Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator łądowany z baterii słonecznej - krótka żywotność.

Jap 08 Sty 2012 19:36 2184 3
  • #1 08 Sty 2012 19:36
    Jap
    Poziom 28  

Witam
    Problem jak w temacie. Mam w garażu lampę ładowaną baterią słoneczną. Wewnątrz lampy znajduje się akumulator żelowy 6V 4,5Ah i zasila żarówkę 6V 10W.
    Lampa niestety wymaga corocznej wymiany akumulatora. I nie za bardzo wiem co jest tego powodem. Strzelam, że w lecie żarówka w ogóle się nie załącza, a bateria dość intensywnie ładuje akumulator. Lampa podobno posiada układ zapobiegający przeładowaniu. Dodatkowo lampa jest tak zamontowana, że akumulator leży. Czytałem opinie, że to źle dla żelówki, jak i takie, które mówiły, że to nie ma znaczenia.
    Dziś sprawdzałem problem niskiej temperatury (aku żelowe podobno traci znacznie pojemność w niskich temp) i ładowałem lampę 10h w domu. Po całej akcji, żarówka świeciła ok 8minut.
    Nowy aku już zamówiony, ale nie uśmiecha mi się co rok go wymieniać.
    Co radzicie? Na pewno wyłączę lampę w okresie letnim. Czy coś jeszcze?

0 3
  • #2 08 Sty 2012 19:44
    vodiczka
    Poziom 43  

Może być odwrotnie, za słaba bateria słoneczna nie doładowuje akumulatora i akumulator szybko się zasiarcza. Położenie akumulatora żelowego nie ma znaczenia. Miałem latarkę na diodach LED i żelowym aku o nieco mniejszej pojemności. Ładowana zgodnie z instrukcją wytrzymała trzy lata, potem aku padł.

0
  • #3 09 Sty 2012 20:25
    Jap
    Poziom 28  

lampa jest firmowa, nie DIY więc wydaje się, że bateria powinna być dobrana prawidłowo. Coś z tym aku jeszcze da się zrobić (odsiarczyć)?

0
  • #4 09 Sty 2012 21:14
    vodiczka
    Poziom 43  

Powinna być dobrana prawidłowo ale firma firmie nierówna. Jak już zamontujesz nowy akumulator (zakładam że taki sam) sprawdź na jak długo wystarczy ładowanie baterią słoneczną tzn. czy aku jest ładowany do pełna. Naładowany powinien wystarczyć na 2,4 godziny świecenia żarówki. Czy masz w instrukcji jak długo bateria słoneczna powinna ładować rozładowany aku i jak długo można świecić na naładowanym?
    Co do regeneracji - zobacz: Forum elektroda -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Renowacja akumulatora żelowego.

0
  Szukaj w 5mln produktów