Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdo antenowe w innym miejscu.

mosfet 08 Sty 2012 02:40 4412 6
  • #1 08 Sty 2012 02:40
    mosfet
    Poziom 25  

Witajcie.

Temat anten zbiorczych jest dla mnie nowy, stąd prośba o doradę, bo nie chciałbym czegoś popsuć.

Mamy w bloku (wielka płyta lata 80-te) szeregową instalację anteny zbiorczej. Gniazdo w moim mieszkaniu było w stanie opłakanym (korozja) więc je zdemontowałem przy okazji remontu. Aby nie rozwalić instalacji antenowej, zesztukowałem dwa dochodzące do gniazda przewody (masy razem, sygnał razem). Do tego dołączyłem trzeci przewód (75ohm) i mam dylemat czym go zakończyć. Z lektury w Sieci wiem, że nie mogę podłączyć go bezpośrednio do telewizora, bo potrzebne jest tłumienie (poza tym w oryginalnym gnieździe był rezystor). Nie chcę instalować w ścianie typowego gniazda antenowego, chciałbym jakiś trójnik pod złączki 'F', który schowam sobie w szafce na sprzęt. Czy istnieją takie elementy (rozdzielacz na tuner HiFi i telewizor ) o określonym tłumieniu?

Rysunek przedstawiający to, o co mi chodzi.
    Potrzebuję tego co narysowałem jako skrzynkę z pytajnikami. Pozdrawiam i z góry dzięki za rady.

0 6
  • #2 08 Sty 2012 05:54
    saratech
    Poziom 21  

mosfet napisał:
    Aby nie rozwalić instalacji antenowej, zesztukowałem dwa dochodzące do gniazda przewody (masy razem, sygnał razem).

Z tego co mi wiadomo to w tym miejscu jest już potrzebny rozdzielacz. Zapomniałeś o impedancji przewodu? W taki sposób nie rozdziela się sygnału na odbiorniki.
    mosfet napisał:
    Czy istnieją takie elementy (rozdzielacz na tuner HiFi i telewizor ) o określonym tłumieniu?

Oczywiście, że istnieją.

1
  • #3 08 Sty 2012 07:16
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

mosfet napisał:
    Aby nie rozwalić instalacji antenowej, zesztukowałem dwa dochodzące do gniazda przewody (masy razem, sygnał razem). Do tego dołączyłem trzeci przewód (75ohm) i mam dylemat czym go zakończyć.

Czym prędzej odłącz ten swój przewód a sąsiada z góry i dolnego na razie podłącz przez "beczkę" F .
    Cytat:
    Z lektury w Sieci wiem, że nie mogę podłączyć go bezpośrednio do telewizora, bo potrzebne jest tłumienie (poza tym w oryginalnym gnieździe był rezystor).

Tłumienie takie jest potrzebne już w linii od sąsiada z góry a dołem.
    Możesz to zrealizować poprzez "rozgałęźnik".

Prościej jest narysować :

W Twoim kablu podłącz małostratny rozgałęźnik np. RM-2F .

Pozdrawiam.

0
  • #4 08 Sty 2012 11:13
    _cheetah_
    Poziom 37  

mosfet napisał:
    Aby nie rozwalić instalacji antenowej, zesztukowałem dwa dochodzące do gniazda przewody (masy razem, sygnał razem).
    właśnie 'rozwaliłeś' instalację AIZ w swoim pionie. Za wymontowane gniazdo należy podłączyć inne gniazdo przelotowe, albowiem oryginalnych (rezystorowych) raczej już nie zdobędziesz.

0
  • #5 08 Sty 2012 13:06
    mosfet
    Poziom 25  

Dziwne rzeczy piszecie i jestem teraz nieco skonfundowany... bo w oryginalnym gnieździe było podłączenie 'masy razem' 'żyły razem'. Rezystory (1k) były dopiero między gniazdami "R" i 'TV" a punktem wspólnym żył. Po gruntownym przemyśleniu rozumiem, że najwięcej popsułem dokładając dodatkowy kabel bezpośrednio. Natychmiast go odłączam. dzięki za uwagi.

0
  • #6 08 Sty 2012 17:15
    saratech
    Poziom 21  

Niemożliwe. W pionie odbiorczym musi być rozdzielacz przelotowy i do każdego lokalu odchodzi wyjście o jakimś tłumieniu. Dopiero w lokalu możesz sobie porozdzielać na np 2 odbiorniki albo odbiornik + tuner. Oczywiście też wszystko przez rozdzielacze. Musi być zachowana impedancja 75om.

0
  • #7 08 Sty 2012 20:37
    mosfet
    Poziom 25  

No jak bum cyk-cyk! Dwie żyły zaciśnięte jednym zaciskiem śrubkowym. Masy oczywiście razem. Może to jakaś wersja oszczędnościowa z głębin PRLu. Wszystko przepisowo wygnite i zaśniedziałe. W pionie i tak prawie nikt z tego nie korzysta, bo jest kablówka UPC.. ale jak zdemontowałem gniazdko, to gdy dotykałem jednej i drugiej masy to mnie siepło. Znaczy to, że ktoś ma do tego podłączony telewizor (mam doświadczenia ze swoim Grundigiem - nie daj Boziu dotknąć jedną ręką masy TV a drugą ręką uziemienia..miłe to nie jest :) A jak ktoś ma podłączony TV to znaczy, że to jeszcze komuś jest potrzebne i należy uszanować...zatem przywróciłem oryginalna konfigurację. Sygnał na swój kabel wezmę przez opór 1k (tak jak to było w oryginalnym gniazdku).

0