Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć dodatkowe baterie do APC Smart 1500

berko 30 Paź 2013 00:23 12155 34
  • #31 30 Paź 2013 00:23
    wejog
    Poziom 12  

Przepraszam że się wcinam , ale nie chcę zakładać nowego tematu
    Mam APC Smart 1000 w wersji rackowej i chciałem tam podłączyć aku zewnętrzne o pojemności 160Ah.
    Baterie oryginalne mają 2x 12V/7Ah - dwa zestawy czyli razem 24V 14Ah.
    Aby nie padła ładowarka w UPSie pomyślałem aby dać zewnętrzną automatyczną ładowarkę 24V/20A z podtrzymaniem konserwującym .
    Czy taki układ będzie pracował prawidłowo?

Co do wartości bezpieczników bateryjnych to w moim UPSie są zabezpieczenia 60A/ każdą gałąź baterii.

• #32 14 Lis 2013 19:29
    maryanek
    Poziom 14  

Ja tylko z wynikami ;)
    Podłączenie dodatkowej baterii okazało się trafionym pomysłem, wszystko działa jak należy.... Podłączyłem dwa takie same zestawy akumulatorów żelowych pomiędzy każdy łańcuch wpiąłem bezpiecznik 100A tak jak było w oryginalnej baterii APC1500.
    Zgodnie z radą Andrzeja obie baterie naładowałem do pełna i dopiero wtedy podłączyłem równolegle.
    Naładowałem i rozładowałem baterie kilkukrotnie by pomiar wyszedł bardziej dokładny... Tak więc :

- ładowanie baterii do pełna wynosi za każdym razem od 14-14,5h
    - czas pracy pod obciążeniem 30W to 13 h
    - czas pracy pod obciążeniem 44W to 9,5h
    - czas pracy pod obciążeniem 95W to 6h
    - zużycie prądu UPS'a APC1500 na czuwaniu to 35W
    - zużycie prądu UPS'a APC1500 podczas ładowania 65W
    - bateria w pełni naładowana odłączona od UPS'a wskazuje - 27,2V
    - bateria w pełni naładowana podłączona do UPS'a wskazuje 27,5V
    - odcięcie prądu i wyłączenie UPS'a nastąpiło gdy naładowanie baterii spadło poniżej 21.1 V

Spostrzeżenia :
    - W każdym przypadku obciążeniem był adekwatny zestaw żarówek podpiętych pod miernik wskazujący zużycie energii w watach, by być pewnym, że jest takie jak piszą na żarówce, co w rzeczywistości jednak lekko mija się z prawdą :)
    - Kolejna ciekawa rzecz to mianowicie żarówki które były podłączane bezpośrednio do sieci wskazywały przykładowo pobór 44W podpięte jednak do serwera wskazywały już niecałe 42W...
    - Jak z pewnością zauważyliście czas ładowania przy obciążeniu 95W wygląda na najlepszy i wskazuje, iż podłączając urządzenie 44W powinniśmy otrzymać czas pracy na poziomie co najmniej 12h, tak jednak nie jest...

Teraz zabrałem się za montaż gniazda baterii dodatkowej na tylnym panelu mojego APC... Chcę by była możliwość odłączenia tej baterii w każdej chwili bez rozbierania urządzenia... i żeby wyglądało to porządnie, tak więc zdam fotorelacje za kilka dni... Swoją drogą ciekawi mnie, czy ten prostownik nie naładował by trzech takich ogniw :) co o tym myślisz Andrzej? wydaje się być grubą przesadą, ale skoro ładnie mu poszło z ładowaniem dwóch to czemu nie zapiąć trzech ? :)

• #33 14 Lis 2013 19:54
    wejog
    Poziom 12  

Czy próbowałeś podłączyć równolegle do UPS i baterii dodatkowy prostownik?

• #34 14 Lis 2013 19:58
    maryanek
    Poziom 14  

Nie, boję się takich operacji, moim celem było podtrzymać mój serwer wraz z routerem przez 12h i nie spalić domu :) - osiągnąłem 9,5h tak więc nie jest źle czas ładowania tez jest zadowalający

• #35 23 Lis 2013 10:28
    andy127
    Poziom 30  

maryanek napisał:
    Swoją drogą ciekawi mnie, czy ten prostownik nie naładował by trzech takich ogniw co o tym myślisz Andrzej? wydaje się być grubą przesadą, ale skoro ładnie mu poszło z ładowaniem dwóch to czemu nie zapiąć trzech ?

Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi.
    Nie znając schematu układu ładowania zastosowanego w UPS trudno jest na 100% odpowiedzieć TAK lub NIE.
    Jeśli układ ładowania posiada ograniczenie prądu ładowania (a wydaje mi się, że raczej musi posiadać) to po podłączeniu akumulatora o większej pojemności (lub kilku połączonych tak jak podłączałeś) powinien się wydłużyć czas do pełnego naładowania akumulatora po powrocie napięcia z sieci.
    Nie powinno być innych negatywnych zjawisk (mam taką nadzieję).
    Mając tyle akumulatorów co obecnie możesz pomierzyć czas ładowania dla jednej gałęzi i dla dwóch równoległych.
    Możesz także przy użyciu amperomierza o odpowiednio dużym zakresie (lub amperomierza z bocznikiem) zmierzyć początkowy prąd ładowania jednego zestawu akumulatorów i dwóch połączonych.
    Spodziewałbym się prądu nie większego niż ten jaki jest podany na oryginalnym akumulatorze jako prąd maksymalny (myślę, że projektant UPS-a brał to pod uwagę).
    Problem z pomiarem możesz mieć taki, że gdy UPS zaczął by pracować z akumulatorów na obciążenie, to prąd popłynie przez amperomierz w drugą stronę i będzie b. duży. Możesz uszkodzić amperomierz.
    Ale bez pomiaru amperomierzem - obserwując czas pełnego cyklu ładowania i szybkość wzrastania napięcia na akumulatorach podczas ładowania - można wysnuć jakieś wnioski.
    Najważniejsze aby nie działać pochopnie.
    Andrzej