Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bezprzewodowy ststem alarmowy w dużym domu - jaki ?

Wafer 09 Jan 2012 13:20 3979 19
Optex
    Wafer
    Level 20  
    Witam.

Do tej pory zakładałem jedynie alarmy podłączając wszystko przewodowo.... tym razem dostałem dom i to spory (3 poziomy + poddasze) i już wyszykowany.... wniosek jest taki że cały alarm musi pracować bezprzewodowo.

I teraz pytanie... na czym to zrobić?

Jedyne co udało mi się wykombinować to centrala satel'a Integra 128 WRL na poddaszu, do niej bezpośrednio sygnalizatory za pomocą przewodu bo tyle da radę.

Wszystkie czujki bezprzewodowo, a na najniższym poziomie dać "ACU-100 ABAX. Alarmy SATEL" bo tam sygnał z centrali prawie na pewno nie doleci. A cały ten ACU-100 podłączy się przewodowo jakimś kanałem wentylacyjnym.

Pozostaje jeszcze kwestia manipulatorów (2szt. w tym jeden na najniższym poziomie), są bezprzewodowe ? Niestety nic nie znalazłem :|

Czy ten pomysł z Integrą + ABAX to dobry pomysł? Czy jest to w stanie ogarnąć cały dom ?

Ktoś doradzi coś innego ?
    A może są (nawiązując do sieci (W)LAN) jakieś Access-Pointy, które przewodowo łączę z Integrą i daję go na każdym poziomie i wtedy nie ma problemu z sygnałem ?

Z góry dziękuję za wszelkie rady, mile widziany też jakiś przykładowy schemat takiego alarmu... toż to nie idzie tego nigdzie znaleźć, albo ja jestem jakiś nie teges :|
  • Optex
    Speed76
    Level 13  
    Witam,

Twoim lekarstwem jest albo SATEL MICRA co jest bardzo kiepskim rozwiązaniem,
    lub najlepszym to centrala Jablotron, posiada wszystkie urządzenia bezprzewodowe łącznie z manipulatorami i syrenami.

Dodatkowo nie będziesz miał problemów z zasięgami sygnału jak w przypadku ABAXA.
  • Optex
    Speed76
    Level 13  
    Witam,

Tylko w przypadku centrali DSC występuje komunikacja jednokierunkowa 433Mhz.
    Jest to rozwiązanie już trochę nie z tej epoki.

W przypadku Jablotrona i Satel Abax komunikacja jest dwukierunkowa.
    Speed76
    Level 13  
    Witam,

W Agility fakt komunikacja jest dwukierunkowa. Ale co ciekawe manipulatory są tylko dwukierunkowe, natomiast czujniki mamy do wyboru, albo jednokierunkowe albo dwukierunkowe.
    Wafer
    Level 20  
    Witam.
    Dzięki za zainteresowanie i cenne rady.

Z tego co widzę aktualnie najbardziej odpowiada mi Jablotron i przy okazji wychodzi najtaniej.
    Co do ABAX'a to pojawia się problem... nie znalazłem nigdzie do niego manipulatorów bezprzewodowych.

Wracając do Jablotron'a, mam kilka pytań, bo w dotychczas przeczytanej dokumentacji tego nie znalazłem.

-da się do niego podłączyć zwykłe przewodowe sygnalizatory ?

-czy występują do niego dedykowane sygnalizatory bezprzewodowej, jednakże z zasilaniem 220V a nie tylko z wbudowanym ?

-centrala ma możliwość podłączenia czujek przewodowych, jednakże dedykowanych nie znalazłem, rozumiem że będzie współpracował z innymi prodecentami, dajmy na to Satel'owski Amber ?

-jak wygląda sama konfiguracja centrali, wszystko z manipulatora? Poprzez kabel (uniwersalny/specialny?)

-Czy manipulatory obsługują j. polski ?

Pozdrawiam i raz jeszcze dzięki ;)
    Gutek1512
    Level 20  
    Speed76 wrote:
    Witam,

Tylko w przypadku centrali DSC występuje komunikacja jednokierunkowa 433Mhz.
    Jest to rozwiązanie już trochę nie z tej epoki.

W przypadku Jablotrona i Satel Abax komunikacja jest dwukierunkowa.

Kliknąłbyś z lenistwa w link wyżej i przeczytał tytuł chociaż. PC9155 ma komunikację dwukierunkową.
  • Helpful post
    Speed76
    Level 13  
    Witam,

Do kolegi GUTEK

powiedz co wzniosłeś swoją uwagą do tego tematu, czepiasz się że czegoś nie doczytałem, a fakt jest taki że ta centrala DSC obsługuje urządzenia jedno i dwu kierunkowe, co nie oznacza że jest tylko centralą dwukierunkową. A tu widzę i twój błąd i mój za który przepraszam.

Co do Jablotronu:

Tak na płycie masz wejścia dla czujek analogowych oraz wyjścia do sygnalizatora przewodowego. Możesz stosować czujniki dowolnego producenta. Programować centralę możesz z manipulatora jak i za pomocą przewodu z komputera.
    Manipulator posiada polską wersję językową.

Więcej możesz poczytać sobie na ten temat tutaj:
    znalezione przez wujka google to nie reklama jakiegoś sklepu

http://www.sklep-jablotron.pl/instrukcje_obslugi/

Pozdrawiam
    edifi
    Level 11  
    Wafer wrote:

Z tego co widzę aktualnie najbardziej odpowiada mi Jablotron i przy okazji wychodzi najtaniej.

Przy dużym systemie nie powinieneś oszczędzać, Jablotrona bał bym się założyć, może system z dwoma czujnikami :)
    eworks
    Level 19  
    mam system Jablotrona oasis instalacja ma dwa lata w skład wchodzi:

2 x manip
    12 x pir
    2 x pir+mw
    2 x cz. dymu
    2 x kontaktron listwowy okienny
    1 x Sygnalizator zew

Po dwóch latach padła tylko bateria w cz. pir+mw jest najdalej w garażu co ciekawe bateria jest dosyć droga i nie taka jak w innych czujkach model to: SAFT LS14500 francuskiej firmy.

Moim zdaniem dużą wadą tego systemu jest otępiałe menu manipulatora ;-) Tu Satel wjedzie prym. Dodatkowo w jabłku klawiatury posiadają czytnik RFID.

Co do twojej sprawy rozważyłbym jednak Satel ABAX.

Pozdrawiam
    Krzysiek
    Wafer
    Level 20  
    Dzisiaj byłem w jednej z firm zajmującej się sprzedażą alarmów no i w sumie na polu bitywy został tylko DSC i Jablotron z dość dużą przewagą na Jablotrona.

DSC ma ten problem że nie podłączę do niego czujek przewodowych (a przy 3 szt. da radę pociągnąć przewód), oraz nie podłącze przewodowych sygnalizatorów, a gdzieś tym bezprzewodowym nie mogę zaufać... już nie wspominając o różnicy cenowej.

ABAX odpada ze względu na brak bezprzewodowych manipulatorów.

Dziś poleciał mail ze szczegółowymi pytaniami do producenta Jablotrona, myślę że w przyszłym tygodniu już zacznie się montaż to poinformuję co i jak ;)

Pozdrawiam.
    eworks
    Level 19  
    Z mojego doświadczenia trzeba dążyć do tego aby to manipulator był przewodowy, DSC jest o tyle dobre że można dać płytę PC1616 i manipulator, który jest także nad/odb radiowym.

Choć jablotron też będzie trafionym wyborem.

Pozdrawiam
    Krzysiek
    Wafer
    Level 20  
    Eworks, do tej pory montowałem jedynie wszystko przewodowo i uważam że jest to jedyny słusznych sposób takich instalacji, podobnie jak w sieciach komputerowych. "Kabel to kabel".

Jednakże jak na ścianie leży drogi marmur nie sposób zamontować tam cokolwiek przewodowego. I tak udało mi się już 3 czujki i sygnalizator pociągnąć na kablu, zawsze coś :)

Pozdrawiam.
    krychu3
    Level 2  
    Witam, ja bym brał JABLOTRONA , Kiedyś też miałem ten sam problem ( gotowy domek i trzeba było go zabezpieczyć, założylem JABLOTRONA. I do teraz hula aż miło . jedyne co trzeba robić to raz na 1,5 -2 lata wymienić baterie:) a system wisi już 8 lat .
    bulba1
    Level 24  
    Co do Jabratrona to jest to dobre rozwiązanie ale przynajmniej na szkoleniach kończących się certyfikatem producenta podają informacje ze jest komunikacja jednokierunkowa.
    maly_smok
    Level 21  
    dokladnie to ja63 ma komunikacje jednokierunkowa , ja80 dwukierunkowa, w ja63 baterie maxymalnie wytrzymuja 1.5 przy czujnikach ruchu, kwestia jak sa wkladane przy wymianie. Ja80 od 2 do 3lat. Rzuc okiem jeszcze na risco agility.
  • Helpful post
    eworks
    Level 19  
    Pokażcie mi inny system niż Abax, który komunikuje się ze wszystkimi urządzeniami innymi niż manipulatory dwukierunkowo...

Pozdrawiam.
    maly_smok
    Level 21  
    np: risco agility , z innej strony co za problem do satela podpiac tableta po wifi, dzisiejsze ceny sa smieszne a sterowanie jest wtedy z bajerem ;)
    Wafer
    Level 20  
    Witam.
    Od 3 miesięcy wszystko działa na Jablotronie, nie ma większych problemów, wszystko działa jak należy, zadziwiająco mocny sygnał, obejmuje cały budynek bez najmniejszego problemu.

Polecam.