanowych soczewkach(nie szklanych bo coraz zadziej spotykane sa takie) potrafi wypalic po jakims czasie nawet dziurke
    zawsze pomaga peerka (ale czasem nie na dlugo) do poprawy ogniskowania
    User removed account
    User removed account  
    Kapsis
    Level 25  
    jak wszystko na swiecie jest zuzywalne.tak samo i cd/dvd czytniki.sam mechanizm obracajacy czytnikiem moze sie zuzyc,soczewka trwale uszkodzic,a co do tego lasera to tez na pewno moze sie zuzyc.Lasery w czytnikach to klasyczne uklady polprzewodnikowe[o malej mocy spojnego swiatla].Akcja laserowa zachodzi poprzez isntnienie heterozlacza i zajscia inwersji obsadzen nosnikow.nosniki non stop przemieszczaja sie dlatego materialy z ktorego zbudowane sa heterozlacza maja swoja zywotnosc
    powracajac do watku czesto ludzie probuja popsrtu spirtyusem przemyc soczewke myslac ze to przez to nie dziala im czytnik.w zasadzie przyczyn moze byc miliony..nie mowiac o samych ukladach analogowych w czytniku.osobiscie nie polecam LG ani Liteon
    cyferblat
    Level 23  
    Wiele czytników optycznych próbowlem naprawic i Teac wydawal mi sie najlepszy - szklana soczewka skupiajaca - ale tez sie zepsol ....
    laser sie wypalil . Zawsze czyscilem takze pryzmat w srodku pod soczewka i soczewke od wewnatrz ....
    Jezeli chcecie miec dlugo sprawny mechanizm o daleko od kurzu i czesto odkurzac komputer . Czytnik laserowy audio firmy Technics mam juz wiecej niz 10 lat i dziala bezproblemowo ... czytniki komputerowe 3-5 lat ...cos w tyn jest ....ale co ?
    bobeer
    Level 28  
    praw wrote:
    Ja mam nagrywarkę TEAC x16 od okolo 2,5 roku (a kupiłem ją używaną, więc razem pracuje około 3,5 roku). Nie mam innego napędu.

I jak narazie nic się nie dzieje. Podejrzewam, że jeszcze z roczek pochodzi.

pozdrawiam

mam prawdopodobnie ten sam sprzet W516EB
    mysle ze przy mojej exploatacji jest nie do zniszczenia (1 plyta tygodniowo nagrana)
    w dodatku mam drugi taki sam z uszkodzona elektronika (laser sprawny)
    nieprzypuszczam bym wymienial te nagrywarke na inna w przeciagu najblizszego 1,2,3lat, na pad lasera tez raczej nie licze. Przynajmniej nie spotkalem sie z uszkodzonym laserem w tej nagrywarce (bo bym naprawil te druga ;))