Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie subwoofera aktywnego do Marantz SR 7300

08 Sty 2012 13:57 16558 16
 • Poziom 2  
  Witam.
  Wielokrotnie przeglądałem różne wątki na forum, jednak nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
  Posiadam następujący zestaw: Marantz SR 7300 + Dali 104 + Subwoofer Elac 773 który dopiero zakupiłem. Po podłączeniu go do wyjścia Pre-Out w amplitunerze, w systemie stereo nie działa. Teraz już wiem że to chyba tak ma być, bo sygnał będzie podawany tylko w dźwięku "wielokanałowym", czyli np. filmy (proszę o sprostowanie jeżeli się mylę) . A ja chciałbym żeby sub grał mi też w stereo. Wiem że mogę go podłączyć pod wyjścia HiLevel, ale jest to subwoofer aktywny, więc to jest ostateczność, po to kupiłem aktywny żeby nie obciążać dodatkowo wzmacniacza, tylko żeby pracował wzmacniacz subwoofera. Znalazłem różne pomysły na kilku forach:
  1. Podłączenie suba pod druga parę "frontów" (B). To rozwiązanie byłoby pewnie dla mnie najlepsze, ponieważ przy stereo korzystałbym z tej opcji, a w kinie z wyjścia pre-out. Wystarczyłoby przełączyć Speaker z AB na A. Ale nie wiem czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne, tym bardziej że na amplitunerze jest zapis: FRONT A OR B, CENTER, SURROUND, SURR. BACK :MINIMUM 6 OHMS FRONT A AND B : MINIMUM 8 OHMS Moje Dali i tak mają niską Impedencję, bo 4OHMS. Więc nie wiem czy takim połączeniem nic nie uszkodzę. W ogóle gdzieś wyczytałem, że nie powinienem podłączać kolumn z tak niską impedencją, jeżeli wzmacniacz ma wymagania wyższej... Też nie wiem co o tym myśleć...
  2. Podłączenie suba pod wyjście cyfrowe, np. Tape Out, CD-r Out - czy to będzie działało?
  3. Mój pomysł wynikający ze schematu znalezionego w jednej z instrukcji http://www.acoustic-energy.co.uk/editor/files/EvoSubmanual.pdf . W schemacie nr 2 sub jest podłączony pod pre-out ale też musi "wrócić" do wzmacniacza. Ja w swoim amplitunerze podłączyłbym następująco: PreOut - Line In; Line Out - 7.1ch SW IN ( wejście byłoby podłączone do wejścia na subwoofer ale w grupie wejść 7.1) To tylko taki mój pomysł, nie wiem czy to ma sens, proszę o ocenę.

  Zdjęcie tyłu Amplitunera Podłączenie subwoofera aktywnego do Marantz SR 7300
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 2  
  dj-MatyAS napisał:
  Czemu ostateczność ? To normalna opcja. Niczego nie będziesz obciążał. Wejście wysoko-napięciowe pobiera tak mały sygnał ze wzmacniacza, że nie ma możliwości, żebyś zauważył (wzmacniacz też... Wink ) jakikolwiek efekt - poza (oczywiście) prawidłową pracą subwoofera...

  Proszę zatem o wyjaśnienie czym różni się subwoofer aktywny od pasywnego własnie w podłączaniu i zasadzie działania (oprócz posiadania wzmacniacza) Podłączanie pod wyjścia głośnikowe jest normalną opcją w pasywnych. Aktywne z reguły podłącza się pod preout (przynajmniej większość tak podłącza)
  dj-MatyAS napisał:
  Jeśli aktywny - to właśnie chcesz podać sygnał z wyjść głośnikowych wzmacniacza. Pomysł poroniony ze względu na to, co napisałem powyżej.

  Proszę w takim razie o podpowiedź, jaki schemat podłączenia byś preferował: "przepuszczanie" kolumn przez subwoofer (jak na rysunku) Podłączenie subwoofera aktywnego do Marantz SR 7300
  czy podłączenie bezpośrednio subwoofera do wyjść głośnikowych (ewentualnie podłączenie go kablami przy kolumnach). Które rozwiązanie będzie lepsze w moim sprzęcie?
  dj-MatyAS napisał:
  Dobrze że wyczytałeś, jednak nie dobrze, że nie rozumiesz czemu tak jest.

  Nie jestem profesjonalistą, więc wszystkiego mogę nie wiedzeć. Co do impedencji to domyślam się tylko, że mogą popalić się końcówki mocy. Choć używam już tak drugi rok i nic się nie dzieje. Wytłumacz mi zatem dokładnie o co chodzi. Także jak się będzie to miało po podłączeniu subwoofera wg. jednej z opcji wyżej wymienionej.
  dj-MatyAS napisał:
  A tak w ogóle - nie wiem po co te wszystkie kombinacje i pomysły - masz Kolego suba aktywnego, z wejściem wysoko-napięciowym; nic prostszego nie wymyślisz, jak połączenie (w zasadzie podanie sygnału) na te wejścia z aktywnych wyjść głośnikowych.

  Kombinacje i pomysły biorą się z niewiedzy, gdybym ją miał to bym nie pytał. Z podłączeniem pod Front B wytłumaczyłem o co mi chodziło. Kilka razy na tym forum spotkałem się z taką poradą https://obrazki.elektroda.pl/7562600100_1310754167.jpg
  Wydawało mi się też, że zabraknie mocy na wyjściu A i będzie to gorzej grało i docelowo chciałem podłączać suba pod preout.

  Wyjaśnij mi zatem jeszcze jedną rzecz. Jeżeli podpinanie pod wyjścia głośnikowe to normalna opcja, po co w takim razie jest wyjście preout i podłączanie pod nie?

  Dziękuję za odpowiedź i wyrozumiałość.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  danielosmachos napisał:
  Proszę zatem o wyjaśnienie czym różni się subwoofer aktywny od pasywnego własnie w podłączaniu i zasadzie działania

  Subwoofer aktywny posiada wbudowaną końcówkę mocy jednokanałowy układ lub 2 kanałowy zmostkowany, dodatkowo zazwyczaj posiada wbudowany filtr i przedwzmacniacz. Subwoofer aktywny wymaga jedynie doprowadzenia sygnału do wejść wysokopoziomowych (wzmacniacz/końcówka mocy) lub niskopoziomowych (karta dźwiękowa komputera/amplituner KD) Subwoofer pasywny to tylko przetwornik i obudowwa, wymaga wzmacniacza zewnętrznego, filtra i przezwzmacniacza.

  danielosmachos napisał:
  Wyjaśnij mi zatem jeszcze jedną rzecz. Jeżeli podpinanie pod wyjścia głośnikowe to normalna opcja, po co w takim razie jest wyjście preout i podłączanie pod nie?

  Wyjście preout służy do podłączenia subwoofera do amplitunera kd ale dźwięk uzyskasz tylko w trybie 5.1

  Schemat podłączenia jak na rysunku jest poprawny.
 • Poziom 2  
  Uzytkowinik19 napisał:
  Wyjście preout służy do podłączenia subwoofera do amplitunera kd ale dźwięk uzyskasz tylko w trybie 5.1

  Dziękuję za normalną odpowiedź.
  Czyli jeżeli podłącze tak jak na schemacie, podłączenie preout jest zbędne?
  Uzytkowinik19 napisał:
  Schemat podłączenia jak na rysunku jest poprawny.

  W układzie jaki załączyłem na rysunku kolumny są podłączone na stałe przez subwoofer. Czy za każdym razem będę musiał mieć włączony sub żeby był sygnał do kolumn? A gdy będę chciał słuchać muzyki bez suba? Czy można go podłączyć bezpośrednio pod wyjścia wysokopoziomowe do amplitunera (lub pod kolumny)?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Jeśli subwoofer aktywny ma tylko wejście line in, a sygnał ze wzmacniacza wychodzi do pasywnego(sygnał wzmocniony) to czy można go podłączyć? Co się może stać?

  Jeszcze jedno pytanko, które ciężko mi przedstawić.
  Jeśli subwoofer jest aktywny, ale ma wejścia HI LEVEL, to mogę podłączyć sygnał wzmocniony. Ale ten sygnał jest już puszczony przez filtr, pod domyślny subwoofer. Czy ten aktywny będzie grał np częstotliwość 120Hz, jeśli ten fabryczny był przystosowany max. do 100Hz i tak też ustawiony jest wzmacniacz.
  Jest to wzmacniasz od odtwarzacza Samsunga, wiec nie ma tam żadnych innych wyjść ani regulacji.

  Mam nadzieje że ktoś zrozumie o co mi chodzi.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Piszę może nie profesjonalnie, ale tak żeby wiadomo było o co chodzi. Jeśli subwoofer jest pasywny, to to jakie będzie grał częstotliwości ustalane jest we wzmacniaczu. Ale jeśli zamiast oryginalnego subwoofera podłączę aktywny z wejściem HI LEVEL(wzmocnione) to choć np górny zakres jest 150Hz to będzie grał np. do 120Hz taki jaki wysyła wzmacniacz. Czy ta teoria jest prawidłowa?

  Co z pierwszym wcześniejszym pytaniem?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Jeszcze ostatnie pytanko. Czy jeśli podłączę pod wejście HI LEVEL, to sygnał jest wzmacniany przez wzmacniacz subwoofera, czy jest to ominiecie wzmacniacza i podłączenie bezpośrednio do głośnika? Pytanie wydaje się oczywiste, ale tata się upiera żebym się upewnił.

  Najlepiej będzie jeśli przedstawię dokładnie:
  kino to samsung c7300
  a subwoofer jaki planuję kupić to: http://allegro.pl/subwoofer-aktywny-do-kina-vk-12h20-30cm-okablowani-i2069202048.html
  Czy będzie to działać?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 8  
  Witaj. Jest fajny i tani sposób aby wykonać sobie wyjście niskonapięciowe do suba aktywnego. Ja tak zrobiłem potrzebne są tylko 4 oporniki. Podłączasz normalnie pod frontowe głośniki stereo nic nie tracisz na mocy lub jest to niesłyszalne. Oporniki to
  2x 47KΩ
  2x 4,7KΩ
  Przydały by się jeszcze wejścia na chinch do podłączenia pod subwoofer aby kabli nie ciąć. Jeżeli jesteś zainteresowany to narysuje schemacik jak to podłączyć i wrzucę oraz pstryknę fotkę jak to wygląda u mnie. Dość paskudnie ale i tak schowane z tyłu. Pozdrawiam.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Dj-matAS mylisz się. Niejednokrotnie w subwooferach wejście Hi bądź Low jest do sterowania wzmacniaczem który to dopiero daje moc na wyjście do kolumn bądź satelitek. Nie możesz mylić subwooferów aktywnych z pasywnymi. Takie wprowadzanie w błąd jest niezgodne z regulaminem forum.
  adamb1512 nie niema takiej opcji aby w aktywnym subie wejście Hi In sterowało głośnikiem bezpośrednio.
 • Poziom 9  
  A jak to wygląda, jeśli wyjście jest tylko jedno i w subwooferze jest tylko jeden chinch? Bo jest ono pod subwoofer, ale pasywny. Rozumiem, że robię tylko jeden taki układ jak na schemacie? Czy jest jakaś możliwość spalenia wzmacniacza lub subwoofera, albo zepsucia czegokolwiek? I nie mam możliwości sprawdzenia, jak to będzie działać. Gorzej jak bym kupił subwoofer i by to nie działało. Zwrócić już go nie mogę.

  subwoofer: http://allegro.pl/subwoofer-aktywny-do-kina-vk-12h20-30cm-okablowani-i2069202048.html
  a sprzęt prawie identyczny: http://imageshack.us/f/9/img0940fc.jpg/

  Lepiej te układy z tymi opornikami, czy ten sub z linku i pod wejście Hi.
 • Poziom 8  
  Adamb1512 takie same układy z opornikami są w tym subie z allegro w wejściu HI Input lub w amplitunerze (line out) i pociągnięte są prosto od końcówek mocy(czy czuć spadek mocy jak podłączasz aktywnego suba w systemie 5.1??) .
  Jeżeli jest w subie jeden chinch to podłącza się go pod lewy kanał. I po co ci aktywny sub skoro masz wyjście na pasywny?? Czy istnieje ryzyko spalenia?? Nie do końca jestem pewien czy oporniki mogą się przepalić i podać wysoki sygnał, ale ampli w taki sposób nie spalisz, jedynie sub jest narażony... tak samo jak w wyjściach liniowych w amplitunerze.
  I nie mów że chcesz zakupić VK na rzecz Elac-a???