Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projektor Panasonic PT-AE700E - czyszczenie i lampa

09 Jan 2012 20:57 6421 12
  • Level 9  
    Witam,
    Parę dni temu metodą "- kupiłem nowy i stary nie jest mi już potrzebny... zresztą nie działa od jakiegoś roku" stałem się nieszczęśliwym posiadaczem tytułowego projektora.
    Zgodnie ze specyfikacją:
    - typ balastu: AC
    - lampa: ET-LAE700, a dokładniej UHM, 130W, 1000lm
    Pierwsze uruchomienie - wentylatory startują, lampki kontrolne migają zgodnie z instrukcją... lampa nie działa. Wymontowałem moduł lampy i gołym okiem widać uszkodzenie palnika. W takiej sytuacji nie wiem nawet czy gra warta świeczki. Rozłożyłem projektor na części - tragedia jeśli chodzi o kurz. Soczewki i filtry, szczególnie te na które jest nawiew (okolice pryzmatu i matryc), pokryte są widocznymi pasmami drobnego kurzu-pyłu.
    Mam do Was kilka pytań:
    - wczytałem się w wątek o możliwym uruchomieniu projektora bez podłączonej lampy; sądzę że to jest najbliższy krok który powinienem teraz zrobić... tylko jak to zrobić w moim modelu? (zdjęcie płytki poniżej)

- co mogę zrobić z kurzem na soczewkach? Czy można to czyścić szmatkami optycznymi lub irchą? Można stosować jakieś płyny? Czy według Waszego doświadczenia przedmuchanie sprężonym powietrzem cokolwiek da? Widzę, że soczewki mają naniesione powłoki i dlatego boję się tego dotykać.
    - co z kurzem w b.słabo dostępnych miejscach jak np. pomiędzy pryzmatem a matrycami LCD? Tam nawet patyczkiem kosmetycznym dojść się nie da.
    - rozumiem, że obecnym trendem jest kombinowane wstawianie samochodowego palnika xsenonowego z równoczesnym obniżeniem mocy zasilania. Jeśli się na coś takiego zdecyduję to jakiej mocy palnik da mi podobne osiągi co oryginalna lampa? (35W, 55W a może 100W?)
    Pozdrawiam i mam nadzieję, że uda mi się to ustrojstwo kiedykolwiek uruchomić.
    Gites
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 10  
    Dziękuję kolego że podjąłeś ten temat. Dokładnie mam ten sam problem z moją 700-setką. Proszę wszystkich mocnych w tym temacie o pomoc. Jak oszukać ten projektor w najłatwiejszy sposób żeby pracował bez lampy.
  • Level 9  
    Dzięki Sani za wskazówkę. W międzyczasie sprawdziłem dokąd są poprowadzone sygnały z górnej złączki. Wklejam zdjęcie wybranego fragmentu z naniesionymi połączeniami (może się komuś przyda w przyszłości).

Co do niebieskiego złącza to nie da się go wypiąć gdyż płytkę tą wpina się dolną krawędzią w przetwornicę (wpięta jest dwoma złączkami widocznymi na dole płytki). Sugerujesz że mam wylutować to złącze? Co się może stać jeśli pozostawię je podłączone jak dotąd? Załączam też zdjęcie tego fragmentu przetwornicy.

• Level 17  
    zewrzyj 3 i 5 we wtyczce i nie wkładaj tej płytki do projektora.
  • Level 9  
    Czy mam rozumieć że ta płytka jest odpowiedzialna wyłącznie za sprawdzanie statusu lampy? Pytam o to gdyż jeśli projektor zadziała bez lampy to moim następnym krokiem będzie założenie palnika ksenonowego i obniżenie mocy balastu. Nie chciałbym żeby się okazało że jednak ta płytka ma coś wspólnego ze zmniejszaniem mocy.
    Co do wypięcia zasilania przetwornicy, to rozumiem, że robię to tylko podczas sprawdzania projektora bez lampy, żeby przetwornica nie była włączona bez obciążenia. Kiedy już będę miał zamontowany palnik to z powrotem podłączam zaznaczoną przez Ciebie wtyczkę. Właściwe rozumuję?
  • Level 17  
    Witam , ballastu takiego jeszcze nie obniżałem , możesz włożyć tą płytkę do ballastu tylko wypnij tą wtyczkę 3-żyłową z ballastu od zasilania (około DC 320v,15v i masa), ponieważ bez obciążenia możesz ją spalić . Na razie podłącz xenon z przetwornicą a później zajmij się zmniejszaniem mocy ballastu.
  • Level 9  
    Ok, czyli:
    1. Zewrzeć wyjście transoptora (3 i 5 na zdjęciu)
    2. Płytka pozostaje w balaście
    3. Odłączyć fizycznie zasilanie balastu
    Tak też zrobię tylko muszę najpierw wyczyścić i złożyć do kupy optykę a to trochę czasu zajmie.
  • Level 10  
    Sani mam pytanie odnośnie połączenia tych dwóch nóżek 3 i 5
    czy wtyczkę wyciągnąć i w niej zmostkować 3 z 5 i już jej nie wkładać czy wtyczka musi być wsadzona a ja mam tylko połączyć 3 z 5 na płytce przy gniazdku przez wlutowanie zwory?
  • Level 10  
    Jeszcze jedno Panowie
    Zanim wezmę się za kombinowanie z oszukaniem projektora mam pytanie do tęgich głów tego forum czy zachowanie jakie opiszę świadczy o zużytej lampie? Ja do końca nie jestem przekonany i dodam że lampa ma przepracowane 2000 h.
    Po podłączeniu do sieci zapala się dioda standby na zielono, załączają się wentylatory i odpala się lampa i projektor pracuje poprawnie przez jakieś trzy minuty, potem dioda zmienia kolor na pomarańczowy i wszystko gaśnie wraz z tą diodą jak by ktoś odłączył zasilanie na sekundę po czym sytuacja ta się powtarza w nieskończoność tylko że z przerwy w braku zasilania jak by się wydłużały.
    Zdarza się czasem, że jak go włączę do sieci to zachowuje się prawidłowo (zostaje na czuwaniu) i muszę go wtedy normalnie włączyć. Po przepracowaniu kilku minut śpiewka się powtarza tak jak wyżej. Dziwi mnie że dioda sygnalizująca błąd lampy się nie zapala. O czym takie zachowanie świadczy ? Pomocy. Może znacie kogoś mocnego w tych sprawach? Dla łatwiejszego zrozumienia tematu załączam film.
  • Level 9  
    Trochę o czyszczeniu obiektywu będzie...
    Zajęło mi to cały wczorajszy wieczór. Rozłożenie do pojedynczej soczewki zajęło kilka minut. Czyściłem usuwając w pierwszym kroku większość kurzu sprężonym powietrzem w sprayu. Następnie wilgotnymi ściereczkami optycznymi to co było mocniej przyklejone do szkła. Na koniec polerowanie szmatką (sztuczna ircha). Żeby uzyskać idealnie czyste szkło (przynajmniej według gołego oka) ostatnia faza zajmowała najwięcej czasu, nawet do 20-30 minut na szkło. Elementy obudowy wyczyściłem dokładnie wilgotną szmatką zbierając wcześniej papierowym ręcznikiem smar (jest na styku elementów ruchomych). Złożenie wszystkiego do kupy zajęło mi przeszło godzinę. Dodam że miałem pozaznaczane w jakiej kolejności i którą stroną są umieszczone soczewki. Większość czasu zeszła na wkładanie soczewek do tubusa i unieruchamianie ich śrubkami. Na koniec odrobina rzadkiego smaru silikonowego w miejsca gdzie była taka potrzeba. Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. W nagrodę dostałem obiektyw czysty jak łza :)
  • Level 10  
    A Twoim zdaniem Gitesson zachowanie mojego projektora świadczy o końcu żywota lampy, czy może o czymś innym. Jak myślisz? Napisz jak to wyglądało w Twoim projektorze.
  • Level 9  
    No to oficjalnie zakończyłem zmagania z tym projektorem. Powód... uszkodzona matryca odpowiedzialna za barwę niebieską. Widać to dobrze na załączonych zdjęciach. Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Pozdrawiam,
    Gites

P.S. Mogę jeszcze potwierdzić, że zwarcie pinów oznaczonych na zdjęciach 3 i 5 na transoptorze faktycznie pozwoliło uruchomić projektor bez obecności lampy.