Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Tommy III Piszczacy głośnik, zakłócenia

09 Sty 2012 15:27 2217 11
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich serdecznie.
    Kupiłem jakiś czas temu takie radyjko jak w temacie.
    Niestety, moje szczęście nie trwało długo.
    Od początku mojego użytkowania był problem z głośnikiem wbudowanym. Mianowicie nadawał na wysokiej częstotliwości wręcz piszczącej. W przypadku rozkręcenia radyjka szum po prostu stawał się nie do wytrzymania.
    Myślałem, że to wina głośnika i tak zostawiłem ten temat w spokoju.
    Ostatnio jednak wsadziłem to radio wraz z dodatkowym głośnikiem, którego podpiąłem dodatkowo ale efekt odbiory ciągle ten sam.
    Dodatkowo jeszcze w przypadku nadawania tez występuje taki piskliwy głosik i mimo dostrojenia radia z antena podczas nadawania występuje szum a w niektórych przypadkach wręcz nie można się dogadać.
    Może ktoś z was już spotkał się z takim tematem i mógłby mi jakoś pomóc. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Jak słychać cię na innym radiu?
  • Poziom 8  
    Powiem ci, że tak samo jak jak ja słyszę, ten sam piskliwe dźwięk.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    gosc1114 napisał:
    Powiem ci, że tak samo jak jak ja słyszę, ten sam piskliwe dźwięk.

Problem może polegać na tym, iż masz :
    - zwarte przewody w mikrofonie (wtyczka i/lub przełącznik PTT), pomiędzy Głośnikiem a masą (GND)
    - zwarte przewody w mikrofonie przy samym PTT (na stałe zwarty mikrofon)

Może to być tzw. sprzęganie się po m.cz. - mikrofonu z głośnikiem - co jest dość częstym uszkodzeniem w okablowaniu żył (GL / MIK) i/lub samego przełącznika PTT w tzw. gruszce (mikrofonie).

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Czyli jak dobrze rozumiem najłatwiej to sprawdzić chwilowo wymieniając "gruszkę" na jakąś w 100% sprawna?. I to powinno kilka rzeczy wyjaśnić. Ale czy takie zwieranie może powodować takie coś. Radio odbiera nawet dobrze z ta tylko różnicą, że głos odbierany i nadawany jest piskliwy. Ale w sumie może i racja bo od czasu do czasu przytrafia się problem z komunikacja. Postaram się jak najszybciej załatwić zastępcza i to sprawdzić.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Jak masz lutownice to możesz odłączyć PTT i zastąpić zworą w gruszce. Szybciej sprawdzisz.
  • Poziom 8  
    Ok. Sprawdziłem. Zwarłem drugi i piąty pin w gruszce ale efekt odbioru pozostał ten sam. To jednak chyba nie "gruszka". W sumie to od samego początku tak odbierało. Ale naprawdę jest to bardzo denerwujący. Kiedyś miałem taki przypadek, że jechał za mną tirem i pytał się o drogo jechał w odległości około 100 metrów. Nie mogłem się z nim dogadać. Częstotliwość jaką go odbierałem była praktycznie niezrozumiała. Głos mieszał się szumem. Kurcze Ci Chińczycy nas wykończą tym sprzętem.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Chińskie czy nie żadna różnica. Rolex robi tam swoje zegarki i są bardzo dobre oraz drogie.
    Sprawdź czy w ogóle radio stoi w częstotliwości.
    Przelatuj całe radio ale uważaj na filtry możesz mieć gdzieś pęknięcia i tzw zimne. Warto poprawić masę przez dodanie większej ilości cyny.
    Bez PTT to samo, więc mogą być jeszcze tranzystory od PTT na płycie głównej. Jak się mylę proszę poprawić.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Cytat:
    Kiedyś miałem taki przypadek, że jechał za mną tirem i pytał się o drogo jechał w odległości około 100 metrów. Nie mogłem się z nim dogadać. Częstotliwość jaką go odbierałem była praktycznie niezrozumiała. Głos mieszał się szumem. Kurcze Ci Chińczycy nas wykończą tym sprzętem.
    Poczytaj instrukcję i ustaw region PL modulacja AM :D
  • Poziom 8  
    Kolego jest tylko taka sprawa ze ten typ radyjka nie ma możliwości zmiany modulacji FM/AM. Więc ten pomysł odpada. Nie wiem czy czasami czegoś dodatkowo nie popsułem. Postanowiłem sobie że wezmę rozlutuje masę i głośnik jak w przypadku odbioru i będę je tylko dotykał i tak się pobawiłem 3 razy przełączając kabelek miedzy nadawanie a odbieraniem. Nagle zrobiła się cisza i radyjko przestało reagować na moje igraszki:) Musiałem na dzisiaj zakończyć dalsze próby w związku z telefonem szefa. I cały temat pozostawić muszę do jutra.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    gosc1114 napisał:
    Kolego jest tylko taka sprawa ze ten typ radyjka nie ma możliwości zmiany modulacji FM/AM

Ale ma możliwość zmiany standardu. J/w ustaw na PL.
  • Poziom 8  
    Zmieniłem na PL i temat uważam za zamknięty:) sorki za wymysły wynikłe z nie doczytania instrukcji, w sprawie gruszki po przylutowaniu wszystko jest ok. Dziękuje wszystkim za pomoc i pozdrawiam.