grekpg wrote: Hm nie mówiłem że coś jest tajemnicze,
jeżeli chodzi o ilość pomp - właśnie to po to żeby je ograniczyć
1 pompa w okręgu napędza wodę w
- piecu
- cwu
- co
- buforze
W jaki sposób ona to robi?
Czy chcesz połączyć wszystkie te urządzenia szeregowo?
Jeżeli tak to musiał byś zamontować wszędzie elektrozawory trójdrożne, które będą przełączały obieg poprzez dane urządzenie lub poprzez by-pass.
Niestety taki układ ma wiele wad i skazany jest na porażkę.
grekpg wrote: więc nie wiem o jakich 7 pompach mówisz - na rysunku wokół okręgu są elektrozawory a nie pompy. - przy jednym dużym zbiorniku i tak musi to być jakoś podłączone więc muszą być pompy na wyjściach lub wejściach samo nie popłynie.
Oczywiście, że tak tyle, że wtedy jedna pompa do jednego źródła zasilania.
W Twoim przypadku jeżeli zrobisz "okręg" pełniący rolę sprzęgła to przy każdym wymienniku musisz dać po 2 pompy przed i za wymiennikiem.
Taki układ, który bazuje na systemie ogrzewania jednorurowym w tym przypadku nie zadziała, bo przepływy są zbyt mocno ograniczane przez wymienniki płytowe.
Twoje całe założenia są bezsensowne i oderwane od zasad budowy takich systemów.
1. Solary powinny grzać tylko i wyłącznie zasobniki i ewentualnie bufory i do tego w ich najniższym miejscu, bo tam gromadzi się najzimniejsza woda. Tak więc wymiennik płytowy pomiędzy solarami, a "tajemniczym kręgiem" jest bez sensu, ponieważ w tym kręgu krąży woda o zbyt wysokiej temperaturze, przez co spada wydajność i sprawność solarów. Dodatkowy spadek sprawności solarów spowodowany jest wymiennikiem płytowym. Będzie to tylko wyrzucenie pi8eniędzy w błoto, bo w takim układzie solary nie będą oddawały ciepła, aby móc je wykorzystać w CO czy nawet do ładowania CWU. Aby solar był wydajny musi grzać bezpośrednio CWU wbudowaną w niego wężownicą i głównie w tym celu się montuje solary, aby mieć ciepłą wodę użytkową, a nie ogrzewanie CO.
2. Przy zastosowaniu takiego zasobnika jak Ci pokazałem, układ ma tę zaletę, że kominek czy kocioł węglowy możesz wpiąć z obiegiem grawitacyjnym bez użycia pompy. Ma to kilka zalet. Po pierwsze nie potrzebuje energii elektrycznej, a po drugie umożliwia nagrzanie bufora oraz ciepłej wody użytkowej nawet wtedy, kiedy nie ma prądu, a poza tym zabezpiecza kominek przed zagotowaniem wody w razie zaniku zasilania.
3. Nie potrzebujesz rozbudowanej elektroniki. Zobacz ile musisz zamontować regulatorów w swoim układzie. W układzie, który Ci zaproponowałem solar posiada swój regulator i ładuje buforo-zasobnik CWU do maksimum ile się da.
Ogród zimowy ponieważ będzie pracował na glikolu można wpiąć równolegle do wężownicy solara z dodatkową pompą. Wężownica ta będzie pracowała w dwie strony. Jako wężownica ładująca ciepło z solara do bufora oraz jako wężownica łądująca ciepło z bufora do podłogówki ogrodu zimowego. Uruchamiając obydwie pompy tj. pompę solara oraz ogrodu ciepło z solara możw wprost wędrować do ogrodu bez jakichkolwiek strat i spadku wydajności.
Sumarycznie będą potrzebne 3-4 pompy:
1. Pompa solara.
2. Pompa ogrodu zimowego.
3. Pompa obiegu CO grzejników.
4. Pompa obiegu CO podłogówki.
Kocioł węglowy oraz kominek mogą zasilać bufor grawitacyjnie lub współpracując z dodatkowymi pompami.
Zakładając, ze do kominka oraz pieca dołożysz także pompę oraz zawór różnicowy, aby mogły one pracować także w grawitacji to łącznie będziesz potrzebował 6 pomp w przypadku, kiedy będziesz miał w domu grzejniki oraz podłogówkę. Jeżeli nie będzie podłogówki to potrzebne będzie 5 pomp.
W przypadku, kiedy udało by się ustawić i podłączyć grawitacyjnie kocioł oraz kominek to liczba pomp spada odpowiednio do 4 z podłogówką lub 3 same grzejniki.
W Twoim układzie, który narysowałeś, aby całość mogła dobrze funkcjonować musiał byś zamontować 9 pomp cyrkulacyjnych i od groma regulatorów, w których musiałyby być realizowane złożone zależności.
Oczywiście zakładam, że wymiennik płytowy przy solarze jest totalnie niepotrzebny i dlatego liczba pomp zmniejsza się do 7
W przypadku układu, który Ci proponuję automatyka ogranicza się do minimum do sterowników i regulatorów, które są standardowo zamontowane są przy kotłach, kominkach i solarach.