Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW Sharan wycieraczki przednie dziwne zachowanie podczas zapłonu

09 Sty 2012 01:12 5883 16
  • Poziom 8  
    Witam.
    Sorka, że wracam do tego tematu wycieraczek przednich ale mam problem, tzn. za każdym razem jak przekręcam zapłon wycieraczki robą dziwny ruch na wysokość od 1 do 3 cm do góry po czym wracają do położenia pierwotnego, czasami po użyciu wycieraczek ta górna czyli lewa nie wraca do swojego wyjściowego położenia ale zostaje troszkę uniesiona na szybie.
    VW Sharan z 2003, zakup 2 miesiące temu.
    Proszę o pomoc czy muszę wymieniać mechanizm czy może to problem z elektryką?
  • HELUPOWER
  • Poziom 10  
    Ja bym sprawdził i mechanizm i elektrykę. Mechanizm bo mogą być luzy gdzieś. Elektrykę bo skoro przy przekręceniu na zapłon reagują wycieraczki (zakładam, że na manetce są w chwili zapłonu wyłączone) to gdzieś może być jakieś przebicie albo luz prawdopodobnie w samej stacyjce
  • HELUPOWER
  • Poziom 42  
    Ten luz w stacyjce jest trafną podpowiedzią , tylko nie wiemy wzdłużny czy poprzeczny!
  • Poziom 8  
    W ramach uzupełnienia pytania dodaje, że w chwili zapłonu manetka która załącza wycieraczki jest na 100% wyłączona. Koledzy a jak sprawdzić te luzy w mechanizmnie oraz luzy w stacyjce. Jestem zielony w tym temacie bo jestem tzw. mechanikiem zza biurka. Przeglądając posty dotyczące wycieraczek w sharanie napotkałem kolegę bombel1985, który sobie poradził z tym proiblemem ale nie podał szczegółow jak ten problem rozwiązać. Mam jeszcze zapytanie, czy to dziwne zachownie wycieraczek może być spowodowane zle ustawionymi wycieraczkamni? Ja przy nich nic nie grzebałem ale może poprzedni właściciel.
    Proszę o pomoc a jeśli to możliwe to o kontakt pod którym mogę się skontaktować z osobą, która mi pomoże w powyższej kwestii. Z góry dzięki!!!
  • Poziom 42  
    Co dotychczas SAM sprawdziłeś , może mechanizm , jak pisze Manfred?
  • Poziom 8  
    Moje pytanie napisałem w trakcie przebywania w delegacji więc nie miałem za bardzo kiedy zagłębić się manualnie w temat. Dotychczas tylko odkręciłem lewą wycieraczkę i przestawiłem ją w dół aby za bardzo nie zachodziła na szybę w stanie spoczynku bo szpetnie to wygląda. Czy nieprawidłowe ustawienie wycieraczek może powodować te dziwne zachowania podczas zapłonu?
  • Poziom 8  
    Witam. Dodam jeszcze, że podczas jazdy kilka razy wyłączyło mi się radio na 2 do 3 sekund i po chwili załączyło się ponownie. Jeśli problem z wycieraczkami może dotyczyć stacyjki to pewnie problem z wyłączaniem radia też!
  • Poziom 16  
    glaca23 napisał:
    Witam. Dodam jeszcze, że podczas jazdy kilka razy wyłączyło mi się radio na 2 do 3 sekund i po chwili załączyło się ponownie. Jeśli problem z wycieraczkami może dotyczyć stacyjki to pewnie problem z wyłączaniem radia też!

Radio masz pewnie włożone na szybko przez sprzedawcę auta i coś niedociśnięte albo na skrętkę a wycieraczki - cóż, jest taka funkcja która opuszcza nieco i podnosi wycieraczki przy załączeniu i wyłączeniu silnika - oszczędza pióra wycieraczek i zapobiega chyba przymarzaniu ;) w VW tak jest. Podobno da się to wyłączyć. (wujek googl, czas czekania na odpowiedź 35 sek...) Co do luzu w stacyjce, to to chyba chodziło o luz skrośny ;)
  • Poziom 8  
    Witam. Jadąc dalej z tym tematem dotyczącym wycieraczek przyszło mi do głowy, że może moje auto vw sharan posiada automat załączania i sterowania wycieraczek a ten dziwny ruch wycieraczek podczas zapłonu wskazuje na test wycieraczek czy nie są przymarznięte, a to że jedna nie schodzi do końca to pewenie wina samego mechanizmu. Czy vw sarany z 2003 roku mogą mieć czujnik i automat regulujący prędkość ruchu wycieraczek?
  • Poziom 8  
    Witam. Problem z radiem faktycznie dotyczył źle wcyśniętej, luźnej kostki. Problem usunięto. Jeżeli chodzi o wycieraczki to rozmawiałem z fachowcami i potwierdzili, że w szaranach może coś takiego występować jeśli jest czujnik deszczu, który automatycznie reguluje prędkość wycieraczek.
  • Poziom 23  
    Witam, nie ma tam żadnego czujnika,tylko masz źle ustawiony mechanizm na samym silniczku, chodzi o to krótkie ramię odchodzące od samej osi silnika wycieraczek.Ktoś tam już majstrował.
  • Poziom 8  
    Witam. Pewnie masz racje ponieważ nie znalazałem żadego czujnika. Mam prośbę możesz podać sposób usunięcia tej dolegliwości bo troszkę mnie to wpienia. W jaki sposób ustawić mechanizm na samym silniczku????
  • Poziom 12  
    Też mam Sharana i regulowałem wycieraczki przy okazji naprawy łożysk. Silnik wycieraczek zabudowany jest ze sterownikiem. Podczas załączenia zasilania wykonuje on ruch cofający do zderzaka aby "wyzerować" położenie. Podobnie jest jak wyłączysz zapłon przy wycieraczkach "w drodze". Po załączeniu zasilania sterownik powoli je cofa do zderzaka. Jeżeli wycieraczki są w położeniu spoczynkowym, po załączeniu zasilania, sterownik cofa pantograf ale przy prawidłowo wyregulowanych wycieraczkach, nie powinno być widocznego ruchu piór. Musisz zdemontować osłony na podszybiu aby dostać się do mechanizmu wycieraczek. Podnieś wycieraczki i zdejm pióra. Potrzebny będzie Ci ktoś, kto na rozkaz będzie przekręcał kluczyk w stacyjce. Zobaczysz, że silnik wykonuje krótki ruch wstecz. Zobaczysz też zderzak na chasiss i na osi silnika. Odkręć nakrętkę na osi i ustaw tak aby w położeniu spoczynkowym zderzaki były około 2cm od siebie. Prawidłowa regulacja jest taka, że po załączeniu zasilania silnik cofnie się, a zderzaki prawie dotkną do siebie. Nie powinno być też widocznego ruchu na piórach. Dokręć nakrętkę i wyreguluj położenie piór wycieraczek na swoich osiach. Pióro kierowcy powinno dochodzić prawie do końca szyby a pasażera nie powinno się zderzać. W położeniu spoczynkowym pióra powinny kłaść się po sobie. Zauważ też, że przy pracy przerywanej, dolne pióro jest w położeniu najniższym a górne lekko uniesione. W chwili gdy wyłączysz wycieraczki, górne pióro cofnie się i położy na dolnym. Jeśli nie czujesz się na siłach daj to do zrobienia komuś kto już raz to robił. Twój samochód już był robiony przez jakiegoś "fachowca". I jeszcze jedno: uważaj na paluchy, pantograf to niezła obcinaczka do łapek. Jak coś kręcisz to lepiej kluczyk mieć wyjęty ze stacyjki aby się nie okazało, że przez zapomnienie wycieraczki wystartowały (np. przy pracy przerywanej).
    Pozdrawiam, Piotr.
  • Poziom 8  
    Dzięki za instrukcje. Zrozumiałem ją w 90% bo nie kumam o co chodzi i co to jest "Zobaczysz też zderzak na chasiss i na osi silnika". Jak możesz troszkę jaśniej bo jestem zielony w tym temacie.
  • Poziom 12  
    chasiss - czyli podstawa, w naszym przypadku kawał grubej blachy, do której od spodu przykręcony jest silnik z przekładnią, a od góry elementy pantografu (cięgna wycieraczek). Kawałek tej blachy, w pobliżu osi przekładni silnika, wygięty jest do góry tak, że ... tworzy przeszkodę nie do przebycia dla elementu znajdującego się na osi przekładni i napędzającego cięgna. Tak na prawdę są dwa zderzaki, ograniczające ruch osi przekładni w zakresie około 230stopni (niepełny obrót). Jak zdemontujesz osłonę na podszybiu (3 śrubki) to zobaczysz o co come-on. Możesz też wyszukać grafiki w Googlu pod hasłem "sharan mechanizm wycieraczek" - jest dużo dokładnych zdjęć od sprzedających części zamienne. Wycieraczki w Sharanach mają też tendencję to zacierania się na osiach samych piór. Łożyska są cierne, aluminium w stali i uszczelnione cienkimi o-ringami. Sól drogowa tam włazi i robi wżery jak na księżycu. Jak już się grzebiesz, możesz wyjąć cały mechanizm (2 śruby więcej + 2 na wycieraczkach), wyczyścić i przesmarować te łożyska i założyć grubsze o-ringi aby sól już tam nie właziła. Ja zająłem się tym, gdy wycieraczki praktycznie już nie chodziły i wyjęcie osi z tych łożysk zajęło mi 2h zamiast dwóch sekund. Przy okazji dobierania się do podszybia, możesz też zmienić filtr przeciwpyłkowy powietrza i odgarnąć liście.
    Powodzonka...
  • Poziom 8  
    Ok wielkie dzięki. Jak wrócę z delegacji do domku i troszkę mrozy zelżeją to zabiorę się do usunięcia tego drażniącego tematu. Jak będę po robocie to dam znać o efektach! Małe pytanko czy można zadzwonić pod ten nr który widnieje w podpowiedzi w trakcie prac o ile pojawią się pytania lub wątpliwości.
  • Poziom 12  
    Można dzwonić, w ramach rozsądku - po to podaję swój telefon...