Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jowisz TC500 - pionowy pas z prawej strony ekranu

Jacck 26 Lut 2003 08:38 1818 2
  • #1 26 Lut 2003 08:38
    Jacck
    Poziom 26  

Pojawil sie na ekranie przy prawej krawedzi jasny pionowy pas (ok. 3cm)
    przez ktory nie widac wlasciwej tresci obrazu ktora powinna byc "pod" nim. Sprawia to troche wrazenie jakby obraz sie "zawinal" w poziomie.
    Zaraz po wlaczeniu pasek jest cienki, a wieksze polokragle "zawiniecia" pojawiaja sie tylko w rogach (gornym i dolnym - symetrycznie wzgledem poziomego srodka kineskopu). Wraz z nagrzewaniem TV pasek poszerza sie i po pewnym czasie tworzy rowny szaro -zoltawy pionowy prostokat o szerokosci jakichs 3cm.
    Sprawdzilem wszystkie kondensatory blokowe - sa OK, dokladanie im pojemnosci nie usuwa tego efektu. Napiecia z zasilacza tez sa w porzadku. Co z tym zrobic ?

• #2 26 Lut 2003 09:51
    eugene
    Poziom 26  

Ustal czy pochodzi to z tresci wizyjnej czy od poziomego(oscyloskop, albo odlacz katody kineskopu od wzm wiz. i przywzyj ktoras albo wszystkie na krotko do masy. jezeli dalej zawija to jest to odch poz.(okolice tyrystorow albo zasilacz)

• #3 03 Mar 2003 09:21
    Jacck
    Poziom 26  

Pasek zniknal po wymianie modulu MV (odchylanie pionowe).
    Wczesniej byly juz problemy z pionem (obraz byl obciety od dolu).
    Zauwazylem ze zanizone jest napiecie zasilania pionu (na kondensatorze 100uF/40V na ktorym wg schematu powinno byc 25V u mnie jest jakies 21V). Wumiana elektrolitow nie pomagala. Sprawdzlem wiec 3 diody i rezystory 3.3Ohm ktore prostuja napiecie z transformatora linii - sa dobre.
    Sprawdzilem pozostale rezystory - dobre. Zaczalem sprawdzac elementy w ukladach korekcji przy cewkach odchylajacych - tez dobre. W koncu wymienilem trafo linni z nadzieja ze moze z innego egzemplarza pojdzie wyzsze napiecie - niesytety nic z tego. Podmienialem tez tranzystory w stopniu koncowym V (BD285) - zadnych rezultatow. Testowalem na kilku modulach MV i na zadnym z nich nie da sie rozciagnac obrazu w pionie na caly ekran. Nie da sie tego tez osiagnac krecac ktorymi kolwiek potencjometrami od korekcji czy przesuwu w pionie. Oczywiscie wszystkie regulacje przeprowadzalem przy prawidlowo ustawionych napieciach z zasilacza (zreszta podstawialem tez caly inny zasilacz - to samo). Tak wiec chyba musze sobie odpuscic ten mankament. Wstawiajac szeregowy elektrolit przez ktory idzie prad na cewki V 2200uF zamiast 1000uF udalo mi sie troche zmniejszyc czarny pas na dole ekranu (ma teraz "tylko" jakies 2-3cm). I chyba tak juz musi zostac... Jedyna rzecza ktorej nie chcialo mi sie juz podmieniac to cewki odchylajace (ale nie wiem czy jest to wykonalne w tym typie kineskopu).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME