Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LM308N i stacja lutownicza

Katoo 07 Jan 2012 22:52 1971 8
 • #1
  Katoo
  Level 17  
  Witam kończę projektować stacje lutowniczą z termoparą i myślę nad zastosowaniem LM308N ponieważ takiego mam pod ręką. I mam takie pytanie bo z noty katalogowej jak dobrze wyczytałem jest on na 18V , a ja używam zasilania 5,7V do procesora. Ponieważ z 2 kolb zrobiłem jedną by pozbyć się zasilacza,2 kolby jedna na 220v ,a druga na 24v z termoparą. Zamieniłem grzałki i mam teraz kolbę na 220v i z termoparą. Dlatego nie mam zasilacza i zastanawiam się czy na 5,7V jak go podłącze bedzie działać?
 • #2
  TomaszKro
  Level 13  
  W katalogu piszą, że chodzi od +/-2V tak, że powinien działać.
 • #3
  Katoo
  Level 17  
  A powiesz mi z której to rubryki wyczytałeś:P bo nie widzę:P chciałbym się jeszcze zapytać czy do termopary jaki będzie lepszy wzmacniacz odwracający czy nie odwracający??
 • #4
  TomaszKro
  Level 13  
  Chyba lepszy nieodwracający, bo nie obciąża wejścia. Rozumiem, że pomiar napięcia chcesz wykonać przetwornikiem A/D mikrokontrolera.
 • #5
  Katoo
  Level 17  
  jeżeli chodzi o ADC0 to tak:) początkujący jestem, skąd wziąłeś te +/-2v w pdfie pisze input voltage ranage to minimum 14V
 • #6
  jarek_lnx
  Level 43  
  Jeśli to ma być wzmacniacz do termopary, to możliwe, że będziesz potrzebował regulacji offsetu, (LM308 typ 2mV max 7,5mV) bo np. termopara typu K ma ~41µV/°C. Wejście i wyjście LM308 nie mogą osiągnąć, ani poziomu masy, ani zasilania, będziesz musiał zrobić sztuczną masę. Czy wzmacniacz obciąża termoparę, to bez znaczenia, bo ma ona rezystancję zwartych przewodów. Warto podłączyć jakiś rezystor, wymuszający przepływ małego prądu przez termoparę, tak aby przy uszkodzeniu termopary wzmacniacz wszedł w nasycenie i można było wykryć uszkodzenie.
 • #7
  Katoo
  Level 17  
  A może mi ktoś powiedzieć czy dobrze rozrysowałem wzmacniacz? Chciałem się jeszcze zapytać ile musi wynieść wzmocnienie żeby atmega nie miała żadnego problemu z odczytaniem sygnału z termopary ,oraz jakiej wartosci musi być rezystor (albo jak go obliczyć)?

  Pozdrawiam

  LM308N i stacja lutownicza
 • #8
  jarek_lnx
  Level 43  
  Musiał byś wiedzieć jakiego typu jest ta termopara, jeśli znasz zakres temperatur, napięcie z danej termopary i zakres przetwornika, to łatwo policzyć potrzebne wzmocnienie. W poprzednim poście napisałem, że tak ten wzmacniacz nie może tak wyglądać bo nie jest on rail-to-rail.
 • #9
  TomaszKro
  Level 13  
  Tutaj
  na początku w opisie.
  Tak jak kolega wcześniej zauważył musisz zrobić sztuczną masę do polaryzacji wzmacniacza operacyjnego. I najlepiej wejście przetwornika w atmedze skonfigurować na różnicowe.