Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DelphiXia - moja koncepcja Uniampa

DelphiX 08 Sty 2012 20:28 11542 16
  • DelphiXia - moja koncepcja Uniampa

Witam!

Przedstawiam państwu moją koncepcje obudowy oraz dodatków do popularnej końcówki mocy zaprojektowanej przez Irka Głównym założeniem projektu było zrobienie go z tego co miałem pod ręką. Kupiłem jedynie puszkę farby Śnieżka oraz tranzystory mocy firmy TOSHIBA.
    Wszystko inne miałem . Obudowa jest oparta o obudowę Eltrona (znalezionego kiedyś wyobijanego oraz bez "flaków"). Reszta to kawałki blachy aluminiowej i drewno . Zobaczcie sami i oceńcie . Jestem jeszcze młodym elektronikiem (w tym roku kończę technikum) i pewnie robię masę błędów - ale na tym człowiek się uczy . Mam również parę pytań , mogą być proste ale chce mieć wszystko czarno na białym .
    :)

Zabezpieczenia:
    * przed wystąpieniem składowej stałej (projekt własny)
    * przed stukami (wbudowane w Uniamp)
    * przed przegrzaniem (wbudowane w Uniamp oraz własny sterownik mini wentylatorków)
    * przed zwarciem (wbudowane w Uniamp)

Zasilanie : Trafo 300VA, 2x33V (dowinięte z 2x30V) , filtracja 4x4700uF SAWHA(Samsung), mostek prostowniczy 10A,

Przedwzmacniacz: był projekt własny na w.o. ale uratowałem przedwzmacniacz z amplitunera Onkyo (zasilany z od czepów trafa i osobno prostowany : +12V i - 12V (również na w.o)

Obudowa malowałem pistoletem pod ciśnieniem 2\3 Bar. Na kawałku z ozdobnymi osłonkami od wentylatorów , eksperymentując wyszedł mi ciekawy wzorek ;)
    (nałożyłem grubą warstwę farby wałeczkiem, gdy wyschło przeszlifowałem to szczotką na wiertarce) . Oczyściłem i pomalowałem "na czysto " pistoletem.
    Reszta "pokrywki" to przyciemniane szkło, śrubki i inne ozdóbki są chromowane .
    W nocy w środku świeci żarówka 60V(albo 40V już nie pamiętam) zasilana z 24V (tak aby dawała tylko podświate) . Wygląda to spokojnie i ładnie w nocy (nie udało mi się tego sfotografować poprawnie).

Wzmacniacz napędza kolumny STX f-180. Moje odczucia subiektywne są bardzo pozytywne . Dźwięk jest "żywy " ?

Dziękuje, miłego wieczoru, DelphiX

Zdjęcia:
    DelphiXia - moja koncepcja Uniampa DelphiXia - moja koncepcja Uniampa DelphiXia - moja koncepcja Uniampa DelphiXia - moja koncepcja Uniampa DelphiXia - moja koncepcja Uniampa DelphiXia - moja koncepcja Uniampa

Pytania:
    1. Nie mam przydźwięku, nie łapie zakłóceń z komórki. Mam podłączoną lampkę biurkową (zasilaną przetwornicą ) na halogen i przy wyłączaniu słyszę stuki w głośniku (korzystają z tej samej listwy zasilającej) .

Fajne!
  • #2 08 Sty 2012 23:57
    flubber.trip
    Poziom 27  

Ogólne wrażenia niezłe, zwłaszcza jak na Twój młody wiek wyszło elegancko. Nie podoba mi się ta niespójność w panelu przednim. Zamiast przełączników hebelkowych, mogłeś wyciąć kwadratowe klawisze, które by naciskały na mikrostyki, a te by sterowały np przekaźnikami. Pokrętła też nie za bardzo, tu plastikowe czarne, a tu aluminiowe ze srebrną obwódką, na dodatek krzywo.
    Jaką moc wyciągasz przy tym trafie?

• #3 09 Sty 2012 00:25
    pawel_aa
    Poziom 25  

Krajowe elektroniczne DIY można chyba rozpoznać na najdalszym krańcu świata:
    - złącza ARK (najczęściej krzywo wlutowane) czyli "sprzęt łatwy w serwisowaniu". Śruby w tych złączach - szczególnie w najtańszych - lubią po pewnym czasie odpuszczać... ale wtedy serwis to łatwizna.
    - plexi - MUSI być widać
    - podświetlenie nie wiadomo do czego służące
    - wiatraki - najczęściej dmuchające zupełnie bez sensu, ale jak się ładnie kręcą.

Przy tej mocy transformatora (300W) i dość małej filtracji 2x4700µF dowijanie trzech volt było trochę bezsensowne. Można było zostawić 2x30V i dać filtrację 2x10000µF. Wiatraki - zabezpieczenie termiczne wbudowane w UniAmpa zupełnie wystarcza do normalnego słuchania muzyki.
    Poza tym, prawdziwe oblicze UniAmpa (i zresztą nie tylko jego) można poznać słuchając na lekko rozgrzanych tranzystorach. Chyba, że chodzi wyłącznie o łomot, wtedy aktywne chłodzenie jest faktycznie niezbędne.
    Sam UniAmp to konstrukcja zacna, mam jeden egzemplarz i wiem co potrafi. Natomiast w wykonaniu kolegi autora - średnio mi się podoba. Wzmacniacz ma grać, a nie dmuchać i świecić ;) O panelu przednim koledzy już napisali.

• #4 09 Sty 2012 08:57
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Wentylatory faktycznie lekko bez sensu umocowane. Filtracja mogłaby być też ciut większa. Panel przedni to jeszcze nie jest tragedia. Poza niejednolitym stylem większych baboli brak. Ale podświetlenie? Lipnie trochę zrobione. Gdzieś w DIY była konstrukcja wzmacniacza z pokrywą z plexi i podświetleniem LED RGB, i to wyglądało fajnie. Tutaj jest ciut bez sensu. A jakość zdjęć jeszcze pogarsza ogólny efekt...

Mimo wszystko jestem na tak ze względu na staranne wykonanie i dbałość o drobiazgi. Choć styl ogólnie niezbyt gustowny, to przynajmniej jest to niezbyt gustowny styl na wysokim poziomie wykonania...

• #5 09 Sty 2012 10:51
    398216
    Usunięty  
  • #6 09 Sty 2012 12:24
    marasneo
    Poziom 15  

Zgadzam się z przedmówcami dot. owych baboli. Wentylatory zawsze możesz usunąć, a górę obudowy zawsze możesz zastąpić grubą pleksą (pokrycie w całości). A jeśli tak, to pierwszym babolem na jaki zwróciłbym uwagę są nierówno nawinięte zwoje na toroidzie - należy coś z tym zrobić, zakryć, nie wiem.. pomyśl. Podświetlenie w każdej chwili można zmienić - to są problemy o najmniejszej wadze!
    Urządzenie działa, to jest najważniejsze. Reszta to kosmetyka.
    Apropos, rezystory dałeś zapewne zwykłe (5%) ?

• #7 09 Sty 2012 12:58
    zygfryd.W
    Poziom 20  

Co wy chcecie chłopak wykonał kawał roboty:) plexe mogłeś dać dymionom wentylatory chyba nie pracują na okrągło? przy normalnej domowej pracy potrzebne nie będą. Co do wielkości nie wydaję ci się za wysoki? taki klocek wyszedł:P 3 cm niższy i wyglądał by o wiele lepiej, Ale najważniejsze że działa jak należy:)

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

• #8 09 Sty 2012 15:15
    DelphiX
    Poziom 12  

Witam ponownie . Dziękuje za konstruktywną krytykę :) Ale chciałem sprostować kilka rzeczy:

* nie zastosowałem plexi tylko przycienione szkło

* wentylatory są kwestią awaryjną (uruchamiane są dopiero przy 80 stopniach) przy 8 Ohm prawie nieosiągalna (gdyby kiedyś trafiło się coś 4Ohm). Wentylatory są 2 cm na "ziemią" więc wrzucają na radiator zimne powietrze które po ogrzaniu przez żebra radiatora uchodzą przez otwory. Przy domowym słuchaniu wentylatory są niepotrzebne. Kolega posiada również Uni i grał na nim przez 6 godzin bez przerwy z szacowanym wysterowaniem z karty dźwiękowej na 80 % (Altus 110) i tylko na moment wzmacniacz się wyłączył po czym powrócił do pracy .

* wg Irka zalecana filtracja wynosi na stronę 10.000uF ( w moim przypadku wynosi 9400uF)

Podświecenie środka jest symboliczne. Daje ono tylko podświatę . Chciałem użyć do tego celu neonówek z ładnym świecącym na niebiesko gazem ale te wymagają ~230V.
    Z drugiej strony boję się kopiować wyglądu od innych firm czy prac DIY, aby nie plagiatować . Napisałem również program i też był problem związany z wyglądem - a mi się podobał :)

Pozdrawiam, DelphiX

• #9 09 Sty 2012 17:12
    Rafał 116
    Poziom 17  

Obróbka metalu jest trudna zwłaszcza bez odpowiednich narzędzi. Mogłeś to drewno bardziej wyeksponować bo teraz to służy bardziej jako podstawa całej konstrukcji. Lepiej wyglądało by na zewnątrz.

• #10 09 Sty 2012 19:31
    mateusz77892
    Poziom 17  

Moja mała uwaga, jak już koledzy zauważyli to te wentylatorki.
    Czy one dmuchają na płytki zamiast na radiator?? Trochę dziwne wybrałeś miejsce ich montowania. Bo jeśli dobrze widzę są na dole to nie mają skąd ciągnąć powietrza(chyba że dałeś dość wysokie nóżki) ale to i tak nie najlepsze miejsce.
    Fajnie że wykonałeś swojego uniampa. To bardzo dobry wzmacniacz.

Robiłeś może tą nowszą wersję Uniampa?? m.in. z (odczuleniem na wysokie dźwięki?, bo na imprezie miałem z tym problem, z wysokimi dźwiękami :D)

• #11 09 Sty 2012 22:17
    marasneo
    Poziom 15  

Rafał 116 napisał:
    Obróbka metalu jest trudna zwłaszcza bez odpowiednich narzędzi. Wykorzystywanie drewna świadczy o niechęci użycia metalu.

Czyli innymi słowy o czym to świadczy? O niczym. Kolega obudowę mógł wykonać nawet z bakelitu gdyby miał chęć - to nie istotne...
    Zresztą, tylko ułamek obudowy wykonany jest z drewna.
    Obudowa bardzo ładna mimo kilku minusów.
    Sam wolę rzeźbić obudowy do swoich konstrukcji w drewnie - czasem dosłownie. Jedynie swojego czasu Eltrona 100 przeniosłem do specjalnie wykonanej pod niego obudowy z aluminium (zajmującej ponad dwa razy mniej miejsca niż oryginalna skrzynia).

Nadal nie otrzymałem odpowiedzi dotyczącej rezystorów;)

• #12 09 Sty 2012 23:31
    DelphiX
    Poziom 12  

Rezystory dawałem zwykłe ale mam każdego rodzaju po paczce około 100 sztuk. Niektóre produkcji polskiej niektóre jeszcze radzieckiej. Wybrałem metalizowane 5%(1% też się zdarzały),
    ale wieczór poświeciłem na poszukiwaniu jak najbardziej zbliżonych wartości .

To drewno to 2 deseczki dębowe które kiedyś znalazłem , "fabrycznie" na wymiar . Wentylatory jednak wymontuje. Dołożę filtr sieciowy.

Obróbka metalu jest trudna szczególnie jak się nie ma wiertarki stołowej :(

• #13 10 Sty 2012 22:35
    Mark II
    Poziom 20  

Skoro nie przenikają zakłócenia z zewnątrz, szczególnie telefonu, montaż filtra przeciwzakłóceniowego jest zbędny. Ale... biorąc pod uwagę powierzchnię szyby i drewnianych boków, trudno trochę w to uwierzyć. Otwory o takich powierzchniach są bowiem doskonałym oknem dla wszelkiego rodzaju śmieci e-m.
    Na zdjęciach widać dwa pokrętła. Jakie jest ich przeznaczenie, czy jeden to regulacja głośności a drugi jest przełącznikiem wejść, czy też regulacja głośności dla obu kanałów jest niezależna?

• #14 10 Sty 2012 23:09
    FoxTech
    Poziom 20  

dj-MatyAS napisał:
    Człowiek się uczy, ale (niestety!) na WŁASNYCH błędach

Pozwolę sobie nie zgadzać się z powyższym twierdzeniem, znacznie bliższe są mi słowa Otto von Bismarck'a:
    Cytat:
    Tylko ludzie głupi uczą się na własnych błędach. Ludzie mądrzy – uczą się na błędach cudzych

DelphiX napisał:
    "boję się kopiować wyglądu od innych firm czy prac DIY, aby nie plagiatować"

Niczego się nie musisz obawiać. możesz kopiować dowolny styl kogo tylko chcesz, dopóki nie sprzedajesz cudzych pomysłów jako swoje to nikt nie ma praw nic Ci zrobić, jeżeli będziesz chciał to możesz przerobić poloneza na ferrari pomalować na czerwono, przyczepić loga tejże marki i nikomu nic do tego. A potem jak Ci się znudzi to możesz je sprzedać i też nikt Ci nie może nic zrobić pod warunkiem że wyraźnie zaznaczysz że jest to replika na podbudowie poloneza a nie oryginał.

• #15 10 Sty 2012 23:47
    Alchemik2600
    Poziom 21  

Co Wy macie z tymi wentylatorami? Moda jakaś na to, czy jak? Wielka obudowa, spory radiator i jak zwykle trzeba wymuszone chłodzenie dołożyć, które jest niepotrzebne.
    PS
    Dlaczego mój post został usunięty?
    Rozumiem, że mam wątek rozwinąć?
    OK
    Nieuzasadnione stosowanie wymuszonego obiegu powietrza w dużej obudowie i przy dużym radiatorze. Nawet gdyby się mocno zagrzał, to nic by się nie stało. Założę się, że nawet z mniejszym radiatorem ten wzmacniacz by sobie poradził (w mocniejszych konstrukcjach producentów też nie stosują wymuszonego obiegu powietrza). Dla przykładu mój wzmacniacz ma zabezpieczenie termiczne ustawione na 145 stopni C.
    Końcówka mocy, to nie jest procesor komputera, że temperatura 80-90 stopni mu zaszkodzi (w co i tak wątpię, by ta końcówka mocy do takiej temperatury się nagrzała przy takiej obudowie i z takim radiatorem).

• #16 11 Sty 2012 08:33
    DelphiX
    Poziom 12  

Alchemik2600 napisał:
    Co Wy macie z tymi wentylatorami? Moda jakaś na to, czy jak? Wielka obudowa, spory radiator i jak zwykle trzeba wymuszone chłodzenie dołożyć, które jest niepotrzebne.
    PS
    Dlaczego mój post został usunięty?
    Rozumiem, że mam wątek rozwinąć?
    OK
    Nieuzasadnione stosowanie wymuszonego obiegu powietrza w dużej obudowie i przy dużym radiatorze. Nawet gdyby się mocno zagrzał, to nic by się nie stało. Założę się, że nawet z mniejszym radiatorem ten wzmacniacz by sobie poradził (w mocniejszych konstrukcjach producentów też nie stosują wymuszonego obiegu powietrza). Dla przykładu mój wzmacniacz ma zabezpieczenie termiczne ustawione na 145 stopni C.
    Końcówka mocy, to nie jest procesor komputera, że temperatura 80-90 stopni mu zaszkodzi (w co i tak wątpię, by ta końcówka mocy do takiej temperatury się nagrzała przy takiej obudowie i z takim radiatorem).

Wentylatory w przypadku tak dużego radiatora były błędem . Przez weekend mam zamiar poprawić urządzenie - m.in usunąć wentylatory.

Cytat:
    Niczego się nie musisz obawiać. możesz kopiować dowolny styl kogo tylko chcesz, dopóki nie sprzedajesz cudzych pomysłów jako swoje to nikt nie ma praw nic Ci zrobić, jeżeli będziesz chciał to możesz przerobić poloneza na ferrari pomalować na czerwono, przyczepić loga tejże marki i nikomu nic do tego. A potem jak Ci się znudzi to możesz je sprzedać i też nikt Ci nie może nic zrobić pod warunkiem że wyraźnie zaznaczysz że jest to replika na podbudowie poloneza a nie oryginał.

Nie chodzi tu kwestie prawne, ale nie chce "zabijać" własnych pomysłów. A starać się tworzyć rzeczy oryginalne choć nie zawsze to wychodzi .

• #17 11 Sty 2012 16:19
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Odnośnie wzmacniacza. Widać, że kolega starał się. Natomiast wyszło jak wyszło.W sumie wskazane były "wady" urządzenia. Ja od siebie tylko wskażę jedno rozwiązanie. Jeśli jest obawa, że końcówki będą zbyt mocno się grzały, wystarczy radiatory umieścić na zewnątrz obudowy, lub po prostu zbudować z nich jej elementy (n.p. pass aleph).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME