Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć dodatkowe baterie do APC Smart 1500

08 Sty 2012 00:36 12770 34
  • Poziom 10  
    Witam,
    APC Smart 1500 na stylu wejście "battery connector" na dodatkowe zewnętrzne baterie. Chciałbym rozbudować UPS o dodatkowe baterie.
    W jaki sposób podłączyć dodatkowe baterie oraz o jakiej max pojemności mogę podłączyć do tego UPS-a baterie ? Należy podłączyć baterie (dwie po 12V szeregowo ) ?
    Gdzie można kupić wtyczkę, która podłącze nowe baterie do UPS-a ?

Dzięki za pomoc
  • Poziom 30  
    Witam.
    Jeśli chodzi o gniazdo w prawym górnym rogu, to nie jest to przypadkiem złącze umożliwiające odłączenie akumulatorów wewnętrznych na czas transportu?
    Andrzej
  • Poziom 10  
    andy127 napisał:
    Witam.
    Jeśli chodzi o gniazdo w prawym górnym rogu, to nie jest to przypadkiem złącze umożliwiające odłączenie akumulatorów wewnętrznych na czas transportu?
    Andrzej

Chyba masz rację kolego. Na wtyczce widać wyraźnie, że to zwiera obwód.
    W takim razie jak ten UPS poradzi sobie jeśli do niego podłącze dodatkowy zestaw akumulatorów ?
  • Poziom 30  
    Tam jest napisane "złącze baterii" i wcale nie wynika z tego, że można tam podłączyć baterię zewnętrzną. Gdyby tak miało być to spodziewałbym się innego opisu i zaznaczonej biegunowości. A tak jest to tylko rozłącznik baterii wewnętrznej.
    Aby się przekonać czy można podłączać baterie zewnętrzne poszukałbym instrukcji obsługi aby sprawdzić co producent na to.
    Jeśli chciałbyś dołączyć zewnętrzny akumulator do tego gniazda to masz możliwość włączyć tylko w szereg z wewnętrznym. Jeśli połączysz zgodnie to uzyskasz wyższe napięcie i nie wiadomo czy elektronika to przeżyje. Jeśli podłączysz przeciwnie to napięcia się odejmą i UPS nie będzie działał.
    Akumulatory powinno się dołączać równolegle. Ale trzeba sprawdzić czy producent to przewidział. Układ ładowania musi być przystosowany do zwiększonej pojemności akumulatora.
    Andrzej
  • Poziom 10  
    Odświeżam temat.

W jaki sposób sprawdzić czy da się do obecnych akumulatorów UPS-a APC Smart 1500 podłączyć równolegle dodatkowe akumulatory np: 2x100Ah ?
    A jeśli można, to czy trzeba będzie dokonać jakiejś specjalnej kalibracji, ustawień? Czy też wystarczy po takim podłączeniu dodatkowych akumulatorów włączyć zwykłą kalibrację z poziomu interfejsu www APC ?
  • Poziom 30  
    Mam mały prosty UPS. Jest w nim jeden akumulator 12V. Układ ładowania jest prosty, ładowanie z ograniczeniem prądowym na początku, a później utrzymywanie stałego napięcia na akumulatorze. Podłączenie równolegle dodatkowego akumulatora 12V powoduje, że gdy są rozładowane akumulatory to ładują się dłużej zanim osiągną napięcie buforowe. Gdy UPS po zaniku napięcia zasila odbiornik to po prostu działa dłużej. Ten UPS (mój) nie ma żadnej kalibracji komputerowej a tylko regulację napięcia pracy buforowej.
    W przypadku Twojego trzeba zacząć od tego ile i jak połączonych akumulatorów jest w środku. Piszesz, że chcesz podłączyć 2x12V. A tak jest w środku?
    Co do kalibracji w Twoim UPS to nie wiem na czym polega, dla tego nie podpowiem. Moim zdaniem podstawa, to zastosować to samo napięcie akumulatorów, co wewnętrzne.
    Andrzej
  • Poziom 10  
    andy127 napisał:
    Mam mały prosty UPS. Jest w nim jeden akumulator 12V. Układ ładowania jest prosty, ładowanie z ograniczeniem prądowym na początku, a później utrzymywanie stałego napięcia na akumulatorze. Podłączenie równolegle dodatkowego akumulatora 12V powoduje, że gdy są rozładowane akumulatory to ładują się dłużej zanim osiągną napięcie buforowe. Gdy UPS po zaniku napięcia zasila odbiornik to po prostu działa dłużej. Ten UPS (mój) nie ma żadnej kalibracji komputerowej a tylko regulację napięcia pracy buforowej.
    W przypadku Twojego trzeba zacząć od tego ile i jak połączonych akumulatorów jest w środku. Piszesz, że chcesz podłączyć 2x12V. A tak jest w środku?
    Co do kalibracji w Twoim UPS to nie wiem na czym polega, dla tego nie podpowiem. Moim zdaniem podstawa, to zastosować to samo napięcie akumulatorów, co wewnętrzne.
    Andrzej

Sam wymieniałem aku w swoim UPS są tam dwa aku 12v po 17Ah każdy połączenie szeregowo, między nimi jest bezpiecznik (chyba topikowy nie wiem na ile Amper).
    W takim razie, jeśli podłącze dajmy na to do obecnych akumulatorów jeszcze 2x70Ah(12v) to UPS da radę ?
    Mówi się, że prąd ładowania to 1/10 pojemności. W tym przypadku dla tej pojemności a więc 2x70+2x17Ah= 174Ah prąd ładowania wychodzi 17 Amper. Trochę przerażająca wielkość.
  • Poziom 30  
    Nie całkiem jest tak jak piszesz. Gdyby przyjąć ładowanie prądem 10-o godzinnym to dla 17Ah było by 1,7A. Ale jeśli połączysz dwa akumulatory 17Ah w szereg to nadal masz 17Ah tylko napięcie 2 razy wyższe. Prąd ładowania powinien być nadal 1,7A. Tak więc Twoje obliczenia nie są poprawne.
    Druga sprawa to prąd ładowania w UPS po podłączeniu dodatkowych akumulatorów równolegle. Gdyby dodać 17Ah+70Ah to wyszło by 87Ah. Prąd ładowania 10-godzinny byłby 8,7A. Ale UPS wcale nie musi Tobie tego zapewnić.
    W przypadku mojego UPS-a prąd ładowania jest ograniczony (o czym pisałem) i po podłączeniu dodatkowego akumulatora ładowanie tak powstałego zestawu odbywa się dłużej. W przypadku akumulatorów połączonych równolegle nie masz też gwarancji, że prąd ładowania rozpłynie się pomiędzy akumulatorami w takim stosunku jak sobie założyłeś. Jeżeli są połączone równolegle to napięcie na nich jest jednakowe a rozpływ prądów zależeć będzie od rezystancji wewnętrznej akumulatorów.
    Andrzej
  • Poziom 10  
    andy127 napisał:
    Nie całkiem jest tak jak piszesz. Gdyby przyjąć ładowanie prądem 10-o godzinnym to dla 17Ah było by 1,7A. Ale jeśli połączysz dwa akumulatory 17Ah w szereg to nadal masz 17Ah tylko napięcie 2 razy wyższe. Prąd ładowania powinien być nadal 1,7A. Tak więc Twoje obliczenia nie są poprawne.
    Druga sprawa to prąd ładowania w UPS po podłączeniu dodatkowych akumulatorów równolegle. Gdyby dodać 17Ah+70Ah to wyszło by 87Ah. Prąd ładowania 10-godzinny byłby 8,7A. Ale UPS wcale nie musi Tobie tego zapewnić.
    W przypadku mojego UPS-a prąd ładowania jest ograniczony (o czym pisałem) i po podłączeniu dodatkowego akumulatora ładowanie tak powstałego zestawu odbywa się dłużej. W przypadku akumulatorów połączonych równolegle nie masz też gwarancji, że prąd ładowania rozpłynie się pomiędzy akumulatorami w takim stosunku jak sobie założyłeś. Jeżeli są połączone równolegle to napięcie na nich jest jednakowe a rozpływ prądów zależeć będzie od rezystancji wewnętrznej akumulatorów.
    Andrzej

W taki razie żeby prąd mógł rozpłynąć się równomiernie ( naładować wszystkie aku po równo), podłączyć trzeba dodatkowy taki sam aku. lub po prostu podłączyć jeden ale duży, czyli wyjąć obecny i włożyć np: 2x50ah, wtedy będzie ładował równomiernie.
    Pytanie tylko, jak to będzie z tym prądem ładowania dla 100Ah, 10A ? Coś mi to nie pasuje. Skąd masz te obliczenia ?
  • Poziom 32  
    berko napisał:
    Pytanie tylko, jak to będzie z tym prądem ładowania dla 100Ah, 10A ? Coś mi to nie pasuje. Skąd masz te obliczenia ?
    Te 10A to prąd 10-cio godziny. Wyobraź sobie że twój UPS to kran i jak go odkręcisz to szklanka napełni się szybko wiadro dłużej a wanna jeszcze dłużej. Nie możesz zakładać że wanna napełni się w tym samym czasie co szklanka bo kranu nie da się mocniej odkręcić. I UPS musi mieć ograniczenie prądu ładowania o czym pisał kolega wyżej.
  • Poziom 10  
    rafbid napisał:
    berko napisał:
    Te 10A to prąd 10-cio godziny. Wyobraź sobie że twój UPS to kran i jak go odkręcisz to szklanka napełni się szybko wiadro dłużej a wanna jeszcze dłużej. Nie możesz zakładać że wanna napełni się w tym samym czasie co szklanka bo kranu nie da się mocniej odkręcić. I UPS musi mieć ograniczenie prądu ładowania o czym pisał kolega wyżej.

No dobrze ma to sens w przypadku napełniania wanny. Czy jednak, nie jest tak, że w zależności od pojemności akumulatora jest inna rezystancja czy coś takiego akumulatora i trzeba większego prądu, żeby "wypchać" go całego prądem ?

Jeśli jest tak jak mówisz, to nie ma żadnych przeciw wskazań, żeby podłączyć zamiast oryginalnych baterii duże np: 2x50Ah ?

Dodano po 7 [minuty]:

andy127 napisał:
    Andrzej

Pozwól, że policzę:

Specyfikacja mówi, że pełne naładowanie APC Smart 1500 to 3 godziny.
    Biorąc pod uwagę, że ładuje baterie o pojemności 2x17Ah=34Ah przez 3 godziny, prąd ładowania wychodzi ok 11 A.
    Zakładając, że to jego max prąd ładowania, akumulatory 2x50Ah=100Ah ładowane prądem 11A będzie ładował 10 godzin ?
  • Poziom 32  
    berko napisał:
    Czy jednak, nie jest tak, że w zależności od pojemności akumulatora jest inna rezystancja czy coś takiego akumulatora i trzeba większego prądu, żeby "wypchać" go całego prądem ?
    Im akumulator ma większą pojemność tym rezystencja(opór wewnętrzny) jest mniejszy łatwiej pochłania i oddaje energie.
    berko napisał:
    Jeśli jest tak jak mówisz, to nie ma żadnych przeciw wskazań, żeby podłączyć zamiast oryginalnych baterii duże np: 2x50Ah ?
    Jeśli twój UPS ma ograniczenie prądu ładowania(zabezpieczenie przed zbyt dużym poborem prądu przez akumulator) to nie ma żadnych przeciw wskazań.
  • Poziom 10  
    Jak to sprawdzić czy ma ogranicznik prądowy ?
  • Poziom 32  
    berko napisał:
    Biorąc pod uwagę, że ładuje baterie o pojemności 2x17Ah=34Ah przez 3 godziny, prąd ładowania wychodzi ok 11 A.
    Zakładając, że to jego max prąd ładowania, akumulatory 2x50Ah=100Ah ładowane prądem 11A będzie ładował 10 godzin ?
    Dobrze rozumiesz ale dwa akumulatory po 12V 17Ah połączone szeregowo dają 24V 17Ah a równolegle 12V 34Ah czas się zgadza ale prąd ładowania jest o połowę niszy bo około 5.6A
  • Poziom 10  
    rafbid napisał:
    berko napisał:
    Dobrze rozumiesz ale dwa akumulatory po 12V 17Ah połączone szeregowo dają 24V 17Ah a równolegle 12V 34Ah czas się zgadza ale prąd ładowania jest o połowę niszy bo około 5.6A

Aha no chyba, że tak. Czyli dwa akumulatory 50Ah połączone szeregowo dadzą 24V i 50Ah, ładowane prądem 5.6 A ładować się będą ok 10 godzin ?
    Ale jak sprawdzić czy UPS posiada ogranicznik prądu ładowania ?
  • Poziom 30  
    berko napisał:
    Aha no chyba, że tak. Czyli dwa akumulatory 50Ah połączone szeregowo dadzą 24V i 50Ah, ładowane prądem 5.6 A ładować się będą ok 10 godzin ?
    Ale jak sprawdzić czy UPS posiada ogranicznik prądu ładowania ?

Obaj piszemy Tobie, że 2 akumulatory 17Ah 12V połączone w szereg to 17Ah 24V, a Ty nie wierzysz. Ale tak jest. Jeśli jest 17Ah to znaczy, że można pobierać z tego akumulatora np. 17A przez 1 godzinę albo np. 1,7A przez 10 godzin itd. Jeśli ma on zgromadzony w sobie ładunek 17Ah to znaczy, że iloczyn prądu pobieranego i czasu wynosi 17. Jednostką jest Ah czyli amper razy godzina.
    W przypadku jednego akumulatora na pewno się z tym zgadzasz.
    Jeśli masz dwa takie akumulatory to możesz z jednego pobrać 17A przez godzinę i z drugiego też 17A przez godzinę. Jeśli je połączysz równolegle to będziesz miał nadal 12V i będziesz mógł pobrać takiego zestawu prąd 34A przez godzinę. Czyli pojemności się zsumowały i masz zestaw 34Ah 12V. Jak to wymnożysz to dostaniesz 408Wh.
    Jeżeli połączysz akumulatory szeregowo to taki zestaw będzie miał 24V. Z jednego akumulatora możesz nadal pobrać 17A przez godzinę, ale przy połączeniu szeregowym prądy się nie sumują i nie możesz z dwóch pobierać 34A, tylko nadal 17A. Gdybyś obciążył taki zestaw 34A to po 1/2 godziny akumulatory były by rozładowane.
    I to prawdopodobnie się Tobie nie zgadza. Ale pomyśl, że masz teraz nie 12V a 24V. Jeżeli pomnożysz 24V razy 17Ah to wyjdzie Tobie energia 408Wh, czyli to samo co w przypadku poprzednim.
    Nikt więc energii elektrycznej nie ukradł.
    Podsumowując: 2 akumulatory 50Ah 12V połączone szeregowo to 50Ah 24V.
    połączone równolegle to 100Ah 12V.
    Jak sprawdzić, czy jest ograniczenie prądu ładowania?
    1. poszukać schematu i zobaczyć,
    2. skontaktować się z producentem i zapytać,
    3. w szereg z akumulatorem włączyć odpowiedni amperomierz i zaobserwować jaki jest prąd ładowania na początku i w trakcie ładowania.
    Andrzej
  • Poziom 14  
    Witam
    Jeśli to nikomu nie będzie przeszkadzać to by nie zakładać nowego tematu, czy można podłączyć dwa takie same UPS'y j/w do sieci i tylko złączyć wyjścia 230V dla urządzeń w jedno ? czy zapewni mi to dłuższy czas pracy mojego serwera i oba UPS'y będą zużywały baterie jednakowo ? Teoretycznie powinno mi to zapewnić dłuższy czas pracy podtrzymywanego urządzenia..... Obecnie jeden UPS APC1500 utrzymuje mi urządzenie do niego podłączone przez 6H tak więc całkiem nieźle chciałbym wydłużyć ten czas do 12h...
    Będę wdzięczny za podpowiedź jak to uczynić...
  • Poziom 25  
    Takie połączenie prawdopodobnie zapewni krótkotrwałe efekty "pirotechniczne".
  • Poziom 30  
    maryanek napisał:
    czy można podłączyć dwa takie same UPS'y j/w do sieci i tylko złączyć wyjścia 230V dla urządzeń w jedno ? czy zapewni mi to dłuższy czas pracy mojego serwera i oba UPS'y będą zużywały baterie jednakowo ? Teoretycznie powinno mi to zapewnić dłuższy czas pracy podtrzymywanego urządzenia..... Obecnie jeden UPS APC1500 utrzymuje mi urządzenie do niego podłączone przez 6H tak więc całkiem nieźle chciałbym wydłużyć ten czas do 12h...

Niestety tak się nie da. Spowoduje to uszkodzenie UPS-ów. Wydłużyć czas pracy można podłączając akumulator o większej pojemności. Jak w tym temacie. Ewentualnie zasilić część urządzeń z jednego UPS-a a część z drugiego. Wtedy czas pracy się wydłuży (ale raczej nie x2)
    Andrzej
  • Poziom 14  
    A możecie mi wytłumaczyć to technicznie dlaczego ? Bo tak na chłopski rozum to jakby połączyć dwie listwy z dwóch gniazdek w jedną listwę nic to przecież nie zmienia jeśli nie podłączymy biegunów przeciwnie :) hehehe

Podłączając większe ogniwa mam obawę że elektronicznie nie jest to aż tak dobrze przygotowane, by w pełni doładowac skutecznie ogniwa... Tak czy inaczej muszę wydłużyć czas pracy UPS'a do 12H czyli o raz....powiększenie ogniw mi tego nie zapewni a urządzenie jest jedno nie ma kilku żeby jakoś to rozdzielić tak więc jakie jest rozwiązanie by zasilić to urządzenie na dłużej... przecież musi być jakieś rozwiązanie....
  • Poziom 30  
    maryanek napisał:
    nic to przecież nie zmienia jeśli nie podłączymy biegunów przeciwnie

No właśnie.
    O podłączeniu zgodnym lub przeciwnym biegunów łatwo jest mówić przy prądzie stałym. Pozostaje jeszcze kwestia tego czy napięcia obu źródeł są jednakowe i nie popłyną prądy wyrównawcze pomiędzy źródłami.
    Ale przy prądzie przemiennym (a taki masz w gniazdkach) bieguny się zmieniają 100 razy na sekundę. Masz też 2 możliwości tak jak przy prądzie stałym. I albo "sfazujesz" czyli "utrafisz" z połączeniami i jeśli jest to to samo źródło (nie ma różnicy napięć) to będzie OK. Jeśli nie "trafisz" to będzie zwarcie i BUM.
    Ale z UPS-ami nie jest tak prosto. Jeśli każdy z nich "żyje swoim życiem" czyli pracuje niezależnie to ich częstotliwość może się nieco różnić, napięcie również. I spróbuj teraz utrafić z biegunami. Po prostu takie UPS-y nie są przystosowane do pracy równoległej.
    Do tego musiały by pracować synchronicznie.
    Andrzej
  • Poziom 14  
    dziękuję za wyjaśnienie :) tego właśnie nie przemyślałem :)
    Czyli jeżeli wewnątrz są ogniwa 2x 17Ah to wystarczy taki sam zestaw dołączyć równolegle i teoretycznie powinno być ok tak ?
    Temat trwa już dosyć długo, a nikt nie odpisał czy w przypadku APC1500 zdaje to egzamin i czy nie ma właśnie tego zabezpieczenia.....
    Pytam bo kupić ogniwa to nie problem tylko, czy to będzie działać, albo czy nie można by podłączyć normalnego akumulatora samochodowego ? np 60Ah ?
  • Poziom 30  
    maryanek napisał:
    Czyli jeżeli wewnątrz są ogniwa 2x 17Ah to wystarczy taki sam zestaw dołączyć równolegle i teoretycznie powinno być ok tak ?

Teoretycznie tak. Ja bym tak zrobił. Gdy będziesz łączył równolegle akumulatory to zadbaj aby były tak samo naładowane (równe napięcia) aby nie było przepływu prądu wyrównawczego pomiędzy nimi.
    maryanek napisał:
    Temat trwa już dosyć długo, a nikt nie odpisał czy w przypadku APC1500 zdaje to egzamin

A szkoda.
    Andrzej
  • Poziom 14  
    No to ja ba bank odpowiem na to pytanie i to wkrótce...
    A co do zastapienia wszystkich ogniw jednym akumulatorem samochodowym 60ah ? Tak bylo by mi latwiej, oszczedzilbym na zakupie kolejnych ogniw. Jeśli jednak lepiej dorzucić takie same ogniwa tak zrobie.
    pozdrawiam
  • Poziom 30  
    maryanek napisał:
    A co do zastapienia wszystkich ogniw jednym akumulatorem samochodowym 60ah ?

Jeden akumulator samochodowy ma 12V. Jeśli w UPS są 2 akumulatory 12V/17Ah połączone w szereg to razem daje to 24V. I wtedy podłączenie jednego akumulatora samochodowego 12V nie ma sensu. Trzeba by do tych dwóch wewnętrznych akumulatorów dołączyć równolegle 2 takie same akumulatory połączone także w szereg.
    Jeśli samochodowe to też 2 szt. połączone w szereg.
    Jeśli UPS pracuje na 24V to musi tak pozostać!
    Na samochodowych też będzie pracować, ale wewnętrzny układ ładowania zapewne jest optymalizowany na współpracę z akumulatorami żelowymi a nie samochodowymi (rozruchowymi).
    W pierwszym rzędzie sprawdź jak są połączone te akumulatory wewnątrz. Czy równolegle, czy szeregowo i czy w przypadku połączenia szeregowego jest z pomiędzy nich wyprowadzony odczep (dodatkowy przewód).
    Jeśli w szereg i bez odczepu (wyprowadzone 2 przewody) to wymień je na 2 większe akumulatory połączone w ten sam sposób lub dodaj kolejne 2 połączone w szereg i dołącz równolegle do tych wewnętrznych.
    Zanim podłączysz to przemyśl. Aby nie było strat.
    Andrzej
  • Poziom 14  
    akumulatory są podłączone tak jak na tym filmie widać

Link

czyli standardowo w szereg pomiędzy + a - jest wstawiony bezpiecznik i teraz pytanie czy dopinając kolejne również wstawić bezpieczniki, musiałbym wstawić wówczas dwa bo razem będą 4 ogniwa więc 5 połączeń...
  • Poziom 30  
    Ja bym proponował jednak dać bezpiecznik w każdej dodatkowej gałęzi akumulatorów. Lepiej mieć więcej połączeń niż np. pożar.
    Andrzej
  • Poziom 14  
    Dzięki wielkie Andrzej za pomoc, kupuję nowe ogniwa i dam znać jak to działa, na pewno zakończymy ten temacik, i to nie istotne, czy pożarem, czy sukcesem :) heheh
    pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Mam już ogniwa jednak ostatnie pytanie zanim to połączę, mam bezpieczniki 100A bo taki podobno jest w tym modelu APC czy to aby nie za dużo ? Jaki bezpiecznik wstawić żeby było najbezpieczniej ?
  • Poziom 30  
    maryanek napisał:
    Mam już ogniwa jednak ostatnie pytanie zanim to połączę, mam bezpieczniki 100A bo taki podobno jest w tym modelu APC czy to aby nie za dużo ? Jaki bezpiecznik wstawić żeby było najbezpieczniej ?

Najbezpieczniej było by gdyby bezpiecznik był mały, ale wtedy by się tego nie dało używać.
    Jeśli UPS ma 1500VA to z czegoś to trzeba zrobić.
    100A x 24V = 2400W.
    Więc może tam jest bezpiecznik 100A. Ja bym nie kombinował i przy tej dodatkowej gałęzi akumulatorów dał podobny.
    Andrzej