Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria z telefonu do lampki rowerowej - jak podłączyć?

pawell90 07 Sty 2012 22:19 3456 4
  • #1 07 Sty 2012 22:19
    pawell90
    Poziom 9  

Witam,

Nie wiedziałem do jakiego działu dodać ten wątek.

Mam lampkę rowerową taka jak na zdjęciu.

Można ją ładować poprzez kręcenie "dynamem".

W lampce jest zastosowany akumulator (LIR2032) o bardzo małej pojemności (40mAh) i postanowiłem go zastąpić bateria Li-ION (3.7V/700mAh) z telefonu Siemens A75.

Planuję tak zrobić:
    Dynamo wyrzucam, a jego miejsce wstawiam baterie z telefonu i wszytko podłączam według tego schematu:

Czy jeżeli tak połączę to będę mógł ładować tą baterie? Chodzi mi o elektronikę zabezpieczającą baterie przed przeładowaniem/przegrzaniem, żeby nic nie uszkodzić.

0 4
  • #2 08 Sty 2012 00:46
    gula01
    Poziom 10  

Jeśli oryginalny akumulator był na 3.7 volta to możesz podłączyć ten akumulator ,ale jeżeli był na 1.2v albo 1.5v .To nie bardzo możesz podłączyć...

0
  • #3 08 Sty 2012 01:06
    pawell90
    Poziom 9  

dokładnie to był na 3.6V, ale taka różnica w tym przypadku to nie różnica.

Mi chodzi o to, czy jeżeli ta bateria z telefonu będzie tak podłączona to czy nie ulegnie np przeładowaniu, bo w telefonie są zebezbieczenia, że jak bateria ma te 3.7V to odłącza zasilanie, a jak ok 2,4 to wyłącza telefon, bo poniżej bateria może się uszkodzić.

0
  • #4 08 Sty 2012 01:28
    gtyle
    Poziom 14  

Kolego pawell90, jak myślisz, dlaczego na baterii masz trzy złącza? Otóż to środkowe wykorzystywane jest do kontroli procesu ładowania i rozładowania. Ogniwa Li-ION powinny posiadać napięcie w granicach 3.2-4.2V, nominalne: 3,7V. Przekroczenie wartości granicznych grozi uszkodzeniem ogniw, a nawet pożarem (dużo o tym w sieci). Wykorzystaj profesjonalną ładowarkę do Li-Ion, albo posłuż się telefonem: najtańsza ładowarka z profesjonalną kontrolą procesu ładowania. Przy oświetleniu diodowym nie musisz się zbytnio martwić rozładowaniem: bardzo mały prąd rozładowania, który zaniknie właściwie przy 3V.

0
  • #5 12 Sty 2012 20:57
    pawell90
    Poziom 9  

już sobie poradziłem.
    zamykam.

0