Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt CO (solary, wiatrak, bufor, podłógówka )

grekpg 09 Jan 2012 09:35 4304 7
Buderus
  • Buderus
  • #2
    Plumpi
    Heating systems specialist
    Co to jest ten okrąg?
  • Buderus
  • #3
    grekpg
    Level 10  
    no tak sobie to nazwałem - to rurki w koło z wyjściami i zaworami trójdrożnymi żeby każdy element instalacji był przez niego podłączony i w zalezności od tego jaka jest sytacja zawory się zamykały/ otwierały - np.


    piec CO grzeje - (
    zawór od niego do okręgu otwarty ,
    zawór do CWO otwarty bo temperatura w okregu > temperatura CWO,
    zawór Wyjścia na CO na dom zamknięty (np. bo już jest ciepło -> otwiera się zawór do Bufora)

    chodzi o tego typu zależności

    lub inny przykład - piec CO zamkniety (bo nizsza temperatura)
    Wyjscie na dom otwarte bo zimno w domu
    - bufor ma zapas ciepla wiec otwiera sie zawór bufora

    (pompa jest na okręgu więc to co jest otwarte będzie przez to przepompowywana woda, część elelementów ma osobne pompy bo chyba musi - jak podłogówka w ogrodzie zimowym i inne oznaczyłem je)

    Reasumując którekolwiek źródło daje ciepło / którekolwiek odbiornik potrzebuje ciepła - wszystko przechodzi przez ten okrąg - żeby zmiejszyc ilość pomp i dać wszelkie możliwości kombinacji co jest otwarte co jest zamknięte.

    Dodano po 2 [minuty]:

    głowną koncepcją jest właśnie ten okrąg jako głowne rozdzielenie ciepła
    + bufor
    + panele
    +wiatraki w przyszłości

    obecnie tego nie ma.
    ew jak można inczej podłączyć te elelementy - tek żeby można było dowolnie kierować ciepło
  • #4
    Plumpi
    Heating systems specialist
    No i odkryłeś koło, ale w Twoim wydaniu jest ono jeszcze kwadratowe :)

    Ten Twój tajemniczy okrąg to nic innego jak Twoja wersja sprzęgła wodnego tyle, że taka jeszcze niedopracowana.
    Tylko po co sobie tak utrudniasz życie i komplikujesz całość?
    Aby ten układ mógł normalnie funkcjonować to potrzebujesz 7 pomp cyrkulacyjnych. Policz jaki to już jest koszt samych pomp, a energii elektrycznej, która je będzie napiędzać ...

    Są o wiele prostsze rozwiązania i o wiele bardziej funkcjonalne np. zasobniki CWU Multi-energy firmy ACV, które pełnią rolę wielu urządzeń, które Ty rozrysowałeś oddzielnie: bufora ciepła, zasobnika CWU grzejącego ciepłą wodę użytkową, sprzęgła wodnego, wymienników ciepła.
    Zasobniki takie są zbudowane na zasadzie zbiornik w zbiorniku + dodatkowe wężownice + wyprowadzenia do podłączenia kilku źródeł ciepła.
    Pod taki jeden zasobnik podłączasz solary, kocioł gazowy, kocioł węglowy czy kominek, podłączasz grzejniki i podłogówki. Do tego zasobnika kierujesz wszystkie źródła ciepła, które grzeją Ci wodę użytkową oraz rozprowadzają ogrzewanie do CO.
    Tu sobie pooglądaj i poczytaj:
    http://www.acv.com/swf/SLME_web_r32/popup.htm#/pl-PL/14
    http://www.acv.com/pl-pl/03_01/products/app.rvb

    To co na zdjęciach to są tylko przykłady konfiguracji i można całość rozbudować o większą ilość źródeł energii.
    Taki system spełnia dokładnie takie samo zadanie jak Twój układ, ale przy ograniczeniu liczby elementów składowych, liczby pomp oraz ilości połączeń.
    Pozwala także wykorzystywać energię solarów do wspomagania podłogówki w okresach przejściowych, ograniczając zużycie paliw do celów grzewczych.
  • #5
    grekpg
    Level 10  
    Hm nie mówiłem że coś jest tajemnicze,
    jeżeli chodzi o ilość pomp - właśnie to po to żeby je ograniczyć
    1 pompa w okręgu napędza wodę w
    - piecu
    - cwu
    - co
    - buforze

    więc nie wiem o jakich 7 pompach mówisz - na rysunku wokół okręgu są elektrozawory a nie pompy. - przy jednym dużym zbiorniku i tak musi to być jakoś podłączone więc muszą być pompy na wyjściach lub wejściach samo nie popłynie.

    osobne u mnie są
    na solarach (glikol) - w twojej koncepcji tez
    w ogrodzie zimowym - u ciebie tez musi byc to osobna instalacja
    w co na dom - zeby woda krazyla nawet jak krag jest odciety - jezeli tak ma to dzialac to u ciebie tez - wiec ....

    Rozwiązanie o którym mówisz brałem pod uwagę - ale
    1. nie moge kupić zbiornika bo nie przejdzie przez drzwi więc mysle z zleceniu uspawania zbiornika w kotłowni ok 1500 litrów.

    2. to że wszystko dam do wielkiego zbiornika ma też wady - żeby mieć ciepła wodę muszę nagrzać cały zbiornik więc przestaje on być buforem a zaczyna być zbiornikiem, u mnie od magazynuje nadmiar ciepła - np.
    pale w piecu - ciepło idzie 1 do cwo o ile jest potrzebne potem na instlacje a dopiero jak nic nie potrzebuje ciepła idzie do bufora - nie lepiej ?
  • #6
    Plumpi
    Heating systems specialist
    grekpg wrote:
    Hm nie mówiłem że coś jest tajemnicze,
    jeżeli chodzi o ilość pomp - właśnie to po to żeby je ograniczyć
    1 pompa w okręgu napędza wodę w
    - piecu
    - cwu
    - co
    - buforze


    W jaki sposób ona to robi?
    Czy chcesz połączyć wszystkie te urządzenia szeregowo?
    Jeżeli tak to musiał byś zamontować wszędzie elektrozawory trójdrożne, które będą przełączały obieg poprzez dane urządzenie lub poprzez by-pass.
    Niestety taki układ ma wiele wad i skazany jest na porażkę.


    grekpg wrote:
    więc nie wiem o jakich 7 pompach mówisz - na rysunku wokół okręgu są elektrozawory a nie pompy. - przy jednym dużym zbiorniku i tak musi to być jakoś podłączone więc muszą być pompy na wyjściach lub wejściach samo nie popłynie.


    Oczywiście, że tak tyle, że wtedy jedna pompa do jednego źródła zasilania.
    W Twoim przypadku jeżeli zrobisz "okręg" pełniący rolę sprzęgła to przy każdym wymienniku musisz dać po 2 pompy przed i za wymiennikiem.
    Taki układ, który bazuje na systemie ogrzewania jednorurowym w tym przypadku nie zadziała, bo przepływy są zbyt mocno ograniczane przez wymienniki płytowe.
    Twoje całe założenia są bezsensowne i oderwane od zasad budowy takich systemów.

    1. Solary powinny grzać tylko i wyłącznie zasobniki i ewentualnie bufory i do tego w ich najniższym miejscu, bo tam gromadzi się najzimniejsza woda. Tak więc wymiennik płytowy pomiędzy solarami, a "tajemniczym kręgiem" jest bez sensu, ponieważ w tym kręgu krąży woda o zbyt wysokiej temperaturze, przez co spada wydajność i sprawność solarów. Dodatkowy spadek sprawności solarów spowodowany jest wymiennikiem płytowym. Będzie to tylko wyrzucenie pi8eniędzy w błoto, bo w takim układzie solary nie będą oddawały ciepła, aby móc je wykorzystać w CO czy nawet do ładowania CWU. Aby solar był wydajny musi grzać bezpośrednio CWU wbudowaną w niego wężownicą i głównie w tym celu się montuje solary, aby mieć ciepłą wodę użytkową, a nie ogrzewanie CO.

    2. Przy zastosowaniu takiego zasobnika jak Ci pokazałem, układ ma tę zaletę, że kominek czy kocioł węglowy możesz wpiąć z obiegiem grawitacyjnym bez użycia pompy. Ma to kilka zalet. Po pierwsze nie potrzebuje energii elektrycznej, a po drugie umożliwia nagrzanie bufora oraz ciepłej wody użytkowej nawet wtedy, kiedy nie ma prądu, a poza tym zabezpiecza kominek przed zagotowaniem wody w razie zaniku zasilania.

    3. Nie potrzebujesz rozbudowanej elektroniki. Zobacz ile musisz zamontować regulatorów w swoim układzie. W układzie, który Ci zaproponowałem solar posiada swój regulator i ładuje buforo-zasobnik CWU do maksimum ile się da.
    Ogród zimowy ponieważ będzie pracował na glikolu można wpiąć równolegle do wężownicy solara z dodatkową pompą. Wężownica ta będzie pracowała w dwie strony. Jako wężownica ładująca ciepło z solara do bufora oraz jako wężownica łądująca ciepło z bufora do podłogówki ogrodu zimowego. Uruchamiając obydwie pompy tj. pompę solara oraz ogrodu ciepło z solara możw wprost wędrować do ogrodu bez jakichkolwiek strat i spadku wydajności.

    Sumarycznie będą potrzebne 3-4 pompy:
    1. Pompa solara.
    2. Pompa ogrodu zimowego.
    3. Pompa obiegu CO grzejników.
    4. Pompa obiegu CO podłogówki.

    Kocioł węglowy oraz kominek mogą zasilać bufor grawitacyjnie lub współpracując z dodatkowymi pompami.

    Zakładając, ze do kominka oraz pieca dołożysz także pompę oraz zawór różnicowy, aby mogły one pracować także w grawitacji to łącznie będziesz potrzebował 6 pomp w przypadku, kiedy będziesz miał w domu grzejniki oraz podłogówkę. Jeżeli nie będzie podłogówki to potrzebne będzie 5 pomp.
    W przypadku, kiedy udało by się ustawić i podłączyć grawitacyjnie kocioł oraz kominek to liczba pomp spada odpowiednio do 4 z podłogówką lub 3 same grzejniki.

    W Twoim układzie, który narysowałeś, aby całość mogła dobrze funkcjonować musiał byś zamontować 9 pomp cyrkulacyjnych i od groma regulatorów, w których musiałyby być realizowane złożone zależności.
    Oczywiście zakładam, że wymiennik płytowy przy solarze jest totalnie niepotrzebny i dlatego liczba pomp zmniejsza się do 7
    W przypadku układu, który Ci proponuję automatyka ogranicza się do minimum do sterowników i regulatorów, które są standardowo zamontowane są przy kotłach, kominkach i solarach.
  • #7
    DonRomano
    Level 34  
    Podejrzewam, że za elektrozawór zapłacisz więcej niż za zwykłą pompę do CO.
    A kominek dlaczego nie w bufor?
    A kocioł gazowy dlaczego nie w bufor, przecież od tego on jest, znaczy bufor
    Jakoś dla mnie od tyłu to wszystko kombinujesz.

    Z tym okręgiem to jakiś dziwoląg, ale kiedyś się mówiło że ziemia jest płaska.

    Nie wiem, może coś wymyślisz nowego?
    Popatrz jaki śliczny bufor :http://www.elektromet.com.pl/wgj-b-multi/specyfikacja/
    Nie potrzebujesz zasobnika CWU kilka pomp odpada i jest tajemniczym :D okęgiem :D tylę, że bardziej walcowatym. :D
  • #8
    grekpg
    Level 10  
    Witam, ok przemyślałem to i zrobiłem od nowa - bardzo proszę o opinię czegoś na ten sposób (aktualnie bez kombinowania z solarami, wiatrakami itd - nie wiem więc czy zakładać jako osobny wątek - proszę o opinię takiej prostszej instalacji)

    założyłem jednak jako nowy wątek

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11314407#11314407

    - bo temat zupełnie inny.