Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ProXmar MEMO - osobisty menadżer zdarzeń (terminarz)

nyquist 09 Sty 2012 13:20 11283 40
  • Witam.
    Opracowałem, udostępniam za free i zapraszam do pobierania i używania.

Co to jest i dla kogo...

ProXmar Memo to swoistego rodzaju osobisty menadżer zdarzeń (terminarz) wyposażony w system automatycznego przypominania o ważnych wydarzeniach i zadaniach. Nawet, jeśli w danym dniu użytkownik nie zajrzy samodzielnie do kalendarza, jeżeli istnieją zdarzenia, o których powinien on pamiętać, system przypomnień zadba o to i wyświetli odpowiednią informację.

Przy projektowaniu programu główny nacisk położono na intuicyjność jego obsługi, tak, aby praca z nim nie wymagała przedzierania się przez gąszcze menu. Dzięki predefiniowanym rodzajom zdarzeń dodanie nowego zadania to zaledwie kilka kliknięć myszką.

Program jest mojego autorstwa. Jest całkowicie darmowy (freeware), także do użytku komercyjnego.

Poniżej kilka screenów z programu.

ProXmar MEMO - osobisty menadżer zdarzeń (terminarz) ProXmar MEMO - osobisty menadżer zdarzeń (terminarz) ProXmar MEMO - osobisty menadżer zdarzeń (terminarz)

- edit ------------------------------------------------------------------------

Uwaga! Po najnowsze wydanie ProXmar MEMO zapraszam na stronę programu www.proxmar.pl.

Pozdrawiam.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    nyquist
    Poziom 25  
    Specjalizuje się w: Elektronika | systemy AUDIO, www.strefa.audio
    nyquist napisał 1081 postów o ocenie 77, pomógł 68 razy. Mieszka w mieście Hrubieszów. Jest z nami od 2003 roku.
    Kubaandcom
    Poziom 17  
    Przewidujesz wersje mobile? Android, Symbian, Windows Mobile
    lisiujaw
    Poziom 11  
    Mnie osobiście interesuje port na Linuxa.
    Ale fakt wersje mobilne też byłyby pożądane.
    trippo1
    Poziom 11  
    W jakim oprogramowaniu był wykonany program?? Wszystko jest bardzo przejrzyste, również dołączam się o pytanie wersji na symbiana??
    michal-michalik
    Poziom 23  
    Przede wszystkim, czy jakaś synchronizacja i współpraca z innymi programami występuje?
    Kubaandcom
    Poziom 17  
    Idąc dalej z urządzeniami mobilnymi można by też pomyśleć nad synchronizacja miedzy urządzeniem a komputerem.
    nyquist
    Poziom 25  
    Cytat:
    Przewidujesz wersje mobile? Android, Symbian, Windows Mobile
    Cytat:
    Mnie osobiście interesuje port na Linuxa

Przyznam, że nie zdążyłem przetestować (mam zamiar to zrobić; natomiast jeżeli ktoś zrobi to przede mną, będę bardzo wdzięczny za info), ale wydaje mi się, że nie powinno być problemu z uruchomieniem programu w środowisku Linux za pośrednictwem Wine. Jeżeli natomiast chodzi o wersje "mobile", to, o ile program zdobędzie uznanie wśród użytkowników Windows, zastanowię się nad przeniesieniem go na inne platformy.

Cytat:
    Przede wszystkim, czy jakaś synchronizacja i współpraca z innymi programami występuje?

W obecnej wersji nie. W przyszłości mam zamiar dodać mechanizm synchronizacji pomiędzy aplikacjami zainstalowanymi na różnych komputerach (np. jeśli ktoś używa programu w miejscu pracy oraz w domu). Jeżeli dojdą do skutku wersje na systemy mobilne, również zostaną wyposażone w tę możliwość.
    Kubaandcom
    Poziom 17  
    Pozostaje tylko czekać na kolejne wersje. A na teraz pozostaje tylko dogłębnie zapoznać se z wersją dostępną. :D
    Mlody_XX0
    Poziom 11  
    Dzień dobry. Sam Pan to wszystko zrobił?
    Ile Panu zajęło zrobienie tego terminarza od pomysłu do zrealizowania? W jakim języku jest on napisany?
    bassior
    Poziom 13  
    Ja już zabieram się za testowanie, od dawna poszukuję takiego "organizera" który spełni moje oczekiwania. Zobaczymy jak się spisze, choć już w tym momencie po screenach widzę że program jest całkiem przyjemny.

Już teraz podziwiam wykonaną pracę, chciałbym tylko zapytać ile czasu zajęło stworzenie programu ?
    Jarosław J
    Poziom 14  
    Zainstalowałem program....
    uruchomiłem, bardzo przyjemne odczucie, kiedy program zapytał jakiego rodzaju kalendarzy będę używał. Osobistego, do pracy czy do szkoły. Myślę sobie: O, ktoś pomyślał. Zaznaczyłem odpowiednie otworzył się bardzo przejrzysty ekran, postanowiłem dodać jakieś zadanie....

Zauważyłem dwie linijki po prawej stronie coś w rodzaju "rodzaj zadania" Po uzupełnieniu postanowiłem wpisać datę spotkania wpisuję 12 1 2012 Wypełniłem wszystkie inne pola i naciskam "Zapisz" Ciekawe jak wpis prezentuje się w kalendarzu... A tu...

Niespodzianka Komunikat coś w rodzaju Termin nie może zostać zapisany, bo data jest nieprawidłowa!

O ja niemądry program nie domyślił się, że chodzi mi o miesiąc "1" i data w tym polu wyglądała tak 12/_1/2012. Posłusznie uzupełniłem zero data wygląda na właściwą i naciskam "zapisz"

O kurna Znowu ten sam komunikat - pomyślałem - Pewnie format daty jest odwrotny, ale czy byłby to 12 stycznia, czy odwrotnie czytając 1 grudnia to powinno zadziałać. jednak Nieeeee!.

Zapisałem więc zadanie bez daty jako bezterminowe Bardzo czytelnie wyświetliło mi się w środkowej ramce, ale nie poddaję się: Dopiszę tę datę choćby nie wiem co Przechodzę do okna po prawej i .... zupełny brak możliwości edycji tego zadania. Ale dalej się nie poddaję: W środkowej części znajduje się wielka strzałka, po naciśnięciu której wyskakuje opcja "edycja" i wszystko da się znów edytować. Przypuszczam, ze to takie dodatkowe zabezpieczenie przed przypadkową modyfikacją zadania przez przebiegającego przez klawiaturę kota.

ale nie uginam się Musze wprowadzić tę datę. Pewnie jakiś bug się wkradł i po raz źle wpisanej dacie ustawia program jakiś znacznik a następnie po wprowadzeniu w to miejsce poprawnej daty znacznik się nie kasuje. Pomyślałem, że wpisze kolejne nowe zadanie. Wpisuję więc .. dochodzę do daty i widzę, że na pierwszej pozycji samouzupełniła się pierwsza pozycja cyfrą 12. jako pierwsza myśl przyszła mi do głowy taka, że znów nie wykazałem się dostateczną bystrością i data wpisana jest od tyłu czyli najpierw rok a później ... będę kombinował... Równocześnie zauważyłem też, że ostatnia pozycja jest czteromiejscowa, więc nijak nie idzie wpisać tam dnia miesiąca.

Po jeszcze kilku próbach udowodnienia sobie że jestem wielbłądem, postanowiłem się poddać.

Szanowny kolego: Sam programuję i wiem, ze na pewno program wymagał wiele nakładu Twojej pracy, ale wybacz, moim zdaniem jest on niedopracowany w podstawowej materii.
    nyquist
    Poziom 25  
    Cytat:
    moim zdaniem jest on niedopracowany w podstawowej materii

Dziękuję za uwagi. Jest to pierwsze wydanie programu, które z pewnością nie jest pozbawione usterek, za które z góry przepraszam i jednocześnie oświadczam, że postaram się je jak najszybciej usunąć.
    Dlatego bardzo proszę o zgłaszanie wszelkich zauważonych błędów, ewentualnie innych sugestii za pomocą formularza zamieszczonego na stronie: http://www.proxmar.pl/memo-contact.php . Formularz jest dostępny także z poziomu menu górnego programu: "Pomoc > Zgłoś błąd lub sugestię...".
    Oczywiście uwagi można zgłaszać także, tak jak zrobił kolega, bezpośrednio w tym temacie.

Cytat:
    Niespodzianka Komunikat coś w rodzaju Termin nie może zostać zapisany, bo data jest nieprawidłowa!

Będę wdzięczny koledze za informację na jakim systemie operacyjnym (z podaniem wersji językowej - regionalnej) wystąpił opisany błąd. Informacja ta będzie dla mnie bardzo pomocna.

Jeśli natomiast chodzi o inne pytania:
    Cytat:
    chciałbym tylko zapytać ile czasu zajęło stworzenie programu ?
    Cytat:
    W jakim języku jest on napisany?

to powstał on przy wykorzystaniu języka object pascal, znaczną większość interfejsu (widoki kalendarzy, menu graficzne) wykonałem od podstaw, a nad programem pracuję (łącznie z przerwami na porzucenie pomysłu i powroty do niego) ok. 2 lat.
    Jarosław J
    Poziom 14  
    Szanowny kolego! Może rzeczywiście trochę za ostro podszedłem do Twojego projektu, za wszelkie uszczypliwości przepraszam. Co prawda program już odinstalowałem, ale obiecuję że zainstaluję go jeszcze raz i może wspólnie coś wymyślimy.

Z pierwszych wrażeń i przemyśleń:
    - po pierwsze i najważniejsze. Chciałbym, żeby baza danych była zintegrowana z bazą MS Outlooka. Domyślam się, że może to być trochę trudne do wykonania biorąc w dodatku pod uwagę, że programujesz w pascalu. Nie wiem na jakiej zasadzie są udostępniane biblioteki do standardu Outlooka. Wchodząc jednak w ten standard łatwo będzie przenosić bazy na np WMobile, i na chyba trochę już gasnącego Symbiana. Nie zbyt dużo wiem o tym standardzie, może ktoś inny pomoże.

- programowo wydaje mi się dość łatwe do osiągnięcia ułatwienie w postaci autouzupełniania daty właśnie o to zero. Można też się pokusić o domyślne ustawienie czasu zakończenia zadania pół godziny lub godzinę później jeśli ktoś sobie nie życzy to odznacza kółko (radio box) i zostaje mu sam wpis bez daty końcowej.

nie jestem związany z MS, ale program Outlook wydaje mi się pod tym kątem dobrze dopracowany, i jeśli nie wymyślimy czegoś w tym sysyemie a nawet lepszego, to trudno będzie wstrzelić się z czymś nowym. inną sprawą pozostaje to, że outlook jest programem płatnym.

Swojego czasu duże wrazenie pod kątem organizacji danych, edycji, wyglądu i obsługi wywarł na mie program Lotus Notes Była to wersja demonstracyjna, ale samm program miał niezwykłą funkcjonalność, a także niezwykle przejrzyste przedstawienie terminów w ładnie zaprojektowanym graficznie interfejsie.

Używam Windowsa 7 home edition PL 64 bit. na netbooku MSI U270
    nyquist
    Poziom 25  
    Cytat:
    Co prawda program już odinstalowałem, ale obiecuję że zainstaluję go jeszcze raz i może wspólnie coś wymyślimy

Jeżeli nie sprawi to koledze problemu, będę bardzo wdzięczny za pobranie nowej wersji 0.5.0.6, ponowne zainstalowanie i informację, czy opisany wcześniej błąd nadal występuje. Poprawiłem program ujednolicając wszędzie konwersję dat i czasu.
    SIEKIERA_666
    Poziom 21  
    Witam
    Program dość przejrzysty jednak mam od razu jedno ale...
    Przy wpisywaniu nowego zdarzenia ustawiam datę , godzinę i przy zmianie - prywatny/praca godzina mi znika. Myślę OK klikam w godzinę i wraca ta wcześniej ustawiona ale zmieniając niżej kategorię znów tracę godzinę ...
    Wypełniam od góry do dołu i zmiana czegoś na końcu nie powinna mi burzyć całości od początku ...
    Taka drobna uwaga na wstępie.

Pozdrawiam SIEKIER'a
    :twisted:
    nyquist
    Poziom 25  
    Cytat:
    Przy wpisywaniu nowego zdarzenia ustawiam datę , godzinę i przy zmianie - prywatny/praca godzina mi znika
    Wybór konkretnej kategorii powoduje ustalenie wszystkich parametrów edytowanego/nowego zdarzenia według domyślnych parametrów zdefiniowanych w tej kategorii. Takie właśnie jest zadanie kategorii, która ma ułatwić tworzenie nowego zdarzenia.
    Cytat:
    Wypełniam od góry do dołu i zmiana czegoś na końcu nie powinna mi burzyć całości od początku ...
    Tutaj kolega ma rację. Tworząc interfejs zastanawiałem się już na tym sam, ale w efekcie postanowiłem jednak potraktować pola nazwy, opisu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia priorytetowo, umieszczając je przed pozostałymi polami. Wydaje mi się, że wybrałem mniejsze zło, jednakże zastanowię się nad umożliwieniem użytkownikowi zmiany kolejności tych pól, według własnego uznania.
    Jarosław J
    Poziom 14  
    Pobrałem zainstalowałem nową wersję, i dalej to samo. W załączniku zrzut ekranu. Jeśli kolega nie miał nigdy sygnałów od innych użytkowników, to może nie warto się przejmować Może to ja mam zaśmiecony system, podmienioną jakąś bibliotekę i takie szopki się manifestują.

Widzę też fajne cykliczne wydarzenia, ale brakuje mi na przykład takiego wyboru, że coś się odbywa w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca (na przykład u mnie konsultacje w przedszkolu u synka).

nyquist
    Poziom 25  
    Cytat:
    Pobrałem zainstalowałem nową wersję, i dalej to samo. W załączniku zrzut ekranu
    Dziękuję za info. Teraz widzę, że u kolegi faktycznie występują znaki "/", wynikające zapewne z ustawień w opcjach regionalnych systemu, podczas, gdy ja z góry założyłem "-". Program idzie do poprawki.
    Cytat:
    brakuje mi na przykład takiego wyboru, że coś się odbywa w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca
    W najbliższej przyszłości zamierzam dodać m.in. opcję powtarzania zdarzenia co kwartał, przy czym kolegi pomysł również zostanie uwzględniony.
    Jarosław J
    Poziom 14  
    Ustawienia regionalne mam OK tak mi się wydaje - nic nie zmieniałem
    A czy nie można by też ułatwić dostępu do danych, żeby po wpisaniu nowego zadania automatycznie dodawało je do kalendarza (bez przycisku Zapisz) i czy można było by edytować zadania zaraz po otworzeniu (bez szukania Edytuj) Takie wielokrotne potwierdzanie wszystkich czynności odeszło już chyba w niepamięć z Windowsem ME. Dostęp do edycji i wprowadzania bez klikania na zapisz jest o wiele wygodniejszy.
    nyquist
    Poziom 25  
    Cytat:
    A czy nie można by też ułatwić dostępu do danych, żeby po wpisaniu nowego zadania automatycznie dodawało je do kalendarza (bez przycisku Zapisz)
    Jak najbardziej, także myślałem już o tym. W przyszłości zamierzam zaktualizować aplikację o opcję automatycznego zapisywania zdarzeń.
    Cytat:
    czy można było by edytować zadania zaraz po otworzeniu (bez szukania Edytuj)
    Pomimo sugestii kolegi, osobiście uważam, że bieżące rozwiązanie nie jest złe. Konieczność zainicjowania edycji zdarzenia pozwala użytkownikowi na "spokojne" kliknięcie w dowolnym miejscu obszaru "Szczegóły zdarzenia" w celu np. użycia scrolla do przewinięcia zawartości, bez obawy o przypadkową zmianę zawartości umieszczonych na nim pól (w szczególności mam na myśli pola typu checkbox i scrollbox). Uważam, że ogólnie czyni to program wygodniejszym i szybszym w obsłudze (chociaż mogłoby się właśnie wydawać odwrotnie).
    Oczywiście dziękuję za sugestię. Rozważę dodanie opcji umożliwiającej modyfikowanie zdarzeń bezpośrednio, bez konieczności inicjowania trybu edycji.
    Cytat:
    Ustawienia regionalne mam OK tak mi się wydaje - nic nie zmieniałem
    Przyznam, że sprawa jest dziwna. Zauktualizuję aplikację narzucając kodowanie dat za pomocą znaku "-" i jeszcze raz będę prosił kolegę o przetestowanie, ok?
    SIEKIERA_666
    Poziom 21  
    Możliwość wybrania daty z mini-kalendarzyka załatwiłaby problemy z wpisywaniem czegoś nierozpoznawalnego przez program.

Pozdrawiam SIEKIER'a
    :twisted:
    nyquist
    Poziom 25  
    Cytat:
    Możliwość wybrania daty z mini-kalendarzyka załatwiłaby problemy z wpisywaniem czegoś nierozpoznawalnego przez program
    Przy ustalaniu dat rozpoczęcia i zakończenia użytkownik może swobodnie poruszać się w obszarze widoku miesiąca, przy czym wybrana data (kliknięte pole z określoną datą) zostanie automatycznie wstawiona w odpowiednie pola edytowanego zdarzenia, co eliminuje konieczność wprowadzania wartości dat za pomocą klawiatury.

Poniżej wyjaśnienie działania.
    mkpl
    Poziom 37  
    Program genialny i w najbliższym czasie bardzo mi się przyda :) Choć laptopa wszędzie ze sobą nie noszę więc jeśli była by wersja na windows mobile 6.5 (WP 7 nie jest kompatybilny z C++) to ja się od razu piszę. Nie musi to być w pełni funkcjonalny wystarczy tylko jako czytnik.
    PoznanskaPyra
    Poziom 15  
    Nie mogę zapisać, ani otworzyć kalendarza. Przycisk nie reaguje. Próbowałem poprzez uruchomienie aplikacji jako administrator i nic to nie dało.
    nyquist
    Poziom 25  
    Cytat:
    Nie mogę zapisać, ani otworzyć kalendarza. Przycisk nie reaguje. Próbowałem poprzez uruchomienie aplikacji jako administrator i nic to nie dało
    Jeżeli dobrze rozumiem, to chodzi brak zapisywania wprowadzonych zmian?
    Aby zdiagnozować problem, proszę o informacje:
    Czy występują jakieś komunikaty przy uruchamianiu/zamykaniu aplikacji, oraz użyciu przycisków Otwórz/Zapisz?
    Proszę o podanie używanego systemu operacyjnego?
    Czy kalendarze zostały utworzone automatycznie przy pierwszym uruchomieniu, czy stworzone samodzielnie?
    Proszę także o podanie zawartości (listy plików) w folderze "C:\Documents and Settings\<nazwa użytkownika>\Dane aplikacji\ProXmar Memo".
    Pozdrawiam.
    PoznanskaPyra
    Poziom 15  
    Nie ma żadnych komunikatów, jak klikam zapisz i otwórz nic się nie dzieje, przyciski są jakby martwe. Mam windowsa 7
    nyquist
    Poziom 25  
    Cytat:
    Nie ma żadnych komunikatów, jak klikam zapisz i otwórz nic się nie dzieje, przyciski są jakby martwe. Mam windowsa 7
    Dziękuję za info, ale na podstawie takiej informacji nie jestem w stanie zdiagnozować przyczyny, dlatego ponawiam prośbę o odpowiedź na moje pozostałe, zadane wcześniej, pytania. Dodatkowo poproszę o zrzut ekranu zmaksymalizowanego głównego okna programu.
    kmr
    Poziom 16  
    Witam
    Wysłałem zapytanie ze strony na temat wyświetlania zdarzeń ciągłych (urlop) u mnie wyświetla się tylko 1 dzień a takie coś się by przydało. Czy coś robię nie tak, czy nie ma takiej funkcjonalności?
    Program super polecam znajomym!
    nyquist
    Poziom 25  
    Cytat:
    Wysłałem zapytanie ze strony na temat wyświetlania zdarzeń ciągłych (urlop) u mnie wyświetla się tylko 1 dzień a takie coś się by przydało.
    Wiadomość otrzymałem. Dziękuję za sugestię, zostanie ona uwzględniona. W najbliższym czasie postaram się zaktualizować program o bardziej precyzyjne wyświetlanie zdarzeń trwających dłużej niż jeden dzień.

Dodano po 2 [godziny] 5 [minuty]:

Chciałbym poinformować o nowej wersji 0.5.0.8 mojego programu, która jest do pobrania z załącznika w pierwszym poście (zaktualizowany) lub z oficjalnej strony programu: www.proxmar.pl

Co w nowej wersji:
    - dodano opcję automatycznego zapisywania zmian w plikach kalendarza,
    - poprawiono elementy interfejsu użytkownika,
    - usunięto błąd związany z oznaczeniem zdarzenia jako wykonane,
    - usunięto inną mniej ważną usterkę.
    nyquist
    Poziom 25  
    No i przyszedł czas na kolejną aktualizację. W bieżącej wersji 0.5.1.0:

- usunięto usterkę powodującą problem podczas wylogowania się użytkownika lub zamknięcia systemu,
    - dodano w menu "Start" pozycję bezpośredniego dostępu do pliku pomocy,
    - poprawiono elementy interfejsu użytkownika - zmieniono wygląd ikon programu.

Instalator programu można pobrać z załącznika w pierwszym poście (zaktualizowany) lub z oficjalnej strony programu: www.proxmar.pl
    Pozdrawiam.