Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ zapłonowy - jaki przekaźnik

dragilla 09 Sty 2012 17:10 3866 49
  • #1 09 Sty 2012 17:10
    dragilla
    Poziom 12  

Witam,

Pracuję nad małym projektem kontroli trakcji do mojego motocykla.
    Potrzebuję zamieścić przekaźnik na linii pomiędzy komputerem (ECU) a cewką zapłonową (czyli de facto między modułem zapłnowym a cewką). Wiem, że cewka indukuje wysokie napięcie zaraz po wyzwoleniu iskry - około 350V. Takie napięcie utrzymuje się przez bardzo krótki okres czasu (http://www.picoauto.com/automotivetopics/primary.html). Podczas ładowania cewki prąd osiąga jakies 8 Amperów.
    Pytanie: jaki dobrać przekaźnik, który to wytrzyma?
    Oczywiście są przekaźniki na 400VDC, ale kosztują majątek, dlatego pytanie czy zwykły przekaźnik na 8-10A 24VDC/250VAC wytrzyma?

ps: przekaźnik będzie załączany bardzo rzadko - tylko aby przekierować prąd do cewki przy włączeniu urządzenia (normalnie płynie on z ECU, ja będę przełączał aby płynął z mojego urządzenia).

Proszę o poradę,

PS: Nie byłem pewien w jakim dziale zamieścić tego posta - jeśli macie lepszy pomysł - proszę o przeniesienie.

pozdrawiam,
    --
    LS

0 29
  • #2 09 Sty 2012 17:12
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 09 Sty 2012 17:18
    dragilla
    Poziom 12  

Zadanie takie jak napisałem. Będzie przełączał wejście do cewki z oryginalnego modułu zapłnowego do mojego (sterowanego przeze mnie) modułu zapłonowego.
    Po której stronie? Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem pytanie. IMHO do cewki idą dwa przewody:
    1) stałe +12 bezpośrednio z AKU
    2) masa włączana na czas ładowania cewki
    Przekaźdnik ma być na linii z masą.

pozdrawiam,
    --
    LS

0
  • #4 09 Sty 2012 17:19
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 09 Sty 2012 17:20
    dragilla
    Poziom 12  

Bardzo szybki osąd. Czy może ktoś ma inne zdanie?
    Ewentualnie może ktoś wyjaśnić dlaczego nie?

0
  • #6 09 Sty 2012 17:30
    Waldi1967
    Poziom 15  

Jeżeli przełączanie modułów będzie następowało w trakcie pracy silnika, możesz bardzo szybko załatwić oba moduły.

0
  • #7 09 Sty 2012 17:37
    dragilla
    Poziom 12  

Przełączanie ma być jedynie mechanizmem bezpieczeństwa - jeśli poczas testów (jazdy) okaże się, że coś nie działa, chcę mieć możliwość szybkiego przełączenia cewki do stanu 'fabrycznego'. Chcę to zrobić przez odcięcie zasilania do całego mojego układu przy pomocy guzika na kierownicy.
    Nie za bardzo rozumiem, wyjaśnij proszę - jak to może zaszkodzić modułowi zapłonowemu?
    Jestem sobie w stanie wyobrazić, że zaszkodzi cewce... ale modułowi?
    Dla lepszego obrazu - tutaj jest wstępny schemat części, o której napisałem powyżej: http://www.avrfreaks.net/modules/PNphpBB2/files/imag0133_273.jpg

TCL - to moj moduł kontroli trakcji - będzie on regenerował sygnał z wejścia i przedłużał jego działanie o czas o jaki będę opóźniał zapłon.

0
  • #8 09 Sty 2012 17:56
    Waldi1967
    Poziom 15  

Cewce nie zaszkodzi (bo nie ma jak), a moduły przez moment przełączania przekaźnika będą pracowały z "dziwnym obciążeniem", a tego nie lubią (przeskok iskry pomiędzy stykami przekaźnika we wszystkich kierunkach_czym wygasisz).
    Jeżeli chcesz kombinować, to tranzystory-1.odcięcie zasilania cewki, 2.odłączenie jednego modułu, 3.podłączenie drugiego modułu, 4.podłączenie zasilania cewki.

...a gwarancji i tak nie masz-bo zanim poprawnie dobierzesz tranzystory...

0
  • #9 09 Sty 2012 18:13
    dragilla
    Poziom 12  

Dobra, to załóżmy na chwilę, że będę włączał i wyłączał ten przekaźnik jedynie na wyłączonym silniku. Jaki w takim układzie przekaźnik wytrzyma? :)

Dodano po 14 [minuty]:

Zawsze mogę mój układ rozrysować w ten sposób (załącznik).
    Wtedy jednak mam dwa problemy:
    1) oscylacje cewki po wyładowaniu mogą wywowałać pojawianie się fałszywego '0' na wejściu do mojego układu - to mogę wyfiltrować w oprogramowaniu - takie zero będzie bardzo krótkie
    2) Zaraz po włączeniu zasilania - najpierw pojawi się 10V (patrz układ zasilania z poprzedniego posta) co spowoduje zwarcie do masy przez mój IGN.MOD. do czasu kiedy pojawi się 3V3 - ten problem nie wiem jak rozwiązać - przekaźnik z tego co piszecie, również tutaj będzie sprawiał ten sam problem - moduły dostaną po dupie.
    Będę wdzięczny za inne sugestie...

edit: teoretycznie mogę dać przekaźnik pomiędzy tranzystor i mój moduł i wysterować ten przekaźnik z GPIO. Po uruchomieniu i inicjalizacji softu mogę go włączyć - przepuścić sygnal z kolektora T2 do IGN.MOD.
    Narysuję i wrzucam obrazek...

0
  • #10 09 Sty 2012 18:26
    Waldi1967
    Poziom 15  

...jak dobrze wygasisz nap. wsteczne pojawiające się na stykach przekaźnika ( o którym sam pisałeś) przy zatkanym tranzystorze zapłonowym i pominiesz drgania styków przekaźnika...
    Najmniej problemów jednak będzie chyba z tranzystorami.

0
  • #11 09 Sty 2012 18:40
    dragilla
    Poziom 12  

Co wy na to? Tutaj chyba już nie ma problemu z iskrzeniem przekaźnika?

0
  • #12 09 Sty 2012 18:45
    Waldi1967
    Poziom 15  

...ale nadal jest problem z drganiem styków, a to też chyba nie mały kłopot.

0
  • #13 09 Sty 2012 18:48
    dragilla
    Poziom 12  

Czyli jak zastąpię przekaźnik np. transoptorem - to nie ma problemu?

0
  • Pomocny post
    #14 09 Sty 2012 18:52
    Waldi1967
    Poziom 15  

Możesz tak załatwić sprawę (tylko pamiętaj o czasach propagacji sygnału).

0
  • #15 09 Sty 2012 18:58
    dragilla
    Poziom 12  

Nie do końca rozumiem co masz na myśli pisząc o czasach propagacji sygnału - możesz wyjśnić?

Jeszcze jedno pytanko - może coś się uda wspólnymi siłami wymyślić - byłoby idealnie gdyby przy powyższym układzie (z transoptorem zamiast przekaźnika) udało się jakoś sprzętowo wyfiltrować fałszywe zero z oscylacji cewki - sam nie mam pomysłu jak to zrobić nie powowdując opóźnień - może Wy coś wymyślicie? Mogę to zrobić w softwarze, ale powoduje to obciązenie procka, a przerwań związanym z iskkrami będzie kilkaset na sekunde, więc im mniej pracy w ISR tym lepiej...

0
  • #16 09 Sty 2012 19:09
    Waldi1967
    Poziom 15  

1.myślałem o wprowadzanych opóźnieniach
    2.jakiego procka upchnąłeś?

0
  • #17 09 Sty 2012 19:09
    dragilla
    Poziom 12  

1. OK.
    2. Używam LPCXpresso1769 - 120Mhz.

0
  • #18 09 Sty 2012 19:18
    Waldi1967
    Poziom 15  

1 cylinder 6000 obr/min to chyba 50 zapłonów dla czterosuwu (tragedii nie ma dla takiego procka).

0
  • #19 09 Sty 2012 19:19
    kidu22
    Poziom 35  

Zastosuj 2 przekaźńiki ze zwłoką czasową.

0
  • #20 09 Sty 2012 19:24
    dragilla
    Poziom 12  

Tylko, że max obroty są na poziomie 15000, czyli +/- 120hz * 4 = 480 hz - to już się robi jakaś liczba.
    Dodaj do tego wszsytkie obliczenia, które muszę wykonać, żeby podjąć decyzję czy włączać TC czy nie i się robi ciasno. Na razie mam obliczenia w pętli 100razy / s (interwał 10ms) i zajmują mi jakieś 2.5 ms. Niby powinienem się zmieścić, ale wiadomo - im mniej niepotrzebnej pracy procka tym lepiej... Cóż, najwyżej będę wyłączał przerwanie na danym cylindrze zaraz po skończonym zapłonie na czas oscylacji po zapłonie - to jest w miare stały czas.

ps: dorzuciłem jeszcze diodę na linii (-) żeby zablokować sygnał z mojego modułu do wejścia mojego procka - abym wiedział kiedy kończy się ładować cewka z oryginalnego modułu.

0
  • #22 09 Sty 2012 19:27
    dragilla
    Poziom 12  

kidu22 napisał:
    Zastosuj 2 przekaźńiki ze zwłoką czasową.

W którym miejscu i do którego projektu się odnosisz? Bo dyskusja w toku i projekt ewaluował trochę od pierwotnych założeń :)

0
  • #23 09 Sty 2012 19:35
    kidu22
    Poziom 35  

dragilla napisał:
    Przełączanie ma być jedynie mechanizmem bezpieczeństwa - jeśli poczas testów (jazdy) okaże się, że coś nie działa, chcę mieć możliwość szybkiego przełączenia cewki do stanu 'fabrycznego'.

Jaki samochód?

0
  • #24 09 Sty 2012 19:37
    dragilla
    Poziom 12  

kidu22 napisał:
    Jaki samochód?

Motocykl - Yamaha R1 - nie znalazłem działu o motocyklach, więc wrzuciłem tutaj.
    A zapłon w motocyklu i samochodzie działa chyba tak samo.

0
  • #25 09 Sty 2012 19:39
    kidu22
    Poziom 35  

Ok a co to za układ który zastępuje układ zapłonu?

0
  • #27 09 Sty 2012 19:45
    kidu22
    Poziom 35  

A jaki to ma wpływ na zapłon?
    Bo to nie jest objaśnione?

0
  • #28 09 Sty 2012 19:46
    dragilla
    Poziom 12  

kidu22 napisał:

Mój moduł wydłuża czas uziemienia cewki, przez co opóźniam zapłon.

0
  • #29 09 Sty 2012 19:50
    kidu22
    Poziom 35  

dragilla napisał:
    kidu22 napisał:

Mój moduł wydłuża czas uziemienia cewki, przez co opóźniam zapłon.

Może jestem Romanem, ale co Ci daje opuźnienie zapłonu?

Mi nic nie daje oprócz wielkiego - .

0
  • #30 09 Sty 2012 19:52
    dragilla
    Poziom 12  

kidu22 napisał:

Może jestem Romanem, ale co Ci daje opuźnienie zapłonu?

Mi nic nie daje oprócz wielkiego - .

Pamiętaj, że buduję kontrolę trakcji. Przez opóźnienie zapłonu ograniczam moc silnika.

0