Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maszyna do szycia Łucznik 835 kulkuje dolną nitkę

kumalo 07 Sty 2012 22:49 16354 15
  • #1 07 Sty 2012 22:49
    kumalo
    Poziom 11  

Witam! Mam problem z maszyną do szycia Łucznik 835. Maszyna ma swoje lata ale działała bardzo dobrze. Niedawno zepsuły się zębatki w dolnym mechanizmie i zostały wymienione w w "serwisie AGD". Efekt jest taki: czasem udaje się zeszyć parę centymetrów ale w większości od spodu kulkuje dolną nitkę albo urywa górną. Wy testowałem ustawienia maszyny i nadal urywa nitkę. Proszę o poradę chcę zmierzyć się z tą maszyną. Czy jest coś do regulacji??

Mod. ROBSON33
    Należy poprawnie wkleić foto zgodnie z tą instrukcją
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .

2 15
  • #2 08 Sty 2012 16:34
    wiesław67
    Poziom 21  

trzeba najpierw sprawdzic prawidłowe nawleczenie górnej nitki oraz czy igła jest prawidłowo zamocowana. może górna nitka idzie zbyt luźno z naprężacza nici. synchronizacja igły z chwytaczem może byc zła. dolna nitka z bębenka możę byc zbyt mocno docisnieta w stosunku do górnej nitki. możle że po wymianie zębatek coś zostało złe ustawione. sprawdzic czy w górnym naprężaczu nici jest sprężynka kompensacyjna i czy działa dobrze.po podniesieniu stopki dociskowej mechanizm luzuje docisk talerzyków w naprężaczu nici ale jak opusci sie stopkę to nie powinien w dalszym ciągu rozchylac talerzyków.nieraz bywa tak ze po opuszczeniu stopki talerzyki pozostaja rozchylone i wtedy nitka górna bedzie szła luźno a scieg będzie pęntelkował od spodu materiału i maszyna bedzie zrywała nici.

0
  • #3 08 Sty 2012 16:51
    axxx
    Specjalista AGD

Czy coś jest do regulacji? Owszem,czym prostsza maszyna tym więcej regulacji.
    Tak tylko dodam bo większość już jest na forum.
    Jeżeli igła jest prawidłowo wkręcona to sprawdż czy skok chwytacza w stosunku do igły jest prawidłowy.

0
  • #4 09 Sty 2012 21:49
    kumalo
    Poziom 11  

Witam podoiłem dziś walkę z maszyną łucznik 834 Bardzo przepraszam ale pomyliłem model cały czasz myślałem ze mam model 835. Dziękuje za odpowiedź które pobudziły mnie do działania. Udało mi się namierzyć poluzowaną śrubkę (na rys nr. 4).
    Maszyna do szycia Łucznik 835 kulkuje dolną nitkę

Następnie znalazłem sposób synchronizacji na:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1265938-60.html

gdzie opisano regulacje:

1.
    Koło zębate (rys. nr 1) znajdujące się na wałku poziomym ustawić w dowolnym położeniu i dokręcić .

2.
    Koło zębate(rys. nr 3) usytuowane na osi pionowej napędzające chwytacz ustawić tak, żeby ząbki transportera znajdowały się równo z płytką ściegową mając tendencje schodzenia w dół. W tym momencie igła powinna znajdować się ok. 5-10 mm nad płytką sciegową. Następnie należy wsunąć koło zębate napędzające chwytacz znajdujące się na wałku pionowym i lekko dokręcić.

3.
    Ustawienie skoku chwytacza w stosunku do igły. Chwytacz w momencie powrotu igły do góry (tz. jak kręcisz kołem maszyny igła się wbija w materiał dochodzi do najniższego punktu i wraca ) powinien być tak ok. 2mm nad otworem igły .

4.
    Sprawdzić czy wszystkie części są odpowiednio dokręcone. Powoli zakręcić kołem napędowym w celu sprawdzenia ustawień.

Co mi z tego wyszło maszyna szyje i po 10cm ściegu kulkuje od spodu i blokuje materiał albo urywa nitkę. Zębatki które zaznaczyłem na zdjęciu były właśnie wymieniane i po ich wymianie zaczęła się zabawa. Proszę o podpowiedź.

0
  • #5 10 Sty 2012 17:36
    wiesław67
    Poziom 21  

o ile pamiętam to koło zębate nr.3 poziome służy tylko do napędu chwytacza poprzez koło nr.3 pionowe. na kole nr3 pionowym są dwa wkręty na klucz imbusowy , ten klucz moze byc calowy lub metryczny. przy pomocy tych wkrętów dokonuje się ustawień skoku pętlowego chwytacza z igłą. odkręc boczny dekiel i znajdź na igielnicy dwa znaki tzw ( fazki )znajduja sie one na górze igielnicy. polyzowac wkrety na kole nr 3 pionowym. kręcic kołem pasowym maszyny w kierunku obrotów maszyny doprowadzic igłę do dolnego martwego punktu. w tym położeniu górny znak na igielnicy powinien równac sie z górną powierzchnią prowadnicy igielnicy. nastepnie krecą dalej w tym samym kierunku ustawic niższy znak na igielnicy równo z górną powierzchnią prowadnicy. w tej pozycji czubek chwytacza powinien znajdowac sie w osi igły. w tym położeniu dokrecic wkręty na pionowej zębatce. na obydwu żebatkach powinien byc minimalny luz.jezeli luz bęzie za mały zębatki będą ( grały) i szybko sie zuzyją.jezeli będzie za duży luz to może przestawic sie chwytacz względem igły. te zębatki to wymieniał chyba jakis amator mechanik. śrubą nr 4 na zdj. reguluje się ząbki tansportera. tzw. elipsę .kręcąc kołem napędowym gdy gdy igła schodzi do dołu ząbki transp. tez powinne isc do dołu. gdy czubek igły dojdzie górnej powierzchni płytki ściegowej ząbki powinne byc tez równo z jej powierzchnią. nie mogą wystawac wyżej. koło nr.1 moze byc umocowane jak zdj. nie dowolni , tylko wkret ma byc na frezie. natomiast nic niema na temat koła nr.2.tym kołem tez o ile pamiętam reguluje sie zabki transp.

0
  • #6 10 Sty 2012 17:55
    1167387
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 10 Sty 2012 19:07
    axxx
    Specjalista AGD

Poluzowany wkręt nr.4 mógł naprawdę namieszać w ustawieniach twojej maszyny.
    Podrzuć maszynę do pkt.w którym nie dopatrzyli sprawy do końca.

0
  • #8 10 Sty 2012 19:12
    1167387
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 11 Sty 2012 12:46
    1167387
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 11 Sty 2012 14:27
    wiesław67
    Poziom 21  

coś mi tu nie pasuje w zwiazku ze zdjeciem nr.1. to nie jest ustawienie chwytacza z igła ,tylko ustawienie transportu ząbkowego względem płytki sciegowej i igły. najpierw ustawia sie chwytacz do igły a dopiero po tym ustawia sie ząbki-płytka ściegowa- igła. jesli chodzi o zebatki to chwytacz reguluje się na zebatce pionowej a nie na poziomej jak na zdjeciu nr.2. ja przynajmniej tak robię i nie twierdze ze tylko ja mam rację. jezeli wkret na mimośrodzie ma fazkę na wałku ( zdj. nr.2 ) to regulacji ząbki - płytka ściegowa - igła dokonuje się większą zębatką którą napedza mała zębatka z wałka głównego (tzw. palec ) . tak myślę chociasz moge sie mylic.

0
  • #11 11 Sty 2012 14:32
    1167387
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 11 Sty 2012 18:00
    wiesław67
    Poziom 21  

nie neguję twoich zdolnosci , tylko zauwazyłem ze kazdy ma troche inne sposoby na naprawe. ale co tam, najwazniejsze to zeby maszyna dobrze szyła. a nie zaszkodzi dowiedziec sie o innych sposobach naprawy. ja pracuję jako mechanik maszyn szyjących,ale maszyn przemysłowych.jesli chodzi o maszyny domowe raczej jestem samoukiem ale jakos sobie z nimi radze i czasem wpadnie trochę lewego grosza .

0
  • #13 11 Sty 2012 21:27
    1167387
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 15 Sty 2012 15:21
    1167387
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 29 Sty 2012 21:06
    kumalo
    Poziom 11  

Witam przepraszam że nie odpisałem ale niedoszłym do końca zmagań chwilowo nie miałem czasu i nerwów ale udało mi się ustalić dlaczego po ustawieniu maszyna raz szyje raz nie pierwsza rzecz to jeszcze jeden poluzowany wkręcik na kółeczku które napędza pasek. a przede wszystkim muszę wymienić bębenek na dolną szpulkę ponieważ w bardzo ciekawy sposób nitka górna przewleka się raz nad nim a raz pod nim nietrwożący szycia i dopiero jak wymienię to napisze że udało mi się wygrać wydawało by się prostą operację Gorąco pozdrawiam i Dziękuje za pomoc!!

0
  • #16 31 Sty 2012 23:36
    1167387
    Użytkownik usunął konto