Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy matryca Samsung LTN154X1-L01 pasuje do Dell XPS M1530

08 Sty 2012 10:47 2286 11
  • Poziom 16  
    Witam expertów

Mam problem z laptopem Dell XPS M1530. Klient twierdzi, że zepsuła się matryca i prosi o wymianę, jednak w momencie kiedy podpinam matrycę nic się nie dzieje. Lapek startuje, ale nic nie wyświetla. Podejrzewam jeszcze grafikę, bo po podłączeniu monitora pod VGA nic się nie dzieje.

Ale zanim pójdę dalej, chciałem zapytać ekspertów, czy dana matryca pasuje do tego sprzętu? Matryca jaką mi dał to SAMSUNG LTN154X1-L01

Nigdzie nie mogę znaleźć info czy jest kompatybilna z tym laptopem.
  • Poziom 16  
    Witam. Wedle danych z internetu matryca dana przez klienta jest kompatybilna z oryginałem. Poszukanie na internecie zajęło mi chwilkę tak więc dla twojej informacji Google nie gryzą. Oryginalną matrycą jest AU Optronics model B154PW02 czyli jest zamienna z tą którą założyłeś http://allegro.pl/matryca-15-4-b154ew08-glass-asus-lenovo-sklep-fv-i2009446792.html . Jeśli na monitorze zewnętrznym obraz nie jest także wyświetlany to przyczyny szukaj gdzie indziej.
  • Poziom 16  
    Dziękuje za odpowiedź.

A swoją drogą, dlaczego każdy tak się mądrzy że znalazł, albo że ktoś nie poszukał na google? Szukałem, ale nie mogłem znaleźć więc zwróciłem się tutaj o pomoc. Widocznie nie te hasła wpisywałem, nie wiem, czy to istotne?

sebo1_30 napisał:
    Poszukanie na internecie zajęło mi chwilkę tak więc dla twojej informacji Google nie gryzą.

czyli rozumiem, że następnym razem nie mam się zwracać o pomoc na forum, które służy aby pomóc? To tak jakby mi sprzedawca zabronił kupić czegoś w sklepie bo musi mi to sprzedać :) jeśli ktoś nie ma ochoty odpowiedzieć niech nie odpowiada, nikt nie każe Ci siedzieć na tym forum i szukać odpowiedzi na pytania.

Pozdrawiam :)
  • Poziom 32  
    Gdyby z laptopem wszystko było ok zobaczyłbyś logo DELL na matrycy, najwyżej nie działałaby prawidłowo regulacja podświetlenia matrycy.

Skoro brak obrazu na wyjściu analogowym jest dla Ciebie wyznacznikiem czegokolwiek to znak, że jeszcze wiele się musisz nauczyć.

Napisz jaka to wersja M1530. Jak będzie odpowiedni nastrój, to pomogę...
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Odkrec klapke od spodu laptopa i zobacz czy sie nie oberwaly mocowania chlodzenia od GPU (popularny problem w tym modelu) jesli tak to masz grafike do przekulkowania/wymiany no i mocowania do przylutowania.
  • Poziom 16  
    Kolego bt04jugok nie twierdzę że nie masz pytać o takie rzeczy, w końcu od tego jest to forum. Co do znalezienia zamiennika w google powiedz mi czy tak trudno wpisać model matrycy oryginalnej i dopisać zamiennik?
    Co do kolegi przekrent to nie przyszło ci do głowy że matryca przyniesiona przez klienta morze być uszkodzona? Po co się bawić i spekulować skoro można bardzo szybko sprawdzić czy jest choćby sygnał na monitorze zewnętrznym a dopiero wtedy szukać dalej przyczyny? Logo dell a to czy nowa matryca jest sprawna i poprawnie podpięta to 2 odrębne sprawy.
    Kolego bt04jugok podepnij zewnętrzny monitor a co do nowej matrycy to napisz czy włącza się choćby podświetlenie, czy widać coś pod światło na ciemnej matrycy i czy są jakiekolwiek oznaki próby załączenia się matrycy podczas włączania laptopa.
  • Poziom 16  
    sebo1_30, nie mialem oryginalnej matrycy, nie wiedziałem jaki ma symbol dlatego nie wpadłem na ten pomysł, klient dał mi lapka bez matrycy.

Podpinając pod wyjście nic się nie wyświetla, matryca podpięta poprawnie i nic się nie dzieje, zero podświetlenia nawet, pod światło też nic nie widać.
  • Poziom 16  
    Witam. Skoro oryginału nie posiadałeś to po modelu bez problemu doszedłem do tego jaki był oryginał. Ale w sumie teraz nie o to chodzi aby się spierać o szukanie. Proszę podać czy podpięcie monitora jest z kombinacją klawiszy? Niektóre laptopy a w sumie praktycznie wszystkie do włączenia zewnętrznego monitora potrzebują kombinacji klawiszy z Fn. Jeśli nic się dalej nie będzie wyświetlało to niestety uszkodzony jest BGA lub jego połączenie z płytą. Tak jak pisałem wcześniej jest to standardowa usterka tego modelu. Tylko postawienie od nowa tego układu przyniesie skutek. A jeszcze jedno pytanie czy inwerter dostaje odpowiednie napięcia?
    Kolego przekręt jeśli dobry nastrój jest potrzebny do pomocy to dalej pisz głupoty. Widzisz jak szybko można sprawdzić czy nie jest uszkodzona teoretycznie nowa matryca? Nie twierdzę że uszkodzony BGA spowoduje iż monitor zewnętrzny nie będzie działać prawidłowo. Chodziło głównie o wykluczenie uszkodzenia nowej matrycy.
  • Poziom 34  
    sebo1_30 napisał:
    Kolego bt04jugok nie twierdzę że nie masz pytać o takie rzeczy, w końcu od tego jest to forum. Co do znalezienia zamiennika w google powiedz mi czy tak trudno wpisać model matrycy oryginalnej i dopisać zamiennik?
    Łatwo - tyle, że matryce montowane w Dellach mają inne niż standardowe wsady pamięci EEPROM, zatem większość zamienników, które "wypluje" Google, nie będzie działała prawidłowo z tym Dellem bez przeprogramowania pamięci EEPROM lub jej podmiany z oryginalnej matrycy z Della.
    Zatem to, co piszesz, nie jest to takie oczywiste, jak Ci się wydaje.

sebo1_30 napisał:
    Po co się bawić i spekulować skoro można bardzo szybko sprawdzić czy jest choćby sygnał na monitorze zewnętrznym a dopiero wtedy szukać dalej przyczyny?
    Przecież już w pierwszym poście autor wyraźnie napisał, że to zrobił i obrazu nie uzyskał. Czyżby czytanie ze zrozumieniem "gryzło"...?

sebo1_30 napisał:
    Skoro oryginału nie posiadałeś to po modelu bez problemu doszedłem do tego jaki był oryginał
    To i tak nie ma żadnego znaczenia - jak już pisałem wyżej, matryca w Dellu ma zupełnie inny wsad EEPROM i nawet oryginalny model matrycy, który nie będzie zaprogramowany takim "Dellowskim" wsadem, nie będzie działał do końca poprawnie.

sebo1_30 napisał:
    Tylko postawienie od nowa tego układu przyniesie skutek.
    Bujdy na resorach - w przypadku grafiki nVidia, układ wymaga WYMIANY na wersję wolną od wady fabrycznej, na którą to "choruje" oryginalny chipset.
    Reballing chipsetu nVidia to zwykłe naciąganie klientów na niepotrzebne koszty, bo usterka i tak w krótkim czasie wróci.

bt04jugok - jeśli laptop klienta istotnie ma grafikę nVidia, to właśnie grafikę winiłbym za brak obrazu na matrycy.
    W celach diagnostycznych podgrzej rdzeń grafiki Hot-Airem (200st.C, 2-3 sekundy) i sprawdź, czy obraz się pojawi.
    Jeśli tak - grafika do wymiany na poprawioną wersję.
    Jeśli nie - to dalej nie wyklucza usterki grafiki, ale trzeba będzie wykluczyć najpierw inne rzeczy.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Kolego wogelek czytanie ze zrozumieniem nie boli także w twoim wypadku "Jeśli nic się dalej nie będzie wyświetlało to niestety uszkodzony jest BGA lub jego połączenie z płytą". Wszystko co napisałeś zgadza się i muszę to potwierdzić. Jak pisałem wyżej sam osobiście miałem 2 laptopy tego modelu i postawienie od nowa starego układu Nvidii odniosło pożądany skutek. Ale niestety czytałem że spora liczba tych układów jest uszkodzona "wewnętrznie" i nowe postawienie nic nie daje tylko wymiana na nowy wolny od wady. Dziwi mnie tylko troszkę że na VGA nie ma żadnego sygnału bo w moim przypadku obrazy były wyświetlane lecz nie prawidłowo- z tym że jak już było napisane wcześniej nie jest to 100% odzwierciedlenie uszkodzenia grafiki. A cha i tak prostując stwierdzenie iż nawet oryginał może nie działać poprawnie bez Dellowskiego EPROMU to i tak z reguły będzie działać choćby samo podświetlenie matrycy tak jak i z zamiennikiem a tu nie ma żadnych oznak pracy.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    sebo1_30 napisał:
    Kolego wogelek
    Nie "wogelek", tylko Vogelek23 - i kto tu ma problem z czytaniem...? ;)

sebo1_30 napisał:
    prostując stwierdzenie iż nawet oryginał może nie działać poprawnie bez Dellowskiego EPROMU to i tak z reguły będzie działać choćby samo podświetlenie matrycy tak jak i z zamiennikiem
    Chętnie podałbym listę modeli, w których matryca "nie-Dellowska" nie zadziała wcale, ale to nie jest meritum tego wątku.

sebo1_30 napisał:
    miałem 2 laptopy tego modelu i postawienie od nowa starego układu Nvidii odniosło pożądany skutek.
    Pożądanym przez konsumenta skutkiem nie jest działanie sprzętu przez kilka tygodni/miesięcy (aby do końca okresu gwarancji), lecz co najmniej przez kilka lat, aż sprzęt się zestarzeje technologicznie, a nie wskutek zjawiska "postarzenia planowanego".".
  • Poziom 16  
    :D brawo Vogelek23, ucierać nosa "mądralom".

Problem już nie warty poruszania, stwierdzam więc, że na 99% to grafika a to za duży koszt dla klienta i zrezygnował.

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, za te mądre i za te nie do końca.
    Przesyłam punkty w podziękowaniu.

Temat do zamknięcia.