Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie działające USB na Windows XP

kalwuss 09 Sty 2012 11:43 12230 31
  • #1 09 Sty 2012 11:43
    kalwuss
    Poziom 8  

Witam. Mam problem z portami USB na WinXP, gdy podłącze jakiekolwiek urządzenie np. pamięć flash to wyskakuje komunikat, że system nie rozpoznał urządzenia i nie może zainstalować sterownika. Tak jest z każdym urządzeniem, wcześniej było wszystko ok. Porty USB na pewno są sprawne, ponieważ na komputerze mam również zainstalowany Windows 7 i tam działa wszystko bez żadnego problemu. Moim zdaniem problem nie leży w sterownikach... Jakbym zainstalował jeszcze raz XP to jestem pewien, że porty USB by działały ;) Wygląda na to, że jest niezły burdel w plikach systemowych, tak więc proszę o porady co mam zrobić z tym uciążliwym fantem.

Btw. mam jeszcze jeden problem, a mianowicie z HDD, nie mogę otworzyć żadnego dysku normalnie klikając (tj. podwójne kliknięcie na ikonkę partycji) tylko muszę wchodzić na dysk klikając prawym i eksplorując zawartość.

Z góry dziękuje za porady :) pozdrawiam !

EDIT: Płyta główna GIGABYTE GA-M52S-S3P

0 29
  • #2 09 Sty 2012 11:46
    Paramedicum
    Poziom 20  

Wejdź w Menadżer urządzeń i sprawdź czy nie ma tam jakichś znaków zapytania, bądź wykrzykników. Czy masz zainstalowany Service Pack 3?

0
  • #3 09 Sty 2012 11:48
    rzeszutek1
    Poziom 19  

Prawdopodobnie złapałeś wirusa. Polecam zastosowanie: prawym -> eksploruj i usunąć plik autorun.inf - jeśli jest. Ewentualnie naprawa programem ComboFIX

0
  • #4 09 Sty 2012 11:51
    Paramedicum
    Poziom 20  

rzeszutek1 napisał:
    Prawdopodobnie złapałeś wirusa. Polecam zastosowanie: prawym -> eksploruj i usunąć plik autorun.inf - jeśli jest. Ewentualnie naprawa programem ComboFIX

Program Combofix nie służy do naprawy komputera :!: Program już dawno wyszedł z użytku m.in. przez zbyt dużą ingerencję w system.

0
  • #5 09 Sty 2012 12:06
    kalwuss
    Poziom 8  

@Paramedicum.
    Mam jeden zapytajnik, "Inne urządzenia" "Nie znane urządzenie", ale to jest niezwiązane z USB, ponieważ kiedyś mi tam się popsuł procesor i jak mi wymienili to się to pokazało i przy okazji też zawsze jak się załaduje windows to wyskakuje mi okienko że znaleziono nowe urządzenie, a tym nowym urządzeniem jest dysk twardy :D anuluje instalowanie HDD a on i tak działa :P ale to już nie o tym mowa.
    Tak mam zainstalowany SP3.

0
  • #6 09 Sty 2012 12:15
    Paramedicum
    Poziom 20  

Dla pewności podaj identyfikator tego dysku twardego z Menadżera urządzeń. Ponad to, czy jeśli podłączasz jakieś urządzenie do portu USB to świeci się dioda tego urządzenia? Czy podczas podłączania wyskakują jakieś komunikaty w postaci dymków?

1
  • #7 09 Sty 2012 12:18
    kalwuss
    Poziom 8  

Teraz podłączyłem i nawet dioda mi sie nie zapaliła w pendrive. Są tylko dźwięki. Nawet już dymki nie wyskakują. Jak dorwać ten indetyfikator ?

EDIT: Podłączyłem telefon i wyskoczyl dymek "Znaleziono nowy sprzęt: Nokia C3-01", dałem w tel tryb masowy i nie może zainstalować sprzętu.

0
  • #8 09 Sty 2012 12:23
    Paramedicum
    Poziom 20  

W Menadżerze urządzeń kliknij PPM na to urządzenie ze znakiem zapytania i we właściwościach w zakładce Szczegóły jest Identyfikator wystąpienia urządzenia.

0
  • #9 09 Sty 2012 12:27
    kalwuss
    Poziom 8  

ACPI\PNP0103\4&31AD995D&0 - to jest identyfikator.

A system niby rozpoznal jakie to urzadzenie (telefon) Ale nie potrafi zainstalowac sam sterownikow.

0
  • #10 09 Sty 2012 12:27
    krzychupar
    Poziom 41  

Musisz wejść do menadżera urządzeń kliknąć na stacje dysków,PPM na dysk, właściwości - szczegóły i na właściwość wybrać indentyfikatory sprzętu.

0
  • #11 09 Sty 2012 12:35
    Paramedicum
    Poziom 20  

Wydaje mi się, że albo dyski są źle podłączone, albo źle ustawiona jest ich kompatybilność w BIOSie. Spróbuj jeszcze przeskanować system i rejestr programem CCleaner.

0
  • #12 09 Sty 2012 12:39
    kalwuss
    Poziom 8  

CCleanerem robię często skany rejestru. Ale tu już nie chodzi o dyski. Ważniejsze jest to USB. Nikt nie może sobie z tym poradzić, a z tego co słyszałem to po prostu burdel w plikach systemowych.

0
  • #13 09 Sty 2012 12:42
    Paramedicum
    Poziom 20  

Skorzystaj jeszcze z kreatora dodawania nowego sprzętu w Panelu Sterowania :arrow: Dodaj sprzęt.

2
  • #14 09 Sty 2012 12:46
    kalwuss
    Poziom 8  

To też nie działą :)

0
  • #15 09 Sty 2012 12:48
    Paramedicum
    Poziom 20  

Jeżeli na tym dysku twardym, który ci podłączyli w niewiadomym celu nie masz żadnych informacji, odłącz go i sprawdź czy sytuacja ulegnie zmianie. Według mnie problem tkwi w dodatkowym dysku.

0
  • #16 09 Sty 2012 12:55
    kalwuss
    Poziom 8  

Ja go sam podlaczylem wczesniej. Mam dwa dyski 160 i 500 gb. Już przed podlaczeniem 500 nie dzialalo usb. Podlaczylem 500 i z otwieraniem dyskow wszystko bylo ok. Popsuł sie procesor. Zrobili mi i zaczal wyskakiwac ten komunikat, że znaleziono nowy sprzet (dysk twardy) W niczym to w sumie nie przeszkadza oprocz tego ze musze to wylaczac przy kazdym odpaleniu komputera. No i po jakims czasie ok. 6 miesiacach dyski twarde normalnie sie nie otwieraja. Wiec sam nie wiem juz o co chodzi

0
  • #17 09 Sty 2012 14:28
    rzeszutek1
    Poziom 19  

Paramedicum napisał:
    Program Combofix nie służy do naprawy komputera :!: Program już dawno wyszedł z użytku m.in. przez zbyt dużą ingerencję w system.
    - ciekawą teorię kolega wymyślił. W tym konkretnym przypadku ten program może właśnie pomóc. Miałem ten przypadek na jednym komputerze, gdzie nie dało się otworzyć dysków podwójnym kliknięciem, tylko prawy - eksploruj i właśnie ten program pomógł usunąć usterkę. Jak kolega nie ma nic na potwierdzenie swoich teorii, to po co pisać takie posty? Poza tym, problem z nie wykrywaniem dysków USB, może istnieć w przypadku, gdy w systemie są już zainstalowane dyski logiczne: f,g,h, które to literki są przez Windows rezerwowane na dyski wymienne. Wtedy też pendrive nie będzie widoczny, gdyż w menedżerze dysków będą dwa o takich samych literach - warto więc i to sprawdzić. Pomaga wtedy zmiana liter tych dysków logicznych na jakieś inne umieszczone wyżej w alfabecie i problem z niewykrywaniem pendrive znika.

0
  • #18 09 Sty 2012 14:47
    kalwuss
    Poziom 8  

no właśnie bo ja mam aż 8 partycji i te literki są właśnie używane. zaraz zmienię i zobaczymy co z tego wyjdzie.

0
  • #19 09 Sty 2012 15:00
    Suru82
    Poziom 9  

czasem takie problemy sa tak jak ty masz z dyskiem gdy jest wirus (moja kolezanka tak miała) po drugie w zalezności jakiego xp zainstalujesz (jesli jest to czysta wersja bez przeróbek a taka najlepsza) ponieważ z tymi mixami xp roznie bywa polecam zainstalowac od nowa win xp sp3 (bez zadnych przeróbek czystą wersje) wtedy twoje problemy z usb znikną

a jak to nie pomoze to sprubój moze zainstalować MTP

http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?displaylang=en&id=19153

0
  • #20 09 Sty 2012 15:17
    kalwuss
    Poziom 8  

@reszutek1
    Problem z otwieraniem dysków zniknął dzięki ComboFIX'owi. Lecz z USB nadal lipa ;/

@Suru82
    XP mam czysty, żadnych mixów przeróbek i innych głupot. Zainstalowany SP3. No tak wiem, że najłatwiej zainstalować od nowa system, lecz mi się to za bardzo nie uśmiecha.

0
  • #21 09 Sty 2012 15:45
    rzeszutek1
    Poziom 19  

Warto spróbować tak: Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami: i sprawdzić czy jest tam dysk wymienny, jak jest to zmienić mu literkę na np. U (taką której nie ma w Mój Komputer).

0
  • #22 09 Sty 2012 15:49
    kalwuss
    Poziom 8  

Nie nie ma nic takiego.
    Jeszcze raz może przedstawie problem.
    Np. podłącze telefon po komputer. Komputer wykryje, że podłączono Nokia C3-01 i zamiast sterowniki instalować się same to wyskakuje mi okno z instalacją urządzenia, tak jakbym miał to zrobić ręcznie. Klikam dalej, system niby szuka sterowników [telefonu] ale nic nie znajduje i na końcu wyskakuje komunikat "Twoje urządzenie nie zostało zainstalowane poprawnie mogą wystąpić problemy bla bla bla bla"

0
  • #23 09 Sty 2012 15:56
    rzeszutek1
    Poziom 19  

kalwuss napisał:
    Nie nie ma nic takiego.
    Np. podłącze telefon po komputer. Komputer wykryje, że podłączono Nokia C3-01 i zamiast sterowniki instalować się same to wyskakuje mi okno z instalacją urządzenia, tak jakbym miał to zrobić ręcznie. Klikam dalej, system niby szuka sterowników [telefonu] ale nic nie znajduje i na końcu wyskakuje komunikat "Twoje urządzenie nie zostało zainstalowane poprawnie mogą wystąpić problemy bla bla bla bla"
    Jeśli w telefonie nie jest ustawiony tryb USB na dysk wymienny, lub pamięć masowa (różnie to jest oznaczane w telefonach) to jak najbardziej typowy objaw, że windows próbuje znaleźć sterowniki. Natomiast odnośnie poprzedniego postu - to proszę dobrze poszukać. Ta ścieżka jest dla Windows XP, gdzie jest problem z tymi dyskami na USB.

0
  • #24 09 Sty 2012 16:10
    kalwuss
    Poziom 8  

Nie ma żadnego dysku wymiennego. W telefonie jest ustawiony tryb wymiany danych z karty pamięci. Dodam, że system chce instalować każde urządzenie, aparat, pendrive, telefon - jeden drugi czy trzeci. Gdzie wszystko powinno instalować się automatycznie. Tak jak jest to na innych komputerach.

0
  • #25 09 Sty 2012 16:13
    krzychupar
    Poziom 41  

Napięcie na portach USB sprawdziłeś.

0
  • #26 09 Sty 2012 16:19
    rzeszutek1
    Poziom 19  

No to się system musiał wysypać. Jak kolega ma płytę Windows z której był instalowany system, to można spróbować z poleceniem sfc /scannow, uruchamiając wiersz poleceń i wpisując to polecenie, sprawdzimy pliki systemowe i w przypadku różnic program podmieni te zmodyfikowane pliki na oryginalne z płyty, oczywiście płyta z Windowsem musi być w napędzie. Jak to nie pomoże to reinstalacja Windowsa przez opcję napraw system.

Dodano po 1 [minuty]:

krzychupar napisał:
    Napięcie na portach USB sprawdziłeś.
    Pod Windows 7 działa, więc nie jest to usterka sprzętowa.

0
  • #27 10 Sty 2012 12:13
    Czasami
    Poziom 17  

Napisałeś, że pod Windows 7 USB działa więc przyczyną nie są sterowniki. Tyle, że Windows XP używa własnych sterowników. Proponuję wejść w menedżera urządzeń i zaktualizować sterowniki USB. Oczywiście z płyty instalacyjnej Windows XP. Tak na wszelki wypadek. Czasami potrafią się one wysypać przy byle okazji.

0
  • #28 10 Sty 2012 13:11
    krzychupar
    Poziom 41  

Od kiedy to sterowniki od płyty głównej znajdują się na płycie instalacyjnej Windows XP.

0
  • #29 10 Sty 2012 16:43
    iagre
    Poziom 35  

kalwuss napisał:
    Nie nie ma nic takiego.

Poszukaj w logach systemowych (podgląd zdarzeń) czy w czasie nieudanej próby instalacji są zapisane jakieś błędy. Jeśli tak to na pewno będą przy nich jakieś szczegóły które naprowadzą na przyczynę problemów...

Zamiast liczyć na sterowniki zawarte w windowsie spróbuj użyć sterowniki z płyty CD załączonej do tej Nokii.

0
  • #30 11 Sty 2012 11:50
    Czasami
    Poziom 17  

krzychupar napisał:
    Od kiedy to sterowniki od płyty głównej znajdują się na płycie instalacyjnej Windows XP.

Od zawsze. Płyta główna to tylko hardware. I trzeba "nauczyć" software, czyli w tym wypadku Windows XP, jak z niej korzystać. Do tego właśnie służą sterowniki. Mogą być albo niezależne, albo wbudowane w Windowsa. Ponieważ porty USB prawie zawsze obsługuje standardowy chipset na płycie głównej, więć sterowniki do USB są typowe i ma je Windows XP, Windows 7 itp. Mogą się od siebie jednak różnić więc warto przeinstalować te z Windows XP. Tyle.

Aha, jeszcze jedno. Czym innym są sterowniki do obsługi portów USB, a czym innym do obsługi urządzeń do nich podpiętych. Te drugie rzeczywiście są dedykowane do danego urządzenia i muszą być doinstalowane do systemu. Jeśli jednak te pierwsze nie będą działać poprawnie, żadne urządzenia nie ruszą. Do niektórych urządzeń zewnętrznych, jak np. dyski twarde czy pendrive, sterowniki zewnętrzne nie są wymagane.

0